Αμαρτία

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Δημοσίευση από AngelsGR »

καλη σας μερα. Βασικα σκοπος μου δεν ηταν να "κρινω" εναν αγιο ανθρωπο, αλλα το εφερα ως παραδειγμα για να καταλαβετε την σκεψη μου (και τελικα σας μπερδεψα). Ο αγιος Διονυσιος (και οχι ο αγιος Αντωνιος) "παραβιασε" μια εντολη αλλα ως αγιος και χαρισματικος γνωριζε πως εκεινη την στιγμη ευαρεστει τον Θεο. Εγω που δεν ειμαι αγιος αλλα ουτε χαρισματικος, πως γνωριζω οτι μια πραξη μου ειναι αμαρτια?
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Η τακτικώτατη εξομολόγηση για παράδειγμα μια φορα το μήνα η ανα 15 μέρες η καθε φορά πριν να μεταλάβεις πιστευω οτι θα σε βοηθήσει πολυ ....
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

filotas έγραψε:Αμαρτία φίλε Αντώνη σημαίνει αστοχία.
Συγγνώμη φίλε AngelsGR παρεξήγησα, νόμισα ότι σε λένε Αντώνη.

Νομίζω ότι σου απάντησα τι είναι αμαρτία. Δεν σε βοηθάει η απάντηση αυτή;
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

plagiaskepsi έγραψε::D
legome antonis

Μάλλον "Ironikiskepsi" θα έπρεπε να λέγεσαι....... γιατί θα πρέπει να ξέρεις ότι εκτός από τους "σπουδαστές του Πανεπιστημίου" υπάρχουν και "μαθητές του Δημοτικού".

Είναι άσχημο να αντιμετωπίζεις έτσι κάποιον "αρχάριο" και μάλιστα γραπτώς όπου ο άλλος δεν καταλαβαίνει εάν κάνεις "χιούμορ". Σε αντίθεση και εφόσον είσαι του "Πανεπιστημίου" θα έπρεπε να δώσεις μία απάντηση σύμφωνα με το επίπεδό σου.

Και πάλι συγγνώμη για την επίθεση αλλά δεν μου κάθησε καθόλου καλά τόση ειρωνία σε ένα τέτοιο forum.

Μπορείς να νιώσεις τον ευαυτό σου πολύ πιο χρήσιμο βοηθώντας κάποιον άλλον άνθρωπο στις απορίες του χωρίς αργολογίες.
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Δημοσίευση από AngelsGR »

οταν καποιος πηγαινει για εξομολογηση,ο πνευματικος ρωταει, "τεκνον μου τι αμαρτιες εχεις κανει"?? Εκει τι να απαντησω απο την στιγμη που δεν γνωριζω? Υπαρχουν οι 10 εντολες που ας πουμε δεν τις παραβιαζω. Αυτο σημαινει πως ειμαι αναμαρτητος? Σιγουρα οχι. Διοτι σιγουρα θα εχω κανει κατι που δεν θα ειναι αρεστο στον Θεο. Αυτο ειναι το ερωτημα, πως θα μπορω να καταλαβω ποτε μια πραξη μου δεν ειναι αρεστη στον Θεο?
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Δημοσίευση από AngelsGR »

filotas έγραψε:
filotas έγραψε:Αμαρτία φίλε Αντώνη σημαίνει αστοχία.
Συγγνώμη φίλε AngelsGR παρεξήγησα, νόμισα ότι σε λένε Αντώνη.

Νομίζω ότι σου απάντησα τι είναι αμαρτία. Δεν σε βοηθάει η απάντηση αυτή;
φιλτατε Κοζανιτη σαν ορο γνωριζω τι ειναι αμαρτια, αλλα το δυσκολο ειναι πως να την αντιληφθεις. :)
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

AngelsGR, Κατα συνειδηση εξομολογουμαστε και οχι με βαση καποιο εγχειριδιο, η μπουσουλα του τυπου: 1=αμαρτια 2=οχι αμαρτια 3=ετσι κι ετσι.

Οτι νομιζεις οτι βαραινει την συνειδηση σου, και δεν σου καθεται καλα, να στο πω ετσι, οτι σε ενοχλει, πρεπει να το εκθετεις στον Πνευματικο.

Αν κατι δεν σε αναπαυει, η σε τσιγκλαει, δεν μπαινεις στο βασανο, να το εξεταζεις μονος σου, αν ειναι η δεν ειναι αμαρτια. Το λες και τελειωνει!

Εμεις δεν εχουμε την αρετη της Διακρισης που εχουν οι ωριμοι πνευματικα ανθρωποι για να διακρινουμε το καθετι.

Εχουμε ομως ολοι ανεξαιρετως, την ψυχικη δυναμη της συνειδησεως.

Η συνειδηση η οποια δεν βρισκεται τυχαια μεσα μας, ειναι απο τον Θεον, προορισμενη να μας κατευθυνει, στο καλο και αγαθο, και να επικρινει την αντιθετη πορεια. Ειναι χρησιμος και σωτηριος συμβουλος για το αν πραττουμε καλο η κακο.

