Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

prokopi έγραψε:Σε ένα από τα μοναστήρια (επειδή δεν έχουν ανάγκη από διαφήμιση δεν θα αναφέρω το όνομα) άκουσα κάποια πράγματα επί προσωπικού, τα οποία με συγκλόνισαν.
Αυτή είναι η ορθοδοξία και μακάριοι όσοι την βιώνουν!
Δόξα σοι ο Θεός!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
thanashs54
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από thanashs54 »

Καλησπερα σας το ονομα μου ειναι Θανασης και ειμαι 54ρων ετων.Επισκευτηκα το ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ φετος τον Σεπτεβριο θα σα πω συντομα τι μου συνεβη οχι μεσα στο ΟΡΟΣ αλλα εξω απο αυτο. Δεν μπορω να καταλαβω τι ηταν αυτο που με εκανε να παω .Στην εκλησια πηγαινα καθε Πασχα στο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ στισ 12 παρα 5 και απο εξω!!! Μετα την επιστροφη μου επειτα απο καμια 15ρια μερες εκανα ενα απρογραματιστο χειρουργιο πριν ομως μπω για εγχειρηση, εψαχνα για δουλεια εβαλα μια αγγελεια για στο ιντερνετ σε καποιο σαιτ που ουτε και σημερα που σας γραφω δεν το θυμαμαι. Κανωτας λοιπον την εγχειρηση και μια μερα πριν βγω με πηρανε τηλεφωνο απο την τωρινη μου δουλεια οπου δουλευω μεχρι και σημερα απο τοτε ολα μου πηγαινουν βολικα οτι προβλημα προκυπτει λυνεται παντα βρισκεται ενας τροπος Μη μου πειτε οτι ολα αυτα ειναι συμπτωματικα Στι 8/1 του 2009 ξαναπαω την μονη της Κονσταμονιτου ΕΙναι παραμονη του Αγιου στεφανου και εχει πανηγηρη
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από panosgreece »

τυχαιο δεν υπαρχει

νασαι καλα αγαπητε φιλε για το ανοιγμα καρδιας
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από petrosathonas »

Tι να πω βρε παιδιά.
Με το που θα πατήσω το πόδι μου στο καραβάκι κόβονται οι σαρκικοί λογισμοί.
12 φορές έχω πάει στο Άγιο Όρος. Ούτε μία φορά δεν ταλαιπωρήθηκα από τέτοιους λογισμούς.
Οι μέρες περνούσαν και ο νους σκεφτόταν άλλα πράγματα.
Το συζητούσαμε αυτό και με άλλους προσκυνητές. Δεν είναι το ίδιο με όλους.

Πάλι όμως με το που θα βγείς στην Ουρανούπολη...Αν είναι και καλοκαίρι καταλαβαίνετε...
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ... ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 2000 ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ , ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΓΛΥΚΙΑ ΒΡΑΔΙΑ.ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΜ ΚΟΥΤΛΟΥΜΟΥΣΙΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ , ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ . ΣΤΙΣ 2:30 ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΞΕΚΙΝΑ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑΟ ΕΝΑ ΣΤΑΣΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΙ . ΛΙΓΑ ΚΕΡΙΑ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΑΝΟΥΑΛΙ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΟΝΟ ΦΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΟΤΕΙΝΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ . ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ ΑΕΡΑΚΙ ΧΑΙΔΕΥΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ...ΣΕ ΛΙΓΟ ΟΙ ΚΑΛΟΓΕΡΟΙ ΜΕ ΓΛΥΚΕΣ ΜΕΛΩΔΙΚΕΣ ΦΩΝΕΣ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΤΑ ΤΕΡΙΡΕΜ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΚΑΤΑΚΛΥΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ . ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ .
ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΦΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΣΤΑΣΙΔΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ .ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΒΑΖΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΓΥΡΝΑ Ο ΜΟΝΑΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕ ΜΕ ΠΡΟΣΕΞΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ .
ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ ΑΠΟΚΑΜΩΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ...ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΩΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟ ΘΕΟ...ΤΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΗΣΥΧΗ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ!!!
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από smarti »

Ευχαριστουμε παρα πολυ...γι αυτην την ωραια ιστορια που την ζησατε και την μοιραστηκατε μαζι μας.ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!Ανοιξε η καρδια μου, με ολα αυτα που γραψατε!Τι μεγαλη ευλογια...Ευχαριστουμε!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από panosgreece »

μας ελεγε ο γεροντας γαβριηλ φετος το καλοκαιρι ...........

σε μια πολυ μεγαλη παρεα που ειμασταν στο κελι του ενα περιστατικο [ θαυμαστο ]

του γεροντα παισιου [ πολλοι φιλοι που πανε στον γεροντα γαβριηλ θα το ξερουνε ]

- ενας μεγαλος σκηνοθετης ελληνας με καρκινο πηγε στον γεροντα παισιο να παρει την ευλογια του ............ο γεροντας του ειπε θα ζησεις πολλα χρονια ...........................

και αν φυγεις δεν θα ειναι ο καρκινος .

ετσι και εγινε .


Εικόνα
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
sthat
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 21, 2007 5:00 am

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από sthat »

Γύρισα του Αι-Γιαννιού από το ταξίδι μου στο Αγιο Όρος όπου είχα την ευλογία να βρεθώ στην πανήγυρι των Χριστουγέννων στη μονή Φιλοθέου. Δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες... πολλοί έχετε βιώσει τέτοιες καταστάσεις. Θα μείνω μόνο σ' ένα σημείο. Μετά το τέλος της λειτουργίας άκουσα το γλυκόλαλο ήχο ενός κουδουνιού μέσα στο μισοσκόταδο στη λητή που περίμενα να περάσουμε για την τράπεζα. Αποριμένος σε λίγο είδα εναν μοναχό που κρατούσε στο ένα χέρι ενα φαναράκι και στο άλλο το κουδουνάκι και πίσω του το σεβάσμιο ιερέα με το πετραχείλι του που μετέφερε στα χέρια του το Άγιο Ποτήριο καλυμένο με το Μανδήλιο. Επέστρεφαν από το κελί κάποιου ανήμπορου γέροντα που συμμετέσχε και αυτός με τον τρόπο αυτό στη μεγάλη γιορτή. Αιαθάνθηκα ντροπή γιατί εγώ ο ανάξιος δεν μπόρεσα να βιώσω απόλυτα τη γιορτή αλλά ταυχόχρονα θεώρησα οτι ο γέροντας αυτός κοινώνησε και για όλους όσους δεν μπόρεσαν εκείνη τη στιγμή και έδωσε την ευλογία του στον κόσμο άπαντα. Ευχαριστούμε παπούλη, όποιος και αν είσαι. Καλόν παράδεισο
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από petrosathonas »

Βοήθειά σου sthat το προσκύνημα στο Άγιο Όρος.
Με ωραίο τρόπο άρχισες την καινούρια χρονιά.

Πως ήταν? Είχε καθόλου χιόνι στον Άθωνα?
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από heart »

ΕΥΧΑΡΗΣΤΟΥΜΕ sthat ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”