Σχολεία : Αποκαθήλωση των εικόνων

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Κύριε Alithis ( δεν το λέω ειρωνικά το κύριε , απλα επειδή κατάλαβα εφόσον είστε ψάλτης ότι είστε και μέγαλύτερης ηλικίας από μένα )
Καταρχάς να πω ότι είστε πολύ τυχερός που είστε μέσα στο χώρο της εκκλησίας καθημερινά και δεν ήταν η επίθεση προς το άτομό σας ότι είπα , αλλά προς τα λεγόμενά σας τα οποία ήταν απότομα και αφορούσαν μετανάστες
Δεν αμφισβητώ την έλειψη σεβασμού στις μέρες μας αλλά δεν μπορώ να ρίξω το φταίξιμο στους Αλβανούς και στους αλλοδαπούς όταν και εμείς κάποτε στο παρελθόν είμασταν μετανάστες
Δείτε αν θέλετε το βίντεο αυτό
http://www.youtube.com/watch?v=fVF6_tYdEiw

:)
Καλή Σαρακοστή
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Οσο θα ζουμε με τους φοβους μπροστα δεν θα προχωραμε !

Και μεις υπηρξαμε μεταναστες !

Τα βιντεο του μανου ηταν κατατοπιστικα !

Πολλοι συνανθρωποι μας αλλοδαποι εχουν υποστει απιστευτα πραγματα !

Ας δειχνουμε το ορθοδοξο προσωπο μας σε καθε στιγμη της ζωης μας !
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

alithis έγραψε:λοιπον...απαντησεις....

evi-j λυπαμαι πολυ που δεν καταλαβες ιχνος ολων αυτων που ειπα.
Και εγώ λυπάμαι που τα κατάλαβα λάθος. :cry: Νόμιζα ότι:
1) Ήσουν απαισιόδοξος
2) Ήσουν στεναχωρημένος.
3) Έκανες κριτική επειδή είχες κάθε δικαίωμα

Ενώ από ότι βλέπω έκανα λάθος. Είσαι:
1) Ένα υπερβολικά αισιόδοξο άτομο.
2) Έχεις απόλυτη πίστη στην νεολαία μας
3) Είσαι πρόθυμος να κάνεις ότι μπορείς για να την βοηθήσεις επειδή αξίζει.

Συγνώμη που έκανα λάθος.
το θεμα ειναι να βλεπεις τα πραγματα οπως ειναι
:-k Χμ.... :-k Τα πράγματα είναι στην μεταπτωτική τους κατάσταση άρα άσχημα.... Εμείς δεν έχουμε κανέναν να στηριχθούμε άρα.... χάσαμε!! Πάει!! Ο Χριστός μόνο σταυρώθηκε εκεί πάνω αλλά δεν πειράζει. Μόνο Αναστήθηκε αλλά δεν πειράζει. Εμείς ΠΡΕΠΕΙ να βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι μιας και δεν έχουμε κανέναν.... Σωστός!

