Υπάρχει ένας & μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντροφος;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει ένας και μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντ

Δημοσίευση από pAntonios »

alexandergreek έγραψε:π.Αντώνιε Ευλογείτε,

είμαι άγαμος άνδρας και με απασχολεί το θέμα της επιλογής συντρόφου.
Δε θέλω να κινηθώ αυτόβουλα κανοντας υπακοή στο λογισμό μου, αλλά επιθυμώ να εφαρμόσω στη ζωή μου το θέλημα του Κυρίου για μένα, ειδικότερα δε στο συγκεκριμένο θέμα.

Όπως λέγεται στις Παροιμιες "παρα Κυρίου αρμόζεται γυνή ανδρί". Επίσης και στο βιβλίο του Τωβίτ, ο άγγελος λέει στον Τωβία "αυτή είναι η ητοιμασμένοι σοι προ αιώνος ... και σώσεις αυτήν"¨.

Διαφαίνεται λοιπόν ότι το "κατ ευδοκίαν" θέλημα του Κυρίου είναι να έλθουμε σε γάμο με ένα συγκεκριμένο πρόσωπο που είναι το πλέον κατάλληλο για τη σωτηρία μας, ενώ το κατ οικονομίαν θα είναι να πατρευτούμε κάποιο άλλο άτομο, και το κατα παραχώρηση θα είναι οτιδήποτε άλλο, αμαρτωλό (π.χ. ομοφυλοφιλία κλπ).

Μάλιστα διατυπώνεται η άποψη ότι ο Κύριος θα φέρει έτσι τα πράγματα ώστε να γνωρίσουμε κάποια στιγμή το εν λόγω άτομο, αλλά εναπόκειται στην ελεύθερη βούλησή μας το εάν θα προσλάβουμε τούτο ή αν θα το προσπεράσουμε. Να προσθέσω ότι εμπλέκεται ο διάβολος, η σάρκα, οι λογισμοί, και ο κόσμος, και όλοι με σκοπό να αποτραπεί η "ιδανική" αυτη παρα Κυριου ένωση.

Εσεις συμφωνείτε ότι υπάρχει ένας ετοιμασμένος και συγκεκριμένος σύντροφος, που ο Θεός προορίζει εν ελευθερία για εμάς; Και αν ναί, τι τρόπο προτείνετε για να τον αναγνωρίσουμε και να παρουσιαστει στη ζωη μας εν γενει;
Έλλειπα τόσες μέρες...
Προσπαθώ τώρα να δω που τελειώνουν οι απαντήσεις σας για να απαντήσω κι εγώ... αλλά δεν μπορώ να βρω το τέλος...
Μεγάλη παραγωγή για το φλέγον θέμα!!!

Ας αρχίσω από την αρχή:
είπες "Δε θέλω να κινηθώ αυτόβουλα κανοντας υπακοή στο λογισμό μου, αλλά επιθυμώ να εφαρμόσω στη ζωή μου το θέλημα του Κυρίου για μένα, ειδικότερα δε στο συγκεκριμένο θέμα..."
Γιατί δεν ξεκινάμε από λίγο πιο πριν;
Αφού θέλουμε να εφαρμόσουμε το θέλημα του Θεού ας πούμε στην προσευχή μας. Θεέ μου αν θέλεις να γίνω και μοναχός η και να μείνω άγαμος (γιατί ποιά μπορεί να με θέλει εμένα!!!) ας γίνει το θέλημά σου!

Μήπως εκπειράζουμε το Θεό και μάλιστα σε περιόδους που δυσκολευόμαστε... απαιτώντας να "βγάλει τα κάστανα" Εκείνος από τη φωτιά;;;
Ας το σκεφτούμε και λίγο έτσι...
Μήπως και ξεβολευτούμε λίγο...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Re: Υπάρχει ένας και μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντ

Δημοσίευση από alexandergreek »

pAntonios έγραψε:
Έλλειπα τόσες μέρες...
Προσπαθώ τώρα να δω που τελειώνουν οι απαντήσεις σας για να απαντήσω κι εγώ... αλλά δεν μπορώ να βρω το τέλος...
Μεγάλη παραγωγή για το φλέγον θέμα!!!

