Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από lovethink »

Αφήστε την τυπολατρεία κατά μέρος και ας επικεντρωθούμε στα ουσιαστικά
Πλήθος παραδειγμάτων μας αποδεικνύουν πως άλλα έχουν σημασία για την σωτηρία μας και όχι οι "τύποι"
Ας μην κάνουμε σαν τους φαρισαίους που τους ενδιέφεραν οι εξωτερικοί τύποι και μόνο .Ο Θεός κοιτάζει την καρδιά πρώτα απ'όλα
Εκεί κατοικεί η Χάρη Του αν ποτέ καταφέρουμε να την ελκύσουμε
Να προσέχουμε,να προσέχουμε μη τυχόν και πιέσουμε κάποιον άνθρωπο με τα λόγια μας και φέρουμε αντίθετο αποτέλεσμα
Μην πιέζουμε κάποιον να μην βαφτεί αν νιώθει την ανάγκη να το κάνει ,αν τον ανεβάζει ψυχολογικά .Μπορεί πολύ εύκολα κάποιος να μεταφράσει λάθος τα πράγματα.
Σταματούν την προσευχή τα βαμμένα νύχια ή τα βαμμένα μαλλιά ;
H περηφάνεια εμποδίζει την προσευχή και τίποτ'άλλο
Θέλει κάποια κοπέλα να βάλει λίγο κραγιόν ; δεν νομίζω ότι πέφτει λόγος σε κάποιον να πει "όχι μην το κάνεις" ή "κάντο δεν έχει σημασία"
Δεν πρέπει να είμαστε πιεστικοί με κανέναν σε όποιοδήποτε τομέα και ταυτόχρονα ούτε "αδιάφοροι" όταν ζητά την γνώμη των άλλων.
Είναι καλύτερα να νιώθει ζεστασιά και φιλικά κάποιος και να μην απομακρύνεται από την αγκαλιά της Ορθόδοξης πίστης από το να νιώσει "αφιλόξενα" .
Εννοείται πως όταν ζητηθεί μια γνώμη ή τεθεί κάποιο θέμα ο καθένας έχει και την κρίση του τα προσωπικά του βιώματα και υπάρχουν διαφωνίες αλλά όλα πρέπει να λέγονται με προσοχή
Τα λέω αυτά γιατί πολύ απλά είναι πολύ στενάχωρο και πολύ επικίνδυνο να νιώσει κάποιος "αφιλόξενα" ή να θεωρήσουν πως οι απόψεις και οι γνώμες 1-2-3-4 μελών ενός φόρουμ αποτελούν και "εντολή"
Δεν είναι κανείς φαντάζομαι πνευματικός κανενός εδώ
Προσωπικά δεν θεωρώ πιο πιστή μια κοπέλα άβαφτη από μια κοπέλα που βάφεται
Άκόμα και οι συμβουλές ενός πνευματικού δεν είναι "συνταγή" προς όλους ίδια .Αλλα θα πει σε μια κοπέλα που βάφεται κάθε μέρα υπερβολικά ,άλλα θα πει σε μια κοπέλα που δεν βάφεται αλλά κρίνει όσες βάφονται ,άλλα θα πει σε μια κοπέλα που δεν βάφεται επειδή δεν της αρέσει ,άλλα σε μια κοπέλα που θέλει και στεναχωριέται που δεν μπορεί να βαφτεί και νιώθει ότι καταπιέζεται.
Είναι "χειρουργείο ψυχολογικό" το να μιλήσεις στην καρδιά του άλλου
Το σημαντικό είναι να μην νιώσει κάποιος ότι είναι "ακατάδεκτος" σε ένα φόρουμ επειδή η "ζωή" του ,δεν ταιριάζει με τις ζωές των υπόλοιπων μελών
Δεν είπε κανείς να ακούει κάτι που του φαίνεται παράλογο και να μην λέει τη γνώμη του , αλλά πάντα με ευγενικό τρόπο
Ξέρω ότι διαφωνώ ριζικά σε πολλά θέματα με πολλά μέλη εδώ ,αλλά καμμιά φορά αν και λείπω για μεγάλα διαστήματα από το φόρουμ επιστρέφω και γράφω που και που.
Είπα αυτή τη φορά να απαντήσω λίγο πιο αναλυτικά λοιπόν
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από lovethink »

