" Το παιδί μου... ιερέας;! "

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: " Το παιδί μου... ιερέας;! "

Δημοσίευση από aposal »

polina έγραψε:Όταν κάποιος παίρνει την απόφαση να ακολουθήσει τον μοναχικό βίο, ή ακόμα κι όταν απλά το σκέφτεται και ζυγίζει μέσα του τί θέλει πιο πολύ, τότε αρχίζει ο πόλεμος εκ του πονηρού κυρίως μέσω των γονέων. Τότε θα θυμηθούν ότι θέλουν να καμαρώσουν νύφη ή γαμπρό το παιδί τους και ότι ανυπομονούν να δουν εγγονάκι και πολλά άλλα χωρίς να ξέρουν καν τί σκέφτεται το παιδί τους. Αφήστε τί λένε όταν μαθαίνουν κάτι! "Δεν σκέφτεσαι τη μάνα που σε μεγάλωσε, τον πατέρα σου τον καρδιακό" κλπ. θέλοντας να το ρίξουν στο φιλότιμο. Γενικά όλοι οι πειρασμοί τότε θα έρθουν.
Μακάρι να ήξεραν οι γονείς τί κακό κάνουν στα παιδιά τους αποτρέποντας τα να κάνουν αυτό που λαχταρούν και αγαπούν στη ζωή τους και τί χάνουν κι αυτοί φυσικά. Σε τέτοιες περιπτώσεις, ακόμη και του γάμου, πρέπει να κάθονται οι γονείς δίπλα στο παιδί τους και να το βοηθήσουν να πάρει τη σωστή απόφαση για το παιδί κι όχι γι' αυτούς. Να δουν αν πραγματικά είναι αυτό που θέλουν. Στενοχωριέμαι όταν δημιουργούνται άσχημες καταστάσεις κι από συνειδητούς χριστιανούς.
Είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα. Και δύσκολο για αυτούς που το έζησαν ή το ζουν κλπ.
Ο Θεός να μας φωτίσει όλους!
Η απόφαση για μοναχισμό θα πρέπει να παρθεί με σύμφωνη γνώμη του πνευματικού του παιδιού. Ο πνευματικός πιθανόν να προτείνει και σε ποιό μοναστήρι θα πάει.
Ναι, για το εγγονάκι και τη νυφούλα λέγονται πολύ συχνά. Επίσης ακούγεται πολύ και το:
"εφόσον θέλει να κάνει κάτι Χριστιανικό, γιατί δεν βοηθάει στην ενορία της (πχ) που χρειάζεται χέρια. Είναι ανάγκη να γίνει μοναχή"; ή:
"Την μάνα της ποια θα την γηροκομήσει; Το σκέφτηκε αυτό";
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: " Το παιδί μου... ιερέας;! "

Δημοσίευση από ψυχουλα »

καλα αυτο με το ποιος θα γηροκομησει τους γονεις ειναι ενα θεμα!! και οχι μονο για μοναχισμο αλλα και για σπουδες στο εξωτερικο που πολυ πιθανον να οδηγησουν σε επαγγελματικη αποκατασταση εκει κτλ.
οσο αφορα για την ιερωσυνη δε πιστευω οτι θα χαν τοσο θεμα γιατι μπορεις και να παντρευτεις και να κανεις παιδια και εφοσον πληρωνεσαι κι απο το κρατος τους φαινεται σαν αποκατασταση, βολεμα κτλ.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: " Το παιδί μου... ιερέας;! "

Δημοσίευση από paulina »

aposal έγραψε:Η απόφαση για μοναχισμό θα πρέπει να παρθεί με σύμφωνη γνώμη του πνευματικού του παιδιού.
Εννοείται πάντα με τη σύμφωνη γνώμη του πνευματικού, δεν υπάρχει αμφιβολία σ' αυτό.
aposal έγραψε:"εφόσον θέλει να κάνει κάτι Χριστιανικό, γιατί δεν βοηθάει στην ενορία της (πχ) που χρειάζεται χέρια. Είναι ανάγκη να γίνει μοναχή"; ή:
"Την μάνα της ποια θα την γηροκομήσει; Το σκέφτηκε αυτό";
Καλά πόσα τέτοια λένε!!! Βέβαια αν τελικά πας στην ενορία να βοηθήσεις, μετά σε αποτρέπουν κι από κει και πάει λέγοντας.
Επίσης 10 παιδιά να έχουν, αυτό που θα τους γηροκομήσει είναι αυτό που θέλει να μονάσει!!!!
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: " Το παιδί μου... ιερέας;! "

