Η φρασεολογία του Αρχιεπισκόπου...

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

alexios71
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από alexios71 »

Oπατήρ Παίσιος είπε ότι έχει γεμίσει ο παράδεισος με ανθρώπους που έχουν πεθάνει από καρκίνο
chelonios
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 02, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από chelonios »

ΑΛΕΛΦΟΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΙΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ. ΜΕΤΑ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΒΙΟ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΙΣΙΟΥ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ. Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΣ ΕΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΙ ΟΥΤΕ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟΝ. Η ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΗΡΘΕ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΝ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΟΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΕΛΕΓΕ ΔΕΝ ΡΤΟΝ ΠΟΛΥΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΒΑΒΥΛΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΣΤΕΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΑΝ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΟΦΕΙΛΑΝ ΟΛΟΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΟΙ ΕΡΕΥΝΕΣ. ΕΤΣΙ ΔΙΑΦΥΛΑΧΤΗΚΕ Η ΥΣΤΕΡΟΦΗΜΙΑ ΤΟΥ. Ο ΘΕΟΣ ΝΑ Μ,ΑΣ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕΤΑΝΟΙΑ.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Γιατί μένετε άναυδοι αδελφοί μου;

Δημοσίευση από pAntonios »

Γιατί μένετε άναυδοι αδελφοί μου;
Απαντήστε μου, στην κρίση που είχε ξεσπάσει πρόσφατα μεταξύ Οικ. Πατριαρχείου και Εκκλ. της Ελλάδος ποιός είχε δίκιο και ποιός άδικο;

Γιατί πρέπει δηλαδή πάντοτε τα λάθη τα δικά μας να τα χρεώνεται ο Χριστός;

Μήπως υπήρξε εγωισμός πολύς και από τις δύο κεφαλές που υποδέχτηκαν τον Πάπα; Και πως είναι δυνατόν να συμφωνούν σε όλα με τον αιρετικό Πάπα και να μην συμφωνούν μεταξύ τους; ΠΩΣ;;;

Διότι όποιος και αν είχει δίκιο θάπρεπε ο άλλος να σηκώσει το τηλέφωνο και να πει αδελφέ μου "ευλόγησον", στείλε μια αντιπροσωπεία για να λύσουμε τη διαφορά μας. Και το θέμα θα λυνόταν αμέσως και όχι στείλε επιστολές και φιρμάνια και απειλές και αφορισμόύς κλπ κλπ...

Έτσι και τώρα ο Αρχιεπίσκοπος με την πληθωρική του προσωπικότητα έχει "καπελώσει" κατ επανάληψη τους υπόλοιπους ιεράρχες επειδή πιστεύει ότι μόνον εκείνος έχει δίκιο... Δεν τον κακίζω, είναι ο χαρακτήρας του έτσι! Εκεί ακριβώς έγκειται το πρόβλημα!
Δεν έχει λοιπόν καταλυθεί η συνοδικότητα; Το έχουν πει και ιεράρχες δεν το λέω εγώ ο έξυπνος για πρώτη φορά!
Θα μου πεις γιατί οι άλλοι τον ανέχονται σιωπηρά; Όχι όλοι πάντως και πάντως μιλούν κατά περίσταση και λέγονται πολλά και να είστε βέβαιοι ότι θα βγούν πολύ περισσότερα στη φόρα όταν ο Αρχιεπίσκοπος αποσυρθεί. ΑΥτός σίγουρα είναι ένας σοβαρός λόγος που δεν παραιτείται ο ίδιος αυτή τη στιγμή (παρά το ότι δεν έχει ιατρικά την δυνατότητα να συμμετάσχει ενεργά) όπως το δήλωσε ήδη. Διότι η παρουσία του στην εξουσία αποθαρρύνει κάθε αντίλογο. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό σίγουρα και ξεφεύγει από τις δυνατότητες ενός φόρουμ...

