Απορία σχετικά με τον Αγιασμό

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΙΑΣΜΟΥΣ

Δημοσίευση από nickzark »

Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΙΑΣΜΟΥΣ

Δημοσίευση από marinam »

Domna έγραψε:Αιντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !!!! Ο ενας αυτο ο αλλος εκεινο !!!

Δόμνα μου νομίζω ο καθένας μας θα πρέπει να ρωτήσει τον Πνευματικό του, σχετικά με τον Μέγα Αγιασμό (αλλά και με πολλά άλλα θέματα που στο ίντερνετ κάποιος βρίσκει αντικρουόμενες απόψεις και γνώμες απο Πατέρες και Γέροντες), και να κάνει υπακοή φυσικά. Σωστά και καλά και άγια ότι βρίσκουμε σε πηγές και μαθαίνουμε διάφορα αλλά πρέπει να ρωτήσουμε τον Πατέρα μας και να πράξουμε αναλόγα με το τι θα μας πει. Με τον Μέγα Αγιασμό, με την Μεταλαβιά και με πολλά άλλα μην πω με όλα σε ότι αφορά τον Θεό μας, πρέπει να μιλάμε με τον Πνευματικό. Έτσι αποφεύγουμε λάθη και παρερμηνείες. Απόψη μου αυτό είναι. Ίσως όμως και να είμαι υπερβολική. Καλύτερα όμως να είμαι υπερβολική και ενοχλητικια παρά να κάμω λάθος που θα οφείλεται στην άγνοιά μου και θα μπορούσα να το προλάβω.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΙΑΣΜΟΥΣ

Δημοσίευση από Domna »

Μαρίνα , λεβέντισα μου , μα και φυσικα το ξέρω ότι πρέπει να ρωτήσω τον Πνευματικό μου σχετικά με όλα όσον αφορά την Πίστη μας και να κάνω υπακοή !!! Αυτό εννοείται !!!
Εγώ απλά απορώ ότι ακόμη και στο θέμα του Αγιασμού υπάρχουν διαφορετικές γνώμες !!! Ετσι και αλλιώς θα ρωτήσω τον πνευματικό μου αλλά απλά δεν μπορώ να καταλάβω να διχάζονται και εδώ οι απόψεις !!!
Εαν δεν διάβαζα στο συγκεκριμένο κείμενο ότι δεν κάνει να υπάρχει Αγιασμός στο σπίτι , τότε δεν θα το έβαζα το κείμενο στο φόρουμ .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
inanm7
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Ιαν 26, 2011 8:26 pm

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΙΑΣΜΟΥΣ

Δημοσίευση από inanm7 »

Domna έγραψε:Μαρίνα , λεβέντισα μου , μα και φυσικα το ξέρω ότι πρέπει να ρωτήσω τον Πνευματικό μου σχετικά με όλα όσον αφορά την Πίστη μας και να κάνω υπακοή !!! Αυτό εννοείται !!!
Εγώ απλά απορώ ότι ακόμη και στο θέμα του Αγιασμού υπάρχουν διαφορετικές γνώμες !!! Ετσι και αλλιώς θα ρωτήσω τον πνευματικό μου αλλά απλά δεν μπορώ να καταλάβω να διχάζονται και εδώ οι απόψεις !!!
Εαν δεν διάβαζα στο συγκεκριμένο κείμενο ότι δεν κάνει να υπάρχει Αγιασμός στο σπίτι , τότε δεν θα το έβαζα το κείμενο στο φόρουμ .

Το όλο θέμα έχει να κάνει με τον σεβασμό που απορέει από τους πιστούς απέναντι στα ιερά και άγια της Εκκλησίας. Ως προς αυτή την άποψη σωστό είναι να μην γίνεται εξοικείωση μ`αυτά (άγια) από ανθρώπους που δεν έχουν την ανάλογη πνευματική φρόνηση και καλλιέργεια και έτσι συμβεί να φθάσουμε σε σημείο ''παραγνώρισης'' και εσφαλμένης χρήσης. Μπορεί ο κάθε ιερέας να γνωρίζει αν ο κάθε πιστός που θα πάρει αγιασμό για το σπίτι του τηρεί τις ανάλογες προϋποθέσεις; Για να αποφύγει η Εκκλησία διαφόρων ειδών λανθασμένων τοποθετήσεων των πιστών απέναντι σ`αυτά και επειδή ακριβώς δεν μπορεί όλους να τους ελέγχει και να τους γνωρίζει πρέπει να λάβει τα μέτρα της και να προστατέψει τους πιστούς. Το καλύτερο είναι για το συγκεκριμένο θέμα του αγιασμού, ναι μεν να ερωτάται ο πνευματικός που είναι το πιό ασφαλές, αλλά από την άλλη να γίνεται χρήση μόνο από τον ίδιο τον ιερέα εφόσον κάθε ναός διατηρεί αγιασμό ολόκληρο το έτος.
Dionysios_Anat
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 9:37 am
Τοποθεσία: ᾿Αθῆναι
Επικοινωνία:

