Ευαγγελιστής Ιωάννης "εναντίον" Ευαγγελιστή Λουκά!

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Ευαγγελιστής Ιωάννης "εναντίον" Ευαγγελιστή Λουκά!

Δημοσίευση από angieholi »

Ο Ευαγγελιστης Ιωαννης στο ευαγγελιο του γραφει:
"24 Οὗτός ἐστιν ὁ μαθητὴς ὁ μαρτυρῶν περὶ τούτων καὶ γράψας ταῦτα, καὶ οἴδαμεν ὅτι ἀληθής ἐστιν ἡ μαρτυρία αὐτοῦ. 25 ἔστι δὲ καὶ ἄλλα πολλὰ ὅσα ἐποίησεν ὁ ᾿Ιησοῦς, ἅτινα ἐὰν γράφηται καθ' ἕν, οὐδὲ αὐτὸν οἶμαι τὸν κόσμον χωρῆσαι τὰ γραφόμενα βιβλία. ἀμήν."
Σε απλη μεταφραση δηλαδη οτι: "Οτι εκανε ο Ιησους, αν γραφονταν ολα, δεν θα χωρουσαν τα βιβλια που εγραφοντο, σε ολο τον κοσμο.

Ο Ευαγγελιστης Λουκας στις Πραξεις των Αποστολων γραφει το εξης:
" ΤΟΝ μὲν πρῶτον λόγον ἐποιησάμην περὶ πάντων, ὦ Θεόφιλε, ὧν ἤρξατο ὁ ᾿Ιησοῦς ποιεῖν τε καὶ διδάσκειν"
Δηλαδη σε απλη μεταφραση: "Στο Ευαγγελιο εγραψα ολα εκεινα τα οποια ο Ιησους επραξε και εδιδαξε"

Ο μεν πρωτος λοιπον λεει οτι δεν ειναι δυνατον να γραφτουν ολα οσα εκανε ο Ιησους, ενω ο δε δευτερος λεει οτι, οτι εκανε ο Ιησους τα εγραψε.
Ερχονται οι δυο Ευαγγελιστες σε αντιθεση; :wink:
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ευαγγελιστής Ιωάννης "εναντίον" Ευαγγελιστή Λουκά!

Δημοσίευση από filotas »

Έτσι φαίνεται πως, ενώ όλα τα δόγματα έχουν σαν βασική πηγή τους την Αγία Γραφή, ο καθένας την ερμηνεύει με το δικό του τρόπο.

Η ερμηνεία της Αγίας Γραφής είναι έργο του Αγίου Πνεύματος, το οποίο στον κάθε άνθρωπο δίνει εκείνο που έχει ανάγκη. Χωρίς το Άγιο Πνεύμα η σχολαστική ερμηνεία οδηγεί σε πλάνη και αίρεση. Γι αυτό στην Ορθόδοξη Εκκλησία έχουμε μπούσουλα την Ιερά Παράδοση, δηλαδή τα λόγια των Αγίων της Εκκλησίας, που εφάρμοσαν με στην πράξη την Αγία Γραφή κι έτσι άγιασαν. Ενώ τ' άλλα δόγματα, που αρνήθηκαν την Παράδοση της Εκκλησίας, οδηγήθηκαν στην πλάνη και την πολυδιάσπαση.
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Ευαγγελιστής Ιωάννης "εναντίον" Ευαγγελιστή Λουκά!

Δημοσίευση από cloaca »

angieholi έγραψε:[" ΤΟΝ μὲν πρῶτον λόγον ἐποιησάμην περὶ πάντων, ὦ Θεόφιλε, ὧν ἤρξατο ὁ ᾿Ιησοῦς ποιεῖν τε καὶ διδάσκειν"
Δηλαδη σε απλη μεταφραση: "Στο Ευαγγελιο εγραψα ολα εκεινα τα οποια ο Ιησους επραξε και εδιδαξε"
Ίσως ο Απόστολος Λουκάς να εννοεί τα πάντα που έχει ακούσει να έκανε ο Ιησούς ,γιατί ο Ευαγγελιστής Λουκάς νομίζω δεν γνώρισε τον Ιησού.Αυτά που πρέπει να έχει κάνει ή πει ο Κύριος στα τριαντατρία χρόνια πρέπει να είναι πάρα πολλά.Νομίζω ότι από την παιδική του ηλικία έκανε θαύματα.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
zefs2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 03, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Παναγιώτα@Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ευαγγελιστής Ιωάννης "εναντίον" Ευαγγελιστή Λουκά!

Δημοσίευση από zefs2008 »

εγώ νομίζω οτί ο Λουκάς εννοεί οτί γράφει όλα αυτά που ξέρει
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ευαγγελιστής Ιωάννης "εναντίον" Ευαγγελιστή Λουκά!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ο ΛΟΥΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ.
ΩΧ ΒΡΕ VASILISALT, ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ; ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ Ο DIMITRIS39.
zefs2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 03, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Παναγιώτα@Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ευαγγελιστής Ιωάννης "εναντίον" Ευαγγελιστή Λουκά!

Δημοσίευση από zefs2008 »

vasilisalt έγραψε:Ο ΛΟΥΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ.
ΩΧ ΒΡΕ VASILISALT, ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ; ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ Ο DIMITRIS39.
τι εννοείς vasilisalt ?
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ευαγγελιστής Ιωάννης "εναντίον" Ευαγγελιστή Λουκά!

