Κοίμηση πνευματικού και αναζήτηση νέου!

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

avoros
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από avoros »

katerina71 έγραψε:Εγώ μένω Πειραιά (Κορυδαλλό). Συμφωνώ πως θα πρέπει να είναι κοντά στο σπίτι μας. Υπάρχει κάποιος κοντά?
Στους Αγίους Αναργύρους -Καραβά .Ενα ''μοναστηράκι'' με ηγούμενο τον π. Μεθόδιο Κρητικό (ο οποίος έχει εκπομπή στο ραδιόφωνο της Πειραεικής Εκκλησίας , καθώς και ο πατέρας του π. Γεώργιος Κρητικός.
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

mikegs έγραψε:Φιλοι μου γεια σας, θα ηθελα λιγη βοηθεια στην αναζητηση πνευματικου. Ειμαι νεος σε ηλικια και δεν ειχα ποτε πριν πνευματικο ουτε εχω εξομολογηθει ποτε ως τωρα.. θελω να βρω καποιον πνευματικο ωστε να με βοηθησει στον αγωνα μου. Μεχρι τωρα ελεγα πως οταν καταφερω να παω στο Αγιο Ορος θα βρω εκει καποιον καλο αλλα τωρα μου ειναι λιγο δυσκολο να παω και μαλλον θα αργισει να γινει αυτο και δεν μπορω να περιμενω πρεπει να βρω εδω καποιον, μου φαινεται ομως λιγο δυσκολο να τον βρω.. εσεις οσοι εχετε πως τον βρηκατε και πως τον εμπιστευτηκατε χωρις να τον γνωριζετε απο πριν;





αγαπητε μοι φιλε,

ειναι πολυ προσωπικο το θεμα του ποιος πνευματικος μας αναπαυει.κανεις δν μπορει να εξηγησει π.χ. γτ τον αναπαυει ο δεινα πνευματικος και οχι ο ταδε.ειναι κατι πολυ βαθεια μεσα μας!γνωμη μου ειναι να βρεις ενα πνευματικο οσο γινεται πιο κοντα στο σπιτι σου ,ει δυνατον,ουτως ωστε η αποσταση να μη γινεται προσκομμα ευκολο στην μεταβαση σου στον πνευματικο!
υπαρχουν παρα πολλοι καλοι και εμπειροι πνευματικοι στην αθηνα.και μαλιστα "κρυμμενοι" στις ενοριες του-δηλ.χωρις να εχει απλωθει η φημη τους για καποιο λογο...!
σου συνιστω τους εξης

π.Γαβριηλ στο παρεκκλησιο του αγ.ανδρεου στην πλ.Αμερικης(οδ.Λευκωσιας)
π.Σαραντης Σαραντος κοιμηση θεοτοκου Αμαρουσιου
π.Θεμιστοκλης αγ.Ελευθεριου Αχαρνων(πλησιον ηλεκτρικου σταθμου"αγ.Ελευθεριος")
π.Χρυσοστομος Παπαθανασιου αγ.Παρασκευης ομωνυμου δημου
π.Κων/νος στην Αγ.Μαρινα Ιλισσιων
π.Γεωργιος κ π.Σαββας στον Αγ.Γερασιμο Ιλισσιων

και αλλοι παρα πολλοι καλοι ,διακριτικοι και εμπειροι πνευματικοι,"ων ουκ εστιν αριθμος"υπαρχουν στην αθηνα.σχεδον σε καθε ναο υπαρχει καποιος καλος πνευματικοςαν θελεις ,πες μας την περιοχη σου ,να ρωτησουμε και να μαθουμε για την συγκεκριμενη περιοχη για τους λογους που προανεφερα.

καλον αγωνα


Υ.Γ. αν θελεις κ μπορεις ,πες σε γενικες γραμμες σε ποια περιοχη περιπου κατοικεις,ουτως ωστε να βρουμε καποιον πνευματικο να ειναι σχετικως κοντα σου και τοπικα!κακα τα ψεματα,και η μεγαλη αποσταση πολλες φορες γινεται προσκομμα στην τακτικη εξομολογηση...
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

panagiafiladelfeias έγραψε:Το να βρεις πνευματικό είναι μια πάρα πολύ προσωπική υπόθεση...... Προσευχήσου και θα βρείς, ζήτα και θα σου δωθεί. Ο Θεός να σας φωτίζει και να σας καθοδηγεί
Καλώς ήρθατε πάτερ στη συντροφιά μας. Θα περιμένουμε με αγωνία τις δημοσιεύσεις σας και σίγουρα θα μας ωφελήσουν πολύ.

Καλώς ήρθες και εσύ mikegs.
Είμαι βέβαιη ότι ο Θεός θα σου στείλει τον κατάλληλο πνευματικό, όπως συνέβη και με εμένα. Δεν μου τον συνέστησε κανείς. Κι εμένα μου φαινόταν πολύ δύσκολο, αλλά ένιωσα εμπιστοσύνη.

Βέβαια καλό θα είναι να μην υπάρχει τεράστια γεωγραφική απόσταση, αλλά δεν είναι αυτό το πιο σημαντικό.

Κάνε το βήμα και εμπιστεύσου το Θεό.
Και, αν η πρώτη απόπειρα δεν "πετύχει", μην το βάζεις επ' ουδενί κάτω !!
Ο διάβολος θα βάζει πολλά εμπόδια προκειμένου να μην εξομολογηθούμε.

