Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

tomR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tomR »

Αν έχω καταλάβει καλά ( από τον τρόπο που ρωτάς διάφορα ) Dirfys .Ότι , είναι αντίθετο στον τρόπο που εσύ ζεις ή έχεις ζήσει ,μέχρι τώρα , αλλά το λέει κάποιος Άγιος ή το λέει η διδασκαλία του Χριστού , πιστεύεις πως κάποιος το έχει νοθεύσει. Και πέραν αυτού περνάς και προσωπικές σου απόψεις , για διδασκαλία του Χριστού και τις Ορθόδοξης Εκκλησίας .
Με τι λογική σου αυτή, θα μας πεις πως και το Ευαγγέλιο λέει ( αστα να πάνε ) γιατί δεν το έγραψε ο Χριστός αλλά οι Απόστολοι.

Λες : (Αναρωτιέμε αν είναι δυνατόν ο Θεός της αγάπης ...να τιμωρεί και να πεδευει όπως ακριβώς γράφεις και να στερεί την ζωή απο ενα μικρό παιδί επειδή η μητέρα του....του φορούσε στο κεφάλι στολίδια (σήμερα βάζουμε αρκετά κοκκαλάκια και λαστιχακια με διάφορα παιχνιδάκια στα μαλλιά των παιδιων μας) Ειναι ποτε δυνατόν να εχει υποθεί,να εχει γραφεί κάτι τετοιο?)

Άνοιξε αγαπητή μου λίγο την Αγία Γραφή να δεις τη λέει ο Θεός , διάβασε λίγο κανένα Πατερικο να δεις τη λέει ο Θεός μέσο των Αγίων του. Το αν εγώ ή εσύ αναρωτηθούμε τι έχει κάνει καλά ο Θεός η τη δεν έχει κάνει , που μιλάει καλά και που μιλάει άγρια , την πατήσαμε Dirfys .αυτά τα κάνει ο Διάβολος ,

Και μάθε καλά πως ο Θεός δεν έχει ανάγκη να τον πιστέψουμε , εμείς έχουμε αυτή την ανάγκη , ούτε θα κερδίσει κάτι ο Θεός αν εγώ και εσύ πιστέψουμε σ΄ αυτόν , και ούτε θα χάσει κάτι αν εμείς τον απορρίψουμε , αν λοιπόν ο Θεός απαγορεύει κάποια πράγματα , καλό είναι εμείς να προσπαθούμε να μην τα πράττουμε , προς όφελος μας , παρά να προσπαθούμε να διορθώσουμε ( επειδή εμείς πιστεύουμε έτσι ) τον Θεό .

Και τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν είσαι ορθόδοξη στο δόγμα ή ανήκεις κάπου αλλού.

Εγώ πάντως ως Ορθόδοξος θα προτιμήσω αυτά που λέει ο Άγιος Κοσμάς όλοι οι Άγιοι , και ο Θεός στην Αγία Γραφή , , παρά αυτά που λένε οι άνθρωποι σαν εσένα , ότι τάχα , τι Θεός είναι αυτός άμα λέει τέτοια κτλ,
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να εκφραζόμαστε έτσι. Είναι ενάντια στην αγάπη που πρέπει να δείχνουμε.
Η Dirfys (νομίζω κοπέλα είναι...), εξάφρασε μία απορία της και το καλύτερο είναι, αν ξέρουμε, να της λύσουμε την απορία της.
Και καλό θα ήταν βέβαια, την απορία αυτή να την απευθύνει σε άνθρωπο Πνευματικό, για να έχει την καλύτερη δυνατή απάντηση.
Με συγχωρείτε για την παρέμβαση, αλλά δεν νιώθω καθόλου όμορφα όταν βλέπω τέτοιου είδους συζητήσεις εδώ...

Και πάλι συγγνώμη και ευχαριστώ για την κατανόηση..
Άγγελος
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από pan »

Αγαπητοι μου αδελφοι γεια σας.
Ο μεγαλος Θεος να ειναι μαζι μας.

Στο ιδιο βιβλιο αγαπητη Dirfys, εψαξα και βρηκα οτι οντως τα παραπανο τα λεει και ο Αγιος.