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΙΑΣΜΟΥΣ

Δημοσίευση από Dionysios_Anat »

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης
http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com
Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος»
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΙΑΣΜΟΥΣ

Δημοσίευση από marinam »

Domna έγραψε:Μαρίνα , λεβέντισα μου , μα και φυσικα το ξέρω ότι πρέπει να ρωτήσω τον Πνευματικό μου σχετικά με όλα όσον αφορά την Πίστη μας και να κάνω υπακοή !!! Αυτό εννοείται !!!
Εγώ απλά απορώ ότι ακόμη και στο θέμα του Αγιασμού υπάρχουν διαφορετικές γνώμες !!! Ετσι και αλλιώς θα ρωτήσω τον πνευματικό μου αλλά απλά δεν μπορώ να καταλάβω να διχάζονται και εδώ οι απόψεις !!!
Εαν δεν διάβαζα στο συγκεκριμένο κείμενο ότι δεν κάνει να υπάρχει Αγιασμός στο σπίτι , τότε δεν θα το έβαζα το κείμενο στο φόρουμ .

Δόμνα μου πολύ χαίρομαι που ρωτάς τον Πνευματικό σου. Αυτό είναι το σωστό. Και επίσης πολύ χαίρομαι που κάνεις υπακοή. Και εγώ τον Πατέρα μου ρωτώ. Τώρα σε ότι αφορά την υπακοή, έχω ακόμα κάποια προβληματάκια :45 :45 :45 :20 :20 :20 κατάλειπα της αμαρτίας μου βλέπεις αλλά και του παρελθόντος μου, μην ξεχνιόμαστε (μην ξεχνιέμαι μάλλον) υπάρχει και αυτό και με ακολουθεί, θέλοντας και μη :20 :20 ! Μην σου πω κι όλας ότι ίσως να είναι και γονιδιακό (οικογενειακό, χουι που λένε) το πρόβλημα μου με την υπακοή.... :20 :20 :20.

Οι διάφορές γνώμες Δόμνα μου υπάρχουν σε όλα τα θέματα σε ότι αφορά την Εκκλησία, μα όλα. Ακόμα και στην Ματαλαβιά. Και σε σημαντικά και σε ασήμαντα θέματα οι απόψεις διίστανται. (Καταλαβαίνεις τι εννοώ ασήμαντα, λάθος η εκφρασή μου γιατι σε ότι αφορά τον Θεό δεν υπάρχουν σημαντικά και ασήμαντα, όπως το διαχωρίζεις πιο πάνω με τον Μέγα και Μικρό Αγιασμό εννοώ).

Η αλήθεια είναι δεν μπορώ να πω με σιγουριά που οφείλεται αυτό. Αυτό που μου ρχεται στο λίγο, στο ελάχιστο μυαλό που διαθέτω (και είναι καθαρά προσωπική άποψη αυτή) είναι στο πως "βλέπει" ο κάθε Πατέρας, ο κάθε Πνευματικός, ο κάθε Ιερεας τα "πράγματα". Παράδειγμα θα σου πω που ήμουν μπροστά και το έζησα, το άκουσα, το είδα με την Μεταλαβιά. Τα Φώτα ήρθε στην Εκκλησία μια οικογένεια που είχε 3 μικρά παιδιά, ίσως το πρώτο παιδάκι τους να ήταν 5 ετων. Σκέψου τα υπόλοιπα ήταν κάτω απο 5. Ήρθαν αργά στην Εκκλησία, δεν πρόλαβαν να Μεταλάβουν και πρόλαβαν Αντίδωρο. Οι γονείς πήραν και δώσανε στα παιδιά Αντίδωρο. Και ήθελαν μετά στο τέλος να τα Μεταλάβουν. Ενώ τους είχε πει η Αδελφή μην δώσετε Αντίδωρο (για 2 λεπτά υπόθεση μιλάμε) στα παιδιά για να Μεταλάβουν. Δεν το έπραξαν όμως. Απαιτούσαν από τον Πατέρα να τα Μεταλάβει. Φώναξαν κι όλας μπροστά στο Άγιο Σώμα του Χριστού, τι αμαρτία έχουν τα μικρά παιδιά, μα γιατί, είμαι απο χωριό, πότε να τα ματαφέρω (ξαναφέρω σημαίνει). Και διάφορες δικαιολογίες. Ποίο είναι το σωστό;

