Περί ίντερνετ

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Internet...
Ένα μαχαίρι κι αυτό που κόβει το ψωμί αλλά σκοτώνει κιόλας.
Είναι και εργαλείο είναι και υποκατάστατο της πραγματικής ζωής.
Δεν έχει αρώματα, επαφή, κοίταγμα στα μάτια του άλλου αλλά μπορεί και να σε βοηθήσει να έρθεις σε επαφή - έστω εικονική - με άτομα που έχεις κοινά ενδιαφέροντα.
Θολά τα πράγματα... :roll:
Προσωπικά τείνω περισσότερο στο να το θεωρώ υποκατάστατο της πραγματικής ζωής.
Πόσες φορές βαρεθήκαμε να δούμε ένα φίλο και καθήσαμε να σερφάρουμε;
:oops:
Νομίζω πως επιτείνει ακόμη πιο πολύ την τάση που έχει ο καθένας μας.
Αν σε βασσανίζει κάποιο πάθος μέσω αυτού θα τα βιώσεις στο έπακρο.
Αμφιβάλλω όμως κατά πόσο μπορεί, αν έχεις μια καλή πνευματική κατάσταση, μπορεί να σου την βελτιώσει... :roll:
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι πρόκειται για έναν κυκεώνα!
Είναι δύσκολο να μείνεις συγκεντρωμένος σε κάτι που ψάχνεις και αυτή η δυνατότητα ...ζάπινγκ που έχεις είναι άπειρη και μπορεί να σου διαλύσει τον εγκέφαλο!
Νομίζω πως η πνευματική ζωή θέλει λίγα εξωτερικά ερεθίσματα και χρόνο για να τα βιώσεις.
Σε αυτό το internet δεν συμβάλλει ΚΑΘΟΛΟΥ. :?

Τέλος, όσον αφορά τα παιδιά, κατά την γνώμη μου, το πιο σπουδαίο πράγμα που πρέπει να καταλάβουμε - όσοι είμαστε γονείς και όχι μόνο - ότι όσα και να κάνουμε εμείς το παιδί έχει την πορεία του.
Μεγάλο πράγμα είναι να συνειδητοποιήσουμε την αδυναμία μας και να στραφούμε στον Θεό.
Όλα αυτά αφού έχουμε κάνει το κατά δύναμη, ο καθένας μας.
Προσωπικά, με το παιδί μου - είναι μικρούλης ακόμη - πιστεύω πως θα προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πιο ανοιχτός και ειλικρινής ώστε να αναπτύξει την προσωπικότητά του, επαρκώς.
Είναι μεγάλος ο αγώνας και όσοι είναι γονείς το καταλαβαίνουν καλά αυτό.
Μου αρέσει ο τίτλος μιας ομιλίας του π.Θερμού που λέει "Οικογένεια : ο κατάλληλος χώρος για να μεγαλώνουν ...οι γονείς" ή κάπως έτσι.
Μαζί με τα παιδιά μαθαίνουμε κι εμείς και προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι γιατί τα παιδιά κατά βάση μιμούνται και έχουμε μεγάλη ευθύν απέναντί τους.
Για την στάση μας απέναντι στην προσωπική τους ζωή, προσωπικά, θέλω να προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν πιο φιλελεύθερος - όπως ήταν και οι γονείς μου μαζί μου - όμως νομίζω πως θα προσπαθήσω να έχω και εποπτεία του που "βρίσκεται" και με τι ασχολείται το παιδί μου χωρίς όμως να το καταλάβει το ίδιο και νιώσει γυμνό...

