Κωνσταμονίτου-Βατοπαιδίου

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Κωνσταμονίτου-Βατοπαιδίου

Δημοσίευση από petrosathonas »

Έχει κάνει κάποιος τη διαδρομή αυτή;
Υπάρχει μονοπάτι ή δρόμος;
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Κωνσταμονίτου-Βατοπαιδίου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Να πάμε να χαράξουμε εμείς έναν δρόμο Πέτρο :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Κωνσταμονίτου-Βατοπαιδίου

Δημοσίευση από nickzark »

το 2010 υπηρχε σύνδεση.τώρα άγνωστο
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Κωνσταμονίτου-Βατοπαιδίου

Δημοσίευση από kostasellas »

Απόσταση: 7.6 km Χρόνος: 3 - 4 ώρες
Περιγραφή της Διαδρομής:
Περπατάμε (μέτρα) Και μετά . . .
0 Βγαίνουμε από την πύλη της ΙΜ Κωνσταμονίτου και στρίβουμε αριστερά, κατευθυνόμενοι στο διάκενο μεταξύ του μονόροφου κτηρίου στα αριστερά και της μεγάλης αποθήκης στα δεξιά μας, για να πάρουμε το καλντερίμι που αρχίζει να ανηφορίζει με ζικ - ζακ.
260 Το μονοπάτι σταματά να ανηφορίζει (γίνεται οριζόντιο) και στρέφει δεξιά βγαίνοντας σε μικρό λιβάδι. Διασχίζουμε το λιβάδι και ανηφορίζουμε το δρόμο ευθεία μπροστά μας.
135 Στο σημείο που ο δρόμος στρέφει δεξιά, στρίβουμε αριστερά ανηφορικά σε χορταριασμένο τρακτερόδρομο, με σήμανση για Καρυές.
140 Καθώς ο τρακτερόδρομος στρέφει αριστερά, συνεχίζουμε λοξώς δεξιά σε στενό ανηφορικό μονοπάτι με σήμανση για Καρυές.
350 Το μονοπάτι βγαίνει σε δρόμο. Στρίβουμε αριστερά ανηφορικά, κατά μήκος του δρόμου.
170 Ο δρόμος σταματά να ανηφορίζει (οριζοντιώνεται). Στρίβουμε δεξιά στη διακλάδωση, απέναντι από την πινακίδα που μας κατευθύνει πίσω προς την ΙΜ Κωνσταμονίτου, ανηφορίζοντας σε στενό μονοπάτι κατά μήκος χορταριασμένου τρακτερόδρομου.
500 Τελειώνει το πετρώδες τμήμα του τρακτερόδρομου. Φαίνεται πυλώνας τηλεπικοινωνιών μπροστά μας στη γραμμή του ορίζοντα. Στους μικρούς σωρούς από πέτρες (για σήμανση), στρίβουμε δεξιά ανηφορικά στο μονοπατάκι μέσα στο δάσος. Σε λίγο διακρίνουμε ίχνη καλντεριμιού.
Προσοχή: Ίσως είναι δύσκολο να εντοπισθεί.
400 Το μονοπάτι βγαίνει σε στροφή δρόμου (υπάρχει πέτρινος δείκτης δίπλα στο δρόμο στα δεξιά). Συνεχίζουμε λοξώς αριστερά ανηφορικά κατά μήκος του δρόμου. (Υψόμετρο 520 μέτρα)
75 Ο δρόμος (στο σημείο αυτό τσιμεντοστρωμένος) στρέφει απότομα αριστερά. Συνεχίζουμε λοξώς δεξιά σε μονοπάτι μέσα σε στενή κοίτη ρυακιού. Το μονοπάτι τραβερσάρει λόφο (στα αριστερά μας) και σε λίγο κατηφορίζει για να συναντήσει . . .
600 τη διασταύρωση με το μονοπάτι της κορυφογραμμής (δρόμος του Μπέη - Μπεϊλίδικος δρόμος). Στρίβουμε δεξιά κατηφορικά (με σήμανση για Καρυές). (Το μονοπάτι της κορυφογραμμές είναι λοξώς αριστερά, με σήμανση για Ζωγράφου.)
200 Το μονοπάτι καταλήγει σε δρόμο που ανηφορίζει από πίσω δεξιά μας. Συνεχίζουμε ευθεία κατά μήκος του δρόμου ισοϋψώς, περνώντας από μεγάλο πέτρινο οδοδείκτη με ενσωματωμένο σταυρό στα δεξιά μας (σηματοδοτεί το πέρασμα της κορυφογραμμής).
90 Στρίβουμε αριστερά (υπάρχει σήμανση) κατά μήκος του δασικού δρόμου ο οποίος αρχικά στρέφει δεξιά ανηφορικά πριν αρχίσει να κατηφορίζει. Εμφανίζεται στο βάθος η ΙΜΜ Βατοπαιδίου και η ακτή. Αγνοούμε τρακτερόδρομους από τα δεξιά και από τα αριστερά.
180 Βγαίνουμε από τον τρακτερόδρομο στρίβοντας δεξιά σε μονοπάτι. Το μονοπάτι συνεχίζει κατηφορικά, συχνά μέσα στα δέντρα και σε ορισμένα μέρη του μπορεί να είναι μη ευκρινές ή με πολλή βλάστηση εποχικά. Προσέχουμε για τη σήμανση με βέλη πορείας και πορτοκαλί κορδέλες.
Σημείωση: Η υλοτόμηση της περιοχής έχει σαν αποτέλεσμα την καταστροφή τμημάτων του αρχικού μονοπατιού.
280 Στη διασταύρωση (τύπου Τ) με άλλο μονοπάτι, στρίβουμε αριστερά ισοϋψώς (το μονοπάτι δεξιά ίσως είναι κλειστό).
60 Το μονοπάτι καταλήγει σε οριζόντιο (ισοϋψή) δρόμο. Διασχίζουμε το δρόμο και στην απέναντι πλευρά του ακολουθούμε κατηφορικό τρακτερόδρομο (υπάρχει σήμανση για Βατοπαίδι). Αγνοούμε χορταριασμένο τρακτερόδρομο ελαφρώς δεξιά μας. Ο τρακτερόδρομος διασχίζει περιοχή με χαμηλή βλάστηση πριν γίνει καλντερίμι. Το μονοπάτι σύντομα κατηφορίζει ακόμα πιο απότομα σε κοιλάδα. Αγνοούμε μονοπάτια που έρχονται από τα δεξιά μας.
700 Στο κάτω μέρος της κοιλάδας, περνάμε την κοίτη του ρέματος κάτω από αιωνόβιο δέντρο και συνεχίζουμε ευθεία σε μονοπάτι οριζόντια (ισοϋψώς).
50 Το μονοπάτι είναι κλειστό μπροστά μας. Στρίβουμε δεξιά κατηφορίζοντας πρανές προς τον δασικό δρόμο περίπου 20 μέτρα κάτω μας.
20 Στρίβουμε αριστερά κατά μήκος του δρόμου (υπάρχει σήμανση για Βατοπαίδι) τραβερσάροντας λόφο (στα αριστερά μας).
700 Στην ανοιχτή έκταση, στο σημείο που ο δρόμος στρέφει αριστερά γύρω από ύψωμα, στρίβουμε απότομα δεξιά (υπάρχει σήμανση για Βατοπαίδι) σε κατηφορικό μονοπάτι το οποίο περνά δεξιά ξύλινης κατασκευής. Διακρίνονται κατά τόπους υπολείμματα καλντεριμιού.
1050 Φτάνουμε σε δρόμο και τον διασχίζουμε. Συνεχίζουμε ευθεία σε καλντερίμι συνέχεια κατηφορικά. Λόγω της υλοτομησης η διαδρομή εκτρέπεται από το μονοπάτι (καλντερίμι) για μικρά τμήματα (με σήμανση).
550 Το μονοπάτι σταματάει να κατηφορίζει (γίνεται οριζόντιο) στο βάθος κοιλάδας (υπάρχει σήμανση προς Δοχειαρίου για την αντίθετη διαδρομή). Συνεχίζουμε ελαφρώς δεξιά και διασχίζουμε το ρέμα. Στη συνέχεια ακολουθούμε τη δεξιά όχθη του ρέματος.
80 Εγκαταλείπουμε την κοίτη του ρυακιού στρίβοντας δεξιά για να βγούμε σε δρόμο στην εξωτερική πλευρά απότομης στροφής του. Συνεχίζουμε αριστερά κατά μήκος του δρόμου, κατηφορικά (υπάρχει σήμανση για Βατοπαίδι).
25 Διασχίζουμε ρυάκι σε πέρασμα και μετά από 15 μέτρα στρίβουμε δεξιά σε διακλάδωση προς δρόμο χαμηλότερα.
200 Διασχίζουμε ρυάκι. Μετά περνάμε δίπλα από οπωρώνα στα δεξιά μας.
240 Μετά το τέλος του οπωρώνα, στρίβουμε δεξιά στη διακλάδωση των δρόμων, ανηφορίζοντας και έχοντας πέτρινο τοιχίο στα δεξιά μας. Η ΙΜΜ Βατοπαιδίου εμφανίζεται σύντομα μπροστά μας. Ο δρόμος γίνεται καλντερίμι.
350 Δρόμος με καλντερίμι έρχεται από τα δεξιά λίγο πριν από στεγασμένο πηγάδι στα δεξιά μας. Συνεχίζουμε ευθεία.
100 Φτάνουμε στην πύλη της ΙΜΜ Βατοπαιδίου.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Κωνσταμονίτου-Βατοπαιδίου

