Οι τηλεοπτικές εκπομπές του Λιακόπουλου

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

chelonios έγραψε:ΑΓΑΠΗΤΕ ΝΚΟΡΕ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΓΙΓΑΝΤΩΝ ΕΔΩ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ ΝΕΦΕΛΕΙΜ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΑΓΓΕΛΟΙ.
αποτελούν προσμίξεις......Τι καθόμαστε και διαβαζουμε....και μετα σου φταινε, οι παλαιοημερολογίτες....που στησανε πως το είπες...ταμπούρι..?

Αλήθεια ρωτησες κανεναν παπά για το τι λέει η επίσημη εκκλησία σου για αυτά που εγραψες...? Πρόσεχε με τρόπο όμως μην φας κανεναν αφορισμό.... :razz:
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

ROMFAIA έγραψε:
chelonios έγραψε:ΑΓΑΠΗΤΕ ΝΚΟΡΕ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΓΙΓΑΝΤΩΝ ΕΔΩ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ ΝΕΦΕΛΕΙΜ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΑΓΓΕΛΟΙ.
αποτελούν προσμίξεις......Τι καθόμαστε και διαβαζουμε....και μετα σου φταινε, οι παλαιοημερολογίτες....που στησανε πως το είπες...ταμπούρι..?

Αλήθεια ρωτησες κανεναν παπά για το τι λέει η επίσημη εκκλησία σου για αυτά που εγραψες...? Πρόσεχε με τρόπο όμως μην φας κανεναν αφορισμό.... :razz:
Για όνομα του Θεού!

Έλεος, έλεος ζητήστε το έλεος του Κυρίου!

Ποιος θνητός μπορεί να κλείσει τις πύλες του Θεού με αφορισμούς?
Ποιος έδωσε το δικαίωμα για συγχωροχάρτια και τα κλειδιά του Παραδείσου σε ιερείς?
Ποιος θνητός αποφασίζει αν μια ψυχή θα την δεχτεί ο Θεός στην αγκαλιά του?

Προσοχή σε αυτούς που μιλάνε με αφορισμούς, διότι είναι οδυνηρό να χρησιμοποιούν το όνομα του Κυρίου για να επιβάλουν την ιδιοτέλειά τους και την άποψή τους!
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

aposal έγραψε: Σε παλαιότερες εκπομπές του όμως, έκανε λόγο και για τα UFO, για τα οποία ο Γέρων Πορφύριος είχε πει :

Aποσπάσματα από το ίδιο βιβλίο («Σκεύος εκλογής» του ιερομονάχου Χριστόδουλου Αγιορείτου)

Ο Γέρων Πορφύριος εξήγησε σε κάποιον συνομιλητή του, σχετικά με την εμφάνιση των UFO :
-Αυτά όλα, να ξέρεις είναι πράγματα φανταστικά, δαιμονικά! Ζωή σε άλλον πλανήτη δεν υπάρχει!
Όντως μας έχει τρελάνει ο Λιακόπουλος κι ο κάθε ... του είδους του, αλλά κι από την άλλη, μου γράφεις αυτό που υποστηρίζει κάποιος ότι του είπε ο Γέρων Πορφύριος.
Και όμως! Σε μία ηχογραφημένη ομιλία του Γέροντα, τον ακούμε να λέει: "Κι αν ανακαλύψουνε πως υπάρχει ζωή σε άλλους πλανήτες, θα τους πω ότι κι εκεί πήγε ο Χριστός και μίλησε. Δεν θα χαλάσει εμένα η πίστη μου". Κάπως έτσι το διατυπώνει, παιδιά, όποιος την έχει πρόχειρη ας τη βάλει.
Το εντοπίζω, γιατί αυτό το πράγμα γίνεται συνεχώς: Λέει κάποιος πως του είπε ο Γέροντας κι άντε μετά εσύ να τον διαψεύσεις... Αυτομάτως διαψεύδεις τον Γέροντα (υποτίθεται) και όχι τον ίδιο που υποστηρίζει πως του τα είπε.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Οι διάφορες θεωρίες για τους δήθεν εξωγήινους, προωθούνται από την λεγόμενη «Νέα εποχή» που στοχεύει να ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΕΙ τους ανθρώπους.
Δηλαδή η «Νέα εποχή» βάζει τους ανθρώπους να ψάχνουν την «σωτηρία» τους, στους ( ανύπαρκτους ) εξωγήινους.
ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ οι Χαρισματούχοι Γέροντες, ΔΕΝ δέχτηκαν την ύπαρξη των εξωγήινων. Φυσικά, ακριβώς το ίδιο ισχύει ΚΑΙ για τον Γέροντα Πορφύριο.
Εάν ο Γέροντας Πορφύριος είπε αυτά τα λόγια ( στην κασέτα ), τα λόγια αυτά πρέπει να ερμηνευθούν ΣΩΣΤΑ.
Για τον Γέροντα Πορφύριο, όπως και για τον κάθε πραγματικό Χριστιανό, ολόκληρη η ζωή του περιστρέφεται γύρω από τον Χριστό και όχι γύρω από τους «εξωγήινους».
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

