Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Νάσαι καλά ευχαριστώ
silo
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 04, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από silo »

123 έγραψε:
Επιτρέπονται γυναίκες ?????????
Βέβαια!
Όπως έγραψα, το μοναστήρι είναι γυναικείο.
Αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να το επισκεφθείς,
σε συμβουλεύω να πας Κυριακή,
να ακούσεις τον εσπερινό.
Την πρώτη φορά που άκουσα εκεί εσπερινό,
έπαθα πραγματικά πλάκα.
Άγγελικές φωνές.
Περισσότερες πληροφορίες στο τηλ. της μονής:
210-2411314
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Δημοσίευση από max1 »

HXOS έγραψε:ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΟΚΟΡΗ "ΟΡΘΟΔΟΞΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ" ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ.
Καλά κάνεις και αναφέρεις το βιβλίο αυτό, το έχω κι εγώ και έχει όλα τα μοναστήρια της Ελλάδας, αξιόλογη έκδοση.
Απλά η δική μου ερώτηση που ξεκίνησα το θέμα ήταν για προτάσεις μοναστηριών που έχει κάποιος προσωπική άποψη, γιατί υπάρχουν κάποια μοναστήρια που πραγματικά γίνεσαι άλλος άνθρωπος όταν τα επισκέπτεσαι και συναναστρέφεσαι έστω και λίγο με τους μοναχούς/μοναχές που ζουν εκεί.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτό που νοιώθω παρακολουθώντας μια ακολουθία σ''ενα μοναστήρι δε συγκρίνεται με τίποτα με αυτό στην ενορία μου που ο κόσμος κάνει θόρυβο, καποιοι κουτσομπολεύουν, οι επίτροποι μου σπάνε τα νεύρα και κάποια παιδιά τρέχουν συνεχώς μέσα έξω.

Σε κάποιες μονές, όπως είπε και κάποιος φίλος εδώ, νομίζεις ότι ακούς Αγγέλους να ψάλουν. Ε κι όσο να 'ναι η κατάνυξη αυτή επηρεάζει λίγο και τις δικές μας (δική μου βασικά) αμαρτωλές ψυχές
HXOS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΗΣ@ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από HXOS »

Ο ΜΑΧ1 ΕΓΡΑΨΕ
Απλά η δική μου ερώτηση που ξεκίνησα το θέμα ήταν για προτάσεις μοναστηριών που έχει κάποιος προσωπική άποψη, γιατί υπάρχουν κάποια μοναστήρια που πραγματικά γίνεσαι άλλος άνθρωπος όταν τα επισκέπτεσαι και συναναστρέφεσαι έστω και λίγο με τους μοναχούς/μοναχές που ζουν εκεί.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτό που νοιώθω παρακολουθώντας μια ακολουθία σ''ενα μοναστήρι δε συγκρίνεται με τίποτα με αυτό στην ενορία μου που ο κόσμος κάνει θόρυβο, καποιοι κουτσομπολεύουν, οι επίτροποι μου σπάνε τα νεύρα και κάποια παιδιά τρέχουν συνεχώς μέσα έξω.

Σε κάποιες μονές, όπως είπε και κάποιος φίλος εδώ, νομίζεις ότι ακούς Αγγέλους να ψάλουν. Ε κι όσο να 'ναι η κατάνυξη αυτή επηρεάζει λίγο και τις δικές μας (δική μου βασικά) αμαρτωλές ψυχές
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ. ΕΓΩ ΑΝ ΕΜΕΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ. ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΟΤΙΟΤΕΡΟ ΑΚΡΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.
Εικόνα
ΣΥΝ ΘΕΩ ΠΑΝΤΑΧΟΥ,ΦΟΒΟΣ ΟΥΔΑΜΟΥ.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Εγώ θέλω να προτείνω για τους επισκέπτες του νομού Κοζάνης και για τις γυναίκες, που δεν μπορούν να επισκεφτούν το Άγιο Όρος την Ι.Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στο χωριό Δρυόβουνο, που βρίσκεται κοντά στον εθνικό δρόμο Κοζάνης - Καστοριάς. Το μοναστήρι επανιδρύθηκε το 1998 πάνω στα ερείπια του παλιού (από το 15ο αιώνα) μοναστηριού από τον μακαριστό Μητροπολίτη Σιατίστης Αντώνιο. Ο γέροντας του μοναστηριού είναι εξαιρετικός πνευματικός με πανελλήνια αναγνώριση. Το μοναστήρι έχει άλλους δυο καλούς πνευματικούς.

