Σχέσεις μεταξύ γυναικών, νύφης και πεθεράς

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σχέσεις μεταξύ γυναικών, νύφης και πεθεράς

Δημοσίευση από aposal »

MHDEN έγραψε:θα ήθελα να υπάρξει αγάπη μεταξύ της γυναίκας μου και της μητέρας μου, αλλά δυστυχώς παρά τις προσευχές μου, η γυναίκα μου επικρίνει συνεχώς τη μητέρα μου και εμένα που τη φροντίζω κάποιες φορές. Δεν γνωρίζω που τελείώνουν και που αρχίζουν τα δικαιώματα του κάθε ανθρώπου αλλά πληγώνομαι γιατί είμαι μοναχοπαίδι και είμαι υποχρεωμένος να εξυπηρετώ και τη μητέρα μου και τη γυναίκα μου. Πάντα θα βρεθεί ένα θέμα για να επικριθεί η μητέρα μου και γω που την ανέχομαι ή την εξυπηρετώ. Το μόνο που κάνω είναι να προσεύχομαι και να υποχωρώ. Ως αποτέλεσμα είδα τη γυναίκα μου να διώχνει τη μητέρα μου απο το εξοχικό μας σπίτι και γω να κλάιω γιατί δεν ήξερα ποινού το μέρος να πάρω. Η αντίδραση της γυναίκας μου πάντα ήταν να χωρίσουμε γιατί δεν ταιριάζουμε. Ας προσευχηθεί κάποιος για μας ευχαριστώ.
Το μόνο σίγουρο αδελφέ μου είναι ότι ο δεσμός του γάμου είναι ισόβιος και πιο στενός από αυτόν μεταξύ του κάθε συζύγου με τους γονείς του, ή τα πεθερικά του! γιατί ο γάμος είναι μυστήριο, ο δεσμός επομένως αυτός επικυρώνεται (ευλογείται) από τον Ίδιο τον Θεό. Και αποτελεί αμαρτία όταν οι γονείς και τα πεθερικά επεμβαίνουν στο ζευγάρι και δημιουργούν προβλήματα!
Αλλά έτσι χαίρεται ο διάβολος! Με το να δημιουργεί προβλήματα στα παντρεμένα ζευγάρια! Με κάθε τρόπο!
Αδελφέ μου, κατανοώ τη δύσκολη θέση σου, αλλά πέραν των συμβουλών του καθενός μας (που είναι ανθρώπινες, άρα περιορισμένης εμβέλειας), η πιο σωστή σου κίνηση, θεωρώ ότι είναι να συμβουλευτείς έναν πνευματικό, όπως άλλωστε πρότειναν και πολλοί άλλοι αδελφοί μας. Κατά την άποψή μου δεν υπάρχουν σωστές ή λάθος αντιμετωπίσεις των προβλημάτων, αλλά μόνο σύμφωνες, ή ασύμφωνες με το θέλημα του Κυρίου! Και επειδή ο Κύριος ζήτησε από εμάς υπακοή (ταπείνωση), αυτό πρέπει να κάνεις στον εκπρόσωπο της Εκκλησίας!
Και μην ξεχνάς ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, επομένως συμπεριφορές (στάσεις) που οδήγησαν σε καλό αποτέλεσμα σε παρόμοιες περιπτώσεις δεν εγγυώνται τίποτε για την δική σου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Αγαπητέ μηδέν. Το πρόβλημά σου είναι κλασσικό πρόβλημα ανθρώπινων σχέσεων. Για την ακρίβεια όλες οι σχέσεις μας με τους ανθρώπους που βρίσκονται στο πολύ κοντινό ή και το λιγότερο κοντινό περιβάλλον μας ρυθμίζονται από την εντολή της αγάπης προς τον πλησίον, η οποία όπως λέει ο ίδιος ο Κύριος μαζί με την εντολή για την αγάπη προς τον Θεό περιέχουν όλον τον νόμο και υπερβαίνουν κάθε άλλη.

Οι άλλες εντολές που δόθηκαν από το Θεό τόσο στην Παλαιά όσο και στην Καινή Διαθήκη είναι διευκρινιστικές κι όχι απόλυτες, γι αυτό και μερικές φορές φαίνονται αντιφατικές. Π.χ. στις δέκα εντολές περιλαμβάνεται η εντολή "τίμα τον πατέρα σου και τη μητέρα σου", αλλά ο Αδαμ στη γέννεση λέει και επαναλαμβάνεται από τον Απόστολο Παύλο στην προς Εφεσίους επιστολή "31 αντί τούτου καταλείψει άνθρωπος τον πατέρα και την μητέρα και προσκολληθήσεται προς την γυναίκα αυτού, και έσονται οι δύο εις σάρκα μίαν. " (Εφεσ. κεφ. 5, 31). Ποιο απ΄τα δυο ισχύει;

Το μυστικό είναι η διάκριση. Ισχύουν και τα δύο. Και η εντολή για την αγάπη και τη φροντίδα για τους γονείς και το γεγονός ότι οι σύζυγοι είναι εις σάρκα μια, δηλαδή ένας άνθρωπος απέναντι στο Θεό και στους άλλους ανθρώπους.

