Αγία Γραφή και προτεστάντες

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Αγία Γραφή και προτεστάντες

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

αυτό γράφτηκε κατά λάθος


Παρακαλώ.
Αν και δεν νομίζω να σου έλυσα κάποια απορία,
Αν βέβαια ρώτησες για να μάθεις κάτι που δεν γνωρίζεις
και όχι για να τσεκάρεις τις γνώσεις των άλλων μελών σε δογματικά θέματα

sorry
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Αγία Γραφή και προτεστάντες

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Στο θέμα που έβαλες αδερφε μου...
Ενω μιλα καθαρά η βίβλος για Ιερχία δεν την δέχονται......
λογικό
ώμος ξεκήνησαν σαν διαμαρτυρία στην κατάχριση εξουσίας του Πάπα....
και αυτό λογικό ειναι..
το παραλογό ειναι
ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΗ
(;;;;;;;;;;;;;)
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Αγία Γραφή και προτεστάντες

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΑΡΑ ΚΑΛΌΣ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΑΝΥΣΙΧΕΙΑ ΕΣΥ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ.....
τα μεγάλα γράματα τα εβαλά γιατι είναι τρομερο το τι διαπιστόνο με τισ ευχές τον αλλον εδω αδερφον.
Δεν έχω καμιά πρόθεση να βάλω σε κανέναν τισ φωνές.
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Αγία Γραφή και προτεστάντες

Δημοσίευση από avvas »

plagiaskepsi έγραψε:Δεν έχω καμιά πρόθεση να βάλω σε κανέναν τισ φωνές.
Κρίμα. Γιατί εγώ είμαι εντελώς κουφάλογο και δεν ακούω αν δεν ουρλιάζει ο συνομιλητής μου.
Αν θέλεις να μου πείς κάτι και να το ακούσω καλό είναι να βάλεις ντουντούκα στ αυτιά μου.
Αλλοιώς χάνεις τα λόγια σου .. και σύ και οποιοσδήποτε άλλος.
Ξέρεις με τα χρόνια .. αυξάνει ο εγωϊσμός και μειώνεται η ακοή και η όραση ...
...κυρίως του νού.. και της καρδιάς.
Πάλι καλά όμως..
...βλέπω άλλους με τα μισά μου χρόνια και έχουν χειρότερη κώφωση και τύφλα από μένα
Παρηγοριέμαι με το ότι στα 25 μου τουλάχιστον άκουγα καλά και έβλεπα τέλεια
Ειδικά όσα μου έλεγαν και όσα μου έδειχναν όσοι είχαν τα διπλά μου χρόνια..
Δόξα τω Θεώ! όλα καλά.. εξελίσσονται οι γενιές .. οι νέοι σήμερα έχουν ψηλότερο IQ
Δυστυχώς όμως έχουν και πολύ ψηλότερο εγωϊσμό και - νομίζουν - «εξυπνάδα»
Ο Θεός να μας ανοίγει τα αυτιά και τα μάτια όλων μας .. ειδικά των νέων
Και να μας μειώνει τον εγωϊσμό, την αλλαζονεία, την υπερηφάνεια και την κατάκριση.
Και να εξαφανίσει εντελώς απ όλους μας κάθε εμπιστοσύνη
που έχουμε στον λογισμό μας και στην κρίση μας. Αμήν

Καλή και ευλογημένη η μέρα που μας χάρισε ο Θεός,

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Αγία Γραφή και προτεστάντες

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

:8 :8 :8
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Αγία Γραφή και προτεστάντες

Δημοσίευση από angieholi »

κ. Πετρο δεν θυμαμαι το ακριβες χωριο της Καινης Διαθηκης αλλα ο Ιησους οριζει στους Αποστολους να οριζουν με τη σειρα τους Επιτροπους.
Καπως ετσι δηλαδη το θυμαμαι. Αν και ειναι πολυ γενικη η απαντηση μου ειμαι τουλαχιστον καπως κοντα;
Γιατί να μην μοιραστώ με τους αδερφούς εδώ του φόρουμ κάτι που έμαθα και νομίζω ότι είναι πολύτιμο;
Συμφωνα με το λογισμο μου μακαρι ολοι οσοι γραφουν εδω στο φορουμ να εχουν αυτο ως αρχη!
Ευχαριστουμε κ. Πετρο
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Αγία Γραφή και προτεστάντες

Δημοσίευση από petross »

Προφανώς θα εννοείτε ότι οι Απόστολοι επειδή θα αναχωρούσαν κάποια στιγμή άφησαν πίσω τους Διαδόχους. Δηλαδή χειροτόνησαν Επισκόπους, αυτούς που ονομάζουμε σήμερα Αποστολικούς Πατέρες, οι πολύ γνωστοί Άγιος Ιγνάτιος ο Θεοφόρος Επίσκοπος Αντιοχείας, ο Άγιος Πολύκαρπος Επίσκοπος Σμύρνης κτλ...

