Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρος

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από aposal »

Με το καλό να πάτε.
Να ευχαριστήσω τον Νίκο (agiooros) και τον Παναγιώτη (panagiotisspy), χωρίς τους οποίους δεν θα γινόταν η εκδρομή αυτή. Ολάκερη η παρέα μας ήταν υπέροχη, με εξαίρεση πολύ λίγων...
Από το Σάββατο μέχρι την Τετάρτη που επέστρεψε, το highlight της ομάδας, κατά την άπόψή μου, ήταν ο Φώτης (kausokalivia) και μετά τη σκυτάλη πήρε ο Δημήτρης (dimitrisgr). Ο τελευταίος είναι γνωστός επιχειρηματίας της Κορινθίας (κατ' άλλους της Νεμέας).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Βαθμολογία λοιπόν..
Θα το επιχειρήσω...

Ξεκινώ βάζοντας δυό δεκάρια στους καρδιακούς μου φίλους Βασίλη και Ανδρέα.
Είναι οι πρώτοι που γνώρισα σε αυτόν τον χώρο. Και δεν είναι τυχαίο νομίζω, που τάφερε έτσι η μοίρα, να αντικρύσω πρώτον απ' όλη την παρέα στον ισθμό τον Ανδρέα και τελευταίο στην Ουρανούπολη την επόμενη μέρα το Βασίλη.
Ειδικά με το Βασίλη έχουμε μοιραστεί πάρα πολλά πράγματα και έχουμε εμβαθύνει σε δύσκολα θέματα. Εχω την αίσθηση ότι θα αποτελεί πάντα το πιό οικείο μου πρόσωπο στο φόρουμ.

Αμέσως μετά είδα το Δημήτρη απ' τη Νεμέα.
Γίναμε και με αυτόν πολύ φίλοι. Ηταν μιά από τις ευχάριστες εκπλήξεις για μένα. Φιλικός, πλακατζής, αδελφικός, ήρεμος, μετρημένος, συνεσταλμένος, άψογος. Αλλο ένα δεκάρι λοιπόν.

Ο Απόστολος?
Δέκα και λίγο είναι!
Ψυχή μεγάλη, χιούμορ εξαιρετικό και διαρκές σε βαθμό κακουργήματος! Παρέα όλων συνεχής, σε όλα πρώτος και άξιος (και στο περπάτημα).
Δεν είναι τυχαίο που έχει μόνο συμπάθειες στο χώρο, ακόμα και αν διαφωνεί πολλάκις με διάφορους.
Ενα από τα καλύτερα παιδιά που έχω γνωρίσει και μάλιστα η λέξη "παιδί" τον αντιπροσωπεύει πάρα πολύ.


Ο Διονύσηςgr?
Τι να πω?
10 και σ' αυτόν!
Πίσω από τα δύσκολα και "βαρειά" γραπτά του, κρύβεται ένας άνθρωπος με χαμόγελο και αγάπη.
Το τι ερωτήσεις δέχτηκε απ' όλους μας και το πόσο δεν κουραζόταν καθόλου να απαντάει δεν λέγεται!
Επαναλαμβάνοντας συνεχώς, ότι όλα αυτά που λέει, αφενός δεν αποτελούν πανάκεια, αφετέρου δεν είναι δικά του αλλά προέρχονται από διαβάσματα και ακούσματα που έχει. Ταπεινότης εν τη γνώσει λοιπόν!
Οσο για το χιούμορ του, αυτό και αν ήταν έκπληξη! Εξαιρετικός!

Ο Νίκος μας.
Τι να πει κανείς γι' αυτόν?
Του οφείλουμε τόσα πολλά, αλλά ούτε καν να τ' ακούει δεν θέλει αυτό. Ισως ο πιό σεμνός όλων μας!
Συνδυάζει την αγάπη για το Περιβόλι της Παναγίας, με μιά απλόχερη ανάγκη μοιράσματος φιλίας με όλους τους αδελφούς του.
Και με γέλιο, πείραγμα, παρέα, επικοινωνία, ζεστασιά γιά όλους.
Παιδί κι' αυτός, ένα ευπροσήγορο και καλωσυνάτο παιδί!
10 και σε αυτόν!

