Άγιον Όρος και εκκοσμίκευση

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Άγιον Όρος και εκκοσμίκευση

Δημοσίευση από filtor »

Πατήρ Ανώνιε, εδώ και λίγες ημέρες, μεγάλη συζήτηση στο site, έγινε για το θέμα της εκκοσμίκευσης σε σχέση με το Άγιον Όρος.
Προσωπικά, κατά την τελευταία μου επίσκεψη στο Άγιον Όρος είδα πρωτόγνωρα πράγματα για το Άγιο Όρος, σε σχέση με αυτά που πρωτοαντίκρυσα πριν 13 χρόνια περίπου...
Εσείς χρησιμοποιείται ηλεκτρονικό υπολογιστή και άρα το πιο πιθανό είναι να είστε σύμφωνος με την χρήση της τεχνολογίας από τους μοναχούς του Αγίου Όρους.
Μπορείτε όμως να μας εξηγήσετε σε τι εξυπηρετεί αυτό, όταν είστε μοναχός Αγιορείτης και όχι οπουδήποτε αλλού;
Πώς συνάδει κάτι τέτοιο όταν η παράδοση του Όρους είναι δεδομένη και καθαρά ασκητική;΄
Τελικά, τι αίμα θα δώσουν οι νέοι μοναχοί του Αγίου Όρους για να λάβουν πνεύμα όταν οι ανέσεις τους είναι περισσότερες από τις δικές μας, των κοσμικών;

Τα ερωτήματα αυτά τα υποβάλλω με πόνο ψυχής και με απασχολούν γιατί το Άγιον Όρος για όλους μας αντιπροσωπεύει κάτι το απόλυτα ιερό. Σας ευχαριστώ και περιμένω με ενδιαφέρον την απάντησή σας!
Φίλιππος
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Η τεχνολογία δεν είναι κακό πράγμα από τη φύση της

Δημοσίευση από pAntonios »

Συμφωνώ με το πνεύμα των γραφομένων σας αλλά όχι με το παράδειγμα που αναφέρατε.
Η τεχνολογία δεν είναι κακό πράγμα από τη φύση της, είναι φώτιση Θεού. Εξαρτάται όμως πως τη χρησιμοποιεί ο καθένας.

Πριν από μερικά χρόνια ένας αγιορίτης ιερομόναχος με τη βοήθεια φορητού υπολογιστή και σύγχρονων προγραμμάτων, έχει κάνει προσιτά σε όλους μας τα συγγράμματα του Αγίου Ιωάννου του Χρισοστόμου και άλλων Πατέρων της Εκκλησίας. Όλα αυτά θα ήταν απρόσιτα για τους πολλούς χωρίς τη βοήθεια της τεχνολογίας και νομίζω ότι αυτό δεν ειναι κάτι άσχημο. Δεν φαντάζομαι να έχουν κάποιοι μοναχοί πρόσβαση σε υπολογιστές για να παίζουν videogames...

Άλλο πράγμα η χρήση της τεχνολογίας και άλο πράγμα η κατάχρηση!
Το να απαντώ για παράδειγμα, σε κάθε κουβέντα που θα πέφτει εδώ μέσα! Γι αυτό βλέπετε ότι κάνω περιοδική χρήση και όταν τα προσωπικά μου καθήκοντα το επιτρέπουν. Βοηθείστε κι εσείς με το να κάνετε ερωτήσεις συγκεκριμένες και ουσιαστικές...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Re: Η τεχνολογία δεν είναι κακό πράγμα από τη φύση της

Δημοσίευση από ix8ys »

pAntonios έγραψε:Πριν από μερικά χρόνια ένας αγιορίτης ιερομόναχος με τη βοήθεια φορητού υπολογιστή και σύγχρονων προγραμμάτων, έχει κάνει προσιτά σε όλους μας τα συγγράμματα του Αγίου Ιωάννου του Χρισοστόμου και άλλων Πατέρων της Εκκλησίας.
Καλημέρα Πάτερ.

Υπάρχουν τα χειρόγραφα αυτά κάπου στο internet για να τα κατεβάσουμε;
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

με τη μορφή βιβλίων...

Δημοσίευση από pAntonios »

Από ότι γνωρίζω δεν υπάρχουν αλλά εκδίδονται διαρκώς με τη μορφή βιβλίων από τον π.Βενέδικτο (Νέα Σκήτη).
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
harris
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: με τη μορφή βιβλίων...

Δημοσίευση από harris »

pAntonios έγραψε:Από ότι γνωρίζω δεν υπάρχουν αλλά εκδίδονται διαρκώς με τη μορφή βιβλίων από τον π.Βενέδικτο (Νέα Σκήτη).
Σε συνέχεια από την απάντηση του πατέρα Αντωνίου υπάρχει ήδη στην ιστοσελίδα στις Συζητήσεις / βιβλιοπροτάσεις / το σχετικό link του Γέροντα Βενέδικτου ως εξης:

Εκδόσεις Συνοδίας Σπυρίδωνος Ιερομονάχου
Νέας Σκήτης Αγίου Όρους.
Παρουσιάσεις βιβλίων εκδόσεων της Καλύβης Αγίου Σπυρίδωνος Νέας Σκήτης Αγίου Όρους – Γέρων Βενέδικτος Ιερομόναχος
Στην παρακάτω web σελίδα θα ενημερωθείτε για όλα τα βιβλία της συνοδίας. http://www.neaskiti.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”