Τι θα γίνει αυτό το καλοκαίρι??

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

NIKOSZ :
Το ότι έχουμε πέντε μακαρόνια στην άκρη ΑΝΑΙΡΕΙ την πνευματική προσπάθεια; Μήπως εσύ που δεν έχεις είσαι καλύτερος από εμάς που έχουμε;
stavrosko
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Κυρ Απρ 20, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Σταύρος @ Αθήνα @ Καταγωγή από Καβάλα

Δημοσίευση από stavrosko »

Όλοι αμαρτωλοί είμαστε και προσπαθούμε για το καλύτερο.

Σας παρακαλώ να μην μαλώνουμε μεταξύ μας. Ας κάνουμε μια ήρεμη συζήτηση.

Τα σημάδια δεν μπορεί να τα αρνηθεί κανείς.

Αν όμως τα βλέπουμε χωρίς να προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι στη πνευματική ζωή, τότε άδικα τα μελετάμε και αυτό το λέω πρώτα στον εαυτό μου τον οποίο έχω πιάσει άπειρες φορές να παρασύρεται.
******************************************
O Θεός ιλάσθητοί μοι τω αμαρτωλώ
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από theodore »

Τι μπορούμε να κάνουμε;Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πάρουν δάνειο στεγαστικό για να ξεφύγουν απο το ενοίκιο.Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πάρουν επαγγελματικό δάνειο.Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να αγοράσουν μια επιχείρηση παίρνοντας δάνειο απο τράπεζα.Άλλοι θέλουν να αγοράσουν άδεια λεωφορείου ή ταξί.Φυσικά συζητάμε για σεβαστά ποσά από 150.000 ευρώ και πάνω.
Αυτά βέβαια είναι κοσμικά.Είναι όμως για ένα καλλίτερο αύριο του οικογενειάρχη και των παιδιών του.
Τι θα πούμε στον άνθρωπο αυτό; Μην αγοράσεις σπίτι, μην δανεισθείς,μην επενδύσεις ;
Αυτοί οι άνθρωποι οι περισσότεροι είναι γνωστοί μου.Δεν είναι πλούσιοι.Υπάλληλοι είναι και ορισμένοι βρήκαν και μια οικογενειακή επιχείρηση.Τι να τους πω ; Τι να τους συμβουλέψουμε ;
Ότι θα έρθει πείνα και θα πεινάσει η Ελλάδα και όχι μόνο;
Να πάρουν το ρίσκο τους για ένα καλλίτερο αύριο;
Κοσμικά αυτά , αλλά υπαρκτές οι ανάγκες αυτές.
Ειλικρινά δεν ξέρω.Πιστεύώ ότι καθένας πρέπει να προχωράει όπως νομίζει και να προσεύχεται στον Θεό...
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

tkostop έγραψε:Τι μπορούμε να κάνουμε;Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πάρουν δάνειο στεγαστικό για να ξεφύγουν απο το ενοίκιο.Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πάρουν επαγγελματικό δάνειο.Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να αγοράσουν μια επιχείρηση παίρνοντας δάνειο απο τράπεζα.Άλλοι θέλουν να αγοράσουν άδεια λεωφορείου ή ταξί.Φυσικά συζητάμε για σεβαστά ποσά από 150.000 ευρώ και πάνω.
Αυτά βέβαια είναι κοσμικά.Είναι όμως για ένα καλλίτερο αύριο του οικογενειάρχη και των παιδιών του.
Τι θα πούμε στον άνθρωπο αυτό; Μην αγοράσεις σπίτι, μην δανεισθείς,μην επενδύσεις ;
Αυτοί οι άνθρωποι οι περισσότεροι είναι γνωστοί μου.Δεν είναι πλούσιοι.Υπάλληλοι είναι και ορισμένοι βρήκαν και μια οικογενειακή επιχείρηση.Τι να τους πω ; Τι να τους συμβουλέψουμε ;
Ότι θα έρθει πείνα και θα πεινάσει η Ελλάδα και όχι μόνο;
Να πάρουν το ρίσκο τους για ένα καλλίτερο αύριο;
Κοσμικά αυτά , αλλά υπαρκτές οι ανάγκες αυτές.
Ειλικρινά δεν ξέρω.Πιστεύώ ότι καθένας πρέπει να προχωράει όπως νομίζει και να προσεύχεται στον Θεό...
Νομίζω ότι πρέπει να προχωράμε κανονικά την ζωή μας και όσο επιτρέψει ο Θεός... Εξ' άλλου έχουμε και τον πνευματικό μας για να μας συμβουλεύει σε πνευματικό επίπεδο...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Θεωρώ ότι το σωστό είναι να δίνουμε καθημερινά τον πνευματικό μας αγώνα! Αυτό και μόνον αυτό νομίζω πως έχει σημασία.
Να μην καταφεύγουμε σε ακρότητες του τύπου "δεν παίρνω δάνειο, γιατί δεν ξέρω πότε θα γίνει ο πόλεμος"! Έχω την άποψη ότι πρέπει να ζούμε σαν απλοί φυσιολογικοί άνθρωποι που δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει αύριο, παρά μόνον πως ο Θεός, ό,τι και να συμβεί αύριο, θα βρίσκεται δίπλα μας, αρκεί εμείς να Του το ζητήσουμε!
Εμπιστοσύνη στον Κύριό μας και αγώνας για να ταπεινωθούμε λίγο περισσότερο! Τα υπόλοιπα θα τα φροντίσει Εκείνος!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από theodore »