Δημοσίευση από marinam »

aposal έγραψε:
polina έγραψε:Όταν κάποιος παίρνει την απόφαση να ακολουθήσει τον μοναχικό βίο, ή ακόμα κι όταν απλά το σκέφτεται και ζυγίζει μέσα του τί θέλει πιο πολύ, τότε αρχίζει ο πόλεμος εκ του πονηρού κυρίως μέσω των γονέων. Τότε θα θυμηθούν ότι θέλουν να καμαρώσουν νύφη ή γαμπρό το παιδί τους και ότι ανυπομονούν να δουν εγγονάκι και πολλά άλλα χωρίς να ξέρουν καν τί σκέφτεται το παιδί τους. Αφήστε τί λένε όταν μαθαίνουν κάτι! "Δεν σκέφτεσαι τη μάνα που σε μεγάλωσε, τον πατέρα σου τον καρδιακό" κλπ. θέλοντας να το ρίξουν στο φιλότιμο. Γενικά όλοι οι πειρασμοί τότε θα έρθουν.
Μακάρι να ήξεραν οι γονείς τί κακό κάνουν στα παιδιά τους αποτρέποντας τα να κάνουν αυτό που λαχταρούν και αγαπούν στη ζωή τους και τί χάνουν κι αυτοί φυσικά. Σε τέτοιες περιπτώσεις, ακόμη και του γάμου, πρέπει να κάθονται οι γονείς δίπλα στο παιδί τους και να το βοηθήσουν να πάρει τη σωστή απόφαση για το παιδί κι όχι γι' αυτούς. Να δουν αν πραγματικά είναι αυτό που θέλουν. Στενοχωριέμαι όταν δημιουργούνται άσχημες καταστάσεις κι από συνειδητούς χριστιανούς.
Είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα. Και δύσκολο για αυτούς που το έζησαν ή το ζουν κλπ.
Ο Θεός να μας φωτίσει όλους!
Η απόφαση για μοναχισμό θα πρέπει να παρθεί με σύμφωνη γνώμη του πνευματικού του παιδιού. Ο πνευματικός πιθανόν να προτείνει και σε ποιό μοναστήρι θα πάει.
Ναι, για το εγγονάκι και τη νυφούλα λέγονται πολύ συχνά. Επίσης ακούγεται πολύ και το:
"εφόσον θέλει να κάνει κάτι Χριστιανικό, γιατί δεν βοηθάει στην ενορία της (πχ) που χρειάζεται χέρια. Είναι ανάγκη να γίνει μοναχή"; ή:
"Την μάνα της ποια θα την γηροκομήσει; Το σκέφτηκε αυτό";

Τόσα χρόνια σε μεγάλωνα για να γίνεις παπάς?

Μα μπορούν να παντρευτούν οι Ιερείς, εκτός αν θέλει να προσωρήσει. αυτό με "τα εγγονάκια" πρέπει να έιναι παντώς καιρού και θέματος. Πάει με όλα τα αντίθετα θέματα.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: " Το παιδί μου... ιερέας;! "

Δημοσίευση από paulina »

marinam έγραψε: αυτό με "τα εγγονάκια" πρέπει να έιναι παντώς καιρού και θέματος. Πάει με όλα τα αντίθετα θέματα.
Συμφωνώ απόλυτα!
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
nikoletap
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 6:01 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: " Το παιδί μου... ιερέας;! "

Δημοσίευση από nikoletap »

Αχ, μακάρι να είχα την ευλογία να καμαρώσω τον γιό μου ιερέα ή μοναχό ή έστω και μητροπολίτη (χαχαχαχα)! Προς το παρόν δεν βλέπω κάτι προς τα εκεί (είναι 10 χρονών).
Πιστέυω όμως ότι το οικογενειακό περιβάλλον παίζει μεγάλο ρόλο και ιδιαίτερα ο σεβασμός ή όχι των γονιών προς το πρόσωπο του ιερέα ή του μοναχού. Αν το παιδί ακούει συνέχεια να κατηγορούν τους ιερείς ως κλέφτες, ψεύτες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, τότε δύσκολα θα διαλέξει αυτόν τον δρόμο.
Εμείς ας κάνουμε την προσευχή μας κι ο Θεός θα τα οικονομήσει όπως πρέπει.