Οι γονείς, τά παιδιά καρποί

Ενα δένδρο ωσάν τό κόψης, ευθύς ξεραίνονται τά κλαριά αμή ωσάν ποτίζης τήν ρίζαν, στέκονται δροσερά τά κλωνάρια. Ομοίως είστενε καί οι γονείς, ωσάν τό δένδρον. Καί όταν ποτίζεται ο πατέρας καί η μητέρα, πού είστενε η ρίζα τών παιδιών, μέ νηστείες, προσευχές, ελεημοσύνες, μέ καλά έργα, φυλάγει ο Θεός τά παιδιά σας ωσάν ξηραίνεστε οι γονείς μέ τίς αμαρτίες, θανατώνει ο Θεός τά παιδιά σας καί σάς βάνει εις τήν κόλασιν μαζί τους.

Επισης εαν δεν πηθεσε με τον Αγιο Κοσμα και πραγματικα θελεις να σου λυθη η απορια διαβασε για τον Προφητη Ηλια.
Ευχαριστω για το χρονο σας.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από pan »

Εις ένα χωρίον τής Καστορίας, ονομαζόμενον Σέλτζα, μία γυναίκα έχουσα ευλάβειαν εις τόν Άγιον, επήρε τό νερόν, μέ τό οποίον ένιψέ ποτε τό πρόσωπόν του ο Άγιος, καί τό εφύλαξεν εις αγγείον υάλινον, καί ώ τού θαύματος! Μέσα εις αυτό εφύτρωσεν ένα χορτάρι μέ δύο φύλλα μόνον, τό οποίον έγινε μεγάλο, όσον ήτο τό αγγείον, καί έπλεε πάντα εις τό νερόν χωρίς νά έχη ρίζαν, καί δέν άλλαξε τελείως τό χρώμα του, αλλ' έμεινε δροσερόν δι' ένα ολόκληρον χρόνον, εις τρόπον όπου εθαύμαζον όσοι τό έβλεπαν καί αυτό τό νερόν έκαμε πολλάς ιατρείας εις πολλούς, καθώς έλεγεν η αυτή ευλαβής γυνή.
Αυτά καί άλλα περισσότερα ενήργησε δι' αυτού ο Θεός, τά οποία ημείς διά συντομίαν αφήνομεν. Επειδή δέ ο Άγιος πολλές φορές έλεγε φανερά εις τήν διδαχήν του, ότι επροσκαλέσθη εις τό κήρυγμα τού Ευαγγελίου από αυτόν τόν ίδιον Ιησούν Χριστόν, καί διά τήν αγάπην Αυτού μέλει νά χύση τό αίμα του, έλαβε τέλος πάντων η πρόρρησίς του τήν έκβασιν. Τήν έλαβε δέ τοιουτοτρόπως.

Ο μαρτυρικός θάνατος

Ο αποστολικός ούτος διδάσκαλος ποτέ δέν άνοιξε τό στόμα νά ειπή λόγον εναντίον τών Εβραίων, ούτε εις τήν Θεσσαλονίκην, ούτε εις τήν Καστορίαν, ούτε εις τά Ιωάννινα, ούτε εις κανένα άλλο μέρος οπού ήσαν Εβραίοι, αλλά μόνον τούς χριστιανούς εδίσασκε νά πολιτεύωνται ωσάν χριστιανοί, καί νά φυλάττουν αλήθειαν καί εμπιστοσύνην πρός τούς εξουσιαστάς, όπου τούς έδωκεν ο Θεός, καθώς οι ίδιοι Αλβανίται πηγαίνοντας εκεί οπού εδίσασκεν εις τάς έξω πεδιάδας τά ήκουον από τό στόμα του, καί ως άνθρωπον Θεού τόν εκήρυττον, εις τόσον οπού καί ο Κούρτ Πασάς, ακούοντας τήν καλήν του φήμην, επρόσταξε καί ήλθεν έμπροσθέν του, καί τόσον καλά τού άρεσεν η ομιλία του, ώστε καί τό θρονί εκείνο, οπού προείπαμεν, τού εκατασκεύασε, καί μέ κατηφέ τό ένδυσε διά νά αναβαίνη εις αυτό, καί νά διδάσκη από υψηλά τούς λαούς.
tomR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tomR »

Αναρωτιέμε αν είναι δυνατόν ο Θεός της αγάπης ...να τιμωρεί και να πεδευει όπως ακριβώς γράφεις και να στερεί την ζωή απο ενα μικρό παιδί επειδή η μητέρα του....του φορούσε στο κεφάλι στολίδια (σήμερα βάζουμε αρκετά κοκκαλάκια και λαστιχακια με διάφορα παιχνιδάκια στα μαλλιά των παιδιων μας) Ειναι ποτε δυνατόν να εχει υποθεί,να εχει γραφεί κάτι τετοιο?
Απαντήστε μου και οι υπόλοιποι που ειμαστε σε αυτό το site και κατακαιρούς γράφουμε..και λεμε τις απόψεις μας...
ΈΞΗΓΉΣΤΕ ΜΟΥ .ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ.

