Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρος

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από nikiforos »

kostasellas έγραψε:Καλησπέρα, ειμαι νεο μελος και διαβασα ολο το Forum σχετικά με την εκδρομή σας στο Αγιον Ορος.
Πρέπει απο οτι καταλαβαινω να περάσατε υπέροχα.
Βοηθεια σας.
Καλώς ήλθες Κώστα στην παρέα μας...
Το Προσκύνημα στο Α.Ο., όπως πάντα, ήταν το ωραιότερο από όσα προηγήθηκαν.... Έτσι συμβαίνει σε κάθε νέα προσκυνηματική επίσκεψη στο Α.Ο.!!!!
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Να ευχαριστήσω τον Ηλία που μου επισήμανε το λάθος.
Αντί να κάνω πρόσθεση έκανα αφαίρεση. :(
Η Μεταμόρφωση δεν είναι στις 24 Ιουλίου, αλλά στις 19 Αυγούστου (6+13=19).
Νάσαι καλά αδελφέ μου Ηλία.


Ναι Κώστα είναι πολύ κουραστική ανάβαση.
Εχω ανέβει δυό φορές.
Καλύτερα να διανυκτερεύσεις στην Κερασιά και να ξεκινήσεις ξημερώματα.
Θα χρειαστείς 2,5 ώρες εξοντωτικού και συνεχούς ανήφορου, μέχρι το καταφύγιο στην Παναγία (υψόμετρο 1500 μέτρα).
Εκεί θα διανυκτερεύσεις (νάχεις μαζί σου sleeping bag).
Την επομένη θα ανέβεις στην κορυφή (Μεταμόρφωση), με πορεία άλλης 1 ώρας και 20 λεπτών περίπου (υψόμετρο 2033 μέτρα)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αλλάζω θέμα.....

Νιώθω ένα κενό αδέρφια.
9 ολόκληρους μήνες, καθημερινά ασχολιόμουν με την εκδρομή μας και σκεφτόμουν το προσκήνυμά μας.
Τώρα που πέρασε, αισθάνομαι μιά μελαγχολία..... :(
Είναι φυσιολογικό αυτό και θα ξεπεραστεί σιγά σιγά, με την οικογενειακή ζωή και με την καθημερινότητα.

Θα σας τα πω καλύτερα αύριο.
Θέλω να πω δυό λόγια για όλους τους αδελφούς που γνώρισα και που πέρασα κοινή ζωή μαζί τους για μιά ολόκληρη βδομάδα.
Κάθε φορά που αποχαιρετούσα κάποιον, μου έρχονταν δάκρυα στα μάτια.

Να είστε όλοι σας καλά!
Καλό κι' Ευλογημένο ξημέρωμα να έχουμε όλοι μας! :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από vasilisalt »

Κάποιος αδερφός από το φόρουμ με είπε προχθές Θεόδωρο Πάγκαλο.
Τι να εννοούσε άραγε;
Σπόντα για τη σωματική μου διάπλαση ή για τον εγκέφαλό μου και τη ΄΄γλώσσα΄΄ μου;
Μάλλον θα δυσαρεστήθηκε από τη βαθμολογία μου.
(Ενημερωτικά ο Ανδρέας και ο Δημήτρης δεν βαθμολογήθηκαν, γιατί δεν τους είδα πάνω από 10 λεπτά.
Όμως κάλλιστα στον Ανδρέα δίνω ένα 9άκι από τις προηγούμενες συναντήσεις μας. Ο Δημήτρης και μόνο
που είναι φίλος του Ανδρέα αυτό φτάνει για την εκτίμησή μας).

Να διορθώσω κάποια πράγματα.
Ο Οδυσσέας με την αξία του νομίζω πως με κατάφερε να διορθώσω το βαθμό του.
Υποβιβάζεται σε 7 και αν συνεχίσει...
Ο Απόστολος πάει στο 9 και αν συνεχίσει έτσι μπορεί να φτάσει και το 10.
Ο Παναγιώτης αν δεν γράψει τίποτα σήμερα τον βλέπω για πολύ χαμηλά.
Ο Νικηφόρος με τα βιντεάκια του και τις φωτό του ανεβαίνει στο 9.

