Μοναχός

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Μοναχός

Δημοσίευση από grigoria-ka »

ειχαμε πριν λιγο μια συζητηση,κ ειναι κατι που δεν ξερουμε,αν καποιος γινει μοναχος,δεν επιτρεπετε απο τους γονεις να τον βλεπουν? :7 νομιζω οτι πρεπει να τους βλεπει κ εκεινους οπως ολους τους αλλους ανθρωπους, αλλα πρεπει να κοψει καθε σχεση μαζι τους? :7
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: μοναχος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εχει το δικαιωμα εαν θελει να βλεπει τους γονεις του
μονο οποιους εκεινος θελει
δεν του αφαιρει κανεις αυτο το δικαιωμα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: μοναχος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Στην εποχή μας, οι περισσότεροι γονείς δεν θέλουν το παιδί τους να γίνει μοναχός, (κυρίως επειδή σκέφτονται "τι θα πει ο κόσμος").
Για αυτό τον λόγο, μερικές φορές υπάρχει μια αποξένωση, ιδίως στα πρώτα στάδια του μοναχικού βίου.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: μοναχος

Δημοσίευση από grigoria-ka »

panagiotisspy έγραψε:Στην εποχή μας, οι περισσότεροι γονείς δεν θέλουν το παιδί τους να γίνει μοναχός, (κυρίως επειδή σκέφτονται "τι θα πει ο κόσμος").
ετσι σκεφτετε ο κοσμος δυστηχος,εγω προσωπικα θα χαιρομουν ο γιος μου μεγαλωνοντας ηθελε να γινει μοναχος.
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Μοναχός

Δημοσίευση από pepiixthis »

Αναλογα με το τι κανονα θα βαλει ο γεροντας του σαν δοκιμος, μου εχει πει μητερα πρωην μοναχου,νυν Ηγουμενου οτι ειχα να δω το παιδι μου 5 χρονια, η μανα τα μαλλια της τραβουσε :102 αλλα ειδε τα αποτελεσματα μετα...
Συνηθως το απαγορευουν για να μην επηρεαζεται τα πρωτα χρονια και να παρει μια αποφαση απο καρδιας προσωπικη
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μοναχός

Δημοσίευση από aposal »

Την ανηψιά μου που πήγε μοναχή σε ηλικία 21 ετών, φοιτήτρια, την άφηναν να την βλέπουν, αν και οι γονείς της αντέδρασαν με τον μοναχισμό (κλάματα, θεωρίες περί επηρεασμού κλπ).
Όταν είσαι γονιός θα πρέπει να βάζεις την αγάπη του Θεού πάνω από οποιαδήποτε αγάπη, ακόμη και από την αγάπη προς τα παιδιά σου.
Εκείνοι έβλεπαν την κόρη τους σαν ένα κοριτσάκι ανώριμο που ξεγελάστηκε, εγώ όμως έβλεπα ότι ήταν πολύ ενημερωμένη και συνειδητοποιημένη σαν Χριστιανή.
Εκείνοι έλεγαν ότι δεν θα αντέξει και θα επιστρέψει στο σπίτι (υπήρχε 3ετής δόκιμη περίοδος), εγώ αντίθετα έβλεπα μια ερωτευμένη κοπέλα που δεν υπήρχε περίπτωση να φύγει απο τον έρωτά της.
Από ΟΛΟΥΣ τους συγγενείς και φίλους μόνο εγώ και ένας γνωστός τους, ηλικωμένος, είπαμε μπράβο της! Όλοι οι άλλοι πέσαν να πεθάνουν!
Η κοπέλα έχει συμπληρώσει 5,5 χρόνια στο Μοναστήρι και μέχρι τώρα πηγαίνει πολύ καλά. Ποτέ όμως δεν απαγορεύτηκε στους γονείς της να την βλέπουν.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μοναχός

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

Γρηγορία,υπάρχει στην αρχή το διάστημα της ξενιτεία για κάθε μοναχό.
Δηλαδή στον μοναχισμό προσπαθούν να κόψουν οποιαδήποτε εμπαθή προσκόλληση του μοναχού προς τους γονείς του,τον πρώτο καιρό ειδικά,που ο νέος μοναχός δεν έχει σβήσει από το μυαλό του τους γονείς του.Πρέπει να ξέρεις πως αυτό αποσκοπεί στο να ξεκολλήσει το μυαλό του μοναχού από την μικρή σαρκική του οικογένεια και να μπει στην μεγάλη οικογένεια του Αδάμ,του Θεού,δηλαδή την οικογένεια όλων των ανθρώπων της γης.
Ακόμη μάθε οτί ο διάβολος τους νέους μοναχούς τους πολεμάει με λογισμούς στους οποίους τους υπενθυμίζει την οικογένειά του ,και τους γονείς τους,ώστε αυτοί σκεπτόμενοι τους γονείς τους να θλίβονται που τους εγκατέλειψαν και τους λύπησαν με σκοπό μήπως καταφέρει να τους πάρει από το μοναστήρι και καταφέρει να τους γυρίσει στον κόσμο στην οικογένειά τους κι έτσι να αφήσουν το μοναχισμό.
Πρέπει να ξέρεις οτί κάτι τέτοιο για έναν που έχει κλήση και κλίση για κάτι τέτοιο είναι μεγαλειώδης νίκη του διαβόλου,το να καταφέρει έναν μοναχό να φύγει από το μοναστήρι του και να γυρίσει στον κόσμο.
Πάντως νομίζω οτί το να επισκέπτονται οι γονείς τους το μοναστήρι όπου μένουν δεν απαγορεύεται επ'ουδενί.
Νομίζω οτί αν σε κάποιο μοναστήρι δεν επιτρέπουν στους γονείς να το επισκεφθούν πρέπει να προβληματισθούν βαθιά για την αγάπη που έχουν στον Θεό και στους ανθρώπους και για την πνευματική κατάσταση του εαυτού τους.
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Μοναχός

Δημοσίευση από grigoria-ka »

παιδια σας ευχαριστω ολους,με βοηθησαν αρκετα οι απαντησεις σας :105 :105 :105 :105 :105
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Μοναχός

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Η ΑΡΧΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ...
((ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ;;;;;))
Αναρωτούμε ΑΝ υπάρχουν παιδία που δεν γίναν μοναχοι και ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ να δουν τους γονείς τους;;;;;
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ.....
ΑΝ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΝΕΙ ((διατυποθεί με τον τρόπο αυτόν )) αποχτά αλλή διασταση και σημασία στην ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
ειναί αυτο που λένε οι πολιτικοι ότι ενω γίνετε ΕΡΓΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΛΕΤΑΙ.

αυτή η εκτός θέματος ΠΑΡΑΤΗΡΗΡΣΗ αφορά όσους μπορούν να δούν.................
:8
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ .....ΟΜΩΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ;;;;
ΤΑ ΓΕΡΟΚΟΜΕΙΑ..........Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ......Η ΑΔΙΑΦΟΡΕΙΑ.......
ΩΧ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ......................
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Μοναχός

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΣΗ ΤΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΜΟΝΑΧΟΣ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ......

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΠΙΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΜΟΥ........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”