αν εγώ η αμαθής..εγώ η μικρή στο πνεύμα μπροστά στους Αγιους Πατέρες σου ζητήσω να μου γράψεις σε ποιούς άλλους βιους Αγίων αναφέρεται κάτι ανάλογο?
Γράψε μου εναν...που να αναφέρετε κάτι ανάλογο σε μια τιμωρία ,σε ενα θάνατο παιδιού για παίδεμα ... για τα στολίδια στο κεφαλάκι του ......
Περιμένω αγαπητέ μου μαζί με τα βιβλίο που μου προτίνεις να αγοράσω και αυτό που σου ζήτησα.

συνεχίζεις να μου γράφεις αποσπασματα απο το ίδιο βιβλίο ...
ενος Αγίου τιμωρού...ενός Θεού που μόνο παιδέματα κανει....
ενος Θεού που τιμωρεί...
σου ζήτησα να μου πεις βιβλιογραφεία απο βίους Αγίων και τις τιμωρίες που εκαναν ....
αν δεν εχεις ....αστο..
μην κουράζεσε να αντιγράφεις άλλες παραγράφους απο το συγκεκριμένο βιβλιο .



Δεν νομίζω πως η Dirfys στα παραπάνω έχει εκφράσει κάποια απορία , .

Αντίθετα αμφισβητεί ευθέως αυτά που γράφει ο pan , λες και ο pan γράφει δικές του απόψεις , λυπάμαι αν στεναχώρησα την Κυρία Dirfys , μα αν συνεχίσει να γράφει έτσι , μάλλον θα συνεχίζω να την στεναχωρώ ,

Μια τέτοια αναφορά κάνει και ο Παϊσιος , λέει πως ήταν αιτία να δαιμονιστή ένα παιδάκι επειδή και μόνο η μητέρα του μια μέρα είχε κρεμάσει πάνω από την κούνια του παιχνίδια που είχαν τη μορφή δαιμόνων . . . .Και τέτοια παραδείγματα από Αγίους έχουμε πάρα πολλά

Επίσης θέλω να ξαναρωτήσω την Κυρία Dirfys αν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος .
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Τότε να το θέσω εγώ λίγο διαφορετικά το ερώτημα.
Πεστε πως διαβάζει το παιδάκι μου αυτό το κείμενο, και μου θέτει την ίδια απορία : Γιατί μπαμπά, αφού ο Θεούλης είναι καλός, και πατέρας μας, και μας αγαπάει και μας φροντίζει, από την άλλη να τιμωρεί έτσι ένα κοριτσάκι, που η μητέρα του του φόρεσε κοκκαλάκια στα μαλλιά?
Δυστυχώς, πιάνω τον εαυτό μου, ανήμπορο να απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση. Δυστυχώς η πνευματική μου κατάσταση, ίσως να μην είναι σε θέση να μπορεί να καταλάβει το νόημα του παραπάνω κειμένου.
Πιστεύω λοιπόν πως και η φίλη μας η Dirfys, ίσως να αναζητά την απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα. Μήπως θα ήταν καλύτερα να προσπαθήσουμε να απαντήσουμε στην απορία της, από το να βάζουμε κάποια ταμπέλα στην κοπέλα ?
Και για να προλάβω την ερώτηση προς τα εμέ.... ΝΑΙ... ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ....

Θα ήταν μεγάλη μου χαρά να με διαφωτίζατε και εμένα τον πτωχό (πνευματικά)..
Σας ευχαριστώ...
Άγγελος
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από pan »

Αγαπητοι καλη σας μερα.

