Δεν έχω χρόνο για προσευχή

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Δεν έχω χρόνο για προσευχή

Δημοσίευση από stathis73 »

Τι ωραιο θεμα και ποσο μας ελενχει πιστευω τους περισσοτερους γιατι εχει και παιδια εδω μεσα με πολυ δυνατη προσευχη.

Εγω τωρα απο την μια δεν πρεπει να μιλαω γιατι ειμαι σαν τον καινουριο τον panagiotisspy.......χαση και στην φεξη αλλα οπως εχουμε πει και σε ενα αλλο ποστ η βιαστε αρπαζουσιν την βασιλεια των ουρανων.

Ο καθένας απο εμας ακομη και εγω που χρησιμοποιω τον χρονο σαν δικαιολογια λογο των πολλων ορων εργασιας στο οτι δεν προλαβαινω ή ειμαι κουρασμενος, ολοι μα ολοι μας εχουμε εστω και μιση και μια ωρα ακομη για να κανουμε προσευχη.

Δεν θελω να αρχισω να λεω τα οσα παρα πολυ σωστα αναφερατε πιο πανω αλλα για να μπορεσουμε να διωξουμε την ακηδια και τα επακολουθα της γιατι το ενα φερνει το αλλο και η κατρακυλα στα πνευματικα δεν εχει σταματημό.

Ρωταω επιτιδες τον γεροντα μου καθε μα καθε φορα , " τι κανετε γεροντα" και εκεινος μου απαντα βλεποντας το χαλι μου το ιδιο και το ιδιο καθε φορα "ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ" με αυτες τις λέξεις με δειχνει κατευθειαν το αδυνατο σημειο μου, σου λεει εγω ειμαι 80 ετων και αγωνιζομαι εσυ που εισαι 38 τι περιμενεις, το τρενο η να γινεις 80 για να κανεις προσευχη ή τον κανόνα σου;

Για παραδειγμα απο τις 6: 30 το πρωι μου ηρθε στο μυαλο οχι πως θα κάνω προσευχη το βραδυ μαζι με τα παιδια μου που πολλες φορές αυτά ειναι η αιτια που κάνω προσευχη, αλλα οτι εχει το el clasico ( ρεαλ μαδριτης-μπαρτσελονα) και αυτόματα το μυαλό μου(δεν εχω και πολυ απο αυτο :mrgreen: ) παει στα λόγια της Ψυχουλας που λεει για Θειο ερωτα και καταλαβαινω ποσο μακρια ειμαστε απο τον καλό Θεό, γιατι οπως πολυ σωστα ειπαν ολα τα παιδιά πιο πανω οτι καλο μας συμβαινει είναι απο τον καλό Θεό και την οποια προσευχη εχουμε κάνει και ενω το ξέρουμε προτιμαμε αντι της προσευχης κατι αλλο πχ τηλεοραση ή καποια εξοδο ή κατι αλλο και ενω εχουμε ενα καρο προβληματα και εμεις απο την μερια μας δεν κανουμε τιποτα για να βοηθησουμε τον εαυτό μας αλλα περιμενουμε απο τον κοκκορα; ή δεν ξερω εγω απο ποιον αλλο να προσευχηθη για μας οπως εγω κανω πολλες φορες........................βλεπω ενα γνωστο Ιερεα στον δρομο και μετα απο την ολιγολεπτη συζητηση του λεω " να ευχεσθαι Πατερ μου" και εκεινος μου απαντα "και εσυ παιδι μου" πραγμα που σημαινει οτι ολοι μας πρεπει να προσευχομαστε για ολους και οχι μονο " ανταποδοτικα" οπως εχουμε στο μυαλο μας και για τον εαυτουλη μας.

Ειμαστε ολοι μας αδικαιολογητοι και θα ημαστε και αναπολογητοι οταν ερθη η ωρα της κρίσης, γιατι τί θα πούμε στον καλο Θεό;
Εβλεπα το παοκ- αρης ή το χ factor kαι δεν εκανα προσευχη.

Το κακο ειναι οτι δεν εχει ο Θεός την αναγκει να προσευχηθουμε αλλα εμεις αυτό πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας και να κανουμε οτι μπορουμε στον πνευματικο μας αγωνα παντα με την ευλογια του Πνευματικου μας.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”