Ο Οδυσσέας.
Μοιάζει εμφανισιακά με τον ίδιο τον ήρωα της μυθολογίας!
10 και πάλι!
Ενα 60χρονο παιδί κι' αυτός!
Ωραίος συζητητής, ξεχωριστός άνθρωπος, φιλικός και συνάμα πειραχτήρι αδελφικό και καλωσυνάτο!

Ο Νικηφόρος.
Σοβαρός, άψογος, διακριτικός, αστείρευτος σε Αγιορείτικες γνώσεις, χωρίς όμως να τις επιδεικνύει εγωιστικά, οργανωτικός.
Και όλα αυτά χωρίς καθόλου να μετριάζεται η παρεΐστικη διάθεση και χωρίς να αλλοιώνεται η φιλική ατμόσφαιρα.
Ενας γνήσιος Αγιορείτης, που κάναμε το λάθος να μην ακούσουμε την συμβουλή του στη Λαύρα η οποία ήταν σοφή και έλεγε: "κάλλιο πέντε και στο χέρι, παρά δέκα και καρτέρει". Ευτυχώς τελικά που δεν μας στοίχισε το να μην κλείσουμε ταξί.
Προτείνω ο Νικηφόρος να είναι ο επόμενος οργανωτής κάποιου προσκυνήματός μας.
10 ανεπιφύλακτα και στον Νικηφόρο!

Ο Φώτης!
10 αφού δεν γίνεται παραπάνω!
Μου θύμισε τα νιάτα μου!
Με τη διαφορά ότι εγώ στην ηλικία του, μπορεί να είχα σε κάποιο βαθμό ορισμένα από τα ωραία του, αλλά Πίστη δεν είχα καθόλου.
Ακόμα κρατάμε το στομάχι μας από τα γέλια, με το ανείπωτο χιούμορ του και τα ευφάνταστα ευρήματα!
Που τον έχανες που τον έβρισκες, όλο κάτι θάκανε, το οποίο ήταν απίστευτα πρωτόγνωρο, όμορφο και συνάμα αδελφικό και διάχυτα φιλικό και ταυτόχρονα Χριστιανικό και πνευματικό!
Μέχρι και οι καλόγεροι γελούσαν με τα υπέροχα καμώματά του!

Ο Κώστας τώρα (angelsgr).
Πολύ συνεσταλμένο παιδί, λιγομίλητο. Χαμογελαστός όμως και σε όλα του ιδανικός συμπροσκυνητής.
Ηταν έτοιμος να αποχωρήσει, όταν βγήκε το απαγορευτικό απόπλου, δεδομένης της ανασφάλειας που υπήρχε ενόψει ενδεχόμενου νέου απαγορευτικού και για την επόμενη μέρα.
Ο αγαπημένος μας φίλος, νιώθω πως έκανε μιά τεράστια εσωτερική υπέρβαση για να καταφέρει να πειστεί να παραμείνει μαζί μας. Και πιστεύω πως τελικά δικαιώθηκε για αυτή του την επιλογή από την Παναγία μας.
Ακόμα και μόνο γι' αυτό, δικαιούται ένα τεράστιο δέκα κι' αυτός!

Ο Χρήστος (εορτολόγιο).
10 ασυζητητί!
Παρά λίγο να καταφέρει να μετατρέψει το απαγορευτικό σε επιτρεπτικό, με τις αστείρευτες και απίστευτες εμπνεύσεις του και τις αέναες συνομιλίες του με καπεταναίους, γραφεία, μοναχούς. Ακόμα και την Ιερά Επιστασία "ανακάτεψε"!
"Αναστάτωσε" το σύμπαν προς εξεύρεσιν λύσεως!
Και οι συνομιλίες μαζί του σε σειρά πολλών θεμάτων, σκέτο "πανυγήρι" αληθειών και αστείων μικρο-παρεκτροπών (με την καλή έννοια).
Μιά μέρα μόνο μείναμε μαζί, αλλά ήταν υπεραρκετή για να μπει βαθειά στις καρδιές όλων μας!