Να είσαι αποφασισμένος. Αξίζει να προχωρήσεις !!!
panagiafiladelfeias
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 16, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: π.Παντελεήμων@Ν. Φιλαδέλφεια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiafiladelfeias »

ευχαριστώ πολύ Cordelia ο Θεός και η Παναγία μας να σε οδηγεί και να σε φροντίζει. συμφωνώ με αυτά που λες . Σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω με τη πρώτη δυσκολία. Και εγώ ωφελούμε πολύ από αυτά που διαβάζω και είναι πραγματικά μια οάση να μπορείς στη εποχή μας να διαβάζεις τόσους προβληματισμούς
avoros
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από avoros »

mikegs έγραψε:Φιλοι μου γεια σας, θα ηθελα λιγη βοηθεια στην αναζητηση πνευματικου. Ειμαι νεος σε ηλικια και δεν ειχα ποτε πριν πνευματικο ουτε εχω εξομολογηθει ποτε ως τωρα.. θελω να βρω καποιον πνευματικο ωστε να με βοηθησει στον αγωνα μου. Μεχρι τωρα ελεγα πως οταν καταφερω να παω στο Αγιο Ορος θα βρω εκει καποιον καλο αλλα τωρα μου ειναι λιγο δυσκολο να παω και μαλλον θα αργισει να γινει αυτο και δεν μπορω να περιμενω πρεπει να βρω εδω καποιον, μου φαινεται ομως λιγο δυσκολο να τον βρω.. εσεις οσοι εχετε πως τον βρηκατε και πως τον εμπιστευτηκατε χωρις να τον γνωριζετε απο πριν;
Πριν περίπου 25 χρόνια είχα ακριβώς τις ίδιες ανησυχίες, παρ΄όλο του ότι από παιδί ήμουν κοντά στην εκκλησία και στην εξομολόγηση. Μεγαλώνοντας όμως ήθελα ένα πνευματικό για τα δεδομένα της δικής μου ατομικότητας( μυαλά ,χαρακτήρα, πνευματικές γνώσεις κ.λ.π.) .Αρχισα , λοιπον, να ρωτώ (δεν υπήρχε και το internet) ,να ψάχνω ,να διαβάζω. Ευτυχώς η καλή χριστιανική παιδεία που είχα ξύπνησε μέσα μου και μου θύμισε , αυτό που έπρεπε να είχα κάνει από την αρχή της έρευνας αναζήτησης πνευματικού και όχι απλά εξομολόγου , ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΗ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ. Σου μιλάω εντίμως μετά από όχι μεγάλη ούτε χρονοβόρα , αλλά αποφασιστική και ''ζουμερή'' ΠΡΟΣΕΥΧΗ '' ο κατάλληλος ΓΙΑΤΡΟΣ βρέθηκε α μ έ σ ω ς , και μάλιστα χωρίς να τον γνωρίζω από πριν και ούτε ποτέ μέχρι τότε να έχω ακούσει οτιδήποτε γιαυτόν .Εμπιστέψου , λοιπόν, μόνο τον ΘΕΟ χαλαρά χωρίς αγωνία , αλλά όμως με αποφασιστικότητα.
mikegs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mikegs »

Και εγω αυτο πιστευω πως με την προσευχη θα βοηθησει ο Θεος να βρω πνευματικο γι' αυτο θα προσευχηθω.. Μενω κοντα στον αγ Ελευθεριο οποτε θα παω και στον π.Θεμιστοκλης, ευχαριστω φιλε μου alithi. Εχετε δικιο σεν πρεπει να το βαζουμε ευκολα κατω, πριν λιγο καιρο ενα πρωινο λεω δεν θα παω στη σχολη μου και θα παω στην ενορια μου να εξομολογηθω αλλα οταν πηγα το πρωι κατι ειχε γινει και ηταν κλειστα και δυστυχως δεν ξαναπηγα γιατι στενοχωρηθηκα που ετυχε εκεινη τη μερα να ειναι κλειστα.[/img]
mikegs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mikegs »

Πατερ ειδα που γραφεις τοπος Ν. Φιλαδελφεια, ειστε εκει σε καποια ενορια;
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Δημοσίευση από iliasgr »

Aδελφοι γεια σας.Για πρωτη φορα χθες επισκεφθηκα τον πνευματικο παπα-Γαβριηλ στο εκκλησακι του Αγιου Ανδρεα στην οδο Λευκωσιας και εξομολογηθηκα μετα απο πολλα χρονια ,πληρη αμαρτιων και ασωτειας.Ανεπιφυλακτα προτεινω σε οποιον δυσκολευεται(ντρεπεται) την εξομολογηση,να απευθυνθει στον πατερα Γαβριηλ .Θα βοηθηθει πολυ.Ειναι πολυ ,μα πολυ διακριτικος.ο Θεος να τον εχει καλα.
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Δημοσίευση από iliasgr »

αδελφοι,καλημερα σας.μετα απο πολλα χρονια που ειχα να εξομολογηθω και να κοινωνησω,κατεφυγα στον πατερα Γαβριηλ Τσαφο,στον Αγιο Ανδρεα.ειναι καταπληκτικος.........................
αν καποιος δυσκολευεται (ντρεπεται)να εξομολογηθει,ας κανει μια προσπαθεια στον πατερα Γαβριηλ.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ
ελεησον με ο Θεος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”