Σχέσεις μεταξύ γυναικών, νύφης και πεθεράς

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Sfakianos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Sfakianos »

spirosn έγραψε:
aposal έγραψε:Ναι, όλα ωραία και καλά όταν στο ζευγάρι είναι και οι δύο τέλειοι!
Στην πράξη όμως κανείς δεν είναι!
Όλοι έχουμε αδυναμίες! Ή θα γέρνουμε προς τη μάνα μας, ή προς τη γυναίκα μας, ή δεν θα ξέρουμε τι να κάνουμε καθώς θα μας πιέζουν και οι δύο! Και αυτό είναι πολύ οδυνηρό!
Δεν υπάρχουν "χρυσές λύσεις", ούτε εύκολες και επειδή κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, καλό είναι να συμβουλευόμαστε έναν πνευματικό και να μην παίρνουμε την ευθύνη της απόφασης μόνοι μας, όταν ακόμη δεν ξέρουμε τι είναι ο γάμος και ποιες είναι οι υποχρεώσεις μας μέσα σ' ένα γάμο!
Εδώ ακόμη κυριαρχεί η λαθεμένη νοοτροπία του άντρα/γυναίκα ξανακάνω, αλλά μάνα δεν μπορώ να ξανακάνω!
Να με συγχωρείς παρ,ολίγον σειρά αλλά δεν νομίζω πως είναι λαθεμένη
τόσο πολύ αυτή η νοοτροπία.Είναι γεγονός πως η μάνα στην ζωή μας κατέχει ξεχωριστή θέση.
Δεν χρειάζεται να γέρνει κάποιος πότε προς την γυναίκα του και πότε προς
την μάνα του ανάλογα με την πίεση που του ασκούν.Η θέση της κάθε μίας στην ζωή ενός άνδρα είναι δεδομένες και τελείως ξεχωριστές.Εαν αρχίσουν να μπλέκονται και να πιέζουν προκειμένου να ξεχωρίσει η μία η η άλλη τότε
κάποιος πρέπει να πιάσει τα ηνία μέσα στο σπίτι.Τώρα αν ο άνδρας δεν μπορεί να αποφασίσει,δεν μπορεί να πάρει την ευθύνη,δεν μπορεί να ξεχωρίσει την μάνα από την γυναίκα του και νιώθει να λυγίζει από τις πιέσεις και τον δύο τότε συγχωρήστε με αλλά δεν πιστεύω πως ο πνευματικός θα του δώσει πίσω την χαμένη του προσωπικότητα,τον χαμένο του ανδρισμό.Πιστεύω πως το παιγχνίδι σαν ΄΄τιμονιέρης΄΄στην οικογένεια
το έχει χάσει.Θεωρώ πως σε κάθε σπίτι πρέπει να υπάρχει ένας ο οποίος θα παίρνει την ευθύνη για τις αποφάσεις που αφορούν την οικογένεια.Τώρα εαν αυτός ο ένας έχει καπελωθεί από μικρός από μία αυταρχική μάνα και στην πορεία της ζωής του βρήκε μία το ίδιο δυναμική γυναίκα για να μην του λείψει η εξουσιαστική συμπεριφορά της μητέρας είναι γεγονός πως μόλις αυτές οι δύο προσωπικότητες συναντηθούν θα κηρυχθεί αμέσως πόλεμος.Εκεί η μπάλα έχει χαθεί αδελφέ μου.
Μέσα...ή κάνεις κουμάντο στο σπιτικό σου ή άστα βράστα .
Εικόνα
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

Sfakianos έγραψε:Μπρε κοπέλια το λέει και το θέμα , μιλάμε για πεθερά και νύφη . Αυτά έίναι γυναικεία προβλήματα . Δε μιλάμε για πεθερό και γαμπρό ή πεθερό και νύφη . Όπως λέμε στα Σφακιά " κι η πεθερά λησμονεί πως κάποτε ήτονε κι αυτή νύφη..."


να ζησουν τα σφακια κι ουουουουουληη η Κρητη!!!
gkdgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Re: Σχέσεις μεταξύ γυναικών, νύφης και πεθεράς

Δημοσίευση από gkdgr »