Νομίζω ότι δεν γνωρίζανε οι γονείς (όπως και εγώ) πως πρέπει να προσεγγίσουμε το Άγιο Σώμα. (το ποιός έχει την ευθύνη για αυτή την αμάθεια, είναι άλλο θέμα μεγάλο, τρανό). Η αμαρτία φυσικά παίζει σημαντικό ρόλο, όμως να εισέθλεις κοντά στο Άγιον Ποτήριον και να Μεταλάβεις των Αχράντων, να βάλεις μέσα σου τον Χριστό, θα πρέπει πρωτίστως να υπάρξει μια προετοιμασία. Επίγνωση αμαρτωλότητας, Εξομολόγηση, Μετανοία, Κανόνας, να πάρεις άδεια να Μεταλάβεις απο τον Πνευματικό (και απόψή μου είναι ότι ακόμα και τότε είμαστε ανάξιοι να Μεταλάβουμε). Εν κατακλείδι καλή μου Δόμνα τα παιδιά δεν Μεταλάβανε, ο πατέρας τους όμως πίστευε ότι έπρεπε να μεταλάβουν γιατι είναι αναμάρτητα. Κανείς δεν θα έβαζε κανόνα ή νηστεία ημερών σε παιδιά ή όλα οσα πρέπει να κάνει ένας ενήλικας για να Μεταλάβει. Αλλά δεν μπορείς να δώσεις φαγητό (ακόμα και αν αυτό είναι το Αντίδωρο) στα παιδιά και μετά απο ένα λεπτό, μα απο ένα λεπτό να απαιτείς τα Κοινωνήσεις. Δεν απαιτεις απο τον Ιερέα να τα Κοινωνήσει, αυτός τα χέρια του βάζει και μεταφέρει το Άχραντο Σώμα Του, απαιτείς απο τον Θεό να κάνει το "δικό μου θέλημα" και προσταγή ... ΘΕΛΩ να τα Κοινωνήσεις ... που αυτό το "δικό μου" είναι λάθός, είναι αμαρτία.

Αλλός Ιερέας πιθανόν να τα Κοινωνούσε. Να έπραττε αλλιώς. Κατ εμέ; Καλα έκανε και δεν τα Μετάλαβε. Αν τα Κοινωνούσε τα παιδιά δεν θα είχαν την αμαρτία, αλλα θα την είχε και ο Ιερέας αλλά ο πατέρας τους που τους έδωσε φαγητό και επέμενε λες και ήξερε τι είναι σωστό για την Μεταλαβιά.

Έτσι και με τον Μέγα Αγιασμό, ανάλογα τον Ιερέα. Άλλοι Ιερείς και Πατέρες επιτρέπουν να έχουμε σπίτι μας Μέγα Αγιασμό και άλλοι όχι, αλλά αν εμείς είμαστε ανάξιοι (που είμαστε, να μιλήσω σε πρώτο ενικό, είμαι ανάξια, συγγνώμη για το γενικό, ειλικρινά συγγνώμη) κάνουμε χρήση του Μέγα Αγιασμού σε περιπτώσεις που δεν πρέπει, το σπίτι μας είναι μικρογραφία απο τα Σόδομα και Γόμορα, εε φέρουμε ευθύνη και εμείς μεγάλη αλλά ακόμα μεγαλύτερη ο Πατήρ μας, γιατι ξέρει στο περίπου το σπίτι μας, και ποιοί είμαστε. Δεν ξέρω τι είναι σωστό. Αυτό πιστευω εγώ Δόμνα μου. Εγώ όπως και εσύ ρωτώ και κάνω υπακοή. Πάντως και στο χωριό μου ακόμα και απο όταν θυμάμαι τον εαυτό μου
(μιλάμε τωρα για προ - αμνημονεύτων ετών :20 :20 για τόσο παρελθόν :20 :20 ) Μέγα Αγιασμό είχε η μάνα μου, της το επέτρεπέ, όχι μόνο στην μάνα μου αλλά σε όλο το χωριό.

