Συμπροσευχές με αιρετικούς.

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

eortologio_gr έγραψε:Δεν διανοούμαι καν να πιστέψω οτι κατέχουμε την μόνη αλήθεια και την μόνη οδό που οδηγεί άνωθεν.

Αδυνατώ ακόμη και να σκεφτώ οτι εμείς οι Ορθόδοξοι και μόνο εμείς κατέχουμε τα κλειδιά της θύρας του Παραδείσου.

Αδυνατώ να ακυρώσω μονοκονδυλιά όλες τις άλλες θρησκείες και τις δικές τους θεωρίες για τον δρόμο.

Αδυνατώ να φανατιστώ για κάτι που αποτελεί θρησκευτική επιλογή μου.

Ως εκ τούτου δέχομαι να συμπαρίσταμαι και να συμπροσεύχομαι μέ όλους ο καθένας στον δικό του Θεό με την δικιά του μέθοδο και πίστη.

Η βασική μου αρχή που με έχει καθορίσει σαν άνθρωπο είναι μία : "αγαπάτε αλλήλους"και μέσα στους αλλήλους είναι κο ο Πάπας όπως και μουλάς Ομάρ.

Στην μέθοδο διαφέρουμε και στον τρόπο που μέσα απο την αγάπη προς τον πλησίον θα τον βοηθήσουμε και θα τον συνδράμουμε στις δυσκολίες με όποια πενιχρά μέσα διαθέτουμε.

Συνεπώς οι κραυγές ΑΝΑΞΙΟΣ ή ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ή ΒΛΑΚΑΣ και άλλα συναφή με βρίσκουν αντίθετο, σκεπτικό και αρνητικό, με κατάφορη θλίψη για μια κατρακύλα που μπορεί να πάρει κάποιος τυφλωμένος απο έναν φανατισμό που δεν έχει καμία σχέση με την αγάπη που δίδαξε ο Ιησούς.
Λεοφοροι του κόσμου οι δρομοι σας ΣΤΕΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ και στενή η Πύλη ....
Σε καταλαβαινω .....
Να πάτε να προσευχηθητε και με τον Βουδα και τον Κουδα οπως με τον Ομαρ και τον Πάπα ..... λεοφοροι του κόσμου οι δρομοι σας .....
Ελευθεροι ανθρωποι και Εσεις
Ελευθεροι ομως ανθρωποι και μεις να μεινουμε στο δικο μας στενο και μοναδικο μονοπάτι ......
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Τα μήκη κύματος είναι διαφορετικά όπως και οι δρόμοι.

Ενα όμως είναι ίδιο : έχουμε δύο μάτια, δύο χέρια, μια καρδιά και δυό νεφρά. Είμαστε άνθρωποι φθαρτοί που όταν θα μας ξεθάψουν ο σκελετός μας θα είναι ο ίδιος.

Τι είναι αυτό που μας κάνει και εκπέμπουμε και δεχόμαστε σε άλλο μήκος κυματος ο ένας και σε άλλο ο άλλος ? Είναι η αλήθεια ή ο υπερεγωισμός μας έχει ανεβάσει σε θεικά επίπεδα και σε επίπεδα αυθεντικότητας σκέψης, βούλησης και πράξης ?

Δεν διαφέρουμε σε τίποτε. Το μόνο στο οποίο διαφέρουμε είναι η αντίληψη που έχουμε για τον κόσμο. Ε δεν θα μαλώσω γι'αυτό με τον αδελφό μου δηλ. με κάποιον καθ' εικόνα και ομοίωση ίδιο με εμένα.

Πάμε όπου θέλετε.

Ο ήλιος είναι ένας για όλους μας και εμείς εργάτες της ζωής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eortologio_gr την Πέμ Νοέμ 23, 2006 12:26 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
emilgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από emilgr »

eortologio_gr έγραψε:

Ως εκ τούτου δέχομαι να συμπαρίσταμαι και να συμπροσεύχομαι μέ όλους ο καθένας στον δικό του Θεό με την δικιά του μέθοδο και πίστη.