*** Οι βαθμολογίες βεβαίως και έχουν μόνο χιουμοριστικό χαρακτήρα και τις έδωσα
για να βάλω λίγο αλατάκι στις περιγραφές.
Ήταν όλοι υπέροχοι και δεν χρειάζονται κρίση από εμένα.
Λιγάκι πείραγμα χρειάζονται από εμένα και αυτό θα το κάνω...
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 37320
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από toula »

Παιδιά καλωσορίσατε ! Χάρηκα πάρα πολύ που περάσατε τόσο ωραία και μαζέψατε περισσή ευλογία και αξέχαστες εμπειρίες. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις εντυπώσεις που κατέγραψαν αλλά περισσότερο ευχαριστώ τον Βασίλη μας για την θαυμάσια περιγραφή του ταξιδιού, όσο κράτησε για εκείνον !
Ευχαριστώ πολύ και τον αδελφό μας Παναγιώτη για τον κόπο που έκανε να μαζέψει τα ονόματα των δικών μας ανθρώπων, ζώντων και κεκοιμημένων και να τα καταθέσει για μνημόνευση !
Εύχομαι να δώσει ο Θεός να ξαναπάτε όλοι μαζί στο Περιβόλι της Παναγιάς μας.
Αν θέλει ο Θεός μπορούμε να κανονίσουμε προσεχώς και μια προσκυνηματική εκδρομή για να βρεθούμε όλοι μαζί - και εμείς οι γυναίκες - σε κάποια ωραία μονή που θα επιλέξουν οι γνωρίζοντες εδώ !
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Μπράβο ρε παιδιά βοήθεια σας ...σας ζηλεύω ...ευχομαι την επόμενη φορά να ειμαι στην παρέα σας...

Ο θεός να μας ευλογέι όλους ! Να ειστε πάντα καλά !
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Nα ειστε καλα ,θα πω και εγω μερικα πραγματακια και εντυπωσεις απο την συναντηση μας στην κατερινη
αλλα οχι ακομη σε λιγες ημερες
θα λειψω για ενα μικρο χρονικο διαστημα
και επανερχομαι ,
Αποστολε και διονυσιε ετοιμαστειτε :mrgreen:
πρεπει να ζησω καθε στιγμη και λεπτο αυτο το ευλογημενο που βιωνο αυτο το διαστημα :8 :8 :8 :8
Παναγιωτη εδωσες ονοματα?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από aposal »

Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς από το προσκύνημα...
1. Τον πατέρα Παύλο στην Διονυσίου, όπου εκτός από την εξομολόγηση που μας έκανε (με το που μας είδε και κατάλαβε ότι είμασταν ΠΟΛΥ αμαρτωλοί) μας μίλησε κιόλας το βράδυ (εκτός προγράμματος) και κρίμα που δεν είχαμε μαγνητοφωνάκι να τον αποθανατίσουμε. Την παράσταση κατά την ομιλία του έκλεψε ο αμαρτωλός Διονύσης ο Έλληνας, με τις παρεμβάσεις του (ειδικές αποστολές - καμικάζι).
2. Το καφε - εστιατόριο στις Καρυές (απ' όπου και οι περισσότερες φωτογραφίες) όπου οι άκρως πνευματικοί συμπροσκυνητές μας συνελήφθησαν να "την κάνουν ταράτσα" με τα ψητά και τις μπύρες!! Οι μόνμες εξαιρέσεις ήσαν ο Παναγιώτης (μακαρόνια) και ο Βασίλης (φασολάδα, αλλά μάλλον ως επιδόρπιο).
3. Την Παναγούδα, την καλύβη όπου μόνασε, προς το τέλος, ο μακαριστός Γέρων Παΐσιος και τώρα ζουν εκεί δύο μοναχοί (ο ένας λέγεται Αρσένιος, ξεχνώ το όνομα του δευτέρου). Πολύ φιλόξενοι και ταπεινοί, με μόνη απαίτηση να μην φωτογραφίσουμε τους ίδιους. Δυστυχώς ο Βασίλης επέδειξε "ανυπακοή".
4. Τον Γέροντα Γαβριήλ, που ήταν κατάκοιτος, αλλά το μυαλό του δούλευε με "χίλια" και οι κουβέντες του ήσαν χρυσός.
5. Την Μονή Ιβήρων με την Παναγία την Πορταΐτισσα και τα άπειρα λείψανα, που σε προκαλούν δέος...
6. Την πολύ όμορφη Μονή Καρακάλλου, με την άριστη φιλοξενία της, όπου τελέσαμε και το τρισάγιο (εντός της Θείας Λειτουργίας) στη μνήμη των μελών μας Θεμιστοκλή και Βασιλικής. Να ευχαριστήσω κι εγώ τον μοναχό Κ... που μας έθελξε με την υποδοχή του, τα δώρα που μας έδωσε, αλλά και τις ωραίες ψαλμωδίες του (νομίζω πως είναι καλύτερος ΑΚΟΜΗ και από τον Νίκο).
7. Τον Παπα-Βασίλη, τον αρχοντάρη της Μονής Νο 1 (Μεγίστης Λαύρας), κατά την βραδινή ομίλία του οποίου εκλήθη - πάλι - ο Διονύσης για μια νέα ειδική αποστολή, η οποία τελικώς δεν χρειάστηκε να υλοποιηθεί.
8. Την απλότητα της Ρουμάνικης Σκήτης του Τιμίου Προδρόμου.
9. Το αγίασμα του Αγίου Αθανασίου του Αθωνίτη, το οποίο συνέβη όταν συνάντησε (στο δρόμο του) την Παναγία μας.
10. Τον "ακρίτα" Γέροντα Ιωσήφ στη Βίγλα, με την καλύβη του ανάμεσα στην Ελληνική και τη Βυζαντινή σημαία και τις πολυάριθμες αφιερώσεις από τους πιλότους μας, και λοιπούς αξιματικούς του Στρατού, της Αστυνομίας και του Λιμενικού.
11. Τον Γέροντα Πατάπιο, λίγο πιο πέρα, ο οποίος είπε το χαρακτηριστικό: 'Εδώ στη Βίγλα έχουμε πολύ καλή ορατότητα (θέα), αλλά καθόλου αγιότητα".
12. Τον Γέροντα Βλάσιο, κάπου εκεί κοντά κι αυτός, κρυμμένος μέσα στην πυκνή βλάστηση, στο μέσον του πουθενά. Η φιλοξενία και τα λόγια των γερόντων θα μας μείνουν αξέχαστα.
13. Την Μονή Βατοπαιδίου με τις επτά θαυματουργές εικόνες της Παναγίας, την Τιμία Ζώνη της Παναγίας και την κάρα του Ιωάννου Χρυσοστόμου (μεταξύ άλλων), στην οποία διακρίνεται το αριστερό του αυτί, στο οποίο του μιλούσε ο Απόστολος Παύλος, όπως και τον τάφο του μακαριστού Γέροντα Ιωσήφ του Βατοπαιδινού. Στη Μονή αυτή γινόταν λαϊκό προσκύνημα κυριολεκτικά, αφού ο αριθμός των προσκυνητών ήταν τόσο μεγάλος, που απορούσαμε πως μπορούσαν οι μοναχοί να τους εξυπηρετήσουν όλους. Ο σεβασμός και η ευλάβεια ΟΛΩΝ των μοναχών προς τον Γέροντα Εφραίμ, θα μου μείνουν αξέχαστα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από filotas »

Καλωσορίσατε παιδιά. Κρίμα που δεν καταφέραμε να είμαστε μαζί σας τουλάχιστον τις 3 πρώτες μέρες. Τουλάχιστον είχαμε τη χαρά να σας συναντήσουμε από κοντά έστω και για λίγο στην Ουρανούπολη.

Η δική μας περιπέτεια κατέληξε άδοξα. Φεύγοντας (ο Αχιλλέας κι εγώ) από την Ουρανούπολη την Κυριακή επισκεφθήκαμε την Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου στις πλαγιές τον Πιερίων, πάνω από τον Αλιάκμονα. Εκεί ζητήσαμε φιλοξενία για να περάσουμε τις 2 μέρες που προγραμματίζαμε για το Άγιο Όρος. Δυστυχώς δεν μπόρεσαν να μας φιλοξενήσουν, επειδή είχε μείνει στο Μοναστήρι μόνο ένα μοναχός (ο Ηγούμενος και ο άλλος μοναχός ήταν αποκλεισμένοι στο Άγιο Όρος :? ).

Έτσι επιστρέψαμε στην Κοζάνη το ίδιο απόγευμα.

ΥΓ: Σας χρωστάω φωτογραφίες από το Μοναστήρι. Μόλις τις κατεβάσω στον υπολογιστή μου θα τις δημοσιεύσω.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από aposal »

Νίκο χάσατε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από filotas »

Δεν πειράζει Απόστολε, έχει ο Θεός. Αν είμαστε καλά το φθινόπωρο με την παρέα της Κοζάνης θα προγραμματίσουμε ένα προσκύνημα στο Άγιο Όρος. Όποιος θέλει μπορεί να εκδηλώσει ενδιαφέρον να συμμετάσχει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”