Ερώτηση περί αγιογραφίας (τεχνική)

Οτι έχει σχέση με την Αγιογραφία και τους Αγιογράφους.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Απάντηση στην :Ερώτηση σχετικά με την Αγιογραφία στον "

Δημοσίευση από helen »

Στο παρελθόν έχω παρακολουθήσει λίγα μαθήματα αγιογραφίας λίγο σχέδιο προσώπου. Στο διαδίκτυο δεν έχω βρει κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει τόσο αρχάριους σαν εμένα. Θα με ενδιέφερε παρα πολύ ένα site για αγιογραφία! :)
crux
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από crux »

Θα μας δείξεις τι έχεις σχεδιάσει μέχρι στιγμής;
Εικόνα
j-son
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από j-son »

crux εχω τελειωσει σχολη αγιογραφιας. Προς το παρων ασχολουμε για χομπι, αλλα εχω πουλησει τρεις εικονες και μου ζητησαν και αλλοι αλλα δεν προλαβενω τωρα.
crux
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από crux »

Σε ποιά σχολή μαθήτευσες; Θα ασχοληθείς επαγγελματικά; ( αν και δεν το θεωρώ επάγγελμα, αλλά λειτούργημα )
Εικόνα
helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης, τα σχέδια που έχω φτιάξει ήταν από τα πρώτα μαθήματα στην ΝΕΛΕ, πρόσωπο αγγέλου που το χωρίζαμε στα μέρη του προσώπου αναλογικά με την μύτη, δεν είναι εύκολο να το στείλω γιατί δεν έχω scaner
crux
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από crux »

Εάν ξεκίνησες με άξονες είσαι σε καλό δρόμο. Όταν μια εικόνα έχει καλό σχέδιο, και χρωματικά να μην έχει επιτυχία.... πάλι στέκει η εικόνα.
Εάν όμως συμβαίνει το αντίθετο... τότε η εικόνα είναι αποτυχημένη!!!
Εικόνα
j-son
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από j-son »

Τελειωσα την Σχολη Αγιογραφιας της Μητροπολης Πατρων.Ειναι καινουρια η σχολη, λειτουργει νομιζω 8 χρονια και ειχα καλους δασκαλους, εκανα 3 χρονια σχεδιο και δυο χρωμα(η πεμπτη χρονια ειναι προαιρετικη).Στο σχεδιο νομιζω ειμαι καλος αλλα στο χρωμα δυσκολευομαι ,γι'αυτο αν χρειαστω κατι, θα σου ζητησω να με βοηθησεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος j-son την Κυρ Σεπ 24, 2006 6:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
j-son
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από j-son »

επαγγελματικα δεν ξερω ακομα αν θα ασχοληθω
helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Tι εννοείς όταν λες σε άξονες? Σε μπλοκ ακουαρέλας δουλεύαμε, για να καταλάβεις στο τμήμα ήμουν η μοναδική αρχάρια οι υπόλοιποι ήταν για δεύτερη χρονιά και χρησιμοποιούσαν και χρώματα δεν υπήρχε ανταπόκριση από την καθηγήτρια και σταμάτησα, οι υπόλοιποι μου έλεγαν να αντιγράψω μια εικόνα και να εξασκηθώ στα χρώματα είναι σωστό αυτό? Δεν είναι βασικό να σχεδιάζεις?
helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Tι εννοείς όταν λες σε άξονες? Σε μπλοκ ακουαρέλας δουλεύαμε, για να καταλάβεις στο τμήμα ήμουν η μοναδική αρχάρια οι υπόλοιποι ήταν για δεύτερη χρονιά και χρησιμοποιούσαν και χρώματα δεν υπήρχε ανταπόκριση από την καθηγήτρια και σταμάτησα, οι υπόλοιποι μου έλεγαν να αντιγράψω μια εικόνα και να εξασκηθώ στα χρώματα είναι σωστό αυτό? Δεν είναι βασικό να σχεδιάζεις?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιογραφία”