Ρόλος του νονού

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
lewnidas
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 5:00 am

Ρόλος του νονού

Δημοσίευση από lewnidas »

Πάτερ χαιρετώ. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο ρόλος του νονού κατά το Μυστήριο του Βαπτίσματος. Όπως όλα τα παιδιά ο μόνος λόγος για τον οποίο θυμάμαι τον νονό μου είναι λόγω των δώρων που μου έκανε. Από την άλλη ο λογισμός μου μου λέει οτι για να συμμετέχει σε ένα τόσο σημαντικό Μυστήριο πρέπει να έχει κάποιο πνευματικό ρόλο ...
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

χριστιανός Ορθόδοξος

Δημοσίευση από pAntonios »

Είναι αυτός που εγγυάται ενώπιον Θεού και ανθρώπων την κατά Θεόν προκοπή του αναδεξιμιού του.
Πρέπει να είναι χριστιανός Ορθόδοξος και να φροντίσει και για την ορθόδοξη προκοπή του παιδιού που βαπτίζει. Πρακτικά να το οδηγήσει στην Εκκλησία, στην εξομολόγηση. Όταν είναι μικρό να πηγαίνει κάποτε μαζί του να το κοινωνάει και φυσικά και ο ίδιος να αποτελέσει ένα σωστό πρότυπο ανθρώπου του Θεού (το κατά δύναμη).

Δυστυχώς σήμερα έχει μείνει μόνον το τυπικό κομμάτι που είναι τα δώρα και οι λαμπαδούρες...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Re: χριστιανός Ορθόδοξος

Δημοσίευση από ix8ys »

pAntonios έγραψε:Δυστυχώς σήμερα έχει μείνει μόνον το τυπικό κομμάτι που είναι τα δώρα και οι λαμπαδούρες...
Πάτερ, δεν ξέρετε πόσο με θλίβει η αλήθεια των όσων γράψατε. Πλέον, ο νονός δεν είναι τίποτε άλλο από μια «μηχανή» δώρων. Και όταν λέω σε παρέες πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος του νονού (ή του κουμπάρου στο μυστήριο του γάμου) γίνομαι «γραφικός» :(

....Τον τελευταίο καιρό, όλο και περισσότερο, νιώθω ότι η χάρις του Αγίου Πνεύματος μας εγκαταλείπει.... :(
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”