Ερώτηση (πριν τη θεία μετάληψη)

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αχ αυτός ο πονηρός, όλο εμπόδια βάζει!
Δεν πειράζει!
Την επόμενη φορά που θα τον δεις, τότε!
Μέχρι εκείνη τη στιγμή ό,τι και να λες, καλό είναι! Τη νοερά προσευχή σου προτείνω, η οποία, όταν λέγεται και με την δέουσα ταπείνωση, είναι υπερ-αρκετή!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
despinael
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ@ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από despinael »

Δεν ξερω αν διαβασες Ζμαρω το προσωπικο μηνυμα που σου εστειλα παντως δεν θα μου ειναι κοπος αν θελεις, εφοσον θα βρισκομαι Κατερινη το σαββατοκυριακο να έρθω να σε παρω σε οποιο χωριο και αν εισαι και να παμε μαζι στον Πατερ Παυλο.Σου το εγραψα αλλωστε πως θα με χαρωποιησει!!!!


Δεσποινα
Και εκείνος που διψά ας έλθη και εκέινος που το επιθυμεί ας πάρει το νερό της ζωής δωρεάν.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Δεσποινα δεν πηρα κανενα μυνημα σου.Που το στειλες;Πηρες τηλ. τον πατερ Παυλο;
Άβαταρ μέλους
nektarios
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@Κοζάνη

Δημοσίευση από nektarios »

Ο ΜΟΝΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΗΣ ΑΛΛΟΣ .

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ
despinael
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ@ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από despinael »

Οχι δεν του τηλεφωνησα ακομη . :cry: ξεχαστικα να σου πω την αληθεια στην δουλεια μου .Να του τηλεφωνησω το απογευμα καλυτερα για να μην ενοχλησω η αυριο πρωι.Λες να μην μπορεσει να με δεχτει το σαββατο η την Κυριακη? θα εχει πολυ κοσμο??
Και εκείνος που διψά ας έλθη και εκέινος που το επιθυμεί ας πάρει το νερό της ζωής δωρεάν.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Ο πατερ Παυλος εξομολογει καθε πεμπτη,αλλα ετυχε και σε εμενα προσωπικα πριν μπω στο νοσοκομειο, να μου πει να παω και σα ββατο να εξομολογηθω.Εγω θα ελεγα να τον παρεις τηλ. και να του πεις οτι εισε η κοπελα απο θεσ.νικη.Σημερα θα ειναι στο πνευματικο κεντρο μετα της 6 και εξομολογει.Μπορει να πιασει και μεσανυχτα.γιατι δεν τον παιρνεις ενα τηλ. γυρω στις 5.30 με 6.Και αν δεν το σηκωνει ,ξαναπροσπαθησε.Παει και πολυ νεολαια εκει στον αγιο Φωτιο.Οταν ερθεις κατερινη παρε με αν θες ενα τηλ. να ρθεις για καφε στο Νεο Κεραμυδι,στο σπιτι μου.Ειναι 5 λεπτα απο Κατερινη,και αν θες και μπορεσω να βολεψω και τα παιδια μου ,πηγαινουμε και μαζι.Μονο θα πρεπει να προσεχεις τις λακουβες αν ερθω ,γιατι ενγχηρηστηκα πριν 2 βδομαδες στη μεση.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

despinael έγραψε:Οχι δεν του τηλεφωνησα ακομη . :cry: ξεχαστικα να σου πω την αληθεια στην δουλεια μου .Να του τηλεφωνησω το απογευμα καλυτερα για να μην ενοχλησω η αυριο πρωι.Λες να μην μπορεσει να με δεχτει το σαββατο η την Κυριακη? θα εχει πολυ κοσμο??
Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να βρεις κάποιον πνευματικό στη Θεσσαλονίκη! Για λόγους πρακτικούς : Δεν μπορεί όποτε έχεις κάποιο πρόβλημα να τρέχεις στην Κατερίνη!
Προς αποφυγήν τυχόν παρεξηγήσεων, αυτό δεν σημαίνει ότι ο συγκεκριμένος ιερέας που σου προτείνει η Σμαραγδή δεν είναι καλός (για όνομα του Θεού), ή ότι η Κατερίνη δεν είναι ωραία πόλη (πέρασα 8,5 υπέροχα χρόνια της παιδικής μου ζωής), αλλά ο πνευματικός πρέπει να είναι μια αρκετά μόνιμη σχέση και πριν την ξεκινήσεις να σκεφτείς την μετακίνηση που είναι ανασταλτικός παράγοντας!
Εξ άλλου υπάρχουν εδώ αρκετά μέλη του forum από την συμπρωτεύουσα, που - υποθέτω - ευχαρίστως θα σου στέλνανε πμ με την άποψή τους για κάποιον καλό πνευματικό.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”