Ερώτηση για διαδρομή (προς τη Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας)

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Ερώτηση για διαδρομή (προς τη Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας)

Δημοσίευση από nikiforos »

giorgospa έγραψε:
nickzark έγραψε:Kαραβι ομως απο Ουρανουπολη προς Μ. Λαυρας δεν πηγαινει.Ετσι δεν ειναι???αρα..

Σωστά.
Πηγαίνει το ταχύπλοο Μικρά Αγία Αννα μονο μέχρι τον Αγιο Νείλο και απο εκεί με τα πόδια πρός Λαυρα.
Από Ιερισό το ταχύπλοο αγιος Αθανάσιος Αθωνίτης πρός Λαύρα.
Ωραίες διαδρομές βλέπω εδώ..
To Ταχύπλοο Μικρή Αγ. Αννα από Δευτέρα μέχρι κ Σάββατο , εφ' όσον το επιτρέπει ο καιρός πηγαίνει από Ουρανούπολη στην Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας!!!
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Ερώτηση για διαδρομή (προς τη Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας)

Δημοσίευση από nikiforos »

kostasellas έγραψε:Μεχρι τον
Αγιο Νείλο Καράβι?
Το FB AGIA ANNA πηγαίνει μέχρι τα Καυσοκαλύβια!!!
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Ερώτηση για διαδρομή (προς τη Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας)

Δημοσίευση από giorgospa »

nikiforos έγραψε:
giorgospa έγραψε:
nickzark έγραψε:Kαραβι ομως απο Ουρανουπολη προς Μ. Λαυρας δεν πηγαινει.Ετσι δεν ειναι???αρα..

Σωστά.
Πηγαίνει το ταχύπλοο Μικρά Αγία Αννα μονο μέχρι τον Αγιο Νείλο και απο εκεί με τα πόδια πρός Λαυρα.
Από Ιερισό το ταχύπλοο αγιος Αθανάσιος Αθωνίτης πρός Λαύρα.
Ωραίες διαδρομές βλέπω εδώ..
To Ταχύπλοο Μικρή Αγ. Αννα από Δευτέρα μέχρι κ Σάββατο , εφ' όσον το επιτρέπει ο καιρός πηγαίνει από Ουρανούπολη στην Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας!!!
Οπως θα δείτε και στο site της εταιρείας στην οποία ανήκει το ταχύπλοο Μικρα Αγία Αννα, δεν διενεργούνται δρομολόγια προς την Μεγίστη Λαύρα με το ταχύπλοο Μικρά Αγία Αννα, λόγω ακαταλληλότητος, όπως γράφει, του λιμένα της Ιεράς Μονής Μεγίστης Λαύρας.

Σε ερώτηση μου στον Υπεύθυνο της εταιρείας μέχρι που πηγαίνει τότε το ταχύπλοο Μικρά Αγία Αννα μου απάντησε μέχρι τον Αγιο Νείλο.
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Ερώτηση για διαδρομή (προς τη Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας)

Δημοσίευση από giorgospa »

nikiforos έγραψε:
kostasellas έγραψε:Μεχρι τον
Αγιο Νείλο Καράβι?
Το FB AGIA ANNA πηγαίνει μέχρι τα Καυσοκαλύβια!!!
Μέχρι τον Αγιο Νείλο το ταχύπλοο Μικρα Αγία Αννα.
Το πλοίο Αγία Αννα πηγαίνει μέχρι τα Καυσοκαλύβια εκτός Σαββάτου και Κυριακής που πάει μέχρι την Αγία Αννα μόνο.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Ερώτηση για διαδρομή (προς τη Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας)

Δημοσίευση από petrosathonas »

