Τι θα γίνει αυτό το καλοκαίρι??

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

Εύχομαι να είστε ζωντανοί όταν θα γίνει ο πόλεμος για τον οποίο έχει μιλήσει ο Π.Παΐσιος.
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΡΑΞΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΚΗΝΥΜΑΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ. ΕΣΕΙΣ ΚΑΘΕΙΣΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΣΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
stavrosko
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Κυρ Απρ 20, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Σταύρος @ Αθήνα @ Καταγωγή από Καβάλα

Δημοσίευση από stavrosko »

Από ότι κατάλαβα δεν είναι και πολύ καλοδεχούμενο το θέμα.
Αλλιώς δεν εξηγείται ότι το πιάσατε από τα μούτρα 8)

Ίσως θα ήτανε καλύτερα να κλέινατε την κατηγορία
"Προφητείες - Σημεία των καιρών" αν δεν αρέσει το άνοιγμα τέτοιων συζητήσεων.

Τέλος πάντων, το ότι τα συζητάμε δεν σημαίνει ότι έχουμε εγκαταλείψει τη ζωή περιμένοντας κάποιο πόλεμο ούτε καθιστά κάποιον που δεν ασχολείται με αυτά καλύτερο Χριστιανό από κάποιον άλλον που ασχολείται ΚΑΙ με αυτά.


Ούτε πρόθεση να κάνουμε έφοδο στα super market έχουμε.
Σαφώς και προέχει η πνευματική ετοιμότητα.
Pretorian σου εύχομαι καλά προσκυνηματικά ταξίδια και κάνε καμιά προσευχή και για μας τους αμαρτωλούς.

Ελπίζω να απάντησα σε όλους...δεν ξέρω αν ξέχασα κάποιον.
******************************************
O Θεός ιλάσθητοί μοι τω αμαρτωλώ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Δυστυχώς πολλές φορές η εμμονή μας να ασχολούμαστε με το μέλλον υποκρύπτει τη δυσκολία μας να διαχειριστούμε το παρόν.

Φίλε Σταύρο ελπίζω για σένα να μην ισχύει η παραπάνω παρατήρηση.

Όπως έχουμε ξαναπεί και στο παρελθόν, στις συζητήσεις που ανέφερε ο Ιωνάς και όχι μόνο, σύμφωνα με τις προφητείες κάτι θα γίνει στο μέλλον, που θα μας δικαιώσει έναντι της Τουρκίας. Τώρα το πως και πότε δεν πιστεύω ότι θα φανεί άμεσα. Ίσως στα επόμενα 10-15 χρόνια. Οι εξελίξεις τρέχουν, αλλά όχι τόσο γρήγορα όσο υποννοείς Σταύρο.

Υπομονή, προσευχή και ειρήνη στην καρδιά και στο μυαλό μας χρειάζεται, ώστε να μπορέσουμε ν' αξιοποιήσουμε πνευματικά όποιο μέλλον μας επιφυλάσσει ο Κύριος.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Νομίζω ότι δεν είναι κακό να είναι κανείς σε επαγρύπνυση για τα μελλούμενα,
αρκεί να μην του στερεί την ενασχόληση με την πορεία της ψυχής του και τη λατρεία προς το Θεό.

Όσο αδιάφορος ή κοιμησμένος κι αν είναι κανείς δεν μπορεί να μην έχει παρατηρήσει έστω κάτι από αυτά που συμβαίνουν.

Προσωπικά δεν με ενοχλούν καθόλου τα θέματα περί προφητειών,
αρκεί να μην γίνονται έμμονη ιδέα και να μην κυριαρχούν στο forum.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25164
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

stavrosko έγραψε:Από ότι κατάλαβα δεν είναι και πολύ καλοδεχούμενο το θέμα.
Αλλιώς δεν εξηγείται ότι το πιάσατε από τα μούτρα 8)

Ίσως θα ήτανε καλύτερα να κλέινατε την κατηγορία
"Προφητείες - Σημεία των καιρών" αν δεν αρέσει το άνοιγμα τέτοιων συζητήσεων.

Τέλος πάντων, το ότι τα συζητάμε δεν σημαίνει ότι έχουμε εγκαταλείψει τη ζωή περιμένοντας κάποιο πόλεμο ούτε καθιστά κάποιον που δεν ασχολείται με αυτά καλύτερο Χριστιανό από κάποιον άλλον που ασχολείται ΚΑΙ με αυτά.


