Ο πόλεμος των συγγενών μας

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από paulina »

aposal έγραψε:Κάποια στιγμή ρώτησα έναν ιερέα για ένα πρόβλημα που αντιμετώπιζα και μου είπε: "Αυτά το προβλήματα να τα περιμένεις, γιατί αποτελούν τον κανόνα στην πνευματική ζωή. Για τους απ' έξω (εκτός εκκλησίας) μπορούν να λέγονται προβλήματα, αλλά για μας - τους Χριστιανούς - είναι ευλογία".
Κερδίζουμε πόντους, όπως λέει και μια πνευματική μου αδελφή. Στεφανάκια παίρνουμε.Το θέμα είναι να τα κρατάμε κι όχι να τα χάνουμε, όπως εγώ από τα νεύρα μου, τις απότομες, ορθές, κοφτές απαντήσεις μου κλπ. :(
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από marinam »

polina έγραψε:
ANTREAS έγραψε:
κανενας ανυπαντρος ρε παιδια????για το πωλινακι μας? :25
αστειευομαι καλη μου μην με παρεξηγησεις.. :8
Δεν σε παρεξηγώ! Αν είναι δυνατόν! :8
Αλλά αν περιμένουν οι ανύπαντροι εμένα για να αποκατασταθούν, θα περιμένουν πααααρα πολύ καιρό! :lol:

όλα στην ώρα τους Πωλίνα μου. :wink: :wink:
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από marinam »

polina έγραψε:
aposal έγραψε:Κάποια στιγμή ρώτησα έναν ιερέα για ένα πρόβλημα που αντιμετώπιζα και μου είπε: "Αυτά το προβλήματα να τα περιμένεις, γιατί αποτελούν τον κανόνα στην πνευματική ζωή. Για τους απ' έξω (εκτός εκκλησίας) μπορούν να λέγονται προβλήματα, αλλά για μας - τους Χριστιανούς - είναι ευλογία".
Κερδίζουμε πόντους, όπως λέει και μια πνευματική μου αδελφή. Στεφανάκια παίρνουμε.Το θέμα είναι να τα κρατάμε κι όχι να τα χάνουμε, όπως εγώ από τα νεύρα μου, τις απότομες, ορθές, κοφτές απαντήσεις μου κλπ. :(
να προσθέχω επίσης και ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΕΣ. μέχρι στιγμής έχω - μείον στους πόντους μου Πωλίνα. :20 :20 :20
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από paulina »

marinam έγραψε: να προσθέχω επίσης και ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΕΣ. μέχρι στιγμής έχω - μείον στους πόντους μου Πωλίνα. :20 :20 :20
Κάπου θα έχεις και συν, δεν γίνεται!!!
Α! Και κάτι ακομα! Παιδιά ΔΕΝ θέλω να παντρευτώ! :aiwebs_011
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από marinam »

polina έγραψε:
marinam έγραψε: να προσθέχω επίσης και ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΕΣ. μέχρι στιγμής έχω - μείον στους πόντους μου Πωλίνα. :20 :20 :20
Κάπου θα έχεις και συν, δεν γίνεται!!!
Α! Και κάτι ακομα! Παιδιά ΔΕΝ θέλω να παντρευτώ! :aiwebs_011
συν (πλέον) έχω στο να ελέγχώ το τι θα πω επί προσωπικών απόψεων περί του θέματος Θρησκεία, Θεός, Πίστη. Μην σου πω ότι αποφευγω πλεόν τέτοιες συζητήσεις σαν ο :twisted: το λιβάνι γιατι θα ματαπαρεξηγηθώ, και το να ματαπαρεξηγηθώ απο σόι προτιμώ την σιωπή.

ααα οκ το παίρνω πίσω, συγνώμη αν σε έφερα σε δ'υσκολη θέση. πρέπει να είμαστε εξαιρέσεις στο να ΜΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να παντρευτούμε. Για μένα πάντως που μου το παν πρόσφάτος, φοβούνται μην πάω κλειστώ σε μοναστήρι. Δεν φοβούνται τόσο το μην δεν παντρευτώ. :45 :45

Να ανήσυχώ??? :angryfire
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από ψυχουλα »

κοριτσια αμα δε θελετε να παντρευτειτε τοτε θα παντρευτειτε στα σιγουρα!!!!! ετσι παει, αναποδα!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από paulina »

:shock:
ψυχουλα έγραψε:κοριτσια αμα δε θελετε να παντρευτειτε τοτε θα παντρευτειτε στα σιγουρα!!!!! ετσι παει, αναποδα!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