giorgoskas έγραψε:Μονοπάτι από Σκήτη Αγ.Αννης προς Μεγίστη Λάυρα

Βγαίνοντας από την πύλη της σκήτης ανεβαίνουμε τα σκαλάκια στο τσιμεντένιο δρόμο ακριβός απέναντι και κατευθυνόμαστε δεξιά προς τον Άθωνα. Ο δρόμος αυτός καταλήγει στην αρχή του μονοπατιού προς την Μεγίστη λάυρα.
Το μονοπάτι αρχίζει με μεγάλα τσιμεντένια σκαλιά και ανεβαίνοντας μπαίνουμε σε χωμάτινο μονοπάτι. Το μονοπάτι θέλει προσοχή επειδή είναι γεμάτο από ελεύθερες πέτρες προερχόμενες από κατολισθήσεις και εύκολα μπορεί κανείς να γλιστρήσει.
Όταν πάρουμε αρκετό ύψος (30λ) το μονοπάτι καθαρίζει. Σε κάποιο σημείο στα αριστερά έχει ταμπέλα με ένδειξη Άγιασμα. Απέχει μόνο 5λ από το
μονοπάτι. Είναι ένα μικρό σπήλαιο με λαξευτή πέτρα σαν πηγαδάκι στο εσωτερικό του όπου βγαίνει το άγιασμα. Έχει δεμένο κουβαδάκι για να ανεβάζουν επάνω οι προσκυνητές το άγιασμα. Δεν έμαθα περισσότερες πληροφορίες για το σπήλαιο αυτό.Αν κάποιος αδερφός γνωρίζει ας μας πει να μάθουμε.
Μετά από την στάση αυτή συνεχίζουμε να ανεβαίνουμε μέχρι να φτάσουμε στο σημείο Σταυρός(1ω30λ).Εδώ κάνουμε την δεύτερη στάση μας για να τσιμπήσουμε κάτι. Εμείς πήραμε ψωμί και λίγες ελιές από την σκήτη. Από το σημείο αυτό ανεβαίνοντας αριστερά είναι το μονοπάτι για την κορυφή του Άθωνα. Κατεβαίνοντας δεξιά πας κατουνάκια.
Εμείς συνεχίζουμε ευθεία. Το δύσκολο κομμάτι τελείωσε . προχωρώντας 200μ στα αριστερά έχει πόσιμο νερό. Το μονοπάτι συνεχίζει σε σταθερό υψόμετρο μέσα στα ψηλά δέντρα και της καστανιές και σιγά σιγά κατηφορίζει. στην συνέχεια στα δεξιά (10-15λ) συναντούμε το μονοπάτι που πάει για κερασιά και από εκεί καυσοκαλιβια. Εμείς προχωρούμε ευθεία και σε κάποια φάση θα αρχίσουμε να ακούμε τον βουητό από τρεχούμενο νερό. Πλησιάζοντας φτάνουμε στην περιοχή κρύα νερά(2ω30λ). Εύκολα διασχίζουμε το ποτάμι και προχωράμε. Εμείς ρίξαμε παγωμένο νερό στα πρόσωπα μας γεμίσαμε τα μπουκάλια μας με το παγωμένο καθαρό νερό του Άθωνα και δοξάζοντας τον θεό συνεχίσαμε . Διασχίζοντα πυκνό δάσος φτάνουμε σε κάποιο σημείο όπου συναντάμε ένα ξύλινο παγκάκι και μικρές κόκκινες πινακίδες με μισοσβησμένα λευκά γράμματα καρφωμένες στα δέντρα . Στο σημείο αυτό το μονοπάτι σχηματίζει μικρή πλατεία μέσα στα δέντρα(3ω).Η πρώτη, με κατεύθυνση προς τα αριστερά γράφει προς μεγίστη λάυρα και η άλλη αγίου Νείλου + μεγίστη λάυρα. Ακολουθούμε το μεγάλο πλατύ μονοπάτι με αριστερή κατεύθυνση. Το άλλο μονοπάτι ευθεία είναι μικρό και στενό πάει από αγίου Νείλου. Εμείς κάναμε λάθος και πήραμε αυτό το μονοπάτι. Μας κόστισε +2ω30λ περισσότερο.
Σε κάποια φάση συναντούμε στη ξύλινη καγκελόπορτα της Ι.Μ.Μεγίστης Λάυρας(3ω30λ) εκεί έρχεται και ενώνετε και το μονοπάτι από άγιο Νείλο.
Προχωρώντας βλέπουμε στο βάθος την σκήτη τίμιου προδρόμου και σε λίγο στα δεξιά κατηφορίζει το μονοπάτι που πάει προς την σκήτη.(3ω30)από εκεί φαίνεται και η μέγιστη λαύρα εμείς προχωράμε ευθεία. Σε λίγο το μονοπάτι γίνεται πετρόχτιστο (φυτευτές πέτρες στο χώμα πιθανόν για να μην γλιστρά και να λασπώνει το χειμώνα) και συνεχίζει μέσα σε ψηλή θαμνώδες βλαστήσει καταλήγοντας σε χωμάτινο αυτοκινητόδρομο(4ω30). πάμε αριστερά περπατώντας 500μ περίπου πάνω στο χωματόδρομο μέχρι να συναντήσουμε στα δεξιά πινακίδα για μεγίστη λάυρα. Μπαίνουμε δεξιά ξανά σε πετρόχτιστο μονοπάτι και σε 1ω βγαίνουμε στα χωράφια της μέγιστης λάυρας συνολο 5,5 με 6 ωρες περπάτημα.
Είναι από της πιο ωραίες διαδρομές στο άγιο όρος μεγάλης διαρκείας.
:105 :105 :105 :105 :105 :105 :105 :105 :105
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ερώτηση για διαδρομή (προς τη Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας)

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Χμ εδώ μυρίζει προσκύνημα...
Ο Νικόλας χάθηκε Πέτρο ήθελε να έρθει μαζί μας
Θα τον πάρω τηλ πριν κλείσουμε κάτι
Φοβήθηκε που θα κουβαλούσε όλες τις αποσκευές στην διαδρομή...
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Ερώτηση για διαδρομή (προς τη Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας)

Δημοσίευση από petrosathonas »

Δεν πειράζει έχομε τον Απόστολο που προσφέρθηκε.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ερώτηση για διαδρομή (προς τη Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας)

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δεν δουλεύεις πάλι;

Έκλεισες διαμονητηρια; Πέτρο
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Ερώτηση για διαδρομή (προς τη Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας)

Δημοσίευση από petrosathonas »

Στο υποσχέθηκα Δημήτρη : τρεις μέρες στην έρημο του Αγίου Όρους.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ερώτηση για διαδρομή (προς τη Ι.Μ. Μεγίστης Λαύρας)

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Τέσσερης είπαμε όχι τρεις μήν κόβεις μέρες
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”