Κοντά σ΄αυτό το μοναστήρι υπάρχει και το γυναικείο μοναστήρι της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο χωριό Μικρόκαστρο, δίπλα ακριβώς στην εθνική οδό Κοζάνης - Καστοριάς (1 χλμ.). Το μοναστήρι αυτό έχει μια εξαιρετική γερόντισσα αλλά και πολλές νέες μοναχές, πολλές απ΄τις οποίες έχουν πανεπιστημιακή μόρφωση.

Στην Βόρεια Εύβοια, εκτός από την πασίγνωστη Μονή του Οσίου Δαυίδ του Γέροντος κοντά στο χωριό Ροβιές, όπου μόνασε, κοιμήθηκε και βρίσκεται π τάφος του μακαριστού Γέροντα Ιάκωβου Τσαλίκη, θέλω να προτείνω και την λιγότερο γνωστή γυναικεία Ι.Μ. Αγίου Γεωργίου Ηλίων. Για το μοναστήρι υπάρχει δρόμος από την Αιδηψό και απ΄τα Ήλια αλλά είναι δύσβατος. Η επίσκεψη όμως στο μοναστήρι κι η εξαιρετική χορωδία των μοναζουσών σ' αυτό θ' αποζημιώσουν όποιον το επιχειρήσει.[/b]
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Τη μονή Μακρυμάλλης την ξέρεις; Είναι στα Ψαχνά Εύβοιας, εκεί είναι η πρώην ψάλτρια Μαριάννα Σκόρδα, τώρα ηγουμένη Μαριάμ, που έχει βγάλει κατι κασσέτες.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

vasilis_m21 έγραψε:Τη μονή Μακρυμάλλης την ξέρεις; Είναι στα Ψαχνά Εύβοιας, εκεί είναι η πρώην ψάλτρια Μαριάννα Σκόρδα, τώρα ηγουμένη Μαριάμ, που έχει βγάλει κατι κασσέτες.
Όχι Βασίλη δεν την ξέρω, είναι σίγουρα μοναστήρι που υπάγεται στη Μητρόπολη Χαλκίδας;

Εκεί πολύ κοντά στη Χαλκίδα είναι και το μοναστήρι του Αγ. Γεωργίου Αρμά, του οποίου Ηγούμενος είναι ο π.Παύλος Ιωάννου σημερινός Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης, κι έχει κι άλλους εξαιρετικούς μοναχούς.
silo
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 04, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από silo »

vasilis_m21 έγραψε: ηγουμένη Μαριάμ, που έχει βγάλει κατι κασσέτες.
Μήπως γνωρίζεις τι είδους κασσέτες έχει βγάλει;
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Ένα διάστημα (τώρα μάλλον όχι) είχε αποσπάσματα η αποστολική διακονία στο

www.apostoliki-diakonia.gr///multimedia/greek.htm,

Βυζαντινοί Ύμνοι Χριστουγέννων

Ψάλλει: Η Μοναχή Μαριάμ
Καθηγουμένη Ι.Μ. Παναγίας Μακρυμάλλης
Συνοδεία Ισοκρατημάτων

Βηθλεέμ ετοιμάσου
Σήμερον γεννάται
Του Κυρίου Ιησού
Τι σοι προσενέγκωμεν
Δόξα Αυγούστου μοναρχήσαντος
Λαθών ετέχθης
Ανέτειλας Χριστέ
Η γεννησίς Σου
Δεύτε ίδωμεν πιστοί
Τι θαυμάζεις Μαριάμ
Τα σύμπαντα σήμερον
Δόξα εν υψίστοις Θεώ
Η Παρθένος σήμερων
Χριστός γεννάται, Τώ πρό των αιώνων, Ράβδος εκ της ρίζης....
Ευφραίνεσθε δίκαιοι
Ο Πατήρ ηυδόκησεν
Δόξα... Ότε καιρός
Δόξα... Αίμα και πύρ
Καλοφωνικός είρμος «Άστρον ήδη ανατέταλκεν»
silo
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 04, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από silo »

Οκ. Ευχαριστώ. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”