Μου φενετε οτι αμφησβητητε τον Άγιο;
Αγαπητε g_aggelos δεν θα συμφονησω μαζι σου.
Τα παιδια θελουν διαπαιδαγωγηση χριστιανικα και οχι με την μοδα των καιρων. Πρεπει να παρουν σωστη βαση απο μικρα για να βγουν σωστα παιδια στην κοινωνια. Τωρα αν οι γονοις κανουν τα χατιρια ολα στα παιδια τους αυτο ειναι αλλο θεμα. Εχετε μηπως δει τα παιδια στην Εκκλησια; Οχι γιατι δεν τα πανε οι γονοις, και μεγαλονοντας και αυτα θα κανουν το ιδιο.
Οσο για την αδελφη Dirfys δεν νομηζω να ειναι μικρη και να μην καταλαβενη τα λογια του Αγιου.
Ή πιστευετε οτι αν ρωτησουμε καποιον πνευματικο θα μας πη, παρτε στα παιδια σας οτι θελετε και οτι θελουν, και τα παιδια στην Αφρηκη να μην εχουν να φανε.
Και τον καιρο τον οποιον ζουσε ο Αγιος ηπηρχε πεινα και δεν μπορουσε αναμεσα τους να περνανε παιδια με στολιδια ενω αλλα πειναγαν
Ευχαριστω για το χρονο σας και συνχωρεστεμε για τα γραφομενα μου
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από pan »

Αλλά τό παμπόνηρον καί μιαρώτατον τούτο γέγος τών μισοχρίστων Εβραίων, καθώς εις τούς περασμένους αιώνας έδειξε πάντοτε άκραν κακίαν εναντίον τών χριστιανών, ούτω καί τώρα, μή υποφέροντας νά κηρύττεται η πίστις καί τό Ευαγγέλιον τού Ιησού Χριστού, οι Εβραίοι όπου κατοικούν εις τά Ιωάννινα, επήγαν οι θεοήλατοι καί είπαν εις τόν Πασάν τού τόπου, πώς ο ιερός ούτος Κοσμάς ήτον απεσταλμένος από τούς Μοσχόβους διά νά ξεπλανά τόν Βασιλικόν Ραγιάν νά πηγαίνουν εις τήν Μοσχοβίαν. Αλλά τούτον μέν η θεία Πρόνοια τότε τόν διεφύλαξεν από τήν θανατηφόρον ταύτην επιβουλήν επροξενήθη όμως αρκετή ζημία χρημάτων εις τό κοινόν τών χριστιανών. Εντεύθεν λοιπόν ο ιερός Κοσμάς άρχισε νά στηλιτεύη τήν πονηρίαν καί τό αδιάλλακτον μίσος, οπού έχουν κατά τών χριστιανών οι Εβραίοι, καί επειδή φανερά απεδείχθη, πώς ήτον πλάσμα καί σαφής συκοφαντίαν εκείνη η κατηγορία οπού έκαμαν εις τόν Πασάν, πάλιν επήγεν εις τά Ιωάννινα, καί πρώτον μέν, εκατάπεισε τούς χριστιανούς να μεταβάλουν τό κοινόν παζάρι από τήν Κυριακήν εις τό Σάββατον, τό οποίον τούς επροξένησε μεγίστην φθοράν.

Ο δυνάμει τού λόγου, καί διδαχών χάρισι, πλείστους εκ βυθού αφαρπάσας, τής ματαιότητος, ημάς εξάρπασον, ως Ισαπόστολος μέγας, Πάτερ εκ τού φάρυγγος, δεινών δοκήσεων.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

pan έγραψε:Αγαπητοι καλη σας μερα.