Ξέχασα :p
Kαι αυτό το λέω γιατί με μια βόλτα μου στο ίντερνετ και σε φόρουμ ,με λύπη μου είδα πόσα παιδιά δεν έχουν την χαρά να είναι κοντά στην Ορθοδοξία και ασχολούνται με χίλια δυό πράγματα επικίνδυνα για την ψυχή τους
Αρα το σημαντικό και το ευχάριστο είναι πως ένα φόρουμ που αφορά την Ορθοδοξία έχει τόσα πολλά μέλη που το επισκέπτονται το διαβάζουν και γράφουν
Μια λαϊκή φράση λέει "κουτσοί στραβοί στην Αγία Παρασκευή"
Και κουτσοί λοιπόν και στραβοί και τυφλοί και χίλια δυό είμαστε όλοι μας ,το ευχάριστο όμως είναι ότι έχουμε σημείο αναφοράς Τον Χριστό ,την Υπεραγία Θεοτόκο ,τους Αγίους μας και εκεί προστρέχουμε
Καλή Σαρακοστή
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από fosterer »

smarti έγραψε:
fosterer έγραψε: Αν δεν βαφόντουσαν το 90% θα ήταν ανύπαντρες!!!
:45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45
:28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28 :28
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από vasilisalt »

lovethink έγραψε:Αφήστε την τυπολατρεία κατά μέρος και ας επικεντρωθούμε στα ουσιαστικά
Πλήθος παραδειγμάτων μας αποδεικνύουν πως άλλα έχουν σημασία για την σωτηρία μας και όχι οι "τύποι"
Ας μην κάνουμε σαν τους φαρισαίους που τους ενδιέφεραν οι εξωτερικοί τύποι και μόνο .Ο Θεός κοιτάζει την καρδιά πρώτα απ'όλα
Εκεί κατοικεί η Χάρη Του αν ποτέ καταφέρουμε να την ελκύσουμε
Να προσέχουμε,να προσέχουμε μη τυχόν και πιέσουμε κάποιον άνθρωπο με τα λόγια μας και φέρουμε αντίθετο αποτέλεσμα
Μην πιέζουμε κάποιον να μην βαφτεί αν νιώθει την ανάγκη να το κάνει ,αν τον ανεβάζει ψυχολογικά .Μπορεί πολύ εύκολα κάποιος να μεταφράσει λάθος τα πράγματα.
Σταματούν την προσευχή τα βαμμένα νύχια ή τα βαμμένα μαλλιά ;
H περηφάνεια εμποδίζει την προσευχή και τίποτ'άλλο
Θέλει κάποια κοπέλα να βάλει λίγο κραγιόν ; δεν νομίζω ότι πέφτει λόγος σε κάποιον να πει "όχι μην το κάνεις" ή "κάντο δεν έχει σημασία"
Δεν πρέπει να είμαστε πιεστικοί με κανέναν σε όποιοδήποτε τομέα και ταυτόχρονα ούτε "αδιάφοροι" όταν ζητά την γνώμη των άλλων.
Είναι καλύτερα να νιώθει ζεστασιά και φιλικά κάποιος και να μην απομακρύνεται από την αγκαλιά της Ορθόδοξης πίστης από το να νιώσει "αφιλόξενα" .
Εννοείται πως όταν ζητηθεί μια γνώμη ή τεθεί κάποιο θέμα ο καθένας έχει και την κρίση του τα προσωπικά του βιώματα και υπάρχουν διαφωνίες αλλά όλα πρέπει να λέγονται με προσοχή
Τα λέω αυτά γιατί πολύ απλά είναι πολύ στενάχωρο και πολύ επικίνδυνο να νιώσει κάποιος "αφιλόξενα" ή να θεωρήσουν πως οι απόψεις και οι γνώμες 1-2-3-4 μελών ενός φόρουμ αποτελούν και "εντολή"
Δεν είναι κανείς φαντάζομαι πνευματικός κανενός εδώ
Προσωπικά δεν θεωρώ πιο πιστή μια κοπέλα άβαφτη από μια κοπέλα που βάφεται
Άκόμα και οι συμβουλές ενός πνευματικού δεν είναι "συνταγή" προς όλους ίδια .Αλλα θα πει σε μια κοπέλα που βάφεται κάθε μέρα υπερβολικά ,άλλα θα πει σε μια κοπέλα που δεν βάφεται αλλά κρίνει όσες βάφονται ,άλλα θα πει σε μια κοπέλα που δεν βάφεται επειδή δεν της αρέσει ,άλλα σε μια κοπέλα που θέλει και στεναχωριέται που δεν μπορεί να βαφτεί και νιώθει ότι καταπιέζεται.
Είναι "χειρουργείο ψυχολογικό" το να μιλήσεις στην καρδιά του άλλου
Το σημαντικό είναι να μην νιώσει κάποιος ότι είναι "ακατάδεκτος" σε ένα φόρουμ επειδή η "ζωή" του ,δεν ταιριάζει με τις ζωές των υπόλοιπων μελών
Δεν είπε κανείς να ακούει κάτι που του φαίνεται παράλογο και να μην λέει τη γνώμη του , αλλά πάντα με ευγενικό τρόπο
Ξέρω ότι διαφωνώ ριζικά σε πολλά θέματα με πολλά μέλη εδώ ,αλλά καμμιά φορά αν και λείπω για μεγάλα διαστήματα από το φόρουμ επιστρέφω και γράφω που και που.
Είπα αυτή τη φορά να απαντήσω λίγο πιο αναλυτικά λοιπόν
α) Πολύ ωραία τοποθέτηση! Δεν υπάρχουν συνταγές παιδιά. Δεν είναι για όλους όλα.