Ας αρχίσω από την αρχή:
είπες "Δε θέλω να κινηθώ αυτόβουλα κανοντας υπακοή στο λογισμό μου, αλλά επιθυμώ να εφαρμόσω στη ζωή μου το θέλημα του Κυρίου για μένα, ειδικότερα δε στο συγκεκριμένο θέμα..."
Γιατί δεν ξεκινάμε από λίγο πιο πριν;
Αφού θέλουμε να εφαρμόσουμε το θέλημα του Θεού ας πούμε στην προσευχή μας. Θεέ μου αν θέλεις να γίνω και μοναχός η και να μείνω άγαμος (γιατί ποιά μπορεί να με θέλει εμένα!!!) ας γίνει το θέλημά σου!

Μήπως εκπειράζουμε το Θεό και μάλιστα σε περιόδους που δυσκολευόμαστε... απαιτώντας να "βγάλει τα κάστανα" Εκείνος από τη φωτιά;;;
Ας το σκεφτούμε και λίγο έτσι...
Μήπως και ξεβολευτούμε λίγο...
Συμφωνούμε απολύτως π.Αντώνιε, υπο την έννοια ότι μόνον εαν και εφόσον υπάρχει η "ητοιμασμένη" τη ζητούμε απο τον Κυριο, ειδεμή ασφαλώς ας μας φανερώσει το κατ' ευδοκίαν θέλημά Του που μπορεί να είναι είτε ο μοναχισμός / ασκητικός βίος, είτε η εν τω κόσμω αγαμία.

Για ποιό λόγο να προτιμήσουμε να υλοποιήσουμε το "ιδιον θέλημα" όταν υπάρχει το σαφώς γλυκύτερο πνευματικά, Θείο κατ ευδοκίαν θέλημα;

Ισως δε το διευκρίνησα αρκετά, και να το θεώρησα προφανές, ότι το εν λόγω ερώτημα που απευθύνεται σ'εσας, αφορά στις περιπτώσεις εκείνες που ο Κύριος θέλει για εμάς (ως τον πλέον ταιριαστό δρόμο για τη σωτηρία μας, για την ειδική μας περίπτωση) τον γάμο. Στην περίπτωση αυτή, αναρωτιέμαι αν όντως υπάρχει η "ητοιμασμένη" ή απλά κινούμαστε στον κόσμο, διαλέγοντας, έστω κατόπιν προσευχής, και προσλαμβάνουμε κάποιο πρόσωπο, χωρίς όμως να υφίσταται ο "ετοιμασμένος" σύντροφος για εμάς.

Υπο την προϋπόθεση δηλαδή ότι εμείς προσευχόμαστε να μας δείξει ο Κύριος αν θέλει για εμάς (κατ'ευδοκίαν) το γάμο ή κάτι άλλο, και εφ'όσον θέλει το γάμο, τότε άραγε υπάρχει η "ητοιμασμένη" σύντροφος, ή είναι μια αυταπάτη;
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Εγω λεω παντως να μην το κουραζουμε το θεμα, καλη η φιλοσοφια αλλα καλυτερη η "φιλοπραξια" :D
Κανε φιλε εκει καμια προσευχη, εχε κατα νου τις εντολες του Χριστου και μαζι με την λογικη συντροφια κανε την κινηση σου, εαν σου αρεσει η οικογενεια βρες μια κοπελα, εαν παλι θες να γινεις μοναχος πανε να γινεις μοναχος.

Μεχρι να βρεις κανενα Γεροντα, Αγιο, η δεν ξερω και εγω ποιον να σου πει εαν εχει ή οχι ο Θεος ητοιμασμενη θα κανεις 3,4 χρονια ετσι που το πας, μετα αλλα 5,6 μεχρι να βρεις καμια, 7,8 να την γνωρισεις, αλλα 9,10 μεχρι να παντρευτειτε, σε βλεπω σε καμια εφημεριδα με τον τιτλο "ο ερως χρονια δεν κοιτα" 80χρονος παντρευτηκε 70χρονη.... :D :D :D :D :D :D :D

Λενε μερικοι, να κανουμε προσευχη μας δειξει ο Κυριος τι να κανουμε στο ενα, στο αλλο, να κανω το θελημα του Θεου...
Καλα πολλες φορες σας εχει δειξει τι να κανετε να σας δειξει και τωρα δηλαδη? :D
Την ωρα που προσευχεσε, σου τρωνε αλλοι τις γυναικες, μπορει η ητοιμασμενη σου να εχει παντρευτει κατ οικονομια αλλον.