Ούτε πρόθεση να κάνουμε έφοδο στα super market έχουμε.
Σαφώς και προέχει η πνευματική ετοιμότητα.
Pretorian σου εύχομαι καλά προσκυνηματικά ταξίδια και κάνε καμιά προσευχή και για μας τους αμαρτωλούς.

Ελπίζω να απάντησα σε όλους...δεν ξέρω αν ξέχασα κάποιον.
Αδελφέ μου Σταύρο, κανένα θέμα δεν είναι κακοδεχούμενο, γιατί απ' όλα τα θέματα μπορουμε να μάθουμε και να ωφεληθούμε!
Οι διαφορετικές απόψεις που εκφράζουμε είναι υγιές σύμπτωμα, εκφράζει την πολυμορφικότητά μας και αποτελεί μια καλή βάση για περαιτέρω συζήτηση.
Αν δεις την περυσινή ενότητα, στην οποία μετείχα κι εγώ με αρκετές δημοσιεύσεις, θα καταλάβεις ότι είναι ένα θέμα που μας καίει όλους, απλά χρειάζεται λίγη προσοχή στη διαχείρισή του.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
stavrosko
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Κυρ Απρ 20, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Σταύρος @ Αθήνα @ Καταγωγή από Καβάλα

Δημοσίευση από stavrosko »

Φίλοι μου, γνωρίζω ότι είναι ένα λεπτό θέμα το θέμα των προφητειών.
Είμαι επίσης εις γνώσιν ότι ΠΡΟΕΧΕΙ η πνευματική ζωή και ότι δεν πρέπει να πολυασχολούμαστε με αυτά κάνοντας τα το κέντρο της ζωής μας.

Ξανατονίζω ότι άνοιξα απλά το θέμα για να μελετήσουμε τα γεωπολιτικά γεγονότα των ημερών μας υπο το πρίσμα των προφητειών. Και εδώ θα ήθελα τη συνεισφορά σας γιατί όντως μπορεί να βλέπω εγώ πράγματα τα οποία δεν ισχύουν. Καλό θα ήτανε να ανοίξουν τα μάτια μου τότε.

Σαφώς και δεν λέμε ότι θα γίνει κάτι στάνταρ φέτος. Για αυτό στον τίτλο του θέματος έβαλα ερωτηματικά. Την ακριβή ημέρα μόνο ο Κύριος την ξέρει.
Τα σημάδια υπάρχουν αναμφισβήτητα όμως και για αυτά θέλω να μιλήσουμε χωρίς άγχος, πανικό και δογματισμό.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε αλλά δε νομίζω ότι πειράζει μια απλή συζήτηση έτσι δεν είναι? Μια απλή συζήτηση.


Κάτι άσχετο με το θέμα. Αύριο γιορτάζει ένας πολύ μεγάλος Άγιος της Ορθοδοξίας και θαυματουργός, ο Άγιος Ιωάννης ο Ρώσος.
Εύχομαι να έχετε όλοι την ευχή του.
******************************************
O Θεός ιλάσθητοί μοι τω αμαρτωλώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Nα σας πω εγω τι θα γινει φετος το καλοκαιρι, με βαση την περυσινη και την προηγουμενων ετων εμπειρια...

Θα μας ανεβασουν μια με δυο φορες, το τιμολογιο της ΕΥΔΑΠ, καθοτι τα αποθεματα του νερου ολοενα λιγοστευουν, ενω η καταναλωση αυξανει.

Πανω στους καυσωνες του καλοκαιριου η ΔΕΗ θα κοβει το ρευμα για να μην γινει το περιβοητο μπλακαουτ, και καταρευσει το συστημα, (θα παιρνουμε ρευμα απο τα σκοπια, βουλγαρια, αλβανια) και αλλα τετοια σεναρια της "ισχυρης" ευρωπαικης Ελλαδας.

Και ετσι τα πανακριβα και υπερσυγχρονα κλιματιστικα μας, που τα συναρμολογουν παμπτωχοι, και κακοπληρωμενοι ταυλανδεζοι, μαλαισιανοι, και φιλιππινεζοι, θα μας δροσιζουν μονο ψυχολογικα, χωρις ρευμα.

Δεν θα αφησουν δεντρο για δεντρο παλι φετος οι γνωστοι επενδυτες-οικοπεδοφαγοι-ξενοδοχειακων μοναδων κατασκευαστες και λοιπων αρπαχτικων μεθοδων.