Απο την στιγμη που καποια πραξη μας, οσο μικρη και ασημαντη και εαν ειναι, προκαλει ξυπνημα και αντιδραση της συνειδησης μας, θα το πουμε στην εξομολογηση.

Εκτος και εαν εχει συμβει το χειροτερο δυνατο ενδεχομενο, δηλαδη να εχουμε "απενεργοποιησει" την συνειδηση μας, με τον συνεχη και μακροχρονιο εθισμο μας στην αμαρτια. (μη γενοιτο)

Μην μπαινουμε σε ψευτοδιλημματα και νοητικες σπαζοκεφαλιες. Ανοιγουμε την ψυχη μας στον Πνευματικο μας, και αναμενουμε την θεραπευτικη του αγωγη για να επουλωσουμε τις πληγες απο τα μεγαλα τραυματα, αλλα και τις μικρες γρατσουνιες.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

αγαπητέ angel gr καταλαβαινω την απορία που έχεις ,στην αρχή και εγω ήμουν μπερδεμένη,πιστεύω όμως όσο ζυγώνεις στα πνευματικά και έχοντας εναν κάλο πνευματικό σίγουρα θα σε βοήθησει να καταλάβεις που "στερείς", απο τις 10 εντολές μπορεί να μην έχεις για παράδειγμα σκοτώσει...αλλά έχεις πληγώσει κάποιον με τον τρόπο σου, με τον εγωισμό σου,και αυτό είναι ανθρωποκτόνο...έχεις κρίνει κάποιον και μη λέμε οτι το κάναμε απο αγάπη γιατι πόσες φορές το κάναμε από αγάπη???? μη μου πείς οτι δεν εχεις θυμώσει πότε σου...δεν έχεις αγανακτήσει δεν έχεις υπερηφανευτεί ποτέ σου....
εγώ πάντως κάθε μέρα πέφτω σε αυτά τα αμαρτήματα και ελέγχω τον ευατό μου..και τον βρήσκω να έχει παράβιάσει και τις 10 εντολές!!!
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
virgin
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 26, 2007 5:00 am

αμαρτια

Δημοσίευση από virgin »

Ο.τιδηποτε μας στεναχωρεί σα στενο παπουτσι ο,τι είναι σα να το σέρνουμε
ζεμένοι σε κάρο. Τις νταλίκες με φόρτωμα κάτι μαρμάρινους κυβόλιθους... .
Οταν ακοινώνητοι και αμέτοχοι αδιάφοροι και χωριστοί περπατάμε όταν βαρύθυμοι και ακαμπτοι κοιτάμε τους άλλους

Οταν κοιτάμε μέσα μας και είναι σα να λείπουν όλοι
Που πήγαν όλοι σ΄αυτη την πόλη?

Οταν δεν αγαπάμε ούτε τα μούτρα μας ή όταν ευχαριστιόμαστε κοιτώντας τα μούτρα μας .
Οταν αξιολογούμε απο καθέδρας τα πράγματα
Και τ'άλογα ακόμη φορούν παρωπίδες για να μήν ενοχλούνται....

Α όταν ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΜΕ και το φόρεμα των άλλων είναι μακρύ ή κοντό...
Ως μόδιστροι κόβοντας και ράβοντας μοντελάκια...
Dreamlander
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dreamlander »

Αδελφε να σου απαντισω και εγω με βαση τα οσα εχω ακουσει απο ομιλιες του γεροντα Λεμεσου ( :razz: ακουω συχνα οποταν ... )
Η αμαρτια συνεπαγετε σε κατι κακο. Τωρα, οταν την χρησιμοποιουμε ομως ως σκευος για να προσφερουμε καλο ξερωντας οτι λεγοντας την ωμη αληθεια θα προκαλεσει μεγαλυτερα προβληματα τοτε δεν ειναι αμαρτια.
Τι θελω να πω με την ταπεινη μου σκεψη και αν κανω λαθος διορθωστε με, ειναι:
Ειναι ενα παιδακι στη μεση του δρομου και ερχετε κατα πανω του ενα λεωφορειο. Εσυ τρεχεις σπρωχνεις το παιδακι να γλυτωσει και τελικα σε παταει εσενα και πεθαινεις. Τι θεωρειτε αυτο, αυτοκτονια? Οχι φυσικα...
Καπως ετσι ειναι και με το ψεμα. Αυτο ηταν δικο μου παραδειγμα.
Η ομιλια ονομαζεται TO PSEMA KAI H ALHTHIA και μπορεις να την βρεις απο την ιστοσελιδα της Ιερας Μητροπολης Λεμεσου.
Μηδέν εστί ο άνθρωπος, Μηδέν η δύναμης του
Μηδέν η φαντασία του ,Μηδέν η ύπαρξης του.
Μηδέν ο πλούτος και η χαρά, Μηδέν η ωραιότης
Τα πάντα ώναρ και σκιά, Τα πάντα ματαιώτης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”