Απολογία filtor για τα περί πολέμου

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Κλειδωμένο
NIKHTARAS
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από NIKHTARAS »

tinios έγραψε:NIKHTARAS έγραψε

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ KAI ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ
Μαρτυρίες προσκυνητών Γέροντας Παΐσιος ο Αγιορείτης 1924-1994 ,τόμος 1, Σελ 278-279



ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ -ΚΟΥΒΟΥΚΛΙΩΤΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ , ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Μου είπε : ‘Έχω την εντύπωση ότι έφτασε η ώρα. Πιστεύω ότι έφτασε η ώρα ’.
«Ποια ώρα Γέροντα ;»
‘Η ώρα να πάρουμε την Πόλη’.
«Την Πόλη πως θα την πάρουμε ;Θα έχουμε πάλι πόλεμο;»
‘Όχι δεν θα έχουμε ούτε μια ντουφεκιά. Δεν πρόκειται να γίνει πόλεμος’.
«Τότε Γέροντα πως θα την πάρουμε την Πόλη;»
‘Την Πόλη θα μας την δώσουν ,
«Ποιοι; Οι Τούρκοι; Είναι δυνατόν;»
‘’όχι την Πόλη θα μας την δώσουν οι Ρώσοι . Θα την πάρουν σε πόλεμο που θα κάνουν με την Τουρκία και θα την δώσουν σε μας ’.
«Μα Γέροντα τόσο μας αγαπάνε οι Ρώσοι , ώστε να μας δώσουν την Πόλη, έτσι , χωρίς πόλεμο;»
‘Όχι θα ξέρουν ότι δεν πρόκειται καμία επιδίωξη τους να πραγματοποιηθεί , εάν δεν μας δώσουν την Πόλη . Έτσι θα αναγκαστούν να μας την παραχωρήσουν ’.
«Γέροντα τι θα γίνει μετά από αυτό ; Οι Τούρκοι τι Θα γίνουν ;»
‘Αυτοί θα καταστραφούν . Πραγματικά θα σβήσουν από τον χάρτη , διότι είναι ένα έθνος , το οποίο δεν προέκυψε από την ευλογία του Θεού. Θα σβήσουν ως έθνος και η έκταση ολόκληρης της Τουρκίας θα είναι μια αχανής έρημος , στην οποία , για να συναντήσει κανείς άνθρωπο , θα πρέπει να περπατάει εφτά ώρες!’


filotas έγραψε
Ειλικρινά λυπάμαι για το κατάντημά μας. Από τη μια ο ένας βρίσκεται σε παραλήρημα κι ο άλλος το εκμεταλλεύεται για να βγάλει το μένος του εναντίον της Εκκλησίας και του κλήρου
.


Πραγματικά, και οι δύο θέσεις είναι επικίνδυνες.
Η εμμονή, δεν είναι ίδιον, ενός Ορθόδοξου.


Ευχαριστώ Φίλε που με επιβεβαίωσες .
«Όχι δεν θα έχουμε ούτε μια ντουφεκιά. Δεν πρόκειται να γίνει πόλεμος»

«ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΘΑ ΜΑΣΑ ΤΗΝ ΔΩΣΟΥΝ ΟΙ ΡΩΣΟΙ».


Άρα που βλέπουν οι διάφοροι τον «ΠΟΛΕΜΟ ΕΛΛΑΔΑΣ – ΤΟΥΡΚΙΑΣ « ????




.
NIKHTARAS
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από NIKHTARAS »

filotas έγραψε:
NIKHTARAS έγραψε:
eggys έγραψε:Έσονται γαρ οι άνθρωποι πλούσιοι εν ταις ημέραις εκείναις σφόδρα, και εν γαλήνη και ειρήνη βαθεία εσθίοντες και πίνοντες, γαμούντες και εκγαμίζοντες, εν αδεία πολλή πορευόμενοι, και αμερίμνως τοις γηΐνοις επαναπαυόμενοι, και εν τω μη είναι πόλεμον επί της γης συγκόψουσι τας σπάθας αυτών εις ζιβύνας και εις δρέπανα και εις εργαλεία γεωπονικά. Και μετά ταύτα δώσει το πρόσωπον αυτού επί ανατολάς, και ταπεινώσει τους υιούς Άγαρ. Οργισθήσεται γαρ αυτοίς ο Κύριος δια την βλασφημίαν αυτών ην εβλασφήμησαν εις τον Κύριον ημών Ιησούν Χριστόν, και δια την των Σοδόμων ασέλγειαν ην κατεργάζονται. Πολλοί δε εξ αυτών το άγιον Βάπτισμα κοιμισάμενοι ευάρεστοι γενήσονται και τιμηθήσονται παρά του ευσεβούς βασιλέως εκείνου, τους δε λοιπούς ολέσει, και εμπυρίσει, και βιαίω θανάτω παραδώσει.