Αν εννοείτε αυτό, ναι είναι και αυτό...

Ωστόσο ήθελα να κατευθύνω αλλού το θέμα. Για να σας διευκολύνω προσπαθούμε να βρούμε μια απάντηση εκτός της Αγίας Γραφής (που να μην είναι δηλαδή χωρίο της), που όμως έχει απόλυτη σχέση μ' Αυτήν.

Φρονώ ότι κάθε συμβολή σ' αυτήν την προσπάθεια είναι πολύ χρήσιμη στην πληροφόρηση για την πίστη μας.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Αγία Γραφή και προτεστάντες

Δημοσίευση από filotas »

petross έγραψε:Οι προτεστάντες γενικώς δεν παραδέχονται την ειδική ιεροσύνη (ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ, ΠΡΕΣΒΥΤΕΡΟΣ, ΔΙΑΚΟΝΟΣ), από την άλλη λένε ότι πιστεύουν ό,τι λέει η Καινή Διαθήκη. Γνωρίζετε ποια μεγάλη αντίθεση υπάρχει σ' αυτά τα δυο "πιστεύω" τους;;

Ευχαριστώ.
Το πρόβλημα με τους Προτεστάντες είναι ότι δεν παραδέχονται την Ιερά Παράδοση, η οποία είναι συμπυκνωμένη η εμπειρία όλων των Αγίων της Εκκλησίας μας στην εφαρμογή της Αγίας Γραφής για τη σωτηρία της ψυχής τους. Επειδή εκείνοι άγιασαν, η εμπειρία αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί από μας για να βαδίσουμε μια επιτυχημένη πνευματική πορεία και δε χρειάζεται να πειραματιζόμαστε και να ξανανακαλύψουμε τον τροχό διακινδυνεύοντας να χάσουμε το δρόμο μας.

Ο Χριστός είπε στους Αποστόλους:

1. "19 πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη, βαπτίζοντες αυτούς εις το όνομα τού Πατρός και τού Υιού και τού αγίου Πνεύματος, 20 διδάσκοντες αυτούς τηρείν πάντα όσα ενετειλάμην υμίν· (Ματθ. 28, 19-20)

2. "Ειρήνη υμίν. καθώς απέσταλκέ με ο πατήρ, καγώ πέμπω υμάς. 22 και τούτο ειπών ενεφύσησε και λέγει αυτοίς· Λάβετε Πνεύμα άγιον· 23 αν τινων αφήτε τας αμαρτίας, αφίενται αυτοίς, αν τινων κρατήτε, κεκράτηνται. " (Ιωαν. 20, 21-23)

Με τα λόγια αυτά ο Χριστός συνέστησε το Μυστήριο του Βαπτίσματος και της Ιερά Εξομολόγησης και ανέθεσε στους Αποστόλους την τέλεσή τους. Μάλιστα στο χωρίο του κατά Ιωάννην Ευαγγελίου μαζί με την εντολή ο Κύριος μετέδωσε και το Άγιον Πνεύμα, που είναι απαραίτητο για την τέλεση του Μυστηρίου, προσδιορίζοντας με τον τρόπο αυτό την Ειδική Ιεροσύνη των Αποστόλων και συνιστώντας και το Μυστήριο της Ιεροσύνης.

Οι Θεολογικές μου γνώσεις είναι εξαιρετικά περιορισμένες, γι αυτό δεν γνωρίζω αν υπάρχουν κι άλλα χωρία της Καινής Διαθήκης, που να στηρίζουν τα περί Ειδικής Ιεροσύνης. Ίσως κάποιος από τους Θεολόγους φίλους μας μπορεί να μας φωτίσει σ' αυτό το θέμα.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Αγία Γραφή και προτεστάντες

Δημοσίευση από angieholi »

petross έγραψε:Προφανώς θα εννοείτε ότι οι Απόστολοι επειδή θα αναχωρούσαν κάποια στιγμή άφησαν πίσω τους Διαδόχους. Δηλαδή χειροτόνησαν Επισκόπους, αυτούς που ονομάζουμε σήμερα Αποστολικούς Πατέρες, οι πολύ γνωστοί Άγιος Ιγνάτιος ο Θεοφόρος Επίσκοπος Αντιοχείας, ο Άγιος Πολύκαρπος Επίσκοπος Σμύρνης κτλ...