Ο Νίκος (Φιλώτας) ήταν μαζί μας για ελάχιστη ώρα, αφού λόγω απαγορευτικού και δεδομένου ότι θα έμενε μόνο μιά μέρα, ήταν εύλογο να αποχωρήσει.
Εύχαρις, χαμογελαστός, αδελφικότατος. Δεν θύμιζε τα μετρημένα και στιβαρά γραπτά του.
Με τι βαθμό μπορεί να βαθμολογηθεί κάποιος, με τον οποίο δεν προλάβαμε να πούμε και πολλά? Τη στιγμή που όσα είδαμε είναι τόσο όμορφα, έστω και αν είναι τόσο λίγα?
Ασφαλώς με δέκα!

Αφησα επίτηδες τελευταίους τους "φίλους", που δεν είναι μέλη. Αχιλλέα, Δημήτρη, Διονύση, Χρήστο, Χάρη και Γιώργο.
Τον Αχιλλέα (φίλο Νίκου) δεν τον γνωρίσαμε σχεδόν καθόλου.
Θα του βάλω ολόψυχα δέκα, φέρνοντας στη μνήμη μου το γλυκό χαμόγελό του και τις 2-3 αδελφικές κουβέντες του, που πρόλαβα να ακούσω και να μοιραστώ.
Οι υπόλοιποι πέντε αξίζουν ένα δεκάρι με τόνο! Απετέλεσαν όλοι τους, άλλη μιά έκπληξη για μένα, ίσως την πιό μεγάλη!
Προσαρμόστηκαν στην παρέα, σαν να ήταν πραγματικά μέλη.
Συμμετείχαν απολύτως σε όλα (πνευματικά και "ευτράπελα") σαν νάταν από παλιά γνώριμοι, σαν έτοιμοι από καιρό για αυτή την παρέα, για αυτή την προσκυνηματική "πανδαισία".
Και όχι μόνο αυτό, αλλά έδωσαν και τον δικό τους τόνο σε όλα, διακριτικοί καμμιά φορά, εξόχως συμμετοχικοί σε άλλες περιπτώσεις.
Τους καλώ να γίνουν όλοι μέλη. ( ο Χάρης έγινε ήδη! ).

Δυό λόγια και για την Σμαρώ, την Κατερίνα και το Δημήτρη (39) που συναντήσαμε στον Πλαταμώνα.

Η όμορφη Κατερίνα, λιγομίλητη και διακριτική.
Σε κέρδιζε όμως αμέσως, όχι λόγω της ομορφιάς της, αλλά λόγω του γλυκού της λόγου και της φιλικής, ωραίας, άψογης έκφρασης αδελφικότητας και ενδιαφέροντος.
Δεκαράκι αβλεπί και στην Κατερίνα! Αντε και μέλος να γίνει!

Οταν αποχαιρέτησα την Σμαρώ (και τα όμορφα και καλωσυνάτα παιδάκια της) και τον Δημήτρη, συγκρατήθηκα πολύ δύσκολα για να μην κλάψω.
Εχω εδώ και καιρό αισθανθεί μεγάλη αδελφική αγάπη, για αυτά τα πρόσωπα.
Νομίζω αυτό τα λέει όλα.
Δεκάρια και σε αυτούς λοιπόν.


Κάθε φορά που αποχαιρετούσα και κάποιον που αποχωρούσε από το Ορος νωρίτερα, ή και αργότερα στη διαδρομή, με τελευταίο τον Απόστολο, συγκινιόμουν πάρα πολύ, βούρκωνα, δαγκωνόμουν να μην δακρύσω.
Αυτό νομίζω πως είναι, μιά ωραία παρακαταθήκη για το μέλλον.
Και δηλώνει εκτός των άλλων, και το επιτυχές του προσκυνήματός μας.

