2012 Τα σενάρια, η πραγματικότητα και το άμμεσο μέλλον.

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ?

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ?
14
64%
ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ...
6
27%
ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ?
2
9%
 
Σύνολο ψήφων: 22

Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Carlos »

Cordelia έγραψε:Αν και συμφωνώ και εγώ με τον filota,

δεν νομίζετε ότι είναι καλό για έναν χριστιανό -χωρίς αγωνία βέβαια- να βρίσκεται σε εγρήγορση ?

Δεν μπορεί να αγνοεί κανείς εντελώς τα σημεία των καιρών.

Ίσως μάλιστα αυτό να ταρακουνήσει κάποιους στο να εντείνουν τον πνευματικό τους αγώνα ή άλλους αδιάφορους και χλιαρούς στην πίστη στο να συνειδητοποιήσουν ότι τα πράγματα είναι σοβαρά και να μην πλανηθούν τελικά.
Μήπως τα σημεία είναι πιο πνευματικά από όσο νομίζουμε; Μήπως εμείς δεν ανηκουμε στους χλιαρους αλλα προσπιουμαστε για να δικαιολογούμαστε;

Με όλο το σεβασμό. Συγνώμη για τα ελληνικά μου,,,
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Μια χαρά είναι τα ελληνικά σου ! Άλλωστε το περιεχόμενο έχει σημασία. :wink:

Πιθανότατα τα σημεία να είναι πιο πνευματικά (ανάπτυξέ το λίγο carlos, αν μπορείς), αλλά αναφερόμουν σε ανθρώπους που μόνο λόγω του βαπτίσματός τους θεωρούνται χριστιανοί και που φυσικά δεν περνά καν από το μυαλό τους ότι πρέπει να επαγρυπνούν για τη Δευτέρα Παρουσία. Αυτοί οι άνθρωποι δεν θα πλανηθούν πανεύκολα από τον όποιον δήθεν νέο Μεσσία ?

Για τη δική μου περίπτωση δεν αισθάνομαι ότι ανήκω στους χλιαρούς στην πίστη, αλλά ότι η πνευματική μου ένδεια απαιτεί να συγκεντρωθώ περισσότερο στον πνευματικό μου αγώνα, που άλλωστε ξεκίνησε σχετικά πρόσφατα, και να μην ασχολούμαι τόσο με τις προφητείες.

Πιστεύω τελικά ότι χωρίς αγωνία, άγχος, φόβο κ.λ.π. και χωρίς να είναι αυτή η κύρια απασχόληση του χριστιανού καλό είναι να έχει τα μάτια του δεκατέσσερα !!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25138
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Cordelia έγραψε:Αν και συμφωνώ και εγώ με τον filota,

δεν νομίζετε ότι είναι καλό για έναν χριστιανό -χωρίς αγωνία βέβαια- να βρίσκεται σε εγρήγορση ?

Δεν μπορεί να αγνοεί κανείς εντελώς τα σημεία των καιρών.

Ίσως μάλιστα αυτό να ταρακουνήσει κάποιους στο να εντείνουν τον πνευματικό τους αγώνα ή άλλους αδιάφορους και χλιαρούς στην πίστη στο να συνειδητοποιήσουν ότι τα πράγματα είναι σοβαρά και να μην πλανηθούν τελικά.
Πράγματι, ο Χριστιανός πρέπει να βρίσκεται σε συνεχή εγρήγορση! Όχι βέβαια για τα σημεία των καιρών, αλλά για την πνευματική του κατάσταση, η οποία πολύ εύκολα από ανοδική (προς τον Κύριο) μπορεί να μετατραπεί σε καθοδική. Αν μπορέσει να βελτιώσει τη πνευματική του κατάσταση, να προσεγγίσει δηλαδή τον Θεό, τότε όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους!
Και τι θα πράξει στις δύσκολες στιγμές γνωρίζει, αλλά και το πώς θα βοηθήσει τους χλιαρούς στην πίστη, για να μην πλανηθούν!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
sofia-agapi-elpida
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από sofia-agapi-elpida »

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω και ειδικα με τον Filota, να σημειώσω οτι την Κυριακη μου ειρθε μηνυμα Να μειλάμε για αυτα τα θέματα ανοιχτα αλλα και να "κραταμε" λιγο την ψυχή μας για να την ετοιμασουμε καλήτερα.
Και μια εικόνα που μου 'ρθε στο μυαλο πάλι την Κυριακη, οι εκκλησιες θα γεμίσουν τοσο ωστε ουτε ενα πλακακι δεν θα φένετε κάτω.
Σοφία-Αγαπη-Ελπιδα.
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Δημοσίευση από zafeiris »

αυτά που ζούμε έχουν ειπωθεί πολύ καιρό πριν. Είμαστε ακόμη στην αρχή. οι απανταχού χριστιανοί έχουμε προετοιμαστεί όσο μπορούσαμε για τα μελλούμενα. Τώρα που τα ζούμε πρέπει να ατσαλώσουμε την ψυχή μας και να κρατήσουμε τη σημαία της πίστης ψήλα
kondelissa
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Κεφαλονιά

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Δημοσίευση από kondelissa »

Cordelia έγραψε:Αν και συμφωνώ και εγώ με τον filota,

δεν νομίζετε ότι είναι καλό για έναν χριστιανό -χωρίς αγωνία βέβαια- να βρίσκεται σε εγρήγορση ?

Δεν μπορεί να αγνοεί κανείς εντελώς τα σημεία των καιρών.

Ίσως μάλιστα αυτό να ταρακουνήσει κάποιους στο να εντείνουν τον πνευματικό τους αγώνα ή άλλους αδιάφορους και χλιαρούς στην πίστη στο να συνειδητοποιήσουν ότι τα πράγματα είναι σοβαρά και να μην πλανηθούν τελικά.
8)


    Και τούτο δει ποιήσαι κακείνο μη αφιέναι[/b]
    Απάντηση

    Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”