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

WOW! nice! I'm impressed!

με ακρίβεια Λοκατζή! Ευλογία... : ) :25
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Κωνσταμονίτου-Βατοπαιδίου

Δημοσίευση από kostasellas »

αντιγραφη απο οδηγο ειναι...
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Κωνσταμονίτου-Βατοπαιδίου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ΜΙΧΣ έγραψε: WOW! nice! I'm impressed!

με ακρίβεια Λοκατζή! Ευλογία... : ) :25
:lol: από την αρχη επρεπε να το καταλάβεις
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
giorgoskas
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 8:47 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: Κωνσταμονίτου-Βατοπαιδίου

Δημοσίευση από giorgoskas »

Yparxi to monopati to ekana persi.. eukolo sxetika.. tha parete to monopati gia zografou.. apo ton arsana pros ta deksia.. yparxoun pinakides
se odigoun sto stavrodromi "ksera" apo eki pernis to deksia monopati kai katiforizow pros konstamonitou.. efthia pas zografou aristera xilandari k esfigmenou
kalo proskinima naxete
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Κωνσταμονίτου-Βατοπαιδίου

Δημοσίευση από petrosathonas »

Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου kostasellas and giorgoskas.
Καλά προσκυνήματα και σε σας.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Κωνσταμονίτου-Βατοπαιδίου

Δημοσίευση από petrosathonas »

Dimitris39 έγραψε:
ΜΙΧΣ έγραψε: WOW! nice! I'm impressed!

με ακρίβεια Λοκατζή! Ευλογία... : ) :25
:lol: από την αρχη επρεπε να το καταλάβεις
Θα το καταλάβεις κι εσύ καλά το μονοπάτι Δημήτρη.
Θα το νοιώσεις στο πετσί σου στο υπόσχομαι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”