Η βασική μου αρχή που με έχει καθορίσει σαν άνθρωπο είναι μία : "αγαπάτε αλλήλους" και μέσα στους αλλήλους είναι κο ο Πάπας όπως και μουλάς Ομάρ και ο Εβραίος Ραβίνος. Μακρυά όμως απο μένα οι Σατανιστές.

Στην μέθοδο διαφέρουμε και στον τρόπο που μέσα απο την αγάπη προς τον πλησίον θα τον βοηθήσουμε και θα τον συνδράμουμε στις δυσκολίες με όποια πενιχρά μέσα διαθέτουμε.

[/b][/u]
Φίλτατε eortologio_gr δεν έχεις πρόβλημα με κανέναν παρά μόνο με τους σατανιστές.Και ποιος σου είπε εσένα ότι οι υπόλοιποι δεν έχουν κάποιο ταγκαλάκι μέσα τους? Ποιος σου είπε ότι δεν παρακινούνται από κάποια σκοτεινή δύναμη με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μπερδεύουν και παρουσιάζουν μια θρησκεία όχι πολύ διαφορετική απο τις άλλες? Πως χαραχτηρίζεις το γεγονός ότι παρόλο που αυτοί βλέπουν την αλήθεια και τα παραδέχονται,(γιατί δεν μπορούν να κάνουν και αλλιως) δεν μετανοούν...
Ο ταγκαλάκος έχει πάρα πολλούς τρόπους για να πείσει κάποιον.
Ας τους σεβόμαστε όμως σαν συνανθρώπους μας,αυτό και μόνο αυτό.
Ζούμε σε μια πλουραλιστική κοινωνία που θέλουμε δεν θέλουμε ενυπάρχουν πάμπολες θρησκείες,υπάρχει όμως σεβασμός μέχρι να μου θίξουν το πιστεύω μου.
Φιλικά emil...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

eortologio_gr έγραψε:
lovethink έγραψε:Ε λοιπόν ΚΟΦΤΟ
ΚΟΦΤΟ γιατί θα έχεις να κάνεις λεκτικά μαζί μου και δε σε παίρνει
Οκ ? Αντε γιατί σα πολύ παρατράβηξε το αστείο με τη πάρτη σου
Εχεις λάθος lovethink. Ο καθένας έχει την γνώμη και όλοι μας διδασκόμαστε. Πιθανώς ο τρόπος που ο καθένας την εκφράζει να μας δυσανασχετεί. Ας μην κολλάμε στα λόγια αλλά στις ίδιες τις ιδέες που φωτίζουν το μυαλό και ζεσταίνουν την καρδιά.

Ολα τα λουλούδια έχουν γύρη απο την οποία (κατα τον Misha) δημιουργείται ο βασιλικός πολτός
Eγώ είμαι αμαρτωλός και δεν θέλω ταπεινολογίες
Είμαι αμαρτωλός και άμα τα πάρω ή βαρεθώ κάποιον του τα χώνω
Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είμαι νηφάλιος και άγιος ή σωσμένος οπότε μπορώ να είμαι ειλικρινείς σε όλες τις φάσεις και σε όλα μου τα μηνύματα
Οταν λέω αστεία λέω αστεία και όταν μιλάω σοβαρά μιλάω σοβαρά
Κουράστηκα να βλέπω υπερφίαλες ατάκες από ανθρώπους που νομίζουν πως επειδή τα βάλαν με τον Χριστόδουλο τον Πάπα τον Βαρθολομαίο και όποιον ιερέα ξέρουν και δε ξέρουν να νομίζουν ότι μιλούν και εκ μέρος Του Θεού
Τέρμα οι προσβολές στο πως αντιλαμβάνετε κάποιος τη σχέση του με Το Θεό και τι πιστεύει
ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΜΟΥ ΒΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΚΡΙΤΩΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΜΟΥ
Το καταλαβαίνετε ή ΟΧΙ ? ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ τους ανέχετε τους στραβούς εμένα δε μου πέφτει λόγος
ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟΥΣ ΜΗ ΣΩΣΤΟΥΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ
Οκ ?
ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΛΟΙΠΟΝ
Δεν είμαστε εδώ οι ΚΡΙΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ούτε μας όρισε κανείς εδώ ΕΠΙΚΡΙΤΕΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ
Ε μα πια ..........
Καλή Σαρακοστή
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

να όμως είναι ίδιο : έχουμε δύο μάτια, δύο χέρια, μια καρδιά και δυό νεφρά. Είμαστε άνθρωποι φθαρτοί που όταν θα μας ξεθάψουν ο σκελετός μας θα είναι ο ίδιος.