MHDEN έγραψε:θα ήθελα να υπάρξει αγάπη μεταξύ της γυναίκας μου και της μητέρας μου, αλλά δυστυχώς παρά τις προσευχές μου, η γυναίκα μου επικρίνει συνεχώς τη μητέρα μου και εμένα που τη φροντίζω κάποιες φορές. Δεν γνωρίζω που τελείώνουν και που αρχίζουν τα δικαιώματα του κάθε ανθρώπου αλλά πληγώνομαι γιατί είμαι μοναχοπαίδι και είμαι υποχρεωμένος να εξυπηρετώ και τη μητέρα μου και τη γυναίκα μου. Πάντα θα βρεθεί ένα θέμα για να επικριθεί η μητέρα μου και γω που την ανέχομαι ή την εξυπηρετώ. Το μόνο που κάνω είναι να προσεύχομαι και να υποχωρώ. Ως αποτέλεσμα είδα τη γυναίκα μου να διώχνει τη μητέρα μου απο το εξοχικό μας σπίτι και γω να κλάιω γιατί δεν ήξερα ποινού το μέρος να πάρω. Η αντίδραση της γυναίκας μου πάντα ήταν να χωρίσουμε γιατί δεν ταιριάζουμε. Ας προσευχηθεί κάποιος για μας ευχαριστώ.
Σαν δευτεροπαντρεμένος μιλάω. Και λέω τη γνώμη μου. Δεν σημαίνει ότι την ασπάζεσαι. Βασίζεται σε προσωπικές καταστάσεις και εμπειρίες.

ΚΑΤ΄ΑΡΧΗ ΤΟ ΦΤΙΞΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.

Αν η γυναίκα σου λέει να χωρίσετε γιατί δεν ταιριάζετε , κάποιο λάκο έχει η φάβα. Εγώ θα χώριζα. Δεν γίνεται να κάνεις χωριό (κάτι που απαιτεί θυσίες από τα δύο μέρη με κάποιον που δεν το πιστεύει και είναι έτοιμος να φύγει..)
Αν δεν δεχθεί σημαίνει ότι μπλοφάρει άρα μπορείς να βάλεις τα πράγματα σε νέα διάσταση και να το λύσεις (οχι όπως στα Σφακιά ...)
Η μάνα σου , απο μόνη της πρέπει να καταλαβαίνει ότι άλλο πριν και άλλο μετά. Τις αποφάσεις τις πέρνεις εσύ και η γυναίκα σου , έστω και λαθεμένες και δεν θές υποδείξεις πλέον έστω και καλοπροαίρετες.
Ο λόγος είναι ότι αν μια συμβουλή της ΜΗΤΈΡΑΣ σου βγεί λάθος τότε θα γίνει της τρελλής.
Αρα πρέπει να καταλάβεις ότι η θέση της μητέρας σου πλέον είναι έξω απο την οικογένεια και μπορεί να δίνει συμβουλές μόνο αλλά όχι να τις επιβάλλει , και φυσικά δεν τις ασπάζεσαι ειδικά όταν είναι διαφορετικές απο αυτό που πιστεύετε σαν οικογένεια.
Sfakianos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 27, 2006 6:00 am

Re: Σχέσεις μεταξύ γυναικών, νύφης και πεθεράς

Δημοσίευση από Sfakianos »

gkdgr έγραψε:Αν δεν δεχθεί σημαίνει ότι μπλοφάρει άρα μπορείς να βάλεις τα πράγματα σε νέα διάσταση και να το λύσεις (οχι όπως στα Σφακιά ...)
Η μάνα σου , απο μόνη της πρέπει να καταλαβαίνει ότι άλλο πριν και άλλο μετά. Τις αποφάσεις τις πέρνεις εσύ και η γυναίκα σου , έστω και λαθεμένες και δεν θές υποδείξεις πλέον έστω και καλοπροαίρετες.
Ο λόγος είναι ότι αν μια συμβουλή της ΜΗΤΈΡΑΣ σου βγεί λάθος τότε θα γίνει της τρελλής.
Αρα πρέπει να καταλάβεις ότι η θέση της μητέρας σου πλέον είναι έξω απο την οικογένεια και μπορεί να δίνει συμβουλές μόνο αλλά όχι να τις επιβάλλει , και φυσικά δεν τις ασπάζεσαι ειδικά όταν είναι διαφορετικές απο αυτό που πιστεύετε σαν οικογένεια.
Δε μιλάμε...δεν μπαίνουμε στον κόπο . Το όλο κουμάντο γίνεται και με ένα βλέμμα.
Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σχέσεις μεταξύ γυναικών, νύφης και πεθεράς

Δημοσίευση από aposal »

gkdgr έγραψε: Σαν δευτεροπαντρεμένος μιλάω. Και λέω τη γνώμη μου. Δεν σημαίνει ότι την ασπάζεσαι. Βασίζεται σε προσωπικές καταστάσεις και εμπειρίες.

ΚΑΤ΄ΑΡΧΗ ΤΟ ΦΤΙΞΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.