Μπακουρι = Να μεινω σπιτι ολη μερα και να λεω Θεε μου ας γινει το θελημα σου, Θεε μου ας γινει το θελημα σου, εαν υπαρχει καποτε θα μου χτυπησει την πορτα η ετοιμασμενη μου.
Sfakianos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Sfakianos »

strumfi έγραψε:
Sfakianos έγραψε:ΕΖΕΥΓΑΡΩΣΑΝ NΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΑΙΡΙΑΞΑΝΕ NΤΑ ΑΓΡΙΜΙΑ
ΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΡΙΖΙΚΟ ΜΗΤΕ ΠΟΥΛΙ ΔΕΝ ΤO ΧΕΙ
ΜΟΥΔΕ Τ΄ΑΓΡΙΜΙ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΣΤΗ ΜΟΙΡΑ ΔΕ ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ
ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ ΧΩΡΙΣΜΕ.
Έλαααα, στην παρέα μας φαντάρεεε
Εικόνα

Το δρόμο θωρώ κι είναι στενός , κάμε αγάντα κι έφταξα .
Εικόνα
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Είναι στενός, αλλά είναι μονόδρομος. Και κάποια στιγμή αρχίζει να σ' αρέσει πολύ. Κάπου λίγο πριν το σταυροδρόμι,
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει ένας και μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντ

Δημοσίευση από pAntonios »

alexandergreek έγραψε: Συμφωνούμε απολύτως π.Αντώνιε, υπο την έννοια ότι μόνον εαν και εφόσον υπάρχει η "ητοιμασμένη" τη ζητούμε απο τον Κυριο, ειδεμή ασφαλώς ας μας φανερώσει το κατ' ευδοκίαν θέλημά Του που μπορεί να είναι είτε ο μοναχισμός / ασκητικός βίος, είτε η εν τω κόσμω αγαμία.

Για ποιό λόγο να προτιμήσουμε να υλοποιήσουμε το "ιδιον θέλημα" όταν υπάρχει το σαφώς γλυκύτερο πνευματικά, Θείο κατ ευδοκίαν θέλημα;

Ισως δε το διευκρίνησα αρκετά, και να το θεώρησα προφανές, ότι το εν λόγω ερώτημα που απευθύνεται σ'εσας, αφορά στις περιπτώσεις εκείνες που ο Κύριος θέλει για εμάς (ως τον πλέον ταιριαστό δρόμο για τη σωτηρία μας, για την ειδική μας περίπτωση) τον γάμο. Στην περίπτωση αυτή, αναρωτιέμαι αν όντως υπάρχει η "ητοιμασμένη" ή απλά κινούμαστε στον κόσμο, διαλέγοντας, έστω κατόπιν προσευχής, και προσλαμβάνουμε κάποιο πρόσωπο, χωρίς όμως να υφίσταται ο "ετοιμασμένος" σύντροφος για εμάς.

Υπο την προϋπόθεση δηλαδή ότι εμείς προσευχόμαστε να μας δείξει ο Κύριος αν θέλει για εμάς (κατ'ευδοκίαν) το γάμο ή κάτι άλλο, και εφ'όσον θέλει το γάμο, τότε άραγε υπάρχει η "ητοιμασμένη" σύντροφος, ή είναι μια αυταπάτη;
Και πάλι θα μπορούσα να ρωτήσω και πως καταλάβατε με σιγουριά ότι είστε για το γάμο; Και ότι αυτό μάλιστα είναι το κατ ευδοκίαν του Θεού;
Μήπως προβάλλει στο βάθος η επιθυμίας μας σαν θέλημα Θεού;!!!
Ας είναι...