Το ερώτημα τώρα λοιπόν τίθεται γιατί ο Θεός επιτρέπει μια τέτοια κατάσταση στην Ελλαδική Εκκλησία. Μα φυσικά για τις δικές μου αμαρτίες και ίσως μερικών ακόμη...

Αλλά πάντως μην λησμονούμε ότι ο Θεός και μέσα από λάθη οδηγεί την Εκκλησία του τελικά στο λιμάνι. Αν φυσικά είμαστε άξιοι. Αν όχι η Εκκλησία θα επιζήσει μέχρι συντελείας των αιώνων. Μπορεί όμως να εξαφανιστεί μια ολόκληρη τοπική Εκκλησία!!! Που είναι η αρχαία Εκκλησία της Εφέσου; Τα Θυάτειρα και τόσες άλλες που χάθηκαν;
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

g_aggelos έγραψε:
Είμαι άραγε σε θέση να κρίνω ένα κείμενο που κρίνει τις σκέψεις του Αρχιεπισκόπου μας?

Εγώ πάντος όχι.

ανάξιοί εστε κριτηρίων ελαχίστων;

ουκ οίδατε ότι αγγέλους κρινούμεν;

μήτι γε βιωτικά;

( Α΄ Κορ. στ, 2-3 ).


==============================================
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Θα σκάσω, αν δεν μιλήσω. Και θα προτιμούσα ν' ακούσω κάποιον να μου λέει: "Σκάσε" , παρά μετά να με ρωτάει "Τί είπες...;"

Μου τη δίνουν, κύριοι, όλα αυτά, γιατί τα συναισθήματα που μου προκαλούν είναι -το λιγότερο- εμετικά.
Έλεος!

Θα δεχόμουν την άσκηση κριτικής στο πρόσωπο του Αρχιεπισκόπου από όποιον και αν προέρχεται, όπως και εγώ του ασκούσα κριτική, μέχρι που έσκασε η βόμβα της αρρώστιας του.
Από το σημείο αυτό και μετά, η στοιχειώδης αίσθηση ανθρωπιάς επιβάλλει το σεβασμό μας στον άνθρωπο που νοσεί τόσο σοβαρά.
Και επειδή, πατέρα Αντώνιε, δεν νοσείτε, θεωρώ πως δικαίούμαι να σας γράψω, πως κατά τη γνώμη μου είναι ανέντιμο αυτό που κάνατε. Δεν σας είδα πριν την αρρώστια του να γράφετε κάτι σχετικό, (διορθώστε με αν κάνω λάθος), αλλά σας βλέπω τώρα να ορμάτε πάνω του... Τώρα που είναι αδύναμος και δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του και που εσάς η κριτική που ασκείτε δεν σας κοστίζει τίποτε.

Βοηθήστε μας, αν θέλετε, με τη συμπεριφορά σας να καταργήσουμε από το λεξιλόγιό μας την έκφραση "παπαδίστικα καμώματα", για να νιώσουμε όλη η Εκκλησία λίγο καλύτερα.
Λίγη ευπρέπεια μας χρειάζεται.
Καλημέρα σε όλους
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

απαντηση

Δημοσίευση από theophania »

