Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Dimitris39 έγραψε:Αν υπάρχει ζωή θέλω να ζήσω

Νικολάου
Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής
Παρουσίαση

Άρχισα να γράφω στο Κάθισμα του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου, κοντά στον αρσανά της Σιμωνόπετρας. Τελείωσα αργότερα στο νησί του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου, στην Πάτμο, στο Κουβάρι. Και οι δύο τόποι ησυχαστικοί και ερημικοί. Σημεία προσευχής. Συνολικά χρειάστηκαν λίγες μόνο μέρες. Συντροφιά μου ο αρχοντικός μαθητής της αγάπης. Ο ειλικρινά αγαπών και όντως ηγαπημένος. Το κείμενο δεν μπορούσε παρά να είναι καρπός αγάπης και ησυχίας· είναι καρπός ερήμου. Θα έλεγα και προσευχής, αλλά φοβούμαι τις παρεξηγήσεις των νοσηρών υπερβολών.
Τα ερωτήματα -επέλεξα εκατό για να είναι στρογγυλός ο αριθμός- και ο διάλογος είναι όλα αυθεντικά. Τα πρόσωπα είναι επίσης αληθινά, αν και με διαφορετικά προφανώς ονόματα. Η συζήτηση δεν ήταν αυτοτελής, αλλά αποτελεί μία σύνθεση με επιλογή ερωτημάτων. Όλα αυτά όμως δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία. Αυτό που βαραίνει είναι μέσα από αυτά να φανεί αυθεντικά η ανθρώπινη φύση και καθαρά το πρόσωπο του αληθινού Θεού. Δεν υπάρχει τίποτα που να αξίζει περισσότερο σε αυτή τη ζωή. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
Περιεχόμενα

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΡΟΛΟΓΙΚΑ
Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Θεός στη ζωή μου; Γιατί;
"Άνθρωπος εν τιμή ων ου συνήκε"
Ούτε υπάρχει, ούτε δεν υπάρχει. Είναι!
Γνώση και πίστη
ΣΤΟ ΞΩΚΚΛΗΣΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΕΤΡΟΥ
Τι την θέλουμε την Εκκλησία;
Ψήγματα "άλλης" λογικής
"Ξένον άκουσμα"
ΣΤΗ ΣΚΗΤΗ ΤΟΥ ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΣ ΛΗΣΤΟΥ
Θέλω να ζήσω
ΑΝΤΙ ΕΠΙΛΟΓΟΥ
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από aposal »

Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το βιβλίο με τίτλο: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΒΙΒΛΙΟ 1 του συγγραφέα WALSCH NEALE DONALD;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από xristianos.net »

aposal έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το βιβλίο με τίτλο: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΒΙΒΛΙΟ 1 του συγγραφέα WALSCH NEALE DONALD;
Το βιβλίο είναι έκδοση "Δυναμική της Επιτυχίας".

Η Ζ’ Συνδιάσκεψη Εντεταλμένων Ορθοδόξων Εκκλησιών και Ιερών Μητροπόλεων για θέματα αιρέσεων και παραθρησκείας, που συγκλήθηκε στην Αλίαρτο το 1995, κατέταξε την οργάνωση «Δυναμική της Επιτυχίας» ή «Success Dynamics», στις ομάδες οι οποίες είναι ασυμβίβαστες με την Ορθόδοξη Πίστη και ζωή.

(Στον κατάλογο έχει τον α.α. 349)
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από aposal »

Ευχαριστώ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Τωρα βεβαια, με ποιον "Θεο", συζητα ο τυπος αυτος, ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια.

Λιγα βιογραφικα παντως δεν βλαπτουν..

Ο Νιλ Ντόναλντ Ουόλς ζει με τη γυναίκα του Νάνσι στο ησυχαστήριο που έχουν ιδρύσει μέσα σε μια δασώδη περιοχή στο νότιο Όρεγκον. Έχουν δημιουργήσει μαζί το Recreation (αναδημιουργία, αλλά και αναψυχή στα αγγλικά), ένα μη κερδοσκοπικό ίδρυμα για την προσωπική ανάπτυξη και την πνευματική κατανόηση, που στόχο του έχει να ξανακερδίσουν οι άνθρωποι τον εαυτό τους. Ο Ουόλς δίνει διαλέξεις και συντονίζει εργαστήρια από τη μια άκρη της χώρας ως την άλλη, αλλά και σε όλο τον κόσμο, για να υποστηρίξει και να διαδώσει τα μηνύματα της τριλογίας του "Συζήτηση με το Θεό".

Και ενα αποσπασμα απο το βιβλιο του..