Μου φενετε οτι αμφησβητητε τον Άγιο;
Αγαπητε g_aggelos δεν θα συμφονησω μαζι σου.
Τα παιδια θελουν διαπαιδαγωγηση χριστιανικα και οχι με την μοδα των καιρων. Πρεπει να παρουν σωστη βαση απο μικρα για να βγουν σωστα παιδια στην κοινωνια. Τωρα αν οι γονοις κανουν τα χατιρια ολα στα παιδια τους αυτο ειναι αλλο θεμα. Εχετε μηπως δει τα παιδια στην Εκκλησια; Οχι γιατι δεν τα πανε οι γονοις, και μεγαλονοντας και αυτα θα κανουν το ιδιο.
Οσο για την αδελφη Dirfys δεν νομηζω να ειναι μικρη και να μην καταλαβενη τα λογια του Αγιου.
Ή πιστευετε οτι αν ρωτησουμε καποιον πνευματικο θα μας πη, παρτε στα παιδια σας οτι θελετε και οτι θελουν, και τα παιδια στην Αφρηκη να μην εχουν να φανε.
Και τον καιρο τον οποιον ζουσε ο Αγιος ηπηρχε πεινα και δεν μπορουσε αναμεσα τους να περνανε παιδια με στολιδια ενω αλλα πειναγαν
Ευχαριστω για το χρονο σας και συνχωρεστεμε για τα γραφομενα μου
Δεν θέλω, και δεν μπορώ άλλωστε να αμφισβητήσω τα λόγια του Αγίου.
Η ερώτηση δεν ήταν αν πρέπει τα παιδιά να ζουν "λουσάτα" ή όχι. Ψάχνω μία απάντηση στην ερώτηση που πιθανόν να κάνει ένα παιδάκι, σχετικά με τις τιμωρίες. Δεν αμφισβητώ τίποτα, απλά σαν φτωχός πνευματικά δεν ξέρω πραγματικά τι να απαντήσω.... Αυτό μόνο και τίποτε άλλο.
Όσον αφορά την διέλευση παιδιών στην Εκκλησία, νομίζω ότι εγώ, τουλάχιστον από την ενορία μου, έχω τελείως διαφορετική εικόνα. Ο Ναός είναι πλημμυρισμένος από μικρά παιδιά, τόσο πολύ μάλιστα που έχει καθιερωθεί το Παρεκκλήσι στο ισόγειο του Ναού για τα παιδιά έτσι ώστε και αν μην ενοχλούν, αλλά και αν μην τα ενοχλούν οι μεγαλύτεροι.
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

Καλημέρα σε όλους σας και καλή εβδομάδα ....
λυπάμε παρα πολυ για όλα όσα διάβασα.
για τις απαντησεις που πήρα ....
εγραψα κάτι και το αγνοήσατε ..γιατί έτσι ίσως θέλετε(για μια στιγμή νόμισα ότι πράττετε το ίδιο με την μαρτυρία ενός μάρτυρα του Ιεχωβά που διαβασα στο βιβλίο του πρίν λίγες ημέρες αναφερόμενος σε καθε απορία του ...) σε ενα link εδω σε αυτό το site .
φερθήκατε και απαντήσατε ανάλογα αγαπητοί pan kai tomr
εγραψα ..ΈΞΗΓΉΣΤΕ ΜΟΥ .ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ.
τι κάνατε εσείς?
αναρωτηθήκατε για την πίστη μου...ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ισως και περισσοτερο απο τον καθενα απο όλους που φωνάζουν περιτρανα..εγω..εγω.. και γονατίζουν δεκάδες φορές μπροστα στις εικόνες και μετά με μεγάλη ευκολία θα βλάψουν τον πλησιον τους...ισως και απο καποιους άλλους που νηστευουν τις τροφές με υπερβολή αλλα δείχνουν και άλλη τόση στα λόγια εναντίον του καθενα απο εμας....
φυσικα και μιλάω γενικά και όχι για εσας.....
να σας ξαναειπω την πιστη μου? η το εχετε καταλαβει?
ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ προσέχω την συμπεριφορά μου απεναντί σε όλους..δεν πειράζω κανεναν ..εκκλησιάζομαι τις περισσοτερες κυριακές , προσέχω τα ρούχα μου τι φορώ ..επισκέπτομαι τακτικα μονές και φρόντισα να μάθω και τα ίδια στο παιδί μου...
του φόρεσα κοκκαλακια μπολικα στα μαλλια του οταν ηταν μικρό .οπως και τώρα θα φορέσει μπαντανες το καλοκαίρι ...αλλα την έμαθα να βγαίνει στα φαστ φουντ με την παρέα της και να μην ντρέπετε να πει ΝΗΣΤΕΥΩ .
αυτό για απαντηση στην απορία σας.εξηγήσεις για την πίστη μου δεν χρωστώ σε κανέναν αλλον απο ΑΥΤΟΝ που μας χάρισε την ζωή και την πλάση.
εκει λογοδοτώ και πουθενά αλλού.
σας ζήτησα να μου εξηγησετε...
και ακόμα δεν το εχετε κάνει παρότι ξοδέψατε μπόλικο μελανι....
περιμενω απαντησή σας.
με μια μεγάλη καλημερα....
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”