Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
johnge
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 7:35 pm
Τοποθεσία: π. Πρόδρομος, Εύβοια

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από johnge »

theodosis79 έγραψε:Τελικά ίσως το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε και ίσως αυτό είναι που μας κρατάει μακριά από τον Θεό και ενδεχομένως να μας στερήσει και την σωτηρία μας , είναι το ότι πιστεύουμε πως θα σωθούμε μόνοι μας. Πως οι πράξεις μας είναι αυτές που θα μας σώσουν και όχι το υπέρμετρο έλεος Του Θεού.
Ο Θεοδόσιος είπε κάτι πολύ σημαντικό, και που - εγώ κυρίως - το ξεχνάμε να το αναφέρουμε ενώ είμαι σίγουρος ότι όλοι το γνωρίζουμε. Αυτό που θα σώσει τις άθλιες μας ψυχές είναι το έλεος του πανάγαθου Θεού. Όχι οι πράξεις μας. Η χάρη του Θεού έρχεται μυστικά και ήσυχα. Και μας μεταμορφώνει από λύκους σε πρόβατα.

Πέφτω και εγώ ό ίδιος πολλές φορές στο σφάλμα να είμαι απόλυτος σε κάποια θέματα. Είμαι όμως εγώ σωστός απέναντι στον Κύριο; Γιατί να θέλω να επικρίνω τα σφάλματα των άλλων, κι όχι τα δικά μου; Ή μήπως τα δικά μου σφάλματα μπορούν να συγχωρεθούν και των άλλων όχι; Πλανιέμαι οιχτρά νομίζω αν σκέφτομαι πως τα δικά μου μόνο αμαρτήματα και πάθη θα λάβουν συγχώρηση από τον πανάγαθο Θεό μας. Ας εμπιστευτούμε τον Θεό, κι εκείνος θα μας καθοδηγήσει. Ας πάρουμε παράδειγμα της Οσίας Μαρίας της Αιγυπτίας. Τι ήταν και πως κατέληξε; Αγάπη και προσευχή για όλους.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από theodosis79 »

Εγώ έχω να πω πως υπάρχουνε γυναίκες που όταν τις βλέπεις σου μιλάνε αμέσως στην ψυχή. Και συνήθως αυτού του είδους οι γυναίκες αποφεύγουν να βάφονται και να ακολουθούν πιστά την μόδα. Εχουν τόσο ξεχωριστή προσωπικότητα και τόσο σπουδαία ψυχή. Συνήθως κατηγορούνται απο τις άλλες γυναίκες της πλειοψηφίας ότι δεν είναι "μοντέρνες" ή ότι είναι οπισθοδρομικές κλπ. Εμένα η γνώμη μου είναι πως η γυναίκα πρέπει να διαθέτει την δική της προσωπικότητα και να μην "κρέμεται¨κάθε φορά απο το τι επιτάσσει και διατάζει η κάθε μόδα. Και ούτε να παθαίνει κρίσεις ηλικίας όταν αρχίζει να διανύει τα -άντα και τα -ήντα και να νομίζει πως με την μοντέρνα της εμφάνιση ξεγελάει τους άλλους και τον εαυτό της πιστεύοντας πως είναι ακόμη έφηβη.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από lovethink »

θα μπει κάνας άνθρωπος και θα τρομάξει το μάτι του όταν διαβάσει πως το να ακούς μουσική πειράζει :roll:
Οταν χωριστές διακοπές σημαίνει πάω μια εβδομάδα στη μάνα μου κι εσύ στη δική σου αφού έχουμε μόνο 1 εβδομάδα άδεια ,δεν πειράζει
Οταν όμως ενώ φοράς μαντίλα ανοίγεις το στόμα σου και κατακρίνεις την τάδε που δεν φορά ,πειράζει
Ελπίζω να έγινε κατανοητό τι θέλω να πω
Πως σε όλα πρέπει να υπάρχει διάκριση και πως τα ράσα δεν κάνουν τον παπά
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

johnge έγραψε:από johnge » Πέμ Δεκ 15, 2011 10:02 pm
theodosis79 έγραψε:
Τελικά ίσως το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε και ίσως αυτό είναι που μας κρατάει μακριά από τον Θεό και ενδεχομένως να μας στερήσει και την σωτηρία μας , είναι το ότι πιστεύουμε πως θα σωθούμε μόνοι μας. Πως οι πράξεις μας είναι αυτές που θα μας σώσουν και όχι το υπέρμετρο έλεος Του Θεού.Ο Θεοδόσιος είπε κάτι πολύ σημαντικό, και που - εγώ κυρίως - το ξεχνάμε να το αναφέρουμε ενώ είμαι σίγουρος ότι όλοι το γνωρίζουμε. Αυτό που θα σώσει τις άθλιες μας ψυχές είναι το έλεος του πανάγαθου Θεού. Όχι οι πράξεις μας. Η χάρη του Θεού έρχεται μυστικά και ήσυχα. Και μας μεταμορφώνει από λύκους σε πρόβατα.