Αν η γυναίκα σου λέει να χωρίσετε γιατί δεν ταιριάζετε , κάποιο λάκο έχει η φάβα. Εγώ θα χώριζα. Δεν γίνεται να κάνεις χωριό (κάτι που απαιτεί θυσίες από τα δύο μέρη με κάποιον που δεν το πιστεύει και είναι έτοιμος να φύγει..)
Επιτρέψτε μου να έχω μια κάπως διαφορετική άποψη! Ο γάμος, ως ισόβιος δεσμός, θεωρώ ότι δεν μπορεί να διαλύεται τόσο εύκολα!
Ο γάμος δεν είναι μέσο καλοπέρασης, αλλά αγώνα! Όταν δεν παραμένουμε στον γάμο, έστω και αν αυτός παρουσιάζει πολλά προβλήματα, ώστε να δυσκολευτούμε, να υποχωρήσουμε, να ταπεινωθούμε, να μην κάνουμε αυτό που μας αρέσει, τότε - κατά τη γνώμη μου - χάνουμε την ευκαιρία να αγωνιστούμε!
Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις (πχ ξυλοδαρμός), ή αν φτάσει στο επίπεδο της συνειδητής και κατ' εξακολούθηση μοιχείας, πρέπει ο γάμος να διαλύεται, αλλά και αυτό δεν είναι κανόνας! Το "πρέπει" το καθορίζει η άποψη του πνευματικού!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

καποιο παρα πολυ σεβαστω προσωπο μου ειπε ,, ταπεινωση, υπομονη,αγαπη,,και αν τα δεις σε βαθος αυτα τα λογια και μπορεσεις να τα εφαρμοσεις στη καθημερινη σου ζωη πισευω πως βοηθανε παρα πολυ,να αντημετωπισεις οποιο προβλημα και να σου παρουσιαστει,ειτε ειναι πεθερα ειτε ειναι νυφη ειτε ειναι πεθερος.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καλημερα, αδελφε MHDEN, ελπιζω το παρωνυμιο σου να μην αντικατοπτριζει και την εν γενει ψυχικη σου κατασταση.

Αρχικα θα ελεγα να μην στενοχωρεις τον εαυτο σου, με μαυρες σκεψεις, να εισαι αισιοδοξος, σκεψου για λιγο εστω, οτι υπαρχουν ανθρωποι αυτην την στιγμη που μιλαμε, και δινουν αγωνα, ζωης και θανατου, αγωνα επιβιωσης.

Μια μικρη συμβουλη πρακτικη, και αμεσα εφαρμοσιμη, (την εκανα και εγω και πηγαν καλυτερα τα πραγματα, ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα),
ειναι το να τους δωσεις να διαβασουν Ορθοδοξα Πατερικα βιβλια, ειτε Φιλοκαλικα, ειτε βιους Αγιων, Γεροντων, για να μαλακωσει η ψυχη τους και να καταλαβουν ποσο ματαιες και ανωφελες για την ψυχη τους ειναι αυτες οι εριδες.

Αυτο το τελευταιο μην τους το πεις εσυ, ασε τις να το καταλαβουν μεσα απο τα βιβλια αυτα, τα οποια εινα ζωντανη πηγη δροσιας για καθε καιομενη εκ των παθων ψυχη.

Με υπομονη και αγαπη προς καθε κατευθυνση θα φερεις και τα δυο καραβια να δεσουν στο ιδιο λιμανι χωρις να κανει ρεσαλτο το ενα πληρωμα στο αλλο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

dionysisgr έγραψε:
Μια μικρη συμβουλη πρακτικη, και αμεσα εφαρμοσιμη, (την εκανα και εγω και πηγαν καλυτερα τα πραγματα, ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα),
ειναι το να τους δωσεις να διαβασουν Ορθοδοξα Πατερικα βιβλια, ειτε Φιλοκαλικα, ειτε βιους Αγιων, Γεροντων, για να μαλακωσει η ψυχη τους και να καταλαβουν ποσο ματαιες και ανωφελες για την ψυχη τους ειναι αυτες οι εριδες.
......................................................................................................
Με υπομονη και αγαπη προς καθε κατευθυνση θα φερεις και τα δυο καραβια να δεσουν στο ιδιο λιμανι χωρις να κανει ρεσαλτο το ενα πληρωμα στο αλλο.
Μπραβο αδελφε μου !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Να κάνουμε αγώνα! Να προσπαθήσουμε να γίνουμε καλύτεροι Χριστιανοί! Να ταπεινωθούμε περισσότερο!
Αν δει τον αγώνα μας ο Κύριος, θα μας βοηθήσει πολύ! Θα μας δώσει την καλύτερη λύση!
Να έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη σ' Αυτόν!
Αλλιώς δεν αξίζει να λεγόμαστε Χριστιανοί!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”