Δημοσίευση από vasilisalt »

zefs2008 έγραψε:
vasilisalt έγραψε:Ο ΛΟΥΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ.
ΩΧ ΒΡΕ VASILISALT, ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ; ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ Ο DIMITRIS39.
τι εννοείς vasilisalt ?
Αγαπημένη μου zefs2008 τίποτα. Απολύτως τίποτα.
Απλά ο τίτλος του θέματος μου έκανε κάτι σε ντέρμπυ ΟΣΦΠ - ΠΑΟ, και πήρα ΄΄ποδοσφαιρικά΄΄ θέση. Είμαι ΠΑΟ γιατί έτσι γουστάρω.
Κάπως έτσι λοιπόν ΄΄υποστήριξα΄΄ Ιωάννη.
Καλημέρα αδερφή μου, σου εύχομαι να περάσεις ένα ήσυχο και όμορφο Σαββατοκύριακο και να βιώσεις μια αξέχαστη θεία λειτουργία στο αυριανό συννεφιασμένο κυριακάτικο πρωινό.
Dionysios_Anat
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 9:37 am
Τοποθεσία: ᾿Αθῆναι
Επικοινωνία:

Re: Ευαγγελιστής Ιωάννης "εναντίον" Ευαγγελιστή Λουκά!

Δημοσίευση από Dionysios_Anat »

Ἔχω δείξει σὲ ἄλλα θέματα ὅτι ἔχω κάποια εὐαισθησία στὰ ζητήματα γύρω ἀπὸ τὴν ῾Αγία Γραφή. ἐλπίζω λοιπὸν ὅτι δὲν θὰ παρεξηγηθῶ (πολύ), ποὺ θὰ δηλώσω ἐδῶ τὴν διαφωνία μου μὲ τὸν τρόπο παρουσιάσεως αὐτῆς τῆς «ἐρωτήσεως». δὲν θεωρῶ ὅτι αὐτὸ εἶναι πνευματικὸ κουίζ, οὔτε μπορῶ νὰ συμφωνήσω μὲ τὶς ἐλλιπεῖς καὶ παραπλανητικὲς παρουσιάσεις τοῦ θεοπνεύστου εὐαγγελικοῦ λόγου. τὸ θέμα θὰ μποροῦσε νὰ τεθῇ σὲ ἄλλο σημεῖο καὶ μὲ διαφορετικὸ ὕφος.

᾿Αντιθέτως ἦταν ὡραῖο καὶ σωστό, κατ᾿ ἐμὲ τοὐλάχιστον, ἐκεῖνο τὸ κουὶζ μὲ τοὺς μακαρισμοὺς τοῦ Κυρίου, ὅπου γινόταν ἀναφορὰ σὲ μακαρισμοὺς ποὺ ἀνέφερε ὁ Κύριος ἐκτὸς τῆς ἐπὶ τοῦ ὄρους ὁμιλίας του, ὅπως τὸ «Μακάριοι οἱ μὴ ἰδόντες καὶ πιστεύσαντες» (᾿Ιω 20,29) καὶ ἄλλα. [παρεμπιπτόντως καὶ ἕνας μακαρισμὸς ποὺ ἀνεφέρθη ἐκεῖ ἀπὸ τὴν ᾿Αποκάλυψι, σωστὰ ἀνεφέρθη ὡς τέτοιος μακαρισμὸς τοῦ Κυρίου]. γιὰ τὸ παρὸν θέμα ὅμως δὲν ἔχω τὴν ἴδια ἀγαθὴ ἐντύπωσι.

Συγγνώμη ἂν χαλάω τὸ παιχνίδι κάποιων φίλων, ἀλλὰ νομίζω ὅτι ἡ ἑρμηνεία τῆς Βίβλου εἶναι ἀρκετὰ σοβαρὸ θέμα, θέμα ποὺ ἐντάσσεται στὰ «ἐν οὐ παικτοῖς». θὰ ἀναμένω καὶ τὴν ὁλοκλήρωσι τοῦ θέματος, καὶ ἂν χρειαστῇ θὰ ἐπανέλθω μὲ μία πιὸ ὡλοκληρωμένη τοποθέτησι (ποὺ ἐλπίζω νὰ μὴ χρειαστῇ).
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης
http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com
Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος»
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ευαγγελιστής Ιωάννης "εναντίον" Ευαγγελιστή Λουκά!

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Προσωπικά δεν βλέπω κάτι το αντιφατικό.....απλά βλέπω μια περιορισμένη λογική που κατανοή κατί την απλή λογική μας που είναι εσφαλμένη σε πολά.....
προσέχτε κατι
αν μιλάω γιά κατί το απόλυτο με κατί το σχετικό
δηλαδι περιγράφω το Θεό με κατί σχετικό την λογική την νοηση και την γνώση που ωσ τώρα εχώ θα αποτύχω
γιατί
ο Θεός δεν εξελίσετε ενώ όλα τα αλλά ναι...
επομ'ενος για να εκφράσω το απόλυτο θέλω απόλυτη λογική σκέψη και ενοιες.......
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ευαγγελιστής Ιωάννης "εναντίον" Ευαγγελιστή Λουκά!

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

αλή μια απορία ειναί η εξής.....
θα επέτρεπε ο Καλός Θεός να αποτύχη σε κεφραση του ενας Απόστολος του για να μας δ΄ωση την ένοια του ανθρώπινου σφάλειν.....(αν κάποιος έσφαλε...γιατί αυτο δεν μπορώ να το αποδίξω ακόμα) :7
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”