π.αντωνιε με ολο το σεβασμο η αληθεια ειναι πως το χρημα πολυ εμισησαν την δοξα ουδεις.μηπως πρεπει ομως να ειμαστε λιγο πιο ανοιχτομυαλοι΄΄ο μακαριωτατος εφερε πολους νεους στην εκκλησια με την σταση του γιατι τους προσεγγισε με ενα τροπο αναλογο στην εποχη που ζουμε.αυτο δεν ειναι αξιεπαινο?ποιος αλλος το εκανε αυτο?κ εχει πολεμηθει πολυ απο τους ανθρωπους της Στοας.κ οσο για την αρρωστια του ο διαβητης καποια στιγμη χτυπαει σε καποιο οργανο του σωματος κ το χαλαει.γιαυτο επαθε ηππατιτιδα.αυτα περι σεξουαλικης επαφης που διαβασα απο καποιον αναγνωστη τα λενε αυτοι που λεγανε παλια στη ρωσια για τους μοναχους που ειχανε μεγαλη κοιλια επειδη δεν τρωγαν λαδι κ παθαινανε τυμπανισμο,οτι τρωνε κρεατα κ αλλα για να παραπλανησουν τον λαο.εγω φοβαμαι πλεον για τον επομενο αρχιεπισκοπο.εκτος απο καποιους αξιολογους ιεραρχες καποιοι μεσα απο τη συνοδο ειναι πολυ κοντα στους ραββινους παρα πολυ κοντα.....
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Εγώ θα το σταματήσω εδώ το θέμα γιατ΄όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου είμαι πολύ "μικρός" για να συμμετέχω σε τέτοιες συζητήσεις. 'Αλλωστε δεν πήρα απαντήσεις στις απορίες μου, ή τις πήρα και δεν τις κατάλαβα. Ευχαριστώ πάντως τον π. Αντώνιο που μπήκε στον κόπο να απαντήσει...

Silver, και το "Μην κρίνετε ίνα μην κριθείται" που πάει ????

Ευχαριστώ όλους...
nicdi
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τετ Απρ 25, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από nicdi »

Πράγματι η λειτουργία ενός σύγχρονου μέσου, όπως ένα ιντερνετικό φόρουμ, άπτεται με πρωτόγνωρο τρόπο κάποιων πνευματικών θεματων.
Λόγου χάρη, εδώ "συνομιλούν" άνθρωποι με πολλή, λιγότερη, ή και ελάχιστη πείρα σε εκκλησιαστικά ζητήματα, όλοι μαζί, "αχταρμά" θα λέγαμε...
Δεν πειράζει. Ζούμε στο σήμερα.

Εν προκειμένω, θέλω να πω, όταν ένας πνευματικός θέτει ένα σοβαρό θέμα όπως το παρόν, μην πέφτετε ρε παιδιά πάνω του να τον φάτε!

Εχετε απορίες; ΟΚ, ρωτήστε να μάθετε. Ποιόν; Πώς; Οχι ιντερνετικά βέβαια!
Ολοι μας δικαιούμαστε να έχουμε απορίες, και αυτές να μας απαντώνται επαρκώς, αλλά φρονώ ότι το ορθόδοξο είναι, να τις θέτουμε σε έναν πνευματικό, δια ζώσης.

π.Αντώνιε, ευχαριστώ για το λόγο ομολογίας που εκφέρατε!
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

nicdi έγραψε: Εν προκειμένω, θέλω να πω, όταν ένας πνευματικός θέτει ένα σοβαρό θέμα όπως το παρόν, μην πέφτετε ρε παιδιά πάνω του να τον φάτε!
Εμείς δηλαδή δέν εχουμε σχέσεις με πνευματικούς;
Καί μάλιστα με πνευματικούς πού δέν πατανε τό πόδι τους εξω απο το Ορος,και δέν τρεχουν απο καναλι σε κανάλι καί απο εκδηλωση σε εκδήλωση.

Τωρα απο εκει και πέρα ο καθένας εχει δικαιωμα να εμπιστευτεί και να αναπαυτει σε οποιον πνευματικό θέλει.
Εικόνα
chelonios
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 02, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από chelonios »

STRATOS ΠΙΘΑΝΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΣ ΤΣΕΚΟΥΡΑΤΑ. ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ. ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΕΝ ΠΑΤΗΣΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ ΕΝΑΝ ΕΠΙΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΝΑΛΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑΛΙ ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΤΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ. ΜΗ ΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΛΕΣ STRATOS. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΛΟΓΩΝ. ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΤΗΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ. Ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟς ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ. ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΗΝ ΚΡΗΤΙΚΗ ΑΣ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΤΗΣ ΘΕΣΕΩΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ. Ε ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΗ ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΗΣ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΟΥΜΑΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΟΣΟ ΤΗΝ ΕΧΕΙ.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”