ΥΓ.
Κάτι άλλο που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, είναι ότι η 20μελής σχεδόν ομάδα μας, κατά την διάρκεια όλης αυτής της Ευλογημένης βδομάδας, δεν διασπάστηκε.
Ολοι μας γνωρίζουμε πως σε τέτοιες περιπτώσεις μεγάλων ομάδων, συνηθίζεται οι οπάδες να σχηματίζουν "πηγαδάκια", κάποιοι να κάνουν περισσότερο παρέα με κάποιους και γενικά να διαμορφώνεται μια υπο-ομαδοποίηση, μεταξύ αυτών που "ταιριάζουν" καλύτερα.
Αυτό το πράγμα με εμάς δεν συνέβη καθόλου. Κάναμε παρέα, πότε με τον έναν, πότε με τον άλλον, πότε με λίγους, πότε με πολλούς, πότε με όλους ταυτόχρονα. Και υπήρχε συνεχώς το ενδιαφέρον "που είναι ο τάδε, τι κάνει ο δείνα?", από την αρχή έως το τέλος.
Θεωρώ το γεγονός που ανέφερα, εξαιρετικά σημαντικό και δηλωτικό της πλήρους επιτυχίας και του πνευματικού αλλά και του "κοινωνικού" μέρους της προσκυνηματικής εκδρομής μας.

Να δίνει ο Θεός σε όλους σας υγεία και Ευλογία και μακάρι να μας αξιώσει να συναντηθούμε πολλές φορές ακόμα.
Εχετε όλοι σας την αγάπη μου και την εκτίμησή μου!

Δόξα Σοι ο Θεός!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από aposal »

vasilisalt έγραψε:Κάποιοι είχαν ξαναπάει πρόσφατα οπότε επέλεξαν να πάνε στη Καρακάλου με ταξί κατευθείαν. Ο Απόστολος επειδή μάλλον είχε μπερδέψει το ταξίδι είχε τα πράγματά του στη κλασική γνωστή βαλίτσα σαν να πήγαινε για διαμονή στη μεγάλη βρετανία στο σύνταγμα. Βαλίτσα και ποδαρόδρομος σε δάσος δεν νοείτε, οπότε παρακάλεσε τον Δημήρη που θα πήγαινε με ταξί να την πάρει μαζί του.
Ο ευγενέστατος Δημήτρης εννοείται πως δέχτηκε αμέσως. Ο Απόστολος εξήγησε ακριβώς στο Δημήτρη πως πρέπει να συμπεριφερθεί στην ευαίσθητη βαλίτσα του. Ο Δημήτρης άκουσε με ευγένεια όλες τις λεπτομέρειες. Μετά από λίγη ώρα ο Απόστολος έψαχνε πάλι το Δημήτρη να του υπενθυμίσει τα πάντα γύρω από τη βαλίτσα του. Ο Δημήτρης τον ξανάκουσε υπομονετικά. Στη συνέχεια βγάλαμε κάποιες φωτό και αμέσως μετά ο Απόστολος ξαναβρήκε το Δημήτρη να του τονίσει για τελευταία φορά τι θα κάνει με τη βαλίτσα του. Μέσα στην ηρεμία των Καρυών ακούστηκε ο Δημήτρης να φωνάζει εκνευρισμένος. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΒΛΑΚΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕ!!!
ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ!

Οι ατάκες του Δημήτρη έμειναν στην ιστορία! Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν είπε τη λέξη ΒΛΑΚΑΣ...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από aposal »

panagiotisspy έγραψε:Ειδικά με το Βασίλη έχουμε μοιραστεί πάρα πολλά πράγματα και έχουμε εμβαθύνει σε δύσκολα θέματα.
Φαντάζομαι εμβαθύνατε στον Πατέρα, τον Τζίγγερ, τον MIG...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από aposal »

