τα σημαδια

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

τα σημαδια

Δημοσίευση από neosathos »

πως καταλαβαίνουμε,εάν υπάρχουν κάποια σημάδια δηλαδή ότι μας έχουν κάνει μάγια η και μάτι η ακομη εάν μας περιτριγυρίζει κάποιος δαίμονας η ο ίδιος ο ακατονόμαστος
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

μου έχουν κάνει μάγια!

Δημοσίευση από pAntonios »

Ας μην απαντήσουμε στο ερώτημα αυτό διότι μετά όλοι θα λένε στο φόρουμ ότι "μου έχουν κάνει μάγια"!!!
Ας πούμε εγώ αυτές τις μέρες χασμουριόμουνα πολύ...
επίσης είχα και μια ανεξήγητη ζαλάδα...
είχα και ένα εξάνθημα περίεργο στο στήθος...
λέτε να μου έχουν κάνει μάγια;!!!

Αν θέλετε αναφέρετε εσείς κάποια πιθανά δικά σας συμπτώματα για να το εξετάσουμε...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

1) Εάν πιστέψεις στην ιδέα ότι σου κάνουν μάγια με το παραμικρό τότε θα πέσεις στην παγίδα ότι "δεν φταις εσύ, τα μάγια φταίνε...". Έτσι θα χάσεις τον ελεγχο των πράξεων σου φοβούμενος κάτι που ίσως δεν υπάρχει. Άσχημα πράγματα στην ζωή του ανθρώπου τυχαίνουν, αυτό δεν σημαίνει ότι φταίνε τα μάγια.

2) Τι γίνεται όμως αν δεν είναι με το παραμικρό -όπως είπα παραπάνω- αλλά υπάρχουν όντως αρνητικές εμμονές, η "κακή αύρα" δηλ όπως θα το έλεγαν οι ανατολίτικες (και αιρετικές) θρησκείες. Τότε δεν καταλαβαίνω προς τι η ερώτηση. Η εκκλησία μας δεν είναι ποιο δυνατή; Η προσευχή δεν είναι το ποιο δυνατό όπλο εκ μέρους του πιστού; Όσο για το τι θα κάνει ο Θεός για να σε βοηθήσει εξαρτάται από Αυτόν. Και εδώ ακριβώς είναι το θέμα. Πόση πίστη έχουμε σε αυτήν την φάση που δυσκολευόμαστε. Αν εσύ ζεις μία εκκλησιαστική ζωή (προσεύχεσαι, εξομολογήσαι, μεταλαμβάνεις) τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Αλλά ακομα και αν φοβάσαι έχεις την προσευχή, άρα....

ΥΓ: Μήπως βγήκα εκτός θέματος και εννοείς κάτι άλλο; Κάτι συγκεκριμένο;
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Πολλές φορές στην καθημερινότητα μας συμβαίνει να νοιώθουμε ότι κάτι δεν πάει καλά, ότι από κάτι απροσδιόριστο πολεμούμαστε.
Πάντα ο πονηρός μας πολεμάει κι αν σταθούμε σ' αυτό τότε χάσαμε το τρένο.
Σε κάθε περίπτωση, είτε είμαστε λίγο αδιάθετοι, είτε αισθανόμαστε κάποιον αόρατο πόλεμο, εμείς συνεχίζουμε ακάθεκτοι τον αγώνα μας κι ύστερα από λίγες μέρες βλέπουμε τα πράγματα να πηγαίνουν καλλίτερα.
Μην ασχολούμαστε με το τί συμβαίνει στις άσχημες μέρες αλλά να προσευχόμαστε να έρθουν οι καλλίτερες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”