Θα επαναλάβω ότι είπα και σε άλλη περίπτωση...
Μη νομίσεις ότι το σχέδιο του Θεού μπορεί να περιοριστεί σε ένα πρόσωπο στη ζωή σου. Ο Θεός είναι απόλυτη ελευθερία!!! Πολλοί νέοι νομίζουν ότι θα περιμένουν το πριγκηπόπουλο (σα) και αργούν να προσγειωθούν στην πραγματικότητα. Αυτό όμως τείνει να γίνει πολύ σπάνιο! Το συνηθέστερο είναι να πρέπει να αγωνιστούν αρκετά και οι δύο υποψήφιοι για να πετύχει σήμερα ο γάμος.

Κάποιος νέος είχε πάει στο γ. Παίσιο και του είπε: "γέροντα πως θα γίνει να μου βρεις κανένα καλό κορίτσι;" Και ο γέροντας που ήξερε ψυχανάλυση (!) του απάντησε: "και τις άλλες τι θα τις κάνουμε θα τις παστώσουμε;" άμα όλοι ψάχνουν το καλό κορίτσι...

Από την άλλη βέβαια δεν παντρεύεσαι για να σώσεις κάποιον από τη φτώχεια η τα ναρκωτικά η την αίρεση (το ακούσαμε κι αυτό!).
Δεν είναι ο γάμος φιλανθρωπικό ίδρυμα αλλά μια κοινή πορεία προς τη σωτηρία.

Συμπέρασμα: μην εγκλωβίζεστε σε συναισθηματικά διλήματα αλλά σκέψου ρεαλιστικά και κυρίως με πνευματικά κριτήρια. Πως θα βρεθώ ασφαλέστερα στη βασιλεία των ουρανών;
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

ntinoula έγραψε:...Ευτυχώς δεν κολλάνε σε όλες. Μόνο στις νοστιμούλες. :D Οι υπόλοιπες ηρεμήσαμε. :razz:
Και πώς γνωρίζει κάποιος αν κάποια είναι νοστιμούλα ? Απο το αβαταρ ????

Ψυχική ομορφιά αναζητούμε φιλτάτη. Τα άλλα είναι φθαρτά και με τον χρόνο φεύγουν.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Sfakianos έγραψε: Εικόνα

Το δρόμο θωρώ κι είναι στενός , κάμε αγάντα κι έφταξα .
Αποδεικνύεται η χαμηλή ποιότητα των πινακίδων σήμανσης στους Ελληνικούς δρόμους αφού με την παραμικρή βροχη εμφανίζεται σκουριά και γεμίζουν τρύπες.

Εκτός και αν κάποιος τις δημιούργησε "επι τουτοις" οπότε του θυμίζω την παράγραφο 8 του άρθρου 10 του ΚΟΚ :

Aπαγορεύεται η καταστροφή, παραποίηση, μετάθεση, αλλοίωση και γενικά η με οποιονδήποτε τρόπο επενέργεια στις πινακίδες σήμανσης, οτους σηματοδότες και το σύστημα στήριξής τους, στις διαγραμμίσεις πάνω στο οδόστρωμα, καθώς και στις συσκευές ρύθμισης ή μέτρησης της κυκλοφορίας. Οι διατάξεις του άρθρου 47 του Κώδικα αυτού, για τον καταλογισμό της σχετικής δαπάνης σε βάρος των παραβατών, εφαρμόζονται ανόλογα στις παραπάνω περιπτώσεις καθώς και οι Ποινικές κυρώσεις.

Χρ. :lol: :lol: :lol: :lol:
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

ntinoula έγραψε:
ktistos έγραψε:Κολλάνε τις κοπέλες στο δρόμο, στην αγορά στο χώρο εργασίας να τις κολλάνε και στο χριστιανικό ΦΟΡΟΥΜ;
Άσε να κολλήσουν μόνες τους :D :D
Ευτυχώς δεν κολλάνε σε όλες. Μόνο στις νοστιμούλες. :D Οι υπόλοιπες ηρεμήσαμε. :razz:
eortologio_gr έγραψε:
ntinoula έγραψε:...Ευτυχώς δεν κολλάνε σε όλες. Μόνο στις νοστιμούλες. :D Οι υπόλοιπες ηρεμήσαμε. :razz:
Και πώς γνωρίζει κάποιος αν κάποια είναι νοστιμούλα ? Απο το αβαταρ ????