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.....................


Αγαπητέ μου eggys . Τα Σόδομα ΤΙ ΣΧΕΣΗ έχουν
με την Κωνσταντινούπολη και τον «ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΟ ΠΟΛΕΜΟ»
που μάλιστα μας είπαν κάποιοι ότι ΘΑ ΕΓΕΝΕΤΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
και έπειτα παρέτειναν την ημερομηνία μέχρι 10 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ και ο φίλος ο
ΜΗΤΣΑΚΟΣ μας είπε να περιμένουμε να φύγει και ο ΟΚΤΩΒΡΗΣ ,
διότι είναι και το ΠΑΛΑΙΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ στην μέση ???
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ KAI ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ .

Όμως ΔΥΟ ερωτήσεις να σου κάνω φίλε . Πήγες ποτέ σου στρατό ??
Πολέμησες ποτέ σου ??? Έχω τον λόγο μου που σε ρωτώ .
Τα λόγια των γραφών τα εξηγούν ΠΟΛΛΟΙ
όπως τους ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ και ειδικά οι ΠΑΠΑΔΕΣ για να δημιουργήσουν
ΦΟΒΟ και ΤΡΟΜΟ , ώστε τα «πρόβατα» να μαζωχτούν στις στάνες .
Τους «πελάτες» δηλαδή να ΜΗΝ τους χάσουμε .... Και ο νοών ΝΟΕΙΤΩ .
Ο δε ανοείτω , ψάχνει για πολέμους και καταστροφές την στιγμή που
ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΙΑ συμπεριφέρονται όπως ο ΦΙΛΟΣ με την ΓΚΟΜΕΝΑ .
Και εις ανώτερα ΕΛΛΑΔΑ .



.
Ειλικρινά λυπάμαι για το κατάντημά μας. Από τη μια ο ένας βρίσκεται σε παραλήρημα κι ο άλλος το εκμεταλλεύεται για να βγάλει το μένος του εναντίον της Εκκλησίας και του κλήρου.

Άνθρωπέ μου αφού έχεις τέτοια γνώμη για την Εκκλησία και τον κλήρο τι δουλειά έχεις σ΄αυτό το χώρο. Ξέρεις πόσα forum κυκλοφορούν που βρίζουν την Εκκλησία; Πήγαινε εκεί και πες ότι θες. Όχι όμως εδώ. Είναι ντροπή σου.

Άσε μας εδώ να συζητήσουμε για τα θέματα που ενδιαφέρουν εμάς που πιστεύουμε ότι ο κλήρος πρέπει ν΄αποτελεί κι αποτελεί σε μεγάλο βαθμό την προσφορά της Εκκλησίας μπροστά στο Θυσιαστήριο. Οι κληρικοί είναι οι καλύτεροι από μας, αν αυτοί είναι χάλια φαντάσου τι είμαστε εμείς οι υπόλοιποι.



ΧΑΧΑΧΑ . ΑΝ αυτό κατάλαβες φιλαράκο ,
τότε έχεις ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ .
Την ΕΚΚΛΗΣΙΑ την ρεζίλεψαν οι ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΟΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ .
ΔΕΝ είμαι ΕΓΩ που ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΣΑ τον ΚΟΣΜΟ ....

ΕΓΩ να δεις πόσο σε λυπάμαι για την «ευστροφία» του μυαλού σου .



.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Μου αρέσει "Νικηταρά", που το αναδημοσιεύεις κιόλας. Εγώ θα στη θέση σου θα είχα εξαφανιστεί απ΄τη ντροπή μου, τουλάχιστον απ΄αυτή τη συζήτηση.

Αλλά φαίνεται στις μέρες μας η ντροπή έχει λείψει.

Τον Εγγύς μπορούμε να τον κατηγορήσουμε μόνο για τρέλλα. Εσένα όμως η συμπεριφορά σου είναι εσκεμμένη και προσβάλλει βάναυσα αυτό το χώρο.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”