Γενικό το σχολιό μου που θα αναφέρω τώρα και μην δίνεις και τόση σημασία. Νομίζω είμαστε ανάξιοι για πολλά πράγματα σε ότι αφορά τον Χριστό μας. Ας δείξει Έλεος στις πράξεις μας που θα ΄ναι λάθος.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΙΑΣΜΟΥΣ

Δημοσίευση από marinam »

inanm7 έγραψε:
Domna έγραψε:Μαρίνα , λεβέντισα μου , μα και φυσικα το ξέρω ότι πρέπει να ρωτήσω τον Πνευματικό μου σχετικά με όλα όσον αφορά την Πίστη μας και να κάνω υπακοή !!! Αυτό εννοείται !!!
Εγώ απλά απορώ ότι ακόμη και στο θέμα του Αγιασμού υπάρχουν διαφορετικές γνώμες !!! Ετσι και αλλιώς θα ρωτήσω τον πνευματικό μου αλλά απλά δεν μπορώ να καταλάβω να διχάζονται και εδώ οι απόψεις !!!
Εαν δεν διάβαζα στο συγκεκριμένο κείμενο ότι δεν κάνει να υπάρχει Αγιασμός στο σπίτι , τότε δεν θα το έβαζα το κείμενο στο φόρουμ .

Το όλο θέμα έχει να κάνει με τον σεβασμό που απορέει από τους πιστούς απέναντι στα ιερά και άγια της Εκκλησίας. Ως προς αυτή την άποψη σωστό είναι να μην γίνεται εξοικείωση μ`αυτά (άγια) από ανθρώπους που δεν έχουν την ανάλογη πνευματική φρόνηση και καλλιέργεια και έτσι συμβεί να φθάσουμε σε σημείο ''παραγνώρισης'' και εσφαλμένης χρήσης. Μπορεί ο κάθε ιερέας να γνωρίζει αν ο κάθε πιστός που θα πάρει αγιασμό για το σπίτι του τηρεί τις ανάλογες προϋποθέσεις; Για να αποφύγει η Εκκλησία διαφόρων ειδών λανθασμένων τοποθετήσεων των πιστών απέναντι σ`αυτά και επειδή ακριβώς δεν μπορεί όλους να τους ελέγχει και να τους γνωρίζει πρέπει να λάβει τα μέτρα της και να προστατέψει τους πιστούς. Το καλύτερο είναι για το συγκεκριμένο θέμα του αγιασμού, ναι μεν να ερωτάται ο πνευματικός που είναι το πιό ασφαλές, αλλά από την άλλη να γίνεται χρήση μόνο από τον ίδιο τον ιερέα εφόσον κάθε ναός διατηρεί αγιασμό ολόκληρο το έτος.
Συμφωνώ με ότι λες για τον Σεβασμό που (δεν) έχουμε προς τα Άγια και τα Ιερά. Έχω την εντύπωση αλλά ίσως και να κάνω λάθος, ότι, αν έχεις επίγνωση τι εστί Μέγας Αγιασμός η παραγνώριση και η εσφαλμένη χρήση δεν δικαιολογείται. Δεν θα πιω επειδή με μάτιασαν Μέγα Αγιασμό και έχω πονοκέφαλο. Θα πιω Μέγα Αγιασμό ή θα μου δώσουν οι δικοί μου όταν πάθω κάτι και σε μια ώρα θα έχω πεθάνει, ή αν μου πει ο Πατήρ μου που θα μαι σε κανόνα και σε αποχή απο των Αχράντων, σε κάτι πολύ σημαντικό, ζωης και θανάτου. Που ακόμα και τότε θα πρέπει να μιλήσουμε με Ιερέα, με τον Πατέρα και να πράξουμε τα δέοντα.

Σε αυτό αυτό το κομμάτι που λες ότι δεν γνωρίζει ο Ιερέας το σπίτι του κάθε ανθρώπου έχεις δίκιο. Πόσο δίκιο έχεις...!! Δυστυχώς. Θα έπρεπε όμως να γνωρίζει. Ελπίζω ο Πνευματικός του καθενός μας να γνωρίζει ή ο Ιερέας της ενορίας μας για το σπίτι μας, σε μερικές ενορίες υπάρχει μια τυπική σχέση, σε άλλες μια πιο εγκράρδια, εξαρτάται!!! Είναι αναγκαίο όμως να γνωρίζει. Το επιτάσουν και οι καιροί μας αλλά και αν θες να ζήσεις μια εν Χριστώ ζωή (που παρεπειπτόντως είναι λίγο παρεξηγημένη). Αλλά δεν γίνεται. Δυσκολο πολύ.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”