ο Θεός, ό,τι και να συμβεί αύριο, θα βρίσκεται δίπλα μας, αρκεί εμείς να Του το ζητήσουμε!
Εμπιστοσύνη στον Κύριό μας και αγώνας για να ταπεινωθούμε λίγο περισσότερο! Τα υπόλοιπα θα τα φροντίσει Εκείνος![/quote]


Έχεις δίκιο.Αρκεί να το ζητήσουμε...και όσο επιτρέπει ο Παντοδύναμος και πολυέσπλαχνος Θεός.
« Κύριε, όλη η ζωή μας και η οποιαδήποτε ανθρώπινη ευτυχία ποτέ δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός, αλλά μέσον και μόνο μέσον συσσώρευσης της ακόμη μεγαλύτερης Αγάπης προς Εσένα. Αμήν.»
stavrosko
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Κυρ Απρ 20, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Σταύρος @ Αθήνα @ Καταγωγή από Καβάλα

Δημοσίευση από stavrosko »

Οι Τούρκοι ξαναέβγαλαν ερευνητικό σκάφος (είπα και εγώ έτσι θα πήγαινε ο Γράψας??)

Βρε αλλάζει ο Τούρκος? 8)

*********************************************************
Εν τω μεταξύ, όπως αναφέρουν Τα Νέα της Δευτέρας, το ερευνητικό σκάφος της Τουρκίας «Κότσα Πίρι Ρέις» πραγματοποιεί έρευνες στην Ανατολική Μεσόγειο.

Το τουρκικό σκάφος, που έχει τη δυνατότητα σεισμικών ερευνών, εκινείτο χθες το απόγευμα στην περιοχή μεταξύ Κύπρου και Καστελλόριζου όπως και τις προηγούμενες ημέρες.

Σύμφωνα με ναυτική οδηγία που έχει εκδοθεί για το χρονικό διάστημα από τις 19 Μαΐου έως τις 7 Ιουνίου, θα κάνει υποθαλάσσιες έρευνες εντός των χωρικών υδάτων της Τουρκίας από την ευρύτερη περιοχή της Αττάλειας μέχρι τα τουρκικά παράλια απέναντι από τη Δωδεκάνησο.
*********************************************************
******************************************
O Θεός ιλάσθητοί μοι τω αμαρτωλώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Filtor, εισαι φοβερος!!! :lol: :lol: :lol:
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Με χαμόγελο τα γράφω :
Αδελφοί filotas και aposal,
γιατί πρέπει να επεμβαίνετε σαν δάσκαλοι σε κάθε θέμα
που κάνει την εμφάνισή του στο F. I. R. του παρόντος ιστοχώρου ;
Αδελφέ NIKOSZ,
μην ασχολείσαι με τα μακαρόνια και πιάσε ένα πνευματικότερο θέμα.
Αδελφέ stavrosko,
μαζί σου είμαι (ξέρω σε υποχρέωσα)
Αυτό το καλοκαίρι
δεν θα είναι σαν και τ' άλλα
αυτό το καλοκαίρι
θάρθουν θέματα μεγάλα.
Ο Γράψας είναι παλλικάρι.
Πηγαίνει να τους εξηγήσει τ' όνειρο.


ΟΨΟΝΤΑΙ ΕΙΣ ΟΝ ΕΞΕΚΕΝΤΗΣΑΝ !!!
Άβαταρ μέλους
yiorgos31
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από yiorgos31 »

ναι ναι γι' αυτο τον καλεσαν για το ονειρο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”