Πέφτω και εγώ ό ίδιος πολλές φορές στο σφάλμα να είμαι απόλυτος σε κάποια θέματα. Είμαι όμως εγώ σωστός απέναντι στον Κύριο; Γιατί να θέλω να επικρίνω τα σφάλματα των άλλων, κι όχι τα δικά μου; Ή μήπως τα δικά μου σφάλματα μπορούν να συγχωρεθούν και των άλλων όχι; Πλανιέμαι οιχτρά νομίζω αν σκέφτομαι πως τα δικά μου μόνο αμαρτήματα και πάθη θα λάβουν συγχώρηση από τον πανάγαθο Θεό μας. Ας εμπιστευτούμε τον Θεό, κι εκείνος θα μας καθοδηγήσει. Ας πάρουμε παράδειγμα της Οσίας Μαρίας της Αιγυπτίας. Τι ήταν και πως κατέληξε; Αγάπη και προσευχή για όλους.

Αυτά δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ, κι όμως είναι αυτά που θυμόμαστε λιγώτερο......Το έλεος του Θεού να μας προφτάσει όλους.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από theodosis79 »

Δηλαδή ο Απόστολος. ο Στάθης και ο Στέφανος απαγορεύεται να πανηγυρίσουν σήμερα? :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από panosgreece »

ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΒΑΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕς ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟς ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΦΟΡΑ

ΕΜΕΝΑ ΟΛΕς ΟΙ ΦΙΛΕς ΜΟΥ ΒΑΦΟΝΤΑΙ

ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΙς ΒΛΕΠΩ ΒΑΜΕΝΕς [ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙς ΔΙΚΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟς ΤΟΥ ΛΑΟς ]

ΕΧΩ ΦΙΛΟΥς ΟΜΟΦΙΛΟΦΙΛΟΥς ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΠΝΙΓΟΥΝ ΑΠ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥς

ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙς ; ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ

ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΤΟΝ ΚΙΤΡΙΝΙΑΡΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΗΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣΤΑ ...........ΟΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΗΧΗΣΗ [ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ]

Η ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΟΜΟΦΙΛΟΦΙΛΟ ΟΠΟΥ ΔΟΞΑΖΕΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟς ;

ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΚΥΡΙΟς ΜΙΑς ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ........


. Αυτή είναι η εντολή μου, να αγαπάτε αλλήλους, καθώς σας ηγάπησα
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από filotas »

pan έγραψε:1) ;exeis αν το προσεξες απαντήση σε ολα εδω μεσα απο μόνο σου και με αυτους που διαφονής, απλος για να πεις και συ κάτι.
2) μηλάμε γενικα εδώ μέσα; ( και σε αυτούς που δεν Εκκλησιαζονται;) ή μηλάμε για το ατομο που έκανε την ερώτηση; εχει διαφορά.
3) νομίζω έγινε ένα ερώτημα και έπρεπε να απαντηθή, και γιαυτο κάνουμε σηζητηση εδω μεσα, δεν ΚΡΙΝΟΥΜΕ (αχ αυτή η πιπίλα) Τη το κακό βλέπεις εσυ, σε οτι λέμε; Μήπως δεν τα λένε οι Αγιοι πατέρες μας; το Πιδάλιο; οι Ιεροί Κανόνες; οι Απόστολοι; λέω κάτι απο το μυαλό μου, πέζμου να ξέρω.
4) αν εσυ νομίζης οτι δεν ειναι αμαρτία το βάψιμο, πρέπει να ανοιξης κανενα βιβλιο να το διαπιστοσης, η να στο πει ο πνευματικο σου
5) πρόσεχε αδελφέ μου Νίκο μας διαβάζη κόσμος,να μη τα πάρη στραβα.
6) οτι λέω εδω μέσα ειναι απο την Ορθοδοξία μας, αυτοι που οι Αγιοι Του Θεού εγραψαν για να τα μάθουμε εμείς.
και ένα τελευταίω. Πέζμου σε ότι είπα γενικα εδώ μεσα εάν είπα κάτι απο το μυαλό μου, σε προκαλώ.
Παναγιώτη, δεν διαφωνώ ότι το βάψιμο είναι περιττό και το υπερβολικό βάψιμο δείχνει γυναίκα με ταλαιπωρημένο πνευματικό κόσμο. Διαφωνώ όμως κάθετα με το ύφος που βάζετε μερικοί το θέμα.

Είναι βέβαιο, ότι το βάψιμο δεν είναι μια από τις μεγαλύτερες αμαρτίες. Επομένως δεν είναι σωστό να το ανακηρύσσεται σαν έγκλημα, από το οποίο και μόνο μια γυναίκα μπορεί να χάσει τη Βασιλεία των Ουρανών.

Όταν γράφω στο forum, προσέχω ιδιαίτερα. Πρέπει να λέμε πιο είναι το σωστό, αλλά να το βάζουμε πάντα στις σωστές του διαστάσεις, για να μην σκανδαλίζουμε χειρότερα τους αδύνατους αδελφούς μας, απ' ότι τους βοηθάμε.