Αυτό όμως το ένας άνθρωπος σημαίνει ότι κάθε ένας από τους συζύγους εκτός από τους δικούς του γονείς αποκτά άλλους δυο γονείς τους γονείς του συντρόφου του και στην υποχρέωση για αγάπη και σεβασμό προς τους γονείς του προστίθεται και η υποχρέωση για αγάπη και σεβασμό προς τους γονείς του συντρόφου του. Αυτή είναι η Χριστιανική στάση.

Επίσης πρέπει να πούμε ότι για τους γονείς η Χριστιανική αγάπη προς τα παιδιά τους πρέπει να είναι ανιδιοτελής, αμέριστη και μα μην είναι περιοριστική ή καταπιεστική, ιδιαίτερα όταν τα παιδιά έχουν φθάσει σε ηλικία γάμου κι έχουν δεσμευτεί με τα δεσμά του γάμου μ΄έναν άλλο άνθρωπο. Τότε οι Χριστιανοί γονείς είναι υποχρεωμένοι ν΄αγαπήσουν την/τον σύντροφο του παιδιού τους σαν δικό τους παιδί.

Όμως επειδή είμαστε άνθρωποι αδύνατοι αμαρτωλοί και γεμάτοι πάθη είναι δυνατό κάποια απ΄αυτά να μην γίνονται όπως θά 'πρεπε, σύμφωνα με την εντολή της αγάπης. Δηλαδή, μπορεί για παράδειγμα μια μητέρα ν΄αγαπά εμπαθώς (εγωιστικά) το παιδί της και νά ΄χει την απαίτηση να παρεμβαίνει στη ζωή του και μετά το Γάμο του. Επίσης μπορεί μια σύζυγος να αγαπά εμπαθώς το σύζυγό της και να του δημιουργεί προβλήματα στη σχέση του με τους γονείς του, γιατί θεωρεί ότι η αγάπη αυτή μειώνει την αγάπη που αισθάνεται προς αυτή.

Οι καταστάσεις αυτές αντιμετωπίζονται μόνο με πολύ διάκριση, ταπείνωση και προσευχή και με την ουσιαστική συμβολή του Πνευματικού του ζευγαριού, αν είναι κοινός, ή του συζύγου που αγωνίζεται πνευματικά. Δεν υπάρχει μια συνταγή. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Όταν όμως ο Χριστιανός αγωνίζεται με αγάπη, ανιδιοτέλεια και προσευχή να προσεγγίσει τα μέλη του άμεσου περιβάλλοντός του, σας λέω από προσωπική πείρα, ο Θεός βοηθά ουσιαστικά με διάφορους τρόπους.

Αγαπητέ φίλε, ο έγγαμος βίος είναι στίβος μαρτυρίου γι αυτό στο Μυστήριο του Γάμου ψάλλουμε "Άγιοι Μάρτυρες οι καλώς αθλήσαντες και στεφανωθέντες", επειδή και οι νεόνυμφοι καλούνται να δοκιμαστούν μέσα απ΄το Γάμο τους για ν΄αποκτήσουν τον Στέφανο της Βασιλείας των Ουρανών. Κι αν μεν αντιμετωπίσουν τις δοκιμασίες μαζί και στηρίζοντας ο ένας τον άλλον, έχει καλώς. Αν όμως από εγωισμό ο ένας στραφεί εναντίον του άλλου τότε προστίθεται στις εξωτερικές δοκιμασίες και μια εσωτερική δυσβάστακτη. Εκεί όμως φαίνονται οι αθλητές του Χριστού στα δύσκολα. Και μην ξεχνάς για την ψυχή του συντρόφου μας θα δώσουμε λόγο στο Θεό, κι αν δεν καταφέρουμε να σωθεί κι εκείνη/ος τότε πρέπει νά χουμε λιώσει γόνατα στην προσευχή γι αυτή/ον.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ, ΛΟΓΟΙ Δ΄, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΖΩΗ»
Η άσκηση της αρετής μέσα στην οικογένεια (σελ. 153)
-Γέροντα, πώς μπορεί ένας οικογενειάρχης να ασκείται στην αρετή;
-Δίνει ο Θεός ευκαιρίες. Αλλά πολλοί, ενώ ζητούν από τον Θεό να τους δίνει ευκαιρίες για να ασκούνται στην αρετή, γογγύζουν όταν συναντούν κάποια δυσκολία. Μερικές φορές λχ ο καλός Θεός, από την άπειρη αγάπη Του, για να ασκηθεί ο άνδρας στην ταπείνωση και την υπομονή, αφαιρεί την Χάρη Του από την γυναίκα και αρχίζει να γίνεται ιδιότροπη και να του φέρεται σκληρά. Τότε ο άνδρας πρέπει να χαίρεται και να ευχαριστεί τον Θεό για την ευκαιρία που του δίνει να αγωνιστεί και όχι να γογγύζει. Ή ζητάει η μητέρα από τον Θεό να της δίνει υπομονή. Πάει το παιδάκι και όπως έχει το τραπέζι έτοιμο για να φάνε, τραβάει το τραπεζομάνδηλο και τα ρίχνει όλα κάτω. Τότε είναι σαν να λέει στην μητέρα του : «Μαμά, κάνε υπομονή»!
Γενικά, οι δυσκολίες που υπάρχουν σήμερα στον κόσμο, αναγκάζουν όσους θέλουν να ζήσουν λίγο πνευματικά, να βρίσκονται σε εγρήγορση. Όπως, Θεός φυλάξει, όταν γίνεται πόλεμος, οι άνθρωποι βρίσκονται σε εγρήγορση, το ίδιο βλέπω να γίνεται και τώρα, με όσους προσπαθούν να ζουν πνευματικά. Να, τα καημένα τα παιδιά που είναι κοντά στην Εκκλησία πόσο δυσκολεύονται!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
lefte
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Koζάνη

