Εξομολόγος ή Πνευματικός Πατέρας;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Εξομολόγος ή Πνευματικός Πατέρας;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Ισως το μπερδεμα ειναι αλλου. Ισως ειναι αλλο ο εξομολογος και αλλο ο πνευματικος πατερας;;; :7
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
constantinosa.gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Elefsina
Επικοινωνία:

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από constantinosa.gr »

Ψυχούλα ακριβώς! Μια ωραία θεολογικη παρένθεση άνοιξες. Άλλο ο εξομολόγος και άλλα ο πνευματικός Πατερας, ο οποίος είναι ένας. Ο απ. Παύλος μας λέει "Εάν γαρ μυρίους παιδαγωγούς έχητε εν Χριστώ, αλλ' ου πολλούς πατέρας. εν γαρ Χριστώ Ιησού διά του ευαγγελίου εγώ υμάς εγέννησα" Α' Κορ. Εξομολόγους φυσικά μπορείς να έχεις πολλούς, αλλά ο πνευματικός σου πατέρας πρέπει να ξέρει όλα για σενα, την πορεία σου, τις σκέψεις, τις επιθυμίες....
Φωτογραφία γάμου http://www.imaginestudio.gr
Επιλεγμένα Ορθόδοξα κείμενα http://www.ambelosalithini.gr
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από ψυχουλα »

orthodox_grnet έγραψε:Ψυχούλα ακριβώς! Μια ωραία θεολογικη παρένθεση άνοιξες. Άλλο ο εξομολόγος και άλλα ο πνευματικός Πατερας, ο οποίος είναι ένας. Ο απ. Παύλος μας λέει "Εάν γαρ μυρίους παιδαγωγούς έχητε εν Χριστώ, αλλ' ου πολλούς πατέρας. εν γαρ Χριστώ Ιησού διά του ευαγγελίου εγώ υμάς εγέννησα" Α' Κορ. Εξομολόγους φυσικά μπορείς να έχεις πολλούς, αλλά ο πνευματικός σου πατέρας πρέπει να ξέρει όλα για σενα, την πορεία σου, τις σκέψεις, τις επιθυμίες....
τωρα ειναι που μπερδευτηκα εντελως!!! δηλαδη εκεινος ο ιερεας στον οποιο εξομολογουμαι δεν ειναι ο πνευματικος μου;;; μα δεν ειναι ο καθε ιερεας διαθεσιμος να μαθει τα παντα για εμας!!! :7 :7 :7
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
constantinosa.gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Elefsina
Επικοινωνία:

Re: Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από constantinosa.gr »

Kοίτα αν είναι κοντά ο πνευματικός σου, σε αυτον να εξομολογηθείς. Δεν υπάρχεις λόγος να πας σε άλλον. ΕΙδικά αν δεν έχεις ευχή. Αν όμως δεν ζει πλεόν ή για διάφορους λόγους δεν μπορει να σε εξομολογήσει, ή έχεις πάει κάποιο ταξίδι, ή έχεις μετακομίσει, τοτε εξομολογείσαι σε άλλον. Ο πνευματικός πατερας όμως δεν αλλάζει. Είναι αυτός που σε γέννησε εν Χριστώ.
Φωτογραφία γάμου http://www.imaginestudio.gr
Επιλεγμένα Ορθόδοξα κείμενα http://www.ambelosalithini.gr
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Εξομολόγος ή Πνευματικός Πατέρας;

Δημοσίευση από eleimon »

Tι γινεται τωρα.......εγω γιατι μπερδευτηκα τοσο πολυ? :7 :7 :7 θα ξεχασω κι αυτα που ξερω ...
Ο πνευματικος πατερας δεν ειναι ο ανθρωπος που εξομολογουμαι?....εννοειται οτι δε τον αλλαζω σαν τα πουκαμισα,αν κι εγω εχω ενα θεματακι με τον δικο μου με ανεχεται και πως με ανεχεται ο Θεος κι αυτος το ξερει μονο,αυστηρος ξεαυστηρος ολο γκρινιαζω μαζι του αλλα δε θελω και να τον αλλαξω,γιατι κατα βαθος ξερω οτι δε παιζει με τη φωτια και δε θελει με κανενα τροπο να φτασω στο ιερο μυστηριο της θειας Ευχαριστιας απροετοιμαστη.

Υπαρχουν ανθρωποι ομως που εξομολογουνται στον οποιοδηποτε ιερεα,υπαρχει κι αυτη η μεριδα ανθρωπων,οσο γιαυτο που ειπε ο Βασιλης στο θεμα που ειχα ανεβασει με τον προγεννητικο ελεγχο για τη κουμπαρα μου το πως της φερθηκε ο ιερεας,οντως οπως ειπα κι εκει,δεν ηταν πνευματικος της,ηταν πνευματικος μιας θειας της που της τον συνεστησε γιατι δεν ειχε ξαναπαει σε πνευματικο.