β) Δεν σβήνεις επιτέλους το λανθασμένο συμπέρασμά σου στο τέλος κάθε τοποθέτησής σου;

γ) Ελπίζω να μη παρεξηγηθώ. Δεν συμμετέχεις στο μαραθώνιο αγάπης λέω εγώ και να αφήσεις τις εμπιστοσύνες κτλ;

δ) Να συμμετέχεις πιο συχνά. Η φρεσκάδα σου μας λείπει.

Βασίλης
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από theodosis79 »

Τελικά ίσως το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε και ίσως αυτό είναι που μας κρατάει μακριά από τον Θεό και ενδεχομένως να μας στερήσει και την σωτηρία μας , είναι το ότι πιστεύουμε πως θα σωθούμε μόνοι μας. Πως οι πράξεις μας είναι αυτές που θα μας σώσουν και όχι το υπέρμετρο έλεος Του Θεού.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από eleimon »

aposal έγραψε:Το κακό είναι ότι παρ' όλες τις δέκα σελίδες μυαλό δεν βάλατε, δηλαδή δεν έχετε - ακόμη - την ίδια άποψη με την μόνη σωστή. που είναι η δική μου!

ΥΓ1: Ελπίδα σε παρακαλώ πάρα πολύ να σταματήσεις να αναφέρεσαι στον πατέρα Κ. λες και είναι κοσμικός! Άντε και γιορτάζεις σήμερα (Ιωάννου του Ελεήμονος)!
ΥΓ2: Τελικά ο μόνος σωστός εδώ μέσα είμαι εγώ. Όσο κι αν το λέω για πλάκα, τόσο, τελικά, αντιλαμβάνομαι του λόγου μου το αληθές...

Eχεις δικιο Αποστολε,και σαν μεγαλυτερος που εισαι σεβομαι τη γνωμη σου,ομως ο καθενας εχει τη δικια του προσεγγιση με τους πνευματικους του η με οποιοδηποτε αλλο μοναχο η ιερεα,αναλογα με το θαρρος που του δινει ο ιδιος.