Εδώ να διακόψω λίγο και να κάνω μια εξήγηση.
Το ποστ μου μέχρι στιγμής ακούγεται ειρωνικό. Ίσως να είναι και λίγο. Όμως δεν το έλεγα προς εσένα ειδικά. Πάει σε αυτούς που έχουν την απελπισία μέσα τους. Σκέφτηκα... ίσως η ειρωνία βοηθήσει λίγο. Γιατί ποιος δεν θα ένιωθε άσχημα όταν άκουγε -διάβαζε δηλ- τα λόγια αυτά και μετά διαπίστωνε ότι τα πιστευει και ο ίδιος και πιθανότατα χωρίς καν να το ξέρει; Στα αλήθεια τώρα.... τα παραπάνω σχόλια που ακούγονται ειρωνικά (και μακάρι να ήταν εν σχέση με την αλήθεια) δεν είναι άδικα; Δεν βλέπεις ότι κρίνουμε άδικα; Εγώ κρίνω εσένα ότι κάνεις λαθος, εσύ κρίνεις τους άλλους... Κάποιος πρέπει να το σταματήσει αυτό το βιολί. Κανείς άνθρωπος δεν ξέρει τι κρύβουν οι καρδιές των υπολοίπων ανθρώπων. Όλοι αυτοί που κατηγορείς.... Ίσως αυτό που εσύ το κρίνεις ως άσχημο, να είναι η σωτηρία τους αύριο. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρεις τι θα γίνει αύριο έτσι δεν είναι; Άρα ίσως αύριο κάτι να τύχει και να τους κάνει να συνειδητοποιήσουν το μέγεθος των δικών τους ευθυνών. Εσύ όμως; Που θα έχεις ξεχάσει μέσα στα τόσα γεγονότα της ζωής σου μια αμαρτιούλα παραπάνω; Τι θα Του πεις τότε; Ο λαός λέει: "την δικιά σου καμπούρα πρέπει να κοιτάς".
εμεις ακουμε πειραικη εκκλησια απο το δημοτικο-αν αυτο εχει καποια σημασια!!
Το αν έχει ή όχι θα το αποφασίσεις εσύ από δω και πέρα!
Για να κάνουμε έναν υπολογισμό. Η Π.Ε δημιουργήθηκε το 1988! Έχουν περάσει σχεδόν 20 χρόνια από τότε. Δεν ξέρω πόσο χρονών ήσουν τότε, αλλά αφού λες ότι ήσουν στο δημοτικό ήσουν ανάμεσα στα 6 με 12. Άρα τώρα πρέπει να είσαι ή 26 ή 32. Εγώ είμαι 31! Άρα έχουμε ζήσει τις ίδιες εποχές. Που σημαίνει ότι ξέρουμε τα ίδια πράγματα πάνω-κάτω. Αφού λοιπόν έχουμε τόσα κοινά, γιατί εγώ είμαι αισιόδοξη ενώ εσύ όχι; Ή εγώ κάνω κάτω στραβά, ή εσύ. Αν η χαρά και η αισιοδοξία είναι κακό πράγμα τότε το λάθος το κάνω εγώ. Αν όχι και το λάθος το κάνεις εσύ θα το εκλάβεις ως προσβολή; Νομίζεις ότι, ότι λέω το κάνω για να σε στεναχωρήσω ή να σε προσβάλλω; Μα γιατί; Σε μισώ ή κάτι τέτοιο; Σκέψου καλά σε παρακαλώ. ΠΟΣΟ πολύ φταίνε αυτοί (ξένοι / αλλοδαποί κ.τ.λ) και πόσο αυτοί που ενώ έχουν μάζί τους τον Χριστό δεν συμμερίζονται την αγάπη Του; Ναι... οκ. Είδες μερικά παιδιά που ούτε σταμάτησαν να καπνίζουν ούτε σηκώθηκαν από σεβασμό. Αλλά αυτό τι σημαίνει; Δύο 17αρες κοπέλες -διάβασα στο pathfinder πριν πολύ καιρό- βρήκαν μέσα σε μία βαλίτσα μία ΟΛΟΚΛΗΡΗ περιουσία (όχι σε πορτοφόλι, σε ΒΑΛΙΤΣΑ!) και την παρέδωσαν στην αστυνομία. Δεν τα κράτησαν. Δεν τα γλέντησαν! Τα έδωσαν στον ιδιοκτήτη τους. Τι μετράει περισσότερο; Μια αγένεια μερικών νεαρών ή μια τιμιότητα; Θα τα βρεις και τα 2 στην νεολαία. Εσύ όμως θα αποφασίσεις τι από τα δύο θα κρατήσεις μέσα σου. Τι λες λοιπόν; Έχει σημασία αν ακούς Π.Ε από τότε, αφού δεν μπήκε στην καρδιά σου; Που το βλέπω και δύσκολο να μην μπήκε αφού εξακολουθείς να είσαι μέλος της εκκλησίας. Άρα; Άρα έχεις δώσει δικαίωμα στον πονηρό με κάποιον τρόπο να σε πολεμάει. Κατά την γνώμη μου είναι η απαισιοδοξία σου, αν μου επιτρέπεις δηλ.... Γι' αυτό και είπα πριν. Αλλάξτε ζωή, αλλάξτε διάθεση. Νοοτροπία. Και τότε ίσως να μην όλα μαύρα.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

