Ο καλύτερός μου φίλος

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
saris
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Δεκ 12, 2005 6:00 am

Ο καλύτερός μου φίλος

Δημοσίευση από saris »

Πάτερ Αντώνιε θα ήθελα να ρωτήσω ποια θα πρέπει να είναι η συμπεριφορά μας εάν κάποιος φιλος μας μπλέξει στα πλοκάμια κάποιας αίρεσης.
(Εννοώ απέναντι στο φίλο μας)
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ΑΙΡΕΣΗ

Δημοσίευση από pAntonios »

Το ερώτημα είναι υποθετικό η πραγματικό;

ΑΝ το δεύτερο γι ποιά αίρεση μιλάμε,
τι ηλικίας είναι ο άνθρωπος
και πόσο έχει μπλέξει;
saris
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Δεκ 12, 2005 6:00 am

Δημοσίευση από saris »

Π.Αντώνιε το ερώτημα μου είναι υποθετικό αλλά έχει συμβεί σε κοντινά μου πρόσωπα με φίλους τους.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

saris έγραψε:Π.Αντώνιε το ερώτημα μου είναι υποθετικό αλλά έχει συμβεί σε κοντινά μου πρόσωπα με φίλους τους.
Εμένα έχει μπλέξει μια θεία μου εδώ και χρόνια
Στην αρχή δεν της μιλούσα , είχαμε βριστεί στο τηλέφωνο γιατί μου είχε πει κάτι για τον Αγιο Σπυρίδωνα και τα είχα πάρει στο κρανίο
Στη πορεία της έστειλα κάποια κείμενα για την αίρεση που έμπλεξε με σκοπό να συνέλθει
Μου απάντησε δίνοντάς μου ένα βιβλίο τους και λέγοντάς μου να ακούσω το ραδιοφωνικό τους σταθμό
Αφού είδα ότι δεν άλλαζε , μπήκα σε άλλο σχέδιο
Ξαναμιλάω μαζί της, τηλεφωνιόμαστε , βρισκόμαστε που και που και προσπαθώ να της βγάλω το παλιό της εαυτό που ήταν όλο χιούμορ και αστεία
Από όταν έμπλεξε μαζί τους έμοιαζε μετά σαν ρομπότ ( πεντηκοστιανοί )
αγέλαστη και υπνωτισμένη
Τα κατάφερα και όποτε μιλάμε μαζί στο τηλέφωνο μου λέει "τώρα δε μπορώ να σου μιλήσω πάρε με μετά να τα πούμε άνετα" και έτσι λέμε κάνα αστείο της θυμίζω τα παλιά για να έχει θύμηση του παλιού εαυτού της
Είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω , όποτε μπορώ αναφέρω τίποτα Θεολογικό του τύπου "πήγα στην εκκλησία και άναψα κεράκι" κτλπ
Την παίρνω για χρόνια πολλά στις γιορτές των αγίων και γενικά δεν συζητάμε τίποτα Θεολογικό

Τις προσπάθειές μου τις έκανα
Μαλώσαμε δεν μιλούσαμε
Τώρα επικοινωνούμε με καλή καρδιά και αγάπη γιατί δεν θέλω να νομίζει πως σαν Χριστιανός Ορθόδοξος κι όλας δεν έχω μέσα μου αγάπη όπως πρεσβεύω
Απλά δεν ανοίγω ΚΑΜΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ μαζί της ούτε για αστείο

Απλά ελπίζω να τη φωτίσει ο Θεός γιατί έχει πολύ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλή καρδιά και ευαίσθητη

Αυτά όσο αφορά τη δική μου εμπειρία με συγγενικό πρόσωπο σε αίρεση
Καλή Σαρακοστή
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευση από pAntonios »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αγαπητέ...
Γεγονός είναι ότι έχουμε να κάνουμε με μεγάλη ποικιλία περιπτώσεων.
Εξαρτάται από το είδος της αίρεσης, από την ηλικία του ατόμου, τη σχέση του μαζί μας και τόσα άλλα.

Υπάρχουν ας πούμε άνθρωποι που ανήκουν στη ΧΟΕ και νομίζουν ότι είναι καλοί Χριστιανοί επειδή πηγαίνουν εκκλησία και διαβάζουν την Αγία Γραφή. Πρέπει να τους μιλήσουμε για την αξία των μυστηρίων, να τους φέρουμε σε επικοινωνία με κάποιον κληρικό που γνωρίζει ή κάποιο θεολόγο πιστό (διότι υπάρχουν και οι άπιστοι!).
Φυσικά αυτό προυποθέτει ότι θα είμαστε κι εμείς ενήμεροι για την πίστη μας...

Και βέβαια η καλύτερη βοήθεια είναι το να γίνουμε εμείς ζωντανοί Χριστιανοί, μέλη της Εκκλησίας του Χριστού, έτσι ώστε η παρουσία μας να εμπνέει το σεβασμό σε ότι πιστεύουμε και η προσευχή μας γι αυτούς να είναι ενεργή και να πιάνει...