Αυτά επί τροχάδειν.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

filtor έγραψε: Αμφιβάλλω όμως κατά πόσο μπορεί, αν έχεις μια καλή πνευματική κατάσταση, μπορεί να σου την βελτιώσει... :roll:
.
Διαφωνώ σε αυτό
Πλήθος κειμένων πατερικών πλήθος ύμνων,πλήθος βιβλίων συζητήσεων που οικοδομούν , επικοινωνία ακόμα και με πνευματικούς ανθρώπους μπορεί να σε βοηθήσουν για ένα βήμα πιο πέρα

Το ίδιο εύκολο βέβαια είναι να συμβεί και το αντίθετο όπως είπες
Καλή Σαρακοστή
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

lovethink έγραψε:
filtor έγραψε: Αμφιβάλλω όμως κατά πόσο μπορεί, αν έχεις μια καλή πνευματική κατάσταση, μπορεί να σου την βελτιώσει... :roll:
.
Διαφωνώ σε αυτό
Πλήθος κειμένων πατερικών πλήθος ύμνων,πλήθος βιβλίων συζητήσεων που οικοδομούν , επικοινωνία ακόμα και με πνευματικούς ανθρώπους μπορεί να σε βοηθήσουν για ένα βήμα πιο πέρα

Το ίδιο εύκολο βέβαια είναι να συμβεί και το αντίθετο όπως είπες
Προσωπικά, πιστεύω πως αν κανείς έχει πνευματικό και έχει και πέντε - έξι χρήσιμα βιβλία τότε η δυνατότητα να προοδεύσει πνευματικά είναι άπειρη.
Για Πνευματικό μπορεί ο καθένας αν θέλει να βρει.
Όσον αφορά για βιβλία, π.χ. οι Λόγοι του Γέροντα Παΐσιου - κόστος 60 € -περιέχουν τόση θεία σοφία που μπορεί κανείς να τα διαβάζει συνεχώς και να μην τα χορταίνει.
Νομίζω πως το internet στα πνευματικά κάνει περισσότερο κακό από όσο καλό γιατί το 90% αυτών που προσφέρει μπορούμε να τα βρούμε στην καθημερινότητά μας. Μάλιστα είναι αποτρεπτικό στο να τα βρούμε στην πραγματική μας ζωή.
Το ότι προσφέρει πολλά βιβλία είναι σωστό αλλά για πες μου το πρόβλημα πριν το internet ήταν οικονομικό και δεν διαβάζαμε βιβλία;
Εξ' άλλου υπάρχουν θρησκευτικά βιβλία που η μελέτη τους είναι καθημερινή. Κάθε φορά που τα ξαναδιαβάζεις βλέπεις και άλλα πράγματα.
Μήπως αυτά είναι δικαιολογίες για να μην καθήσουμε κάτω και στρωθούμε στην μελέτη και την πραγματική προσπάθεια μετάνοιάς μας; :roll:
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Επίσης, θα έλεγα να βάλουμε στην συζήτηση και μια άλλη παράμετρο : το ότι πολλοί από εμάς σερφάρουμε εν ώρα εργασίας. :oops:
Το αποτέλεσμα είναι να μην είμαστε ούτε συγκεντρωμένοι στην εργασία μας, ούτε σε τίποτα άλλο!
Όταν κάνουμε κάτι, καλό είναι να κάνουμε μόνο αυτό και όχι εν μέσω δουλειάς και λίγο internet και λίγο χαβαλέ και κανένα "πνευματικό" ζάπινγκ για να περνάει η ώρα.
Ο Γέροντας Πορφύριος τόνισε ιδιαίτερα την χρησιμότητα της εργασίας και μάλιστα της σωστής εργασίας.
Νομίζω πως όταν δεν είμαστε συνειδητοποιημένοι την ώρα της εργασίας μας τότε δεν θα είμαστε ούτε και στα πνευματικά.
Το βλέπω από τον εαυτό μου : από τότε που σχεδόν τελείωσε το φράγμα που κατασκευάζουμε και έχουμε χαλαρώσει, έχοντας την δυνατότητα να μπαίνω εν ώρα εργασίας στο internet, έχω πτώση και στον πνευματικό αγώνα. :roll:
plou73
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Δεκ 19, 2005 6:00 am

Δημοσίευση από plou73 »

