Περί συνταγών νηστείας

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

georgeg έγραψε:"Εεεε ! οχι ιδιαιτερα ! κι εμεις πειναμε ! να τα λες σε ολους !
στειλε μας κατι, να ειναι χορταστικο, ευγεστο, θρεπτικο,με λιγες θερμιδες,πολλες πρωτεινες και φυτικες ινες,να τρωγεται οποιαδηποτε ωρα της ημερας η νυχτας,και να μπορεις να το παιρνεις και στη δουλεια σου.Υπαρχει ????"

Kanena problhma paides na to pw se olous...
Mia erwthsh mono..Me ton tono pws ta pate?trwte h oxi?

Τονο τρωμε την 25η Μαρτιου και την Κυριακη των Βαιων . Η κανω λαθος ?
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Carlos έγραψε:
Melpomeni έγραψε:
Carlos έγραψε:Ξέρει κανείς σας καμιά συνταγή πως να καταφέρω την γυναίκα μου να μαγειρεύει γιατι δεν αντέχω άλλο να παραγγέλνω;
Ναι ξερω,μαθε να μεγειρευεις εσυ ,μπορει και να σου αρεσει !
Αυτό Μελπομένη δεν ταιριάζει με το συντηριτικό στυλ που κρατάμε εδώ στο φορουμ. ΑΑ όλα κι όλα, ο άντρας κυνηγάει και η γυναίκα μαγειρεύει!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:
Η αλλιώς......
Των φρονίμων τα παιδιά σαν πεινάσουν παραγγέλνουν!!!
Καλα που μου τοπες ! Να δεις τι εχει να παθει ο αντρας μου την επομενη φορα που θα αποφασισει να μπει στην κουζινα μου και να μου κανει τον σεφ !
Θα τον στειλω να παει να κυνηγησει !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
georgeg
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μαρ 18, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από georgeg »

Wraia,mia loipon pou phsiazei h 25 Martiou parte mia syntagh na thn apolaysete m'aytous pou agapate...

"Γιουβαρλάκια με τόνο
Υλικά:
●500 γρ. Τόνο κονσέρβας στραγγισμένο από το λάδι.
●2 κρεμμύδια τριμμένα
●7-8 σκελίδες σκόρδο τριμμένες
●1 ματσάκι μαϊντανό ψιλοκομμένο
●1,5 φλιτζάνι τσαγιού φρυγανιά τριμμένη
●4 ασπράδια αυγών χτυπημένα μαρέγκα
● Αλάτι, πιπέρι, ρίγανη
Για την σάλτσα:
●1 Λίτρο γάλα
●2 κουταλιές της σούπας βούτυρο φρέσκο
●2 κουταλιές της σούπας αλεύρι
●4 κρόκους αυγών
● Αλάτι και χυμό από 2 λεμόνια (η ανάλογα της αρεσκείας σας)
Τρόπος Παρασκευης:
Πλάθουμε τα γιουβαρλάκια (τόνος, κρεμμύδια, σκόρδο, μαϊντανός, φρυγανιά, αλατοπίπερο, μαρέγκα) σε στρογγυλά μπαλάκια και τα τοποθετούμε σε βουτυρομενο ταψί. Ψήνουμε στους 160 βαθμούς έως ωτου ροδίσουν και πάρουν ένα καλό χρώμα. Έπειτα τα βγάζουμε και τα τοποθετούμε με προσοχή σε ένα πυρεξ.
Εν τω μεταξύ ετοιμάζουμε την σάλτσα ως εξής. Σε μια κατσαρόλα, σε μέτρια φωτιά, αφήνουμε το βούτυρο να λιώσει. Προσθέτουμε το αλεύρι και ανακατεύουμε για 3 λεπτά. Προσθέτουμε το γάλα σιγά-σιγά και ανακατεύουμε συνεχεία για να μην σβολιάσει. Όταν πλέον έχει βράσει και έχει σφίξει προσθέτουμε λίγο αλάτι και το λεμόνι ανακατεύοντας πάντα. Χτυπάμε τους κρόκους των αυγών σε μια μεγάλη λεκάνη και προσθέτουμε την σάλτσα μέσα στην λεκάνη σιγά-σιγά ανακατεύοντας συνέχεια.
Κατόπιν περιχύνουμε τα γιουβαρλάκια με αυτή την σάλτσα και βάζουμε το πυρεξ σε προθερμασμενο φούρνο στους 170 – 180 βαθμούς για 15-20 λεπτά. Μόλις το βγάλουμε από τον φούρνο πασπαλίζουμε με άνηθο ψιλοκομμένο και σερβίρουμε....
[/img]
I am sorry to inform you that the Easter bunny is an alcoholic....
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Ωραια, δεν μου λες, το γαλα μπορω να το αντικαταστησω με γαλα σογιας η γαλα ρυζιου. Τα αυγα με τι να τα αντικαταστησω ? ειναι απαραιτητα ?
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
georgeg
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μαρ 18, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από georgeg »

Akou..H maregka mpainei apla kai mono gia na "afratepsoun" ta gioubarlakia,epomenws kai na mhn thn baleis den trexei kai kati...O krokos tou aygou exei thn idiothta kai "denei" saltses se syndyasmo me to gala h thn krema galaktos..O allos tropos einai o klassikos me to aleyri kai to boutyro..Pws kaneis thn mpesamel? kati tetoio alla oxi toso poly aleyri.. Kati allo?
I am sorry to inform you that the Easter bunny is an alcoholic....
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

georgeg έγραψε:Akou..H maregka mpainei apla kai mono gia na "afratepsoun" ta gioubarlakia,epomenws kai na mhn thn baleis den trexei kai kati...O krokos tou aygou exei thn idiothta kai "denei" saltses se syndyasmo me to gala h thn krema galaktos..O allos tropos einai o klassikos me to aleyri kai to boutyro..Pws kaneis thn mpesamel? kati tetoio alla oxi toso poly aleyri.. Kati allo?

Ευχαριστω ! μπορω να χρησιμοποιησω μαργαρινη και αλευρι ?
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
georgeg
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μαρ 18, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από georgeg »

"μπορω να χρησιμοποιησω μαργαρινη και αλευρι ?"


Fysika...Thn idia douleia kanei...
I am sorry to inform you that the Easter bunny is an alcoholic....
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες . Καλη Σαρακοστη !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
georgeg
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μαρ 18, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από georgeg »

Anytime....Kalh Sarakosth se olous!!!
I am sorry to inform you that the Easter bunny is an alcoholic....
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANTREAS »

καλησπερα παιδια..επειδη ξεκινησα και εγω νηστεια απο ολα και λαδι κομμενο..θα ηθελα να ρωτησω αν το ηλιελαιο το λαδι που χρησιμοποιουμε για τηγανισμα καμμια φορα ειναι νηστισιμο?δεν ειναι το λαδι της ελιας ειναι απο το φυτο το αλλο..δεν θελω να κανω καμμια γκαφα για αυτο..η μανα μου επιμενει οτι ειναι.ευχαριστω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οι συνταγές μας”