"Έχω ακούσει το κλάμα της καρδιάς σου. Έχω δει την αναζήτηση της ψυχής σου. Ξέρω πόσο βαθιά έχεις ποθήσει την αλήθεια. Το φωνάζεις με πόνο, το φωνάζεις με χαρά. Αδιάκοπα. Με ικετεύεις.
Να εμφανιστώ. Να αποκαλυφθώ. Το κάνω εδώ τόσο ξεκάθαρα που δεν μπορείς να το παρανοήσεις. Με γλώσσα τόσο απλή που δεν μπορείς να μπερδευτείς. Με λέξεις τόσο κοινές που δεν μπορείς να χαθείς μέσα στην περιττολογία. Έλα, λοιπόν. Ρώτα με οτιδήποτε. Οτιδήποτε. Θα βρω τον τρόπο να σου φέρω την απάντηση. Ολάκερο το σύμπαν θα χρησιμοποιήσω για να το κάνω…" Φαντάσου να μπορείς να κάνεις στο Θεό τις πιο δύσκολες ερωτήσεις που έχουν σχέση με την ύπαρξή σου, την αγάπη και την πίστη, τη ζωή και το θάνατο, το καλό και το κακό. Φαντάσου να σου έδινε ο Θεός ξεκάθαρες και κατανοητές απαντήσεις... Συνέβη... Μπορεί να συμβεί....


Και δεν μπορω να αντισταθω στον πειρασμο να μην σχολιασω.

Αφου του αρεσουν οι απλες λεξουλες, αιντε να το παμε ετσι..

Τι λε ρε, μαστορα; Πως παει το μεροκαματο, εχει τιποτα κινηση, η να το κλεισουμε;

Δεν "μιλησε" απαξ, ο Πατερας Θεος, με την Ενανθρωπηση του Υιου Του,
ωστε να νικησει τον θανατο και την δουλεια στον διαβολο,
δεν επεμψε Τον Παρακλητο που συγκρατει την Εκκλησια,
δεν αφησε τους Αποστολους, τους Ευαγγελιστες, τις Γραφες,
τους Πατερες, τις Συνοδους, την Παραδοση μας, τα Μυστηρια μας,
την Κοινωνια μαζι του με το Σωμα και το Αιμα Του,
αλλα περιμεναμε να ερθει ο φιτσουλας απο το.. Ορεγκον,
μεσα απο το δασος με τα στρουμφακια, να μας δωσει τις απαντησεις... :lol:

Που προφανως ο μαστορας, εχει καποια ευθεια κοκκινη γραμμη χωρις χρεωση με τον.. "Θεο" του,
και μολις του τεθει ενα ερωτημα, παιρνει "επανω",ο "Θεος" κινητοποιει το συμπαν,
λες και ψαχνει την απαντηση εκεινη την ωρα, κατι σαν google search δηλαδη,
και επειτα την μεταφερει στον μαστορα, που θα την δωσει στον ενδιαφερομενο προφανως σε καποια διαλεξη του, οπου Αμερικης,
ισως και με το αζημιωτο βεβαια, καθοτι συνηθως τα χιλιαδες μη κερδοσκοπικα ιδρυματα "σωτηριας" και "αυτοπραγματωσης",
αλωνιζουν με κερδη εκατομμυριων δολλαριων, και οι "σωτηρες" και φωτεινοι παντογνωστες, πετανε με ιδιωτικα lear jet,
για να απαντανε γρηγορα στις ερωτησεις, αυτων που ψαχνουν την αυτοπραγματωση.

Κανονικα εχει πολυ πλακα το πραγμα,
αλλα καποιοι κονομανε, πουλανε τρελλα,
και παιρνουν μαζι τους ψυχουλες.

Αυτο το τελευταιο ομως, δεν εχει καθολου πλακα..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από petrosathonas »

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η συνομιλία με το Θεό είναι μόνο η προσευχή.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από aposal »

Δηλαδή οι Σαμαράς και G. Bush jr είναι ψεύτες;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Nikos_cy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 9:04 am

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από Nikos_cy »

Προτείνω ανεπιφύλακτα, το "ΣΧΕΔΟΝ ΑΓΙΟΙ", του π. Τύχων Σεβκούνοφ..
Κρατήθηκα για να μη το διαβάσω με μία ανάσα...
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από nickzark »

Nikos_cy έγραψε: Τετ Απρ 05, 2017 11:56 am Προτείνω ανεπιφύλακτα, το "ΣΧΕΔΟΝ ΑΓΙΟΙ", του π. Τύχων Σεβκούνοφ..
Κρατήθηκα για να μη το διαβάσω με μία ανάσα...
Ναι υπέροχο είναι. Πολυ Καλή επιλογή
Άβαταρ μέλους
dimitriostsi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 4:35 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από dimitriostsi »

Νομίζω πολύ καλά βιβλία για πνευματικό διάβασμα είναι τα Ψυχοφελή Βατοπαιδινά του Γέροντος Ιωσήφ Βατοπαιδινού. Πλούσια σε εμπειρίες και μεστά σε πνευματικά νοήματα. Είναι όλα από τις εκδόσεις Ι.Μ.Μ. Βατοπεδίου και μπορείτε να τα βρείτε στη σελίδα της Πεμπτουσίας.
..........Ο Θεός Ευσεβείς Ακούει..........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”