Εγω τον koyk τον σεβομαι και τον εκτιμω και μονο ο ιδιος το γνωριζει ποσο,περα απ αυτο ομως εχουμε και μια πραγματικη φιλια και μια καθημερινη επαφη που μεσα απ αυτη τη φιλια εγω βοηθιεμαι πραγματικα σε καθε μου βημα.

Αντε γιατι με στεναχωρησες τωρα που μου την ειπες......και δε μου πε και κανενας χρονια πολλα :( :( :( :( :( :( :( :(
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από faviola »

Αν και το θέμα το έχετε εξαντλήσει είπα να γράψω!!!!! Ε να πω και γω η ώριμη (19 χρονών :mrgreen: :mrgreen: ) την γνώμη μου. Λοιπόν,....... Α ναι θυμήθηκα. Δεν βάφομαι, παρά μόνο σε παραστάσεις του χορευτικού για να μην είμαι διαφορετική από τις φίλες μου. Τώρα γιατί δεν βάφομαι,.... Ε δεν βάφεται η μάνα μου (ούτε νύφη) και επίσης ο πενυματικός μου (χωρίς να είναι απόλυτος) δεν θέλει. Πιστεύει ότι είναι "παραποίηση" του κατ 'εικόνα. Δε μπορώ να πω, θα ήθελα να βάφομαι, αλλά.... ψιλοβαριέμαι κιόλας κάθε ημέρα στις 5.00 να κάνω αυτό το πράγμα. Από την άλλη είμαι μόλις 19 χρονών τι ανάγκη έχω το βάψιμο; Έχω τα δικά μου φυσικά χρώματα και όπως λέει και ο π. Ανδρέας Κονάνος, η φυσική ομορφιά είναι η πιο ωραία. Βέβαια, μάλλον παλεύω με τον εαυτό μου να τον πείσω... Από την άλλη, εάν ο σύζυγός μου θα θέλει να βάφομαι, τότε, προκειμένου να τον έχω κοντά μου, θα κάνω αυτήν την παραχώρηση. Ίσως και τα παιδιά μου να θέλουν να βλέπουν την μαμά τους βαμμένη όπως και των άλλων παιδιών. Και γω το ήθελα. Ε για τα παιδιά μου, πρώτα ο Θεός εάν μου χαρίσει, θα κάνω τα ΠΑΝΤΑ! Θα ήθελα να τα κρατήσω στην εκκλησία και δεν θα ήθελα ποτέ να μου πουν ότι φύγαμε από τον Χριστό γιατί η μαμά μας ήταν άσχημη.....


:25 :25 :25 :25 :25 :25
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Athanasius
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Αύγ 20, 2010 8:35 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από Athanasius »

Για να δείχνουν άσχημες όπως και μερικοί άντρες. Εικόνα
Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Μέγας Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από faviola »

Athanasius έγραψε:Για να δείχνουν άσχημες όπως και μερικοί άντρες. Εικόνα


:45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45
:angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από panosgreece »

lovethink έγραψε:Ξέχασα :p
Kαι αυτό το λέω γιατί με μια βόλτα μου στο ίντερνετ και σε φόρουμ ,με λύπη μου είδα πόσα παιδιά δεν έχουν την χαρά να είναι κοντά στην Ορθοδοξία και ασχολούνται με χίλια δυό πράγματα επικίνδυνα για την ψυχή τους
Αρα το σημαντικό και το ευχάριστο είναι πως ένα φόρουμ που αφορά την Ορθοδοξία έχει τόσα πολλά μέλη που το επισκέπτονται το διαβάζουν και γράφουν
Μια λαϊκή φράση λέει "κουτσοί στραβοί στην Αγία Παρασκευή"
Και κουτσοί λοιπόν και στραβοί και τυφλοί και χίλια δυό είμαστε όλοι μας ,το ευχάριστο όμως είναι ότι έχουμε σημείο αναφοράς Τον Χριστό ,την Υπεραγία Θεοτόκο ,τους Αγίους μας και εκεί προστρέχουμε

η αγια τριας .....δεν ειναι σημειο [ αναφορας ] ενα σημειο αδελφε εχει χρονικη σταθερα ..ο θεος δεν εχει
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”