Να πω κάτι;Eντάξει,αυτοί που είναι στην εργασία τους,είναι μπροστά στην οθόνη όλη μέρα(σχεδόν δηλ.).Αν όμως έχεις οικογένεια,παιδάκια δηλ.,ε,δεν σου μένει χρόνος να στέκεσαι μπροστά της συνέχεια!Εγώ πάντως κάθομαι όρθια και παρακολουθώ σε δόσεις τα θέματα,συγχρόνως τρέχω πίσω από τον αντάρτη,ασχολούμαι με τα κορίτσια,επιβλέπω το φα'ί' και συγχρόνως κατεβάζω και τις ομιλίες που με ενδιαφέρουν από το site και εκεί που λες,''ωραία,τελείωσα'',τσουπ,να σου ο Χρήστος με καινούργιες! :D :D :D .Και όλα αυτά με χαρά(ακούς Μάνο :lol: :lol: :lol: )
plou73
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

filtor έγραψε: Μήπως αυτά είναι δικαιολογίες για να μην καθήσουμε κάτω και στρωθούμε στην μελέτη και την πραγματική προσπάθεια μετάνοιάς μας; :roll:
Αφού λοιπόν το ανακάλυψες κλείσε το ίντερνετ τώρα και μην ξαναγράψεις εδώ άλλο
Η μήπως βρίσκεις κάποια ωφέλεια ?

Οπότε να βγάλουμε ένα σλόγκαν που να λέει
"ΙΝΤΕΡΝΕΤ ! Η ΑΧΡΗΣΤΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ"
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

filtor έγραψε:Ο Γέροντας Πορφύριος τόνισε ιδιαίτερα την χρησιμότητα της εργασίας και μάλιστα της σωστής εργασίας.
Νομίζω πως όταν δεν είμαστε συνειδητοποιημένοι την ώρα της εργασίας μας τότε δεν θα είμαστε ούτε και στα πνευματικά.
:
Λυπάμαι δεν αγαπάω τη δουλειά μου , τη θεωρώ μίζερη και δεν έχει καμμία σχέση με τη σχολή που πήγα και με όσα ο εσωτερικός μου κόσμος ζητούσε και είχε ανάγκη να τραφεί
Τι σχέση έχει η ώρα της εργασίας με τα πνευματικά ?
Ρομπότ δε μπορώ να γίνω και ούτε θέλω ποτέ να γίνω
Πουλοβεράκι ζιβάγκο γιαλισμένο παπουτσάκι με τη μούρη χωμένη στα χαρτιά μέχρι το βράδυ και μετά σπίτι για προσευχή και ύπνο
Εγώ αντιλαμβάνομαι αλλιώς τη σχέση μου με το κόσμο και τη φύση και τους ανθρώπους και τη ζωή και πρίν μετά μέσα έξω από όλα αυτά και τη σχέση μου με Το Θεό
Καλή Σαρακοστή
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

lovethink έγραψε:
filtor έγραψε: Μήπως αυτά είναι δικαιολογίες για να μην καθήσουμε κάτω και στρωθούμε στην μελέτη και την πραγματική προσπάθεια μετάνοιάς μας; :roll:
lovethink έγραψε: Αφού λοιπόν το ανακάλυψες κλείσε το ίντερνετ τώρα και μην ξαναγράψεις εδώ άλλο
Η μήπως βρίσκεις κάποια ωφέλεια ?
Είμαι σε πτώση... :oops:
lovethink έγραψε: Οπότε να βγάλουμε ένα σλόγκαν που να λέει
"ΙΝΤΕΡΝΕΤ ! Η ΑΧΡΗΣΤΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ"
[/quote]
Ότι δεν είναι μαύρο δεν είναι άσπρο... :wink:

Κατά τ' άλλα κλείνω και φεύγω, έχεις δίκηο!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

filtor έγραψε:
Κατά τ' άλλα κλείνω και φεύγω, έχεις δίκηο!
Ωραία τα κατάφερα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κάτσε καλά Γεράσιμεεεεεεεεεεεεεεε

Εδώ και η εκκλησία έχει site στο ίντερνετ
Μη γινόμαστε τόσο φανατισμένοι πια , μη βλέπουμε παντού διαβόλους

Ναι τον ήδη Αγιο δεν τον κάνει Αγιότερο , αλλά λίγο το'χεις να μπορείς με ένα κλικ να πας όπου θες να δεις ότι θες να διαβάσεις ότι θες ?
Καλή Σαρακοστή
Prometheus
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Prometheus »

Και όταν μιλάμε για μικρά παιδιά , ποτέ ίντερνετ χωρίς λογισμικό με γονικό έλεγχο (Firewall με Parental Control) .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”