lovethink έγραψε:Πάρε έναν Ελληνα να σου βάλει πλακάκια στο σπίτι
και πάρε και έναν Αλβανό
και έλα μετά και πες μας τι τιμή σου είπε ο ένας και τι τιμή ο άλλος και πόσο πήγε να σε κλέψει ο ένας και πόσο ο άλλος
Για να μη λέμε ότι θέλουμε
Γιατί το μισό εργατικό της χώρας είναι Αλβανοί ?
Γιατί είναι προκομένοι και εργατικότατοι
Το ξέρεις που εμείς οι Ελληνες σηκώσαμε μπαϊράκι ?
Κατ'αρχήν πρώτα παίρνεις τον Αλβανό να σου βάλει πλακάκια επειδή θα τον πληρώσεις πιό λίγα, και μετά παίρνεις τον Έλληνα γιατί τα πλακάκια βγαίνουν και πληρώνεις τα διπλά.

Και δεύτερον και σημαντικότερο στην Ελλάδα οι Αλβανοί ήρθαν με το έτσι θέλω τους διώχναν με τις επιχειρήσεις "σκούπα" τα πρώτα χρόνια και μετά ξαναμπαίναν παράνομα πάλι και πάλι. Δεν τους ζήτησαν οι έλληνες να έρθουν, ήρθαν με το έτσι θέλω όπως μπαίνει ένας κατακτητής σε μιά χώρα απλά αυτοί ήρθαν (όχι πάντα) άοπλοι, γιατί αν μπαίναν σαν στρατός τακτικός ή άτακτος δεν θα είχαν καμμιά τύχη. Εποίκησαν την Ελλάδα (είναι από μωρά παιδιά μέχρι ετοιμοθάνατοι γέροι) ειδικά γιά αρκετά χρόνια χτύπησαν κλέψαν βίασαν σκότωσαν και έκαναν πολλά ωραία, γι'αυτό τους "εκτιμάει" ο λαός μας αλλά και οι άλλοι λαοί στην περιοχή που τους γνώρισαν την ίδια εκτίμηση τους έχουν, μας φώναζαν οι Σέρβοι "μην τους βάζετε στην Ελλάδα θα σας δημιουργήσουν πρόβλημα" που εμείς, τώρα άντε βγάλτους. Υπάρχουν και αυτοί που τους θέλουν βέβαια είναι όλοι οι "τοιούτοι" που φάγαν καλά απ'αυτούς και οι ψευτοκουλτουριάρηδες θολουροαριστεροί, καθώς και όσοι μισούν την Ελλάδα (πχ Αμερικάνοι θυμάστε τί μας είχε πεί η κα Ολμπράιτ να τους προσέχουμε μην πάθουν τίποτε, και έλληνες βέβαια που μισούν την Ελλάδα φανερά ή και κρυφά).
Άμα ακούτε κάποιον να εκθιάζει ειδικά τους Αλβανούς να κουμπώνεσται.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

NIKOSZ έγραψε:Και μεις υπηρξαμε μεταναστες !
Ναι μόνο που τους έλληνες όπου πήγαν τους ζήτησαν αυτά τα κράτη και σε πολλές περιπτώσεις πήγαν με διακρατικές συμφωνίες και όχι ετσιθελικά, γιά να ξέρουμε τί λέμε και όχι να επαναλαμβάνουμε τις ίδιες χιλιομασημένες καραμέλες.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Thomas15n έγραψε:Υπάρχουν και αυτοί που τους θέλουν βέβαια είναι όλοι οι "τοιούτοι" που φάγαν καλά απ'αυτούς.
Πω πω μυαλά !!!!