==============================================
Ο oceangr2 έγραψε:
Προσοχή σε αυτούς που μιλάνε με αφορισμούς, διότι είναι οδυνηρό να χρησιμοποιούν το όνομα του Κυρίου για να επιβάλουν την ιδιοτέλειά τους και την άποψή τους!

Ωραία! Κάθε Ορθόδοξος Ομολογητής που προβάλλει ακαινοτόμητη " τη

άπαξ παραδοθείση τοις αγίοις πίστει"( Ιούδα:3 ),

....προσπαθεί να επιβάλλει την ιδιοτέλειά του και την άποψή του!!!!!

Τί έχουν να ακούσουν ακόμη τα ταλαίπωρα αυτιά μας.....

==============================================
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Προς chelonio:

Το θέμα που πιάνεις δεν είναι για τον καθένα, κακώς το πιάνεις σε δημόσια συζήτηση.

Αν διαβάσεις ένα βιβλίο εκδόσεων Λιακόπουλου για τα χειρόγραφα της Νεκράς Θαλάσσης, απλά θα ξεχάσεις την Ορθόδοξη Χριστολογία, αφού σε ένα χειρόγραφο αγνώστου προελεύσεως και χρονολογήσεως, ο Χριστός ήταν Εσσαίος, οι Άγγελοι της Αναστάσεως Εσσαίοι, ο Ιωσήφ κατέφυγε σε Εσσαίους στην Αίγυπτο, Θάνατος του Χριστού δεν υπήρξε αλλά του δώσαν βότανα να γίνει νεκροφάνεια και φυγαδεύτηκε και άλλες τέτοιες ...........................ασυναρτησίες. Μια κυρία της Εκκλησίας διαβάζοντάς το κλονίστηκε έως που ένα Πάσχα είχε μεγάλο συνειδησιακό πρόβλημα. Το βιβλίο το έχω σπίτι μου.

Αναφορικά με το θέμα των εξωγήινων: Ο όρος είναι βιολογικός και όχι Θεολογικός. Η Εκκλησία με το που αποδέχεται την όντως ύπαρξη των Αγγέλων, αποδέχεται αυτόματα την εξωγήινη ύπαρξη. Οι απόψεις των εν λόγω γερόντων -Αγίων για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας, αν δεν είναι απλά υποκειμενικές προσωπικές έχουν κατα την γνώμη μου συγκεκριμένη ερμηνεία και ενέχουν ποιμαντική, ενδεχομένως, τακτική.

Και μια ερώτηση: Επειδή "Νεφελείμ" είναι η πρωτότυπη ονομασία που στους Ο΄ μεταφράστηκε "Γίγαντες" όχι κατα λέξει αλλά κατα την αντίστοιχη θεολογική Ελληνική Παγανιστική ορολογία, απο που προκύπτει ότι υπάρχουν ακόμα Νεφελείμ σήμερα και ψεκάζουν αλλάζοντας τον καιρό; Και σε τι καμπίνα αεροσκάφους μπαίνουν: σε κόκπιτ πτερόσαυρου;

Αν θέλεις μπορούμε σε π.μ. να μιλήσουμε για το όλο θέμα. Πρόσεχε όμως απο μπαγλαμάδες τηλεπλασιέ βιβλίων τύπου Λιακόπουλου.
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Iosif έγραψε:Οι διάφορες θεωρίες για τους δήθεν εξωγήινους, προωθούνται από την λεγόμενη «Νέα εποχή» που στοχεύει να ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΕΙ τους ανθρώπους.
Δηλαδή η «Νέα εποχή» βάζει τους ανθρώπους να ψάχνουν την «σωτηρία» τους, στους ( ανύπαρκτους ) εξωγήινους.
ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ οι Χαρισματούχοι Γέροντες, ΔΕΝ δέχτηκαν την ύπαρξη των εξωγήινων. Φυσικά, ακριβώς το ίδιο ισχύει ΚΑΙ για τον Γέροντα Πορφύριο.
Εάν ο Γέροντας Πορφύριος είπε αυτά τα λόγια ( στην κασέτα ), τα λόγια αυτά πρέπει να ερμηνευθούν ΣΩΣΤΑ.
Για τον Γέροντα Πορφύριο, όπως και για τον κάθε πραγματικό Χριστιανό, ολόκληρη η ζωή του περιστρέφεται γύρω από τον Χριστό και όχι γύρω από τους «εξωγήινους».
Επειδή παντού βλέπουμε το πονηρό, νιώθω την ανάγκη να σου πω πως δεν έκανα την παράθεση για να υποστηρίξω ότι ο Γέροντας παραδεχόταν την ύπαρξη εξωγήινων*, αλλά για να θέσω ερωτηματικά σ' αυτά που γράφονται στα διάφορα βιβλία και κάποιες φορές είναι αυθαίρετα.
Για το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω. Αν βρεθεί κασέτα που ν' ακούω τον Γέροντα να λέει πως υπάρχουν ή δεν υπάρχουν, τότε θα σου πω αυτό ή το άλλο.