Δεν είναι θέμα ανθρωπαρέσκειας, αλλά σωστού μέτρου και διάκρισης.

Επομένως, Παναγιώτη, αν θέλεις οι δημοσιεύσεις σου να βοηθούν πραγματικά, πρέπει να κατεβάσεις λίγο τους τόνους, και τότε σου υπόσχομαι ότι δεν θα τις ξανασχολιάσω :smile: .
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από pan »

filotas έγραψε: Παναγιώτη, δεν διαφωνώ ότι το βάψιμο είναι περιττό και το υπερβολικό βάψιμο δείχνει γυναίκα με ταλαιπωρημένο πνευματικό κόσμο. Διαφωνώ όμως κάθετα με το ύφος που βάζετε μερικοί το θέμα.

Είναι βέβαιο, ότι το βάψιμο δεν είναι μια από τις μεγαλύτερες αμαρτίες. Επομένως δεν είναι σωστό να το ανακηρύσσεται σαν έγκλημα, από το οποίο και μόνο μια γυναίκα μπορεί να χάσει τη Βασιλεία των Ουρανών.

Όταν γράφω στο forum, προσέχω ιδιαίτερα. Πρέπει να λέμε πιο είναι το σωστό, αλλά να το βάζουμε πάντα στις σωστές του διαστάσεις, για να μην σκανδαλίζουμε χειρότερα τους αδύνατους αδελφούς μας, απ' ότι τους βοηθάμε.

Δεν είναι θέμα ανθρωπαρέσκειας, αλλά σωστού μέτρου και διάκρισης.

Επομένως, Παναγιώτη, αν θέλεις οι δημοσιεύσεις σου να βοηθούν πραγματικά, πρέπει να κατεβάσεις λίγο τους τόνους, και τότε σου υπόσχομαι ότι δεν θα τις ξανασχολιάσω :smile: .
Εγινε ενα ερωτημα και σχεδον ολοι συμφόνησαν οτι ειναι αμαρτία.
Δεν είπα ότι είναι έγκλημα καί μπορεί να χάσει τη Βασιλεία των Ουρανών, είπα ότι είναι αμαρτία όπως οι περισσότεροι αδελφοί εδώ μέσα.
Το ερώτημα έγινε απο προβληματισμο, και ζήτισε να μάθη την αλήθεια, σωστά; Τι να της πούμε; νε μεν αλλά; ο κόσμος; τη θα πούνε; Τη διάκριση μου λες όταν κάποιος ζητά να μάθη την Αλήθεια; Καταλαβένης, το ζήτησε. Επρεπε να της πούμε το σωστό, που μας διδάσκουν αιώνες τώρα οι Αγιοι μας. Δεν πάμε με τον κόσμο, πάμε με Τον Χριστό μας.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Χρειάζεται διάκριση σε κάθε περίπτωση..
Αν κάποιος την έχει, τότε ορίζεται και η συμπεριφορική του πρακτική..
Δεν υπάρχουν πανάκειες..
Και το να γράφουμε στο διαδίκτυο ακόμα, θα μπορούσε άνευ διακρίσεως νάναι ένα έμμεσο "βάψιμο"..

Διάκριση και Αγάπη Χριστού και όλα λύνονται και απλουστεύονται..

Δεν είναι κατά τη γνώμη μου σωστό να προσπαθούμε να δούμε το θέμα διά της αντίστροφης οδού, αλλά μόνο διά της ευθείας οδού,
που νομίζω ότι είναι η εξής:
Αν κάποιος έχει Διάκριση και Αγάπη,
τότε,
είτε δεν θα βάφεται και δεν θα καλλωπίζεται,
είτε αν τελικά το κάνει, τότε δεν θα είναι κακό και δεν θα έχει σημασία....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Επίσης, λησμόνησα να αναφέρω κάτι πολύ σημαντικό..
Κατά τη γνώμη μου, η διάκριση του καθενός επί του προκειμένου ζητήματος, δεν περιορίζεται μόνο σε όλα όσα αναφέραμε, αλλά και στα ακριβώς αντίθετά τους..
Δηλαδή στον εσκεμμένο "αντι-καλλωπισμό", στο "σκοτεινό" δηλαδή "θάψιμο" της εικόνας του ανθρώπου, την οποία του την έδωσε ο Θεός..
Αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο, τότε δυστυχώς κινδυνεύουμε να μην διαφέρουμε από όσους φοράνε τσαντόρ και μπούρκες..

Αν, για να αποφύγει κάποιος την πρόκληση, τον σκανδαλισμό, ή την αυτο-ανάδειξη,
καταντήσει να φτάσει στο άλλο άκρο,
δηλαδή στον εμφανισιακό "ευσεβισμό" και στην κατ' εικόναν "ταπεινολογία",
τότε κατά τη γνώμη μου,
επιλέγει την άλλη όψη του ίδιου νομίσματος..

Και επαναλαμβάνω,
πως κατά τη γνώμη μου,
ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ που θα μας δώσει με την Χάρη Του τη διάκριση για όλα αυτά,
είναι η ΑΓΑΠΗ....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”