panagiotisspy έγραψε:Ο Απόστολος?
Μηδέν και πολύ είναι!
Ψυχή ανύπαρκτη, χιούμορ άθλιο και ενοχλητικό σε βαθμό κακουργήματος! διαφωνεί πολλάκις με διάφορους. Μια ατέλειωτη τραυματική εμπειρία. η λέξη "παιδί" τον αντιπροσωπεύει πάρα πολύ, όσον αφορά την ευφυία και τους τρόπους του.
Μπράβο ρε Παναγιώτη!! Επιτέλους και κάποιος που γράφει αυθόρμητα!
panagiotisspy έγραψε:Ο Διονύσηςgr?
Τι να πω?
10 και σ' αυτόν!
Πίσω από τα δύσκολα και "βαρειά" γραπτά του, κρύβεται ένας άνθρωπος με χαμόγελο και αγάπη. Οσο για το χιούμορ του, αυτό και αν ήταν έκπληξη! Εξαιρετικός!
Προφανώς μιλάς για άλλο μέλος που το έχεις μπερδέψει με τον Διονύση!
panagiotisspy έγραψε:Ο Νίκος μας.
Ίσως ο λιγότερο σεμνός όλων μας!
Μόνο γέλιο και πείραγμα (ειδικά στον Φώτη και τον Δημήτρη)! Παιδί κι' αυτός!
Θα συμφωνήσω απόλυτα.
panagiotisspy έγραψε:Ο Φώτης!Μέχρι και οι καλόγεροι γελούσαν με τις τρέλλες του!
ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ!
+1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.

panagiotisspy έγραψε:Ο Χρήστος (εορτολόγιο).
10 ασυζητητί!
Παρά λίγο να καταφέρει να μετατρέψει το απαγορευτικό σε επιτρεπτικό, με τις αστείρευτες και απίστευτες εμπνεύσεις του και τις αέναες συνομιλίες του με καπεταναίους, γραφεία, μοναχούς. Ακόμα και την Ιερά Επιστασία "ανακάτεψε"!
"Αναστάτωσε" το σύμπαν προς εξεύρεσιν λύσεως!
...Η οποία τελικα δεν βρέθηκε!
panagiotisspy έγραψε:Οταν αποχαιρέτησα την Σμαρώ (και τα όμορφα και καλωσυνάτα παιδάκια της) και τον Δημήτρη, συγκρατήθηκα πολύ δύσκολα για να μην κλάψω από ανακούφιση!
Μπράβο ρε Παναγιώτη!
panagiotisspy έγραψε:Δόξα Σοι ο Θεός!
Δόξα σοι ο Θεός! Με την βοηθειά Του και της Παναγίας μας να πάμε και του χρόνου!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Εχω πολλή δουλειά από τη μιά..
Από την άλλη νιώθω μιά πληρότητα φορουμική, που εμπλουτίζεται από μιά χαρμολύπη.

Για ένα μικρό διάστημα θα είμαι παρών - απών, από το φόρουμ για ευνόητους λόγους.
Don't worry! Δεν φεύγω! Δεν θα απαλλαγείτε τόσο εύκολα!
Εξάλλου μπορεί να ανατραπεί αυτό που είπα. Ούτε να εκληφθεί ως στενοχώρια ή κάτι τέτοιο, προς Θεού! Ισα -ίσα που το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει!
Απλά χρειάζεται μιά αντικατάσταση μιας κάποιας ευκαιριακής "μακαριότητας" και "υπερβολικής φορουμικότητας", με την πραγματική ζωή και την δύσκολη καθημερινότητα.
Πάντως θα διαβάζω και ίσως που και που να συμμετέχω.

Ισως γράψω κι' εγώ μια περιγραφή του προσκυνήματός μας, αναλόγως των χρονικών περιθωρίων μου.