Να προσθέσω επίσης κάτι που μας έλεγε ο πνευματικός μου: "Εσείς ρίξτε το σπόρο στις ψυχές των παιδιών και μήν φοβάστε τίποτα".
Τί ανταποδώσω τω Κυρίω περί πάντων, ών ανταπέδωκέ μοι;
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: " Το παιδί μου... ιερέας;! "

Δημοσίευση από paulina »

Βρήκα το παρακάτω κείμενο του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου στα αρχεία του υπολογιστή μου, δεν ξέρω από που είναι, αλλά είναι πολύ ωραίο και περιεκτικό.

"Όσο και αν ψάξεις, δεν θα βρεις εδώ στην γη, άλλο αξίωμα σαν την ιερωσύνη υψηλό. Η ιερωσύνη είναι μια αρχή, που ο τόπος δράσης της είναι εδώ στη γη, αλλά οι αποφάσεις της ισχύουν, για πάντα, και εδώ στη γη και εκεί στον ουρανό.
Ο ιερωμένος έδρα του έχει την γη. Και προηγείται. Ο Χριστός, παρ' ότι είναι ο Κύριος και Δεσπότης, χρονικά έρχεται στις αποφάσεις δεύτερος και ακολουθεί και επικυρώνει τις αποφάσεις των επί γης αντιπροσώπων Του. Ο ιερέας (δεν είναι υπερβολή αυτό που λέμε), στέκει ανάμεσα στον Θεό και σε όλο το γένος των ανθρώπων. Και γι' αυτό, από την μια παίρνει και κατεβάζει όλα τα λαμπρά δώρα του Θεού σε μας και από την άλλη ανεβάζει εκεί, στον ουρανό, τις ικεσίες τις δικές μας".

Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος
(Εις Ησαΐαν, Ομιλία', 1).
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: " Το παιδί μου... ιερέας;! "

Δημοσίευση από aposal »

polina έγραψε:Ο ιερέας στέκει ανάμεσα στον Θεό και σε όλο το γένος των ανθρώπων. Και γι' αυτό, από την μια παίρνει και κατεβάζει όλα τα λαμπρά δώρα του Θεού σε μας και από την άλλη ανεβάζει εκεί, στον ουρανό, τις ικεσίες τις δικές μας".

Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος
(Εις Ησαΐαν, Ομιλία', 1).
Ο ιερέας, είναι αλήθεια ότι κατεβάζει τον Θεό (το Άγιο Πνεύμα) στη γη σε κάθε λειτουργία που κάνει, όποτε την κάνει.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: " Το παιδί μου... ιερέας;! "

Δημοσίευση από paulina »

aposal έγραψε:
polina έγραψε:Ο ιερέας στέκει ανάμεσα στον Θεό και σε όλο το γένος των ανθρώπων. Και γι' αυτό, από την μια παίρνει και κατεβάζει όλα τα λαμπρά δώρα του Θεού σε μας και από την άλλη ανεβάζει εκεί, στον ουρανό, τις ικεσίες τις δικές μας".

Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος
(Εις Ησαΐαν, Ομιλία', 1).
Ο ιερέας, είναι αλήθεια ότι κατεβάζει τον Θεό (το Άγιο Πνεύμα) στη γη σε κάθε λειτουργία που κάνει, όποτε την κάνει.
Δεν είναι πολύ μεγάλη τιμή;...... :105
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: " Το παιδί μου... ιερέας;! "

Δημοσίευση από marinam »

polina έγραψε:
Δεν είναι πολύ μεγάλη τιμή;...... :105
Εγώ νομίζω δεν υπάρχει λέξη να το περιγράψουμε.... δεν μπορείς να το πεις με λόγια αυτό.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”