Οι "φιλοι" μας τουρκοι, οι οποιοι μας σφαζουν ανελλιπως και προθυμως τους τελευταιους 12 αιωνες θα αλωνιζουν στο αιγαιο και θα μας ζητανε γυρω στα 700 νησια και την θρακη, και την κρητη για να μας αφησουν ησυχους

Τα συλλαλητηρια, οι πορειες, και τα αναρχικα γιουρουσια με τις γνωστες καταστροφες, θα κανουν "διαλειμμα λογω διακοπων" και θα ξαναγυρισουν απο τον Οκτωβριο κοντα μας.

Τα καναλια της αποβλακοτηλεορασης και της μαζικης υστεριας, θα μας δειχνουν ολο το εικοσιτετραωρο αφιερωματα στους 47 βαθμους με τις παραλιες γεματες με ταλαιπωρους ανθρωπους που προσπαθουν να ξεφυγουν απο το τσιμεντενιο τερας που τους σκοτωνει αργα αλλα σταθερα.

θα μπορουσα να γραψω και αλλα πολλα, αλλα κουραστηκα, οποιος θελει ας συνεχισει, εχει πλακα αυτη η καταγραφη.

Και η ζωη συνεχιζεται...
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από theodore »

dionysisgr έγραψε:Nα σας πω εγω τι θα γινει φετος το καλοκαιρι, με βαση την περυσινη και την προηγουμενων ετων εμπειρια...

Θα μας ανεβασουν μια με δυο φορες, το τιμολογιο της ΕΥΔΑΠ, καθοτι τα αποθεματα του νερου ολοενα λιγοστευουν, ενω η καταναλωση αυξανει.

Πανω στους καυσωνες του καλοκαιριου η ΔΕΗ θα κοβει το ρευμα για να μην γινει το περιβοητο μπλακαουτ, και καταρευσει το συστημα, (θα παιρνουμε ρευμα απο τα σκοπια, βουλγαρια, αλβανια) και αλλα τετοια σεναρια της "ισχυρης" ευρωπαικης Ελλαδας.

Και ετσι τα πανακριβα και υπερσυγχρονα κλιματιστικα μας, που τα συναρμολογουν παμπτωχοι, και κακοπληρωμενοι ταυλανδεζοι, μαλαισιανοι, και φιλιππινεζοι, θα μας δροσιζουν μονο ψυχολογικα, χωρις ρευμα.

Δεν θα αφησουν δεντρο για δεντρο παλι φετος οι γνωστοι επενδυτες-οικοπεδοφαγοι-ξενοδοχειακων μοναδων κατασκευαστες και λοιπων αρπαχτικων μεθοδων.

Οι "φιλοι" μας τουρκοι, οι οποιοι μας σφαζουν ανελλιπως και προθυμως τους τελευταιους 12 αιωνες θα αλωνιζουν στο αιγαιο και θα μας ζητανε γυρω στα 700 νησια και την θρακη, και την κρητη για να μας αφησουν ησυχους

Τα συλλαλητηρια, οι πορειες, και τα αναρχικα γιουρουσια με τις γνωστες καταστροφες, θα κανουν "διαλειμμα λογω διακοπων" και θα ξαναγυρισουν απο τον Οκτωβριο κοντα μας.

Τα καναλια της αποβλακοτηλεορασης και της μαζικης υστεριας, θα μας δειχνουν ολο το εικοσιτετραωρο αφιερωματα στους 47 βαθμους με τις παραλιες γεματες με ταλαιπωρους ανθρωπους που προσπαθουν να ξεφυγουν απο το τσιμεντενιο τερας που τους σκοτωνει αργα αλλα σταθερα.

θα μπορουσα να γραψω και αλλα πολλα, αλλα κουραστηκα, οποιος θελει ας συνεχισει, εχει πλακα αυτη η καταγραφη.

Και η ζωη συνεχιζεται...


Συμφωνώ απόλυτα.
Θοδωρής.

filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

NIKOSZ έγραψε:τα περσινα μακαρονια ξινισαν...

...ωρα για νεες εφοδους στα σουπερ ! :D
Νομίζεις αγαπητέ!!! (Λήγουν το 2010 τα δικά μου...)
Η διαφορά μας είναι ότι τα τρώω στην ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ από ότι τα τρως εσύ τώρα... :lol: :lol: :lol:

"Η Ελλάδα θα πεινάσει..." είπε ο παππούλης...
Μην πούμε ότι δεν μας προειδοποίησε κανείς...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”