Ψυχική ομορφιά αναζητούμε φιλτάτη. Τα άλλα είναι φθαρτά και με τον χρόνο φεύγουν.

Χρ.
Στο δρομο στη αγορα κτλπ εννοει ρε Χρ. :lmao:

Οταν το καταλαβουμε αυτο το τελευταιο που λες καλα θα ειναι, η ομορφια φευγει δε λες τιποτα, απο το να σε κυνηγανε ολες οι γκομενες, καταντας να σου κολλανε κατι παντρεμενες... αλλο παλι και αυτο.
Μου ειπε ενας φιλος μου.

Εμενα παντως καλες μου φαινονται οι πινακιδες για κοιτα μερικες μπαλοθιες δεν εχουν ανοιξει τρυπα ασε που ειναι στη θεση της ακομα παρα τις τοσες σφαιρες που της εχουν "παιξει" :D :D :D :D :D
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Συνεχίζοντας με "όρεξη" τα ποστ μου, σας κοινοποιώ το παρακάτω μήνυμα που έλαβα με πμ :

Νομίζω ότι οι κοπέλες του φόρουμ εκφράζονται πολύ όμορφα και ποτέ δεν είπαν "κακό" λόγο για τους άντρες. Αντίθετα οι δεύτεροι θα πετάξουν που και που την ειρωνεία τους κατά των γυναικών ακόμα και για πλάκα, θα πουν κάποια "κακία", κάποιοι μπορεί να ισοπεδώσουν... Γιατί λοιπόν μια κοπέλα να θελήσει να γνωρίσει κάποιον από το φόρουμ?! Σε καμία περίπτωση όταν δεν υπάρχει στοιχειώδης σεβασμός απέναντί της.

ΥΓ Φυσικά μπορεί να μην είναι όλοι έτσι. Προφανώς. Απλά σου λέω τι κυκλοφορεί στο φόρουμ και σύγκρινε συμπεριφορές (ανδρών - γυναικών, όσες απέμειναν δηλαδή γιατί όπως βλέπεις έχουν μειωθεί δραματικά μ'αυτά που τις λένε!)


Η δική μου απάντηση είναι οτι μετέχοντας στο φόρουμ μπορούμε επαξίως να λάβουμε τον τίτλο "Ερασιτέχνες της Ορθοδοξίας".

Σαν ερασιτέχνες λοιπόν γνώμη μου είναι οτι η ερμηνεία των Λόγων Αγίων Πατέρων για τις σχέσεις άνδρα και γυναίκας, αυνανισμού, γάμου και μοναχισμού κλπ θα πρέπει να γίνονται με βάση την αρχή αυτή του "Ερασιτεχνισμού μας"

Υπάρχει μεγάλη παρεξήγηση των "Λόγων" και της μεταφοράς τους στην "πρακτική τους εφαρμογή".

Η γυναίκα του 2008 είναι ίση με τον ανδρα σε όλα τα δικαιώματα που προκύπτουν απο τους Νόμους του Κράτους.

Η συμβίωση, αν δεν γίνει αποδεκτή η ισότητα αυτή και δεν γίνει η προσέγγιση σαν ίσο προς ίσο, αληθών τέκνων του Θεού, τότε αρχίζουν οι σατραπισμοί και η προσαρμογή των λόγων των Πατέρων ώστε βάσει των "Λόγων" να υπερισχύσει η γνώμη του άνδρα. Κάτι τέτοιο σαφώς στρέφει την γυναίκα εναντίον της Ορθοδοξίας και δημιουργεί διχόνια.

Ας προσεγγίσουμε το θέμα των σχέσων σαν "Ερασιτέχνες της Ορθοδοξίας" και ας μας δώσει ο Θεός φώτιση.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”