Δημοσίευση από lefte »

Επειδή είχα κάποτε και εγώ σοβαρά προβλήματα, θα σου δώσω μία συμβουλή. Κάνε καθημερινά προσευχή και ο Θεός πάντα ακούει. Εγώ Τον δοξάζω συνεχώς.
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

[quote="katerina71"]Ως γυναίκα θα σου πω τις σκέψεις μου/συμβουλές
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΕΨΕΙΣ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΛΙΓΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ,ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΕΘΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ (ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΑ).ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΠΕΘΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΧΗΡΑ,ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ. ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ? ΤΙ ΤΑ ΘΕΛΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΓΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ!!!ΑΣ ΦΩΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜHDEN,ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΣΟ ΣΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ!!!
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ(ΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ) "ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ " ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΓΟΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΘΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΑΣ.ΚΑΘΕ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΗΣ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ MHDEN ΘΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ.ΩΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΝ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ 36 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΑΓΑΠΗΣΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΩ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ "ΑΥΤΟΝ " ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΕΦΕΡΕ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΦΕΙΛΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ! ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ!!
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

lefte έγραψε:Επειδή είχα κάποτε και εγώ σοβαρά προβλήματα, θα σου δώσω μία συμβουλή. Κάνε καθημερινά προσευχή και ο Θεός πάντα ακούει. Εγώ Τον δοξάζω συνεχώς.
Και εγω ειχα σοβαρα προβληματα απο την πεθερα μου και ο συζυγος ηταν μοναχοπαιδι.Δεν θα ηθελα με κανεναν τροπο να βρισκομαι στη θεση του...
Ειχα και σοβαρο πνευματικο προβλημα γιατι ενιωθα πολυ θυμο μεσα μου.
Οικονομησε ο Κυριος και οταν εμεινε μονη και ανημπορη,την εμπιστευθηκε σε μας. Φροντιζοντας εναν πολυ δυσκολο ανθρωπο,μαθαμε και εγω και ο αντρας μου να κανουμε το καθηκον μας ,αναγκαστικα στην αρχη και σιγα -σιγα με αγαπη.Εφτασα στο σημειο,μεσα στις δυσκολιες και στην αρρωστεια,( ειχε Alzheimer`s κι εγινε ακομα πιο δυσκολη), να αισθανθω κατι που δεν το ειχα αισθανθει πρινγι αυτην. Αγαπη, ταση φροντιδας και προστασιας.
Πεθανε στα χερια μας. Δοξα στον Κυριο που διαπαιδαγωγει και μας δινει ευκαιριες να αγωνιστουμε .
Δεν μας ειπε ομως ο αδελφος μας,ειναι η μητερα του ανημπορη και χρειαζεται φροντιδα? ειναι το ζευγαρι νιοπαντρο ?
Διαφορετικες καταστασεις ,χρειαζονται διαφορετικη αντιμετωπιση.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Παιδια,αν ειναι δυνατον,μην γραφετε με κεφαλαια ! Κουραζουν .
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
yiorgos31
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από yiorgos31 »

Συνάδερφε (ως προς το γάμο) πήγαινε σε ένα πνευματικό. Ό,τι άλλο κι αν ακούσεις είναι προσωπικές γνώμες όλων μας χωρίς ευλογία όσο σωστές κι αν είναι. Αν τώρα δεν προκόψει η σχέση σε παραπέμπω εδώ http://athos.edo.gr/modules.php?name=Fo ... C%EC%EF%F2 που το ξεκίνησε ο MHTSAKOS και αφορά το γιατί αποτυγχάνει ο γάμος.
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

gol έγραψε:ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ(ΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ) "ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ " ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΓΟΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΘΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΑΣ.ΚΑΘΕ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΗΣ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ MHDEN ΘΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ.ΩΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΝ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ 36 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΑΓΑΠΗΣΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΩ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ "ΑΥΤΟΝ " ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΕΦΕΡΕ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΦΕΙΛΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ! ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ!!






μπραβο σου gol!συμφωνω απολυτως με ολα αυτα που λες!θερμα συγχαρητηρια για τις αποψεις σου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”