Οτι και ναταν ομως ο πνευματικος πρεπει να χει διακριση,αν αυτη η κοπελα εκανε καμια τρελα μεσ την απελπισια της ποιος θα ευθυνονταν? και μη μου πειτε οχι ο πνευματικος γιατι :angryfire :angryfire
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Εξομολόγος ή Πνευματικός Πατέρας;

Δημοσίευση από filotas »

Εξομολόγος = Κάθε ιερέας που έχει πάρει από τον Επίσκοπό του το δικαίωμα να εξομολογεί (Σ' αυτόν πάμε και λέμε μόνο τις αμαρτίες μας για να πάρουμε άφεση και να κοινωνήσουμε, αν ο Πνευματικός μας είναι μακριά ή δεν είναι προσωρινά διαθέσιμος)

Πνευματικός = Ο Εξομολόγος που έχουμε επιλέξει με πολύ προσοχή και του έχουμε αναθέσει την πνευματική μας πρόοδο (σ' αυτόν πηγαίνουμε και του λέμε την πνευματική μας κατάσταση και μας δίνει οδηγίες πως ν' αγωνιστούμε καλύτερα για να βελτιωθούμε)

Φυσικά ο Εξομολόγος και ο Πνευματικός καλά είναι να συμπίπτουν στο ίδιο πρόσωπο κι αν αυτό δεν συμβεί για πρακτικούς λόγους, τότε όταν ξαναεπισκεφτούμε τον Πνευματικό μας καλά είναι να του πούμε περιληπτικά και τις αμαρτίες τι οποίες εξομολογηθήκαμε σε άλλο Εξομολόγο, έστω κι αν γι αυτές έχουμε πάρει άφεση, ώστε να έχει συνολική εικόνα της κατάστασής μας.
Άβαταρ μέλους
constantinosa.gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Elefsina
Επικοινωνία:

Re: Εξομολόγος ή Πνευματικός Πατέρας;

Δημοσίευση από constantinosa.gr »

Άλλο ο πνευματικός, και άλλο ο δικός σου πνευματικός πατέρας που σε γέννησε εν Χριστώ. Σε όλους μπορείς να εξομολογείσαι ή να συμβουλεύεσαι, αν έχεις ευχή, αλλά αυτό προϋποθέτει οτι ακολουθείς πνευματική ζωή, και οτι σε ξέρει ο πνευματικός σου. Αλλα την θεραπεία του πνευματικού σου ακολουθείς τις δικές του συμβουλες, παρεκτός, αμαρτίας και αιρέσεως. Ακριβώς filota ;)
Φωτογραφία γάμου http://www.imaginestudio.gr
Επιλεγμένα Ορθόδοξα κείμενα http://www.ambelosalithini.gr
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Εξομολόγος ή Πνευματικός Πατέρας;

Δημοσίευση από eleimon »

filotas έγραψε:Εξομολόγος = Κάθε ιερέας που έχει πάρει από τον Επίσκοπό του το δικαίωμα να εξομολογεί (Σ' αυτόν πάμε και λέμε μόνο τις αμαρτίες μας για να πάρουμε άφεση και να κοινωνήσουμε, αν ο Πνευματικός μας είναι μακριά ή δεν είναι προσωρινά διαθέσιμος)
Για να πας σε αλλον εξομολογο πρεπει να χεις παρει οποσδηποτε ευχη απ τον δικο σου πνευματικο σε περιπτωση που δεν ειναι διαθεσιμος?
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολόγος ή Πνευματικός Πατέρας;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

αν εχουμε ενα εξομολογο και μετα την εξομολογηση του ζηταμε και καποιες συμβουλες σε ο, τι χρειαζομαστε εφοσον και εκεινος απαντα εστω και βιαστικα αυτο δε σημαινει οτι ειναι ο πνευματικος μας;;;

ή πρεπει να το ξεκαθαρισουμε εμεις και να το πουμε οτι δεν ερχομαι μονο για εξομολογηση θα ηθελα να ειστε και ο πνευματικος μου;
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Εξομολόγος ή Πνευματικός Πατέρας;

Δημοσίευση από filotas »

orthodox_grnet έγραψε:Άλλο ο πνευματικός, και άλλο ο δικός σου πνευματικός πατέρας που σε γέννησε εν Χριστώ.
Αυτό Κωνσταντίνε ούτε εγώ μπορώ να το καταλάβω.

Όταν ήμουν νέος και ζούσα στην Αθήνα είχα ένα Πνευματικό. Όταν έφυγα στην επαρχία για λίγο καιρό κατέβαινα στην Αθήνα για να τον επισκεφτώ, αλλά επειδή αυτό δε γινόταν συχνά η πνευματική μου ζωή δεν πήγαινε καλά. Επιπλέον ο συγκεκριμένος κληρικός έγινε Ηγούμενος και ύστερα Επίσκοπος και η επαφή μαζί του ήταν δύσκολη.

Έτσι αποφάσισα να βρω άλλο Πνευματικό κοντά στην πόλη που μένω. Μου σύστησαν ένα πολύ καλό Πνευματικό, τον επισκέφτηκα και ξαναγεννήθηκα πνευματικά. Μετά από λίγο καιρό πήγα και τη σύζυγό και τα παιδιά μου, όμως ο συγκεκριμένος Πνευματικός είχε πάρα πολύ κόσμο, με αποτέλεσμα κάθε φορά να περιμένουμε ώρες για να τον δούμε και να μην έχουμε παρά λίγα λεπτά στη διάθεσή μας. Στο ίδιο Μοναστήρι υπάρχει κι άλλος Πνευματικός, που είναι πνευματικό παιδί του πρώτου. Μια φορά που ο Γέροντας ήταν άρρωστος αναγκαστικά εξομολογηθήκαμε σ' αυτόν και πολύ μας ανάπαυσε. Έτσι ζητήσαμε από το Γέροντα την ευχή του ν' αλλάξουμε Πνευματικό και το κάναμε. Εδώ και μερικά χρόνια τόσο εγώ όσο και η οικογένειά μου εξομολογούμαστε και καθοδηγούμαστε απ' αυτό τον Πνευματικό.

Ποιος είναι σήμερα ο Πνευματικός μου Πατέρας; Αυτός που με καθοδηγεί ή ο πρώτος μου Πνευματικός με τον οποίο δεν έχω πια καμιά επαφή;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”