Καλή αντάμωση αγαπημένα μου αδέρφια!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από iliasgr »

aposal έγραψε:και μετά τη σκυτάλη πήρε ο Δημήτρης (dimitrisgr). Ο τελευταίος είναι γνωστός επιχειρηματίας της Κορινθίας (κατ' άλλους της Νεμέας).
και χρυσος οδηγος ,μη σου πω,της περιοχης. :smile:
ελεησον με ο Θεος
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από nikiforos »

Αγαπητές Φίλες κ αγαπητοί Φίλοι, επιτρέψτε με να εκφράσω και εγώ τις απόψεις μου για πρόσωπα αλλά κ για όσα κατά την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να υποθούν, μετά την ολοκλήρωση της 7ήμερης προσκυνηματικής επίσκεψης στο Άγιο Όρος!!!!!
Παρ’ όλη την εμπειρία μου από τις πάρα πολλές επισκέψεις στο Α.Ο., μπορώ να τονίσω, ότι η πρόσφατη ήταν για μένα καλύτερη από όλες τις προηγούμενες…. Εξ άλλου αυτό συμβαίνει σε όλους τους Προσκυνητές, να είναι η κάθε επίσκεψη καλύτερη από όλες όσες είχαν προηγηθεί!!!!
Δεν το κρύβω, ότι είχα μια ανησυχία για το πώς θα καταφέρουμε να συνυπάρξουμε τόσοι πολλοί προσκυνητές για τόσες πολλές μέρες με ότι αυτό σημαίνει…
Όμως πολύ γρήγορα, οι όποιες ανησυχίες μου ξεπεράστηκαν με τον καλύτερο τρόπο.
Η καρτερικότητα ,η αισιοδοξία και η Πίστη όλων μας ότι το Προσκύνημα θα πραγματοποιούνταν, παρ’ όλη την ψυχρολουσία που δεχτήκαμε την Κυριακή το Πρωί με το απαγορευτικό του Λιμεναρχείου, έδειξε ότι τίποτε δεν μπορούσε να μας σταματήσει… Εξ άλλου είχαμε συμφωνήσει ότι και δύο μέρες αλλά και τρεις μέρες με απαγορευτικό, εμείς θα ήμασταν εκεί και θα περιμέναμε…
Όλοι τους ήταν Υπέροχοι Άνθρωποι!!!! Τόσο, όταν ήμασταν 19 άτομα, όσο και όταν μείναμε 17, 16, 12 και τέλος 8….
Η βαθμολογία μου για όλους τους παρόντες είναι ΑΡΙΣΤΗ χωρίς να θέλω να ξεχωρίσω Κανένα, αλλά για τον Παναγιώτη θέλω να πω ότι ήταν η Ψυχή όλης αυτής της προσπάθειας και όσο αφορά την προετοιμασία, όσο και για τον συντονισμό της εκεί παραμονής μας…
Ιδιαίτερη αναφορά για τον Φώτη κ τον φίλο του Χάρι, τόσο για το ταξίδι τους από την Κύπρο, όσο και για το ότι θα έπρεπε να αναχωρήσουν την Τετάρτη για Κύπρο για λόγους ανωτέρας βίας …. γνωστούς από πριν. Τους Καλούσε η Πατρίδα τους!!!!
Για τον Νίκο, ότι αν δεν είχε δημιουργήσει το Forum, δεν θα μπορούσε με τίποτα να βρεθούμε τόσοι πολλοί στην μεγάλη παρέα του Forum, και βέβαια στην Προσκυνηματική επίσκεψη…
Εκτιμώ κ πιστεύω, ότι μετά την εμπειρία μας, πρέπει να καθιερωθεί τουλάχιστον μια φορά το χρόνο προσκυνηματική επίσκεψη του Forum στο Α.Ο. με συμμετοχή και άλλων φίλων!!!!
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από aggelos p. »

Καλησπέρα,
καλώς ορίσατε παιδιά. Να είστε όλοι καλά και να ξαναπάτε !!!
Δυστυχώς δεν ήταν τυχερό να βρεθούμε στην Κωνσταμονίτου στις 16/5. Ισως την άλλη φορά.
Περάσαμε και εμείς πολύ ωραία. Παντοκράτορος,Σκήτη Προφήτη Ηλία,Σκήτη Αγίου Ανδρέα,Κουτλουμουσίου,Παναγούδα,Γέρων Γαβριήλ,Κωνσταμονίτου,Δοχειαρείου. Ευλογημένα!!!!!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από aposal »

Την επόμενη φορά Άγγελε! Κάποια από τα προσκυνήματά σου τα κάναμε κι εμείς.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”