:20 :20 :20 :20
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από efthumhs »

ψυχουλα έγραψε:κοριτσια αμα δε θελετε να παντρευτειτε τοτε θα παντρευτειτε στα σιγουρα!!!!! ετσι παει, αναποδα!!!!!!!!
Πολύ σωστά μιλάς Ψυχούλα... :P :P
polina έγραψε:Α! Και κάτι ακομα! Παιδιά ΔΕΝ θέλω να παντρευτώ!
Μη λες μεγάλα λόγια....Πριν αλεκτωρ λαλησει τρεις... :mrgreen: :mrgreen:
marinam έγραψε:Για μένα πάντως που μου το παν πρόσφάτος, φοβούνται μην πάω κλειστώ σε μοναστήρι. Δεν φοβούνται τόσο το μην δεν παντρευτώ. Να ανήσυχώ???
Να μην ανησυχείς Μαρίνα. Αν στο ξαναπούνε πες τους πως μπορώ να κάνω και τα δυο: Να ανοίξω μια κατ' οικον εκκλησία. Θα σε καταλάβουν άραγε; :mrgreen: :mrgreen: :25 :25 :25 Εμένα πάντως που ειμαι στην ιδια θεση με σένα,αν τους το ελεγα, του χρονου τετοια μερα στα συναξαρια θα διαβαζαμε: Μνημη Οσιομαρτυρος Ευθυμιου του Νεου τον υπο γονεων αναιρεθέντα εν ετει 2010 (βεβαια τιμη θα μου ηταν αλλά δεν ειμαι ετοιμος για μαρτυριο...) :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από marinam »

ψυχουλα έγραψε:κοριτσια αμα δε θελετε να παντρευτειτε τοτε θα παντρευτειτε στα σιγουρα!!!!! ετσι παει, αναποδα!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:
:45 :45

Δεν είναι ότι δεν θέλω, σαν στάση ζωής παράδειγμα, όχι καμία σχέση. Απλά δεν τηρώ καμία μα καμία προυπόθεση για γάμο τουλάχιστον στα άμεσα 10 χρόνια. Πρώτα ο Θεός αν ζήσω τόσα!
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από marinam »

efthumhs έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:κοριτσια αμα δε θελετε να παντρευτειτε τοτε θα παντρευτειτε στα σιγουρα!!!!! ετσι παει, αναποδα!!!!!!!!
Πολύ σωστά μιλάς Ψυχούλα... :P :P
polina έγραψε:Α! Και κάτι ακομα! Παιδιά ΔΕΝ θέλω να παντρευτώ!
Μη λες μεγάλα λόγια....Πριν αλεκτωρ λαλησει τρεις... :mrgreen: :mrgreen:
marinam έγραψε:Για μένα πάντως που μου το παν πρόσφάτος, φοβούνται μην πάω κλειστώ σε μοναστήρι. Δεν φοβούνται τόσο το μην δεν παντρευτώ. Να ανήσυχώ???
Να μην ανησυχείς Μαρίνα. Αν στο ξαναπούνε πες τους πως μπορώ να κάνω και τα δυο: Να ανοίξω μια κατ' οικον εκκλησία. Θα σε καταλάβουν άραγε; :mrgreen: :mrgreen: :25 :25 :25 Εμένα πάντως που ειμαι στην ιδια θεση με σένα,αν τους το ελεγα, του χρονου τετοια μερα στα συναξαρια θα διαβαζαμε: Μνημη Οσιομαρτυρος Ευθυμιου του Νεου τον υπο γονεων αναιρεθέντα εν ετει 2010 (βεβαια τιμη θα μου ηταν αλλά δεν ειμαι ετοιμος για μαρτυριο...) :lol: :lol: :lol:

Δεν είναι κακή ιδέα Ευθύμη, μου βάζεις ιδέες :mrgreen: . Αν και από ότι έμαθα πρόσφατα (τυχαίο? δεν νομίζω :mrgreen: :mrgreen: ) στην Διεύθνση Ναοδομίας Ιωαννίνων υπέυθυνος ένας πολύ καλός Αρχιμανδριτης αν θυμάμαι καλά και αν δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα. Αν και έχω αρκετό χώρο στα σπίτι στα Γιάννενα, είναι μεσοτοιχία με όλο το οικοδόμημα με τον αδερφό του πατέρα μου άρα και θα έχω ενστάσεις ακόμα και για Εικόνησμα του Αι Γιώργη!!! :mrgreen: :mrgreen:
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”