Είναι αμαρτία ......

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από Domna »

Παιδιά , καλημέρα

Εχω μία απορία . Πολλές φορές προσφέρω το όνομα του Θεού στην καθημερινότητα , δηλαδή λέω όπως λένε οι Αγγλοι : Oh , my God ....
Κάποιος γνωστός μου όμως μου είπε ότι είναι αμαρτία όταν το λέω αφού η τρίτη εντολή λέει "Δεν θα προφέρεις για κανένα λόγο το όνομα του ΚΥΡΙΟΥ, του Θεού σου" και έτσι δεν δεν πρέπει να παίρνουμε το όνομα του Θεού ελαφρά. Πρέπει να δείχνουμε ευλάβεια στο Θεό αναφέροντάς Τον με σεβασμό και τιμή.
Είναι σωστό αυτό που μου είπε ;;;
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25051
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από aposal »

Προσωπικά δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό στην αναφορά του ονόματος του Κυρίου, παρά μόνον όταν γίνεται περιφρονητικά, ή για μη Χριστιανικούς λόγους. Σ' αυτούς τους καιρούς αθεΐας που ζούμε είναι καλό πχ ν' ακούς να μνημονεύει κάποιος την Παναγία, τον Χριστό, ή να λέει ένα "Δόξα σοι ο Θεός", χωρίς απαραίτητα να συντρέχει κάτι σοβαρό. Είναι όπως λέμε την νοερά προσευχή ("Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με τον αμαρτωλό") που στην αρχή τουλάχιστον την λέμε μηχανικά, αλλά συν τω χρόνω μπορεί να μετατραπεί σε πιο ουσιώδη μνημόνευση.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από Domna »

Αμάν , βρε λεβέντη μου, αυτές οι άψωγες απαντήσεις σου , γνώμες και συμβουλές σου με ΠΑΝΤΑ με συγκινούν !!! :105 :105 :105 Τι να πω άλλο .... :6 :6 :6 :6

Για να δούμε όμως τι θα πει και ο Φιλοτας γιατί νομίζω ότι αυτός θα έχει πιο αυστηρή γνώμη .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αναφέρεται: "Ου μνημονεύσεις το όνομα Κυρίου του Θεού σου επί ματαίω".
Κατά τη γνώμη μου, ακόμα και όταν λέμε από έκπληξη ή φόβο ή θαυμασμό "Θεέ μου" ή "Παναγία μου", δεν είναι κάτι μάταιο, ίσα ίσα, που είναι δηλωτικό μιας καθημερινής και συνεχούς σύνδεσης, ακόμα και των απλών εκφάνσεων της ζωής μας, με το Θείο στοιχείο.
Και ειδικά στους πνευματικά δύσκολους και χαλεπούς καιρούς που ζούμε, τείνει να εξαφανιστεί η όποια ματαιότητα της αναφοράς μας στο όνομα του Θεού. Το έχουμε τόσο μεγάλη ανάγκη
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από Domna »

Σε ευχαριστώ και σένα , λεβέντη μου για την απάντηση σου . :6 :6 :6
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Domna έγραψε:Για να δούμε όμως τι θα πει και ο Φιλοτας γιατί νομίζω ότι αυτός θα έχει πιο αυστηρή γνώμη.
Δόμνα μου, ο αδελφός μας ο Filotas, λέγεται στην πραγματικότητα Νίκος. Κι εγώ το έκανα αρκετές φορές αυτό το λάθος, μέχρι να το εμπεδώσω!!!!!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από Domna »

Παναγιώτη, το ξέρω ότι είναι ο Νίκος ο Φιλότας εδώ και πολύ καιρό .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Domna έγραψε:Παναγιώτη, το ξέρω ότι είναι ο Νίκος ο Φιλότας εδώ και πολύ καιρό .
Με συγχωρείς Δόμνα μου, δεν ήθελα να σε διορθώσω. Απλά σκέφτηκα, επειδή εγώ έκανα αυτό το λάθος πολλές φορές, μήπως δεν το ήξερες.
Ολόψυχες ευχαριστίες για τα όμορφα θέματα που βάζεις!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από Domna »

Κανένα πρόβλημα , λεβέντη μου !!! Και σε ευχαριστώ θερμά για τα καλά σου λόγια !!! :6 :6 :6 :6 :6
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
mario
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 2:56 am

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από mario »

OΠΩς ελεγε και ενας αγιος του οποιου το το ονομα δεν θιμαμαι η αναφορα του ονοματοσ του κυριου σου επι ματεω ειναι αμαρτια αποσ για παραδιγμα Μα τον θεο (για να σε πιστεψουν) Μαρτυρας μου ο θεος κτλ ειναι αμαρτια.. τορα το αηη παναγια μου ποY λεμε ειναι διαφορετικο to ohh my god sto asxeto και με οπιαδιποτε αφορμη τισ περισοτερες φορες για κaτι ασχετο πχ για ποδοσφερο ειδη δεν μπηκε γκολ αλλα οι ξενοι το λενε και σε στιγμες.. που πιανεται ως βλασφημια.... και επισης λενε το ohh my god η στην γλωσα του ιντερνετ OMG και ο υπερθετικος βαθμος του ειναι το OMF... to οπιο ειναι βλασφημια και το λενε συνεχεια..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”