Ο ΑΠόστολος μας συμβουλεύει να συμβουλεύουμε 1-2 φορές. Από εκεί και μετά να εγκαταλείπουμε τα λόγια διότι συνήθως δεν πιάνουν και ίσως να βλαφτούμε κι εμείς...
Ας μείνουμε τότε στην προσευχή που είναι το πιο δυνατό όπλο και για μας αλλά και για εκείνους στο να απαλλαγούν από την πλάνη και να πλησιάσουν στο Φως.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Είχα διαβάσει ένα πολύ ωραίο άρθρο που εξηγούσε το τι πρέπει να κάνουν οι γνωστοί και φίλοι κάποιου που έχει μπλέξει σε αίρεση αλλά δυστυχώς δεν το βρίσκω. Ίσως αν θες να ρίξεις μια ματιά εδώ:
http://www.ppu.gr/greek/sects_gr.htm
http://www.ppu.gr/greek/book_gr1.htm#book_25

Και από την εκκλησία της Ελλάδος:
http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/ ... resies.htm
(κάποια από αυτά θα σε βοηθήσει πιστεύω....)
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Έχω έναν ξάδερφο ο οποίος μετά από μία εκρηκτική επαγγελματική επιτυχία για μία δεκαετία παρέπαιε στον γάμο του.
Ενδεχομένως η διάθεσή του για δουλειά να ήταν αντιστρόφως ανάλογη της διάθεσής του να υποταχθεί στον ζυγό του γάμου...
Αφού εκδήλωσε κάποια περίεργα συμπτώματα - το 2000 στο μιλένιουμ γέμισε το σπίτι τροφές μήπως καταστραφεί ο κόσμος :lol: - και έχοντας μια συμπεριφορά μεταξύ κατάθλιψης και κυνικότητας έμπλεξε με τον κ.Αντώνη Καλογήρου και τα σεμινάρια με τίτλο "ΜΠΟΡΩ", "ΜΠΟΡΕΙΣ" ή κάτι τέτοιο.
Στην αρχή πήγε σε ένα τριήμερο σεμινάριο και ήρθε - μέσα σε τρεις μέρες! - άλλος άνθρωπος!
Συγκλονισμένος ο ίδιος μου έλεγε που περπάτησε στην φωτιά και άλλα τρελά.
Επί δύο χρόνια κάθε εβδομάδα κατέβαινε στην Θεσσαλονίκη και συναντιόταν - εν είδη εκκλησίας - με τους ομοίους του.
Η συμπεριφορά τώρα πια ήταν μεταξύ του υπερενθουσιασμού και της κατάθλιψης.
Το πρόβλημα όμως με τον γάμο του παρέμενε γιατί δεν ταπεινωνόταν!
Είναι χαρακτηριστικό - μας το είπε η γυναίκα του - πόσο εξαγριώθηκε όταν σε ερώτησή του προς αυτήν για το εάν άλλαξε όλον αυτόν τον καιρό που παρακολουθεί τα σεμινάρια όταν αυτή του απάντησε "όχι, καθόλου!"
Έγινε σαν θηρίο!!!
Μια μέρα μου είπε ότι είχε οδηγό-άγγελο τον συγχωρεμένο τον ...πατέρα μου ο οποίος ήταν ένας φοβερός άνθρωπος που άφησε ιστορία στην περιοχή με τον μοναδικό χαρακτήρα που είχε και την αγάπη του κόσμου προς αυτόν.
Τότε πάγωσα!
Είδα ότι η κατάσταση πήγαινε για σχιζοφρένεια.
Τον άκουγα όμως.
Αυτός μου έλεγε τα δικά του, εγώ τον άκουγα αλλά του έλεγα και τα της Ορθοδοξίας δίνοντάς του κάποια βιβλία ή ομιλίες.
Αυτή η κατάσταση συνεχίστηκε καιρό ώσπου κάποια στιγμή τον Δεκέμβριο τον έπεισα να πάμε στο Άγιον Όρος όπου τελικά - αφού είδε το αδιέξοδο του δρόμου του - εξομολογήθηκε και πιστεύω πως τώρα πήρε τον δρόμο του Θεού.
Μάλιστα μπαίνοντας στο Όρος μου είπε "αισθάνομαι σα να επιστρέφω στον Χριστό".
Προσκυνήσαμε στην Παναγούδα όπου μόλις μπήκε άρχισε να κλαίει με αναφιλητά...
Δόξα σοι ο Θεός!!!
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Είναι φανερή η δαιμονική επήρεια.

Δημοσίευση από pAntonios »

Συγκλονιστική εμπειρία!
Ευχαριστούμε πολύ για τη μαρτυρία σας.
Είναι φανερή η δαιμονική επήρεια.
Στο Άγιον Όρος οι δαίμονες παρέδωσαν τα όπλα και ο άνθρωπος λυτρώθηκε (χωρίς να σημαίνει ότι δεν έφταιξε πριν!).

Γι αυτό είπα ότι πρέπει να κάνουμε περισσότερο προσευχή για τους αιρετικούς διότι τις περισσότερες φορές πιστεύω, δεν είναι θέμα επιχειρημάτων και λογικής.
Άλλωστε όποιος είναι λογικός και καλοπροαίρετος μπορεί να ψάξει μόνος και να βρει την αλήθεια!

"Κύριε τους πεπλανημένους επανάγαγε στη λογική σου ποίμνη"

ΑΜΗΝ!
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Παρέλειψα να αναφέρω - για να είναι πιο ολοκληρωμένη η περιγραφή - ότι μόλις είδα ότι δεν έπαιρνε από λογική συζήτηση μαζί του, έδωσα το όνομά του για μνημόνευση και σαρανταλείτουργο σε ένα μοναστήρι του Αγίου Όρους, σε κάποιον γνωστό μου μοναχό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”