όχι ακριβώς...των αγίων ο σκελετός θα είναι άγιο λειψανο και θα ευωδιάζει,μυροβλύζει ,θαυματουργεί...
γιατι σ αυτα "τα οστα ,τα γεγυμνωμενα",παραμένει η Ακτιστη Χάρις του καλού Θεού...


αυτη η Ακτιστη Χάρις είναι που μας διαφοροροποιεί από τους υπολοίπους...

και αυτη είναι που οδηγει στην έσχατη ταπείνωση του οσίου Σιλουανού:"κράτα το νου σου στον Αδη και μην απελπίζεσαι"

και δε μας αφηνει να νομισουμε την αφεντιά μας ανωτερη ,προσωπικα, απο κανεναν συνανθρωπο μας...

κι αυτη που δεν μας επιτρεπει να μπερδεψουμε το μαργαριταρι με την φωτοτυπία του,εστω και αν αυτή είναι ολόγραμμα...
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

εμείς οι Ορθόδοξοι...

Δημοσίευση από pAntonios »

eortologio_gr έγραψε:Δεν διανοούμαι καν να πιστέψω οτι κατέχουμε την μόνη αλήθεια και την μόνη οδό που οδηγεί άνωθεν.
Αδυνατώ ακόμη και να σκεφτώ οτι εμείς οι Ορθόδοξοι και μόνο εμείς κατέχουμε τα κλειδιά της θύρας του Παραδείσου.
Αδυνατώ να ακυρώσω μονοκονδυλιά όλες τις άλλες θρησκείες και τις δικές τους θεωρίες για τον δρόμο.
.........................................................................................
Η βασική μου αρχή που με έχει καθορίσει σαν άνθρωπο είναι μία : "αγαπάτε αλλήλους" και μέσα στους αλλήλους είναι κο ο Πάπας όπως και μουλάς Ομάρ και ο Εβραίος Ραβίνος. Μακρυά όμως απο μένα οι Σατανιστές.
.........................................................................................
Συνεπώς οι κραυγές ΑΝΑΞΙΟΣ ή ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ή ΒΛΑΚΑΣ και άλλα συναφή με βρίσκουν αντίθετο, σκεπτικό και αρνητικό, με κατάφορη θλίψη για μια κατρακύλα που μπορεί να πάρει κάποιος τυφλωμένος απο έναν φανατισμό που δεν έχει καμία σχέση με την αγάπη που δίδαξε ο Ιησούς.
Την μόνη αλήθεια κατέχει ΜΟΝΟΝ η Εκκλησία αγαπητέ μου και κανείς από εμάς όλους!!!Διότι Εκκλησία είναι το σώμα του Χριστού και ο Χριστός η κεφαλή της. Είναι πλάνη να λέμε ότι όλοι (θρησκείες) έχουν κάτι να προσθέσουν στην αλήθεια. Το ότι εκείνες μπορεί να έχουν ψήγματα αληθείας ΝΑΙ! Διότι εν πάσει περιπτώσει βρισκόμαστε διαρκώς στη σχετικότητα και το ΧΑΟΣ!
ΟΧΙ δεν είναι έτσι τα πράγματα. Γι αυτό σταυρώθηκε ο Χριστός, γι αυτό φώτισε τους Αποστόλους και άφησε την Εκκλησία του για να γίνει η Κιβωτός της αλήθειας Του και της σωτηρίας.