*Απεναντίας, με εκνευρίζουν αφάνταστα οι διάφορες αχρηστολογίες για νεφελείμ και πιπερείμ. :twisted: (Όλοι οι ξύπνιοι σήμερα γράφουν βιβλία, για να δουν το όνομά τους στο εξώφυλλο. )
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

silver έγραψε:==============================================
Ο oceangr2 έγραψε:
Προσοχή σε αυτούς που μιλάνε με αφορισμούς, διότι είναι οδυνηρό να χρησιμοποιούν το όνομα του Κυρίου για να επιβάλουν την ιδιοτέλειά τους και την άποψή τους!

Ωραία! Κάθε Ορθόδοξος Ομολογητής που προβάλλει ακαινοτόμητη " τη

άπαξ παραδοθείση τοις αγίοις πίστει"( Ιούδα:3 ),

....προσπαθεί να επιβάλλει την ιδιοτέλειά του και την άποψή του!!!!!

Τί έχουν να ακούσουν ακόμη τα ταλαίπωρα αυτιά μας.....

==============================================
Ο αφορισμός είναι αγαθή ενέργεια?
Είσαι σίγουρος οτι συμβαδίζει με την πίστη μας και τους λόγους του Κυρίου?

Όσοι αφορίζουν είναι δούλοι του Κυρίου ή δούλοι του πνευματικού τους σκότους?

Εμένα πάντως όποτε ακούω για αφορισμό μυρίζω πνευματικό θάνατο!
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

strumfi έγραψε: Επειδή παντού βλέπουμε το πονηρό, νιώθω την ανάγκη να σου πω πως δεν έκανα την παράθεση για να υποστηρίξω ότι ο Γέροντας παραδεχόταν την ύπαρξη εξωγήινων*, αλλά για να θέσω ερωτηματικά σ' αυτά που γράφονται στα διάφορα βιβλία και κάποιες φορές είναι αυθαίρετα.
Δεν βλέπω ΤΙΠΟΤΑ το πονηρό. Απλώς οι άνθρωποι είναι ήδη μπερδεμένοι, και δεν χρειάζεται να τους προσθέτουμε ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΠΕΡΔΕΜΑ !

Τα λόγια των Γερόντων πρέπει να ΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ, δηλαδή πρέπει να καταλαβαίνουμε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΝΟΟΥΣΑΝ οι Γέροντες.
Πολύ σωστά είπε ένας σύγχρονος αξιόλογος κληρικός, ότι με την σημερινή σύγχυση που υπάρχει, τα λόγια των Αγίων πρέπει να ερμηνεύονται ΣΩΣΤΑ από άλλους Αγίους. Συνεπώς, τα λόγια του Γέροντα Πορφυρίου ΔΕΝ θα ερμηνευτούν από εμένα και από εσένα.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

"με την σημερινή σύγχυση που υπάρχει, τα λόγια των Αγίων πρέπει να ερμηνεύονται ΣΩΣΤΑ από άλλους Αγίους. Συνεπώς, τα λόγια του Γέροντα Πορφυρίου ΔΕΝ θα ερμηνευτούν από εμένα και από εσένα."

Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά όταν πρόκειται για θέματα χρήζουν ερμηνείας για να γίνουν κατανοητά, γιατί είναι π.χ. δυσνόητα.
Όταν, όμως, σου λέει ο Γέροντας Πορφύριος "μη φοβάσαι το 666 και κάνουν λάθος αυτοί οι πνευματικοί στον κόσμο που έχουν τρελάνει τους ανθρώπους με το 666 και τον Αντίχριστο και παίρνουν ψυχοφάρμακα για να κοιμηθούν" αυτό δεν χρήζει ερμηνείας, νομίζω, είναι σαφέστατο. Και δεν θα χρειαστώ τη γνώμη ενός άλλου Αγίου για να παραδεχτώ ή όχι την αλήθεια αυτών των λόγων του Αγίου Γέροντος Πορφυρίου.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”