Υπέρ ή Υπέρ ;

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25140
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφοί μου, εξακολουθούμε να σκεφτόμαστε ορθολογιστικά!
Άν θέλουμε να βελτιώσουμε τον κόσμο μας, αν θέλουμε να φτιάξουμε μια καλύτερη Ελλάδα που να διοικείται από σωστούς Ελληνες, ένα πράγμα πρέπει να κάνουμε!
Να γίνουμε καλύτεροι Χριστιανοί!
Και να σταματήσουμε να κατακρίνουμε τους πολιτικούς μας λέγοντας ότι δεν είναι άξιοι κλπ. Όχι επειδή είναι καλοί, αλλά επειδή αντί να βοηθάμε την κατάσταση την κάνουμε τελικά χειρότερη! Να προσευχόμαστε γι' αυτούς νυχθημερόν! Γιατί μόνον αν τους βοηθήσει ο Θεός θα δούμε άσπρη μέρα! Και θα τους βοηθήσει εφ' όσον οι δικές μας προσευχές είναι πύρινες! Ας επιδιώξουμε λοιπόν, πρώτα και κύρια να αποκτήσουμε πύρινη προσευχή! Μετά, πιθανόν να διαπιστώσουμε ότι δεν χρειάζεται καν να συζητάμε για το είδος της στατηγικής που θα ακολουθήσουμε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
IOANNISBATATZHS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από IOANNISBATATZHS »

Αυτά τα παιδάκια ζουν τη φρίκη του πολέμου
Ε όχι φίλε μου δεν θέλω στο τόπο μου τέτοιο πόλεμο ούτε πουθενά αλλού
Οποιος θέλει πόλεμο ας πάει να κλειστεί σε ένα κλουβί μαζί με τους αρχηγούς των κρατών να κάνει ότι θέλει

Εικόνα

Γιατί είναι πολύ εύκολο να μιλάμε για πόλεμο πίσω από το κομπιούτερ μας[/quote]





θα ρθει ο τουρκος και θα τα κάνει αυτά και άλλα περισσότερα και ασφαλώς δεν θα ρωτήσει...
εκτός αν τον θεωρείς φιλειρηνιστή τον μογγόλο...
καταλαβαίνεις τι λέω...δε θα το προκαλέσεις εσύ αυτό το κακό....
θα στο προκαλέσουν ! τι θα κάμεις ;

πήγες φαντάρος ;
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Η αληθεια ειναι οτι η Ελληνικη εξωτερικη πολιτικη ειναι κακη, αλλα και ενας πολεμος με την Τουρκια θα ειναι χειροτερη εξωτερικη πολιτικη,
δεν ειναι ετσι ευκολα τα πραγματα, ενας πολεμος οχι μονο θα ειναι προς συμφερον των Τουρκων απο πολλες αποψεις, οχι στρατιωτικα, αλλα θα βαλει στο παιχνιδι και αλλους "παιχτες" που ευκαιρια θα βρουν για να γινουν διαμεσολαβητες, και φρουροι της ειρηνης, κρατωντας για τον εαυτο τους αυτο για το οποιο μαλωνουν τα 2 κακα παιδια μεχρι να τα βρουν.
Επισεις ειναι αδυνατον να γινει "κλασσικος" πολεμος μεταξυ Ελλαδος-Τουρκιας, τα οικονομικα μεγεθη ενος πολεμου, αλλα και τα παγκοσμια συμφεροντα ειναι τεραστια.
Οσο για τους πολιτικους μπορουσαν στην εξωτερικη πολιτικη και (πολυ) καλυτερα, αλλα και εμεις μπορουσαμε καλυτερα, δεν βλεπετε την νεοελληνικη κοινωνια?? ποιος να παει για πολεμο??

Ολα αυτα βλεπει ο Κυριος και κανονιζει τα πραγματα ωστε να "διαλυθει" αλλιως η Τουρκια και εμεις να παμε να παραλαβουμε την Κωνσταντινουπολη.
Και ετσι αντι να κουβαληθουν οι ξενοι και να κανουν τους φιλειρηνιστες και τους προοδευμενους στους Ελληνες ωστε να "αρπαξουν" τιποτα, θα παμε εμεις να κανουμε παραλαβη της Πολης απο αυτους....ε, ρε, γελια....
Ποσο ωραια τα κανονιζεις Κυριε... :D :D :D :D :D :D :D
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

IOANNISBATATZHS έγραψε:
πήγες φαντάρος ;
Εικόνα
Καλή Σαρακοστή
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

aposal έγραψε:Αδελφοί μου, εξακολουθούμε να σκεφτόμαστε ορθολογιστικά!
Άν θέλουμε να βελτιώσουμε τον κόσμο μας, αν θέλουμε να φτιάξουμε μια καλύτερη Ελλάδα που να διοικείται από σωστούς Ελληνες, ένα πράγμα πρέπει να κάνουμε!
Να γίνουμε καλύτεροι Χριστιανοί!
Και να σταματήσουμε να κατακρίνουμε τους πολιτικούς μας λέγοντας ότι δεν είναι άξιοι κλπ. Όχι επειδή είναι καλοί, αλλά επειδή αντί να βοηθάμε την κατάσταση την κάνουμε τελικά χειρότερη! Να προσευχόμαστε γι' αυτούς νυχθημερόν! Γιατί μόνον αν τους βοηθήσει ο Θεός θα δούμε άσπρη μέρα! Και θα τους βοηθήσει εφ' όσον οι δικές μας προσευχές είναι πύρινες! Ας επιδιώξουμε λοιπόν, πρώτα και κύρια να αποκτήσουμε πύρινη προσευχή! Μετά, πιθανόν να διαπιστώσουμε ότι δεν χρειάζεται καν να συζητάμε για το είδος της στατηγικής που θα ακολουθήσουμε!

=D> =D>
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Θεέ μου έχε καλά τον Καραμανλή
Τον Παπανδρέου
Την Παπαρήγα
Τη Ντόρα
Τον Μητσωτάκη :twisted: ( εδώ θα αρχίσουν να κουνάνε καντήλια να σπάνε ποτήρια ) χαχαχαχαχα

Χιούμορ κάνω
Μια χαρά τα λες "Aposal"
Καλή Σαρακοστή
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

βεβαιως ,αγαπητε,και οι χριστιανοι δεν θελουμε τον πολεμο σε καμμια περιπτωση!ομως αν προκληθει η ασφαλεια μας ,αν ερθουν δηλαδη οι αλλοι επιθετικα εναντιον μας εχουμε το δικαιωμα να αμυνθουμε!κ κυριως εχομε υποχρεωση να υπερασπιστουμε τους αδυνατους εν καιρω πολεμου
IOANNISBATATZHS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από IOANNISBATATZHS »

αν ερθουν δηλαδη οι αλλοι επιθετικα εναντιον μας εχουμε το δικαιωμα να αμυνθουμε!








μα τι φασιστόμουτρο είσαι εσύ, δεν ντρέπεσαι ναζιστή, πατριδοκάπηλε, εθνικοαμύντορα, μιλιταριστή, πολεμοχαρή, σοβινιστή, εθνικιστή κτλπ.....(προσθέστε εσείς άλλα)

τσ τσ τσ......πως ομιλείς με αυτόν τον τρόπο......
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

η απαντησις μου ειναι η εξης αγαπητε μου => :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”