Ακόμη και ένας Πατριάρχης μπορεί να πλανάται σε διάφορα εκκλησιαστικά θέματα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα τον απορρίψουμε αμέσως ως αιρετικό. Και ποιοί είμαστε εμείς; Οι αλάθητοι Πάπες της Ορθοδοξίας;
Εκτός κι αν ξεκάθαρα αλλοιώνει τα δόγματα τις πίστεως και κηρύττει την πλάνη αγνοώντας τις αποφάσεις των Οικουμενικών Συνόδων. Τότε κρίνεται από τις ίδιες του τις πράξεις και πρέπει η Εκκλησία να τον εγκαλέσει σε απολογία.
Γι αυτό θα πρέπει να προσευχόμαστε ώστε ο Πατριάρχης μας να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός και να βαδίζει πάντοτε με τη σύμφωνη γνώμη της Συνόδου αλλά και των άλλων Ορθοδόξων Εκκλησιών όταν πρόκειται για θέματα οικουμενικής εμβέλειας. Διαφορετικά όλοι μας θα πληρώσουμε τα λάθη της εκκλησιαστικής ηγεσίας εάν δεν προσευχόμαστε όπως πρέπει και δεν αντιδρούμε.

Όσο για την "αγάπη στους εχθρούς" άλλο πράγμα αυτη η αγάπη στο πρόσωπο, ακόμη και για τους σατανιστές (γιατί όχι;) και άλλο πράγμα η αποδοχή των όσων πρεσβεύουν τα όποία βδελυσσόμαστε και καταδικάζουμε.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

sotirio έγραψε:Και τη επαύριον, αφού εξήλθον από Βηθανίας, επείνασε·
13 και ιδών μακρόθεν συκήν έχουσαν φύλλα, ήλθεν αν τυχόν εύρη τι εν αυτή· και ελθών επ' αυτήν ουδέν εύρεν ειμή φύλλα· διότι δεν ήτο καιρός σύκων.14 Και αποκριθείς ο Ιησούς είπε προς αυτήν· Μηδείς πλέον εις τον αιώνα να μη φάγη καρπόν από σου.

Χμ! διότι δεν ήτο καιρός σύκων
Καρδιά μου δεν γνώριζε ο Ιησους , η Σοφια του Θεου οτι δεν ήτο καιρός σύκων ?
Χμ ! και ιδών μακρόθεν συκήν έχουσαν φύλλα, ήλθεν αν τυχόν εύρη τι εν αυτή
Καρδια μου επρεπε να ερθει να δει ? Δεν γνωριζε ?

Λέει σ' αυτόν ο Ναθαναήλ: Από πού με γνωρίζεις;
Αποκρίθηκε ο Ιησούς, και του είπε: Πριν ο Φίλιππος σε φωνάξει, σε είδα όταν ήσουν κάτω από τη συκιά.
50 Αποκρίθηκε ο Ναθαναήλ και του λέει: Ραββί, εσύ είσαι ο Υιός τού Θεού, εσύ είσαι ο βασιλιάς τού Ισραήλ.
51 Αποκρίθηκε ο Ιησούς και του είπε: Επειδή σου είπα: Σε είδα κάτω από τη συκιά, πιστεύεις; Μεγαλύτερα απ' αυτά θα δεις. 52 Και του λέει: Σας διαβεβαιώνω απόλυτα, από τώρα θα δείτε τον ουρανό ανοιγμένο, και τους αγγέλους τού Θεού να ανεβαίνουν και να κατεβαίνουν επάνω στον Υιό τού ανθρώπου.

Χμ ! Και γνώριζε οτι δεν ήτο καιρός σύκων και γνώριζε οτι δεν υπάρχουν σύκα .....

Πρόσεχε καρδια μου .........

Παρ. 27:18 Ο φυλάττων την συκήν θέλει φάγει τον καρπόν αυτής· και ο φυλάττων τον κύριον αυτού θέλει τιμηθή.

Ζει Κύριος ο Θεός !
Φίλε Σωτήριο αναφέρθηκες στην αγαπημένη μου Ευαγγελική Περικοπή! Διάβασε άν ξέρεις Αγγλικά την συζήτηση που έγινε επ'αυτής στο Beliefnet και την έχω στην υπογραφή μου ως "GOD will come to us out of season."
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”