Για κάντο μας λιανά να γελάσουμε λίγο
Τι φάγαν καλά οι τοιούτοι από τους Αλβανούς ?
Για να μάθουμε και εμείς που δεν είμαστε τόσο στα πράγματα όσο εσύ
Καλή Σαρακοστή
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

lovethink έγραψε:Πω πω μυαλά !!!!
Μπά πώς και δεν το κατάλαβες!, ο κόσμος τό'χει τούμπανο κι'αυτοί κρυφό καμάρι, σοβαρά μιλάς, όπου μας αρέσει ξέρουμε την αλήθεια κι'όπου δεν μας αρέσει όχι.
Καλά είναι γνωστό ότι στους αρχιεργάτες της παγκοσμιοποίησης δεν τους αρέσουν τα ομοιογενή κράτη και είχαν από πολλά χρόνια στο μάτι την Ελλάδα, και τα κατάφεραν την έκαναν και πολυφυλετική και πολυπολιστισμική. Γι'αυτό όσοι τα γουστάρουν αυτά να μην λένε ότι τους πειράζει που βγάζουν τις εικόνες από τα σχολεία, αύριο θα τους πειράζει που έχει τον σταυρό πάνω της η σημαία μας.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

lovethink έγραψε:To video στο youtube που είμασταν πρώτοι σε εγκληματικότητα και σε βιασμούς στο σικάγο το είδες ? :roll:
Ναί μόνο που πολύ πριν δείς το βίντεο ήταν σε γνώση μου (χρόνια πριν) ότι τα περί εγκληματικότητας των ελλήνων στο σικάγο ήταν αποδεδειγμένα ψέμματα και στημένες καταστάσεις από ορισμένους που δεν τους ήθελαν τότε, και αν αμφιβάλεις μπορείς να απευθυνθείς σε ελληνοαμερικανικές οργανώσεις να στο επιβεβαιώσουν (με κρατικά έγγραφα των ΗΠΑ). Ενώ γιά τους Αλβανούς είναι μία πραγματικότητα που την έζησαν πολλοί από μας και δεν υπάρχει θέμα απόδειξης, τράβα ρώτα να μάθεις πόσων τους έκαψαν τις επιχειρήσεις από εκδίκηση γιατί τους απέλυσαν, και πόσους που τους έιχαν γιά δουλειά τους έκλεψαν. Στο κάτω κάτω της γραφής έπρεπε οι κυβερνώντες να μας ρωτήσουν αν τους θέλουμε τόσους πολλούς στην ΧΩΡΑ ΜΑΣ, γιατί είμαστε στην ΧΩΡΑ ΜΑΣκαι ΟΧΙ στο ΧΩΡΙΟ ΤΟΥΣ, εδώ ακόμη είναι ΕΛΛΑΔΑ και ΟΧΙ Αλβανία. ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΕΛΛΑΔΑ.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

lovethink έγραψε:Αυτό θέλω να μου αναλύσεις που το έμαθες εσύ και το ξέρεις .... :roll:
Τί να σου αναλύσω τηλεόραση εσύ όλα αυτά τα χρόνια δεν έβλεπες που υπεραμύνονταν των Αλβανών και των μεταναστών όλοι αυτοί, εδώ το λέγανε και το λένε ακόμη φανερά και εσύ θέλεις και ανάλυση.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Thomas15n έγραψε:
lovethink έγραψε:Αυτό θέλω να μου αναλύσεις που το έμαθες εσύ και το ξέρεις .... :roll:
Τί να σου αναλύσω τηλεόραση εσύ όλα αυτά τα χρόνια δεν έβλεπες που υπεραμύνονταν των Αλβανών και των μεταναστών όλοι αυτοί, εδώ το λέγανε και το λένε ακόμη φανερά και εσύ θέλεις και ανάλυση.
Οποιος υπερασπίζει τους μετανάστες είναι τοιοούτος που έχει φάει καλά από Αλβανούς ? αυτό θες να πεις ?
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”