Αν εννοείτε αυτό, ναι είναι και αυτό...
Ναι εγω αυτο εννοουσα, παλι καλα που το καταλαβατε ετσι οπως το ειχα γραψει.. Απειχα πολυ απο την πραγματικοτητα!!!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Αγία Γραφή και προτεστάντες

Δημοσίευση από petross »

filotas έγραψε:
petross έγραψε:Οι προτεστάντες γενικώς δεν παραδέχονται την ειδική ιεροσύνη (ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ, ΠΡΕΣΒΥΤΕΡΟΣ, ΔΙΑΚΟΝΟΣ), από την άλλη λένε ότι πιστεύουν ό,τι λέει η Καινή Διαθήκη. Γνωρίζετε ποια μεγάλη αντίθεση υπάρχει σ' αυτά τα δυο "πιστεύω" τους;;

Ευχαριστώ.
Το πρόβλημα με τους Προτεστάντες είναι ότι δεν παραδέχονται την Ιερά Παράδοση, η οποία είναι συμπυκνωμένη η εμπειρία όλων των Αγίων της Εκκλησίας μας στην εφαρμογή της Αγίας Γραφής για τη σωτηρία της ψυχής τους. Επειδή εκείνοι άγιασαν, η εμπειρία αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί από μας για να βαδίσουμε μια επιτυχημένη πνευματική πορεία και δε χρειάζεται να πειραματιζόμαστε και να ξανανακαλύψουμε τον τροχό διακινδυνεύοντας να χάσουμε το δρόμο μας.

Ο Χριστός είπε στους Αποστόλους:

1. "19 πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη, βαπτίζοντες αυτούς εις το όνομα τού Πατρός και τού Υιού και τού αγίου Πνεύματος, 20 διδάσκοντες αυτούς τηρείν πάντα όσα ενετειλάμην υμίν· (Ματθ. 28, 19-20)

2. "Ειρήνη υμίν. καθώς απέσταλκέ με ο πατήρ, καγώ πέμπω υμάς. 22 και τούτο ειπών ενεφύσησε και λέγει αυτοίς· Λάβετε Πνεύμα άγιον· 23 αν τινων αφήτε τας αμαρτίας, αφίενται αυτοίς, αν τινων κρατήτε, κεκράτηνται. " (Ιωαν. 20, 21-23)

Με τα λόγια αυτά ο Χριστός συνέστησε το Μυστήριο του Βαπτίσματος και της Ιερά Εξομολόγησης και ανέθεσε στους Αποστόλους την τέλεσή τους. Μάλιστα στο χωρίο του κατά Ιωάννην Ευαγγελίου μαζί με την εντολή ο Κύριος μετέδωσε και το Άγιον Πνεύμα, που είναι απαραίτητο για την τέλεση του Μυστηρίου, προσδιορίζοντας με τον τρόπο αυτό την Ειδική Ιεροσύνη των Αποστόλων και συνιστώντας και το Μυστήριο της Ιεροσύνης.

Οι Θεολογικές μου γνώσεις είναι εξαιρετικά περιορισμένες, γι αυτό δεν γνωρίζω αν υπάρχουν κι άλλα χωρία της Καινής Διαθήκης, που να στηρίζουν τα περί Ειδικής Ιεροσύνης. Ίσως κάποιος από τους Θεολόγους φίλους μας μπορεί να μας φωτίσει σ' αυτό το θέμα.






Πολύ ωραία η απάντησή σας!
Πράγματι μας δίδετε μια σύντομη αλλά ακριβή πληροφόρηση για το πώς η Ιεροσύνη συστήνεται από την Αγία Γραφή. Κόλαφος για τις προτεσταντικές διαστρεβλώσεις. Πολύ σας ευχαριστούμε. Συνεχίζω να επιμένω ότι υπάρχει και κάποια ακόμη βασική λεπτομέρεια που οι καημένοι και εξαπατημένοι Προτεστάντες και προτεσταντίζοντες αγνοούν. Όμως από τις πλάνες τους- τις οποίες σημειώσατε- θα πιαστούν!

Και εγώ, αγαπητέ αδελφέ, δεν είμαι θεολόγος και έτσι η απάντηση που αναζητούμε είναι λογική και όχι τόσο θεολογική. Είναι όμως πολύ αποτελεσματική!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”