Πρωτάρης

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Επίσης αν είναι δυνατόν πές μου αν πρέπει να ψάξω για κάποιους συγκεκριμένους μοναχούς. Αντιλαμβάνομαι την τελειότητα του όλου στο Άγιο Όρος απλά πιστεύω δεν θα ήταν και κακό να ψάξω και για κάτι συγκεκριμένο. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
xdoum
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2008 7:09 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από xdoum »

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΓΑΒΡΙΗΛ,ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΥΕΣ,ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ.
ΚΑΛΟ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ
(Α)ΧΡΗΣΤΟΣ
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από giorgospa »

1.Ναι, να κλεισεις θεση ακομα και για το καραβι το μεγαλο Ουρανουπολη Δαφνη,Αυγουστος ειναι..
2.Ενας οικονομικος και οσο γινεται απλος τροπος απο Σταυρονικητα προς Σιμωνοπετρα ειναι να πας απο Σταυρονικήτα στις Καρυες με πουλμανακι σιγουρα θα ειναι και αλλοι που θέλουν να πανε Καρυές,η με τα πόδια.Περιπου στις 10:15 φευγουν τα λεωφορεία τα μεγάλα απο Καρυές για Δαφνη, περιπου 2-3 ευρω ,και φτανεις στις 10:50 στη Δαφνη,εκει πινεις εναν καφε,τρως κατι και παιρνεις μετα το Αγία Αννα για αρσανα,λιμανακι Σιμωνοπετρας και με τα ποδια πια επανω.. :smile:
3.το προγραμμα σου το βρισκω τελειο,και καλα κανεις και πας και Σταυρονικητα και ας ειναι εκτος διαδρομης κάπως γιατι εκτος των αλλων.. ετσι περνας και απο Καρυές πρωτευουσα με τα προσκυνηματα εκει,Αξιον εστι,καρα Αγ. Ανδρεα στο Σεραι, και τις θαυμάσιες τοιχογραφίες του Πανσεληνου στο Πρωτατο.
4. ευχαριστουμε για βιβλιο.
Γιωργος
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από theodosis79 »

Κι εγώ θυμάμαι ότι η πρώτη ακολουθία που παρακολούθησα στο Αγιον Ορος ήταν ο εσπερινός στην Σιμωνόπετρα. Και να φανταστείτε ότι δεν το είχαμε προγραμματισμένο. Απλά είχαμε πει τον καπετάνιο του Αγιάννα να μας αφήσει στον αρσανά της μονής και απο εκεί ανεβήκαμε με τα πόδια. Μετά το τέλος του εσπερινού πήγαμε με τα πόδια στην Γρηγορίου όπυ και διανυκτερεύσαμε.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από iliasgr »

vasilisalt έγραψε:Επίσης αν είναι δυνατόν πές μου αν πρέπει να ψάξω για κάποιους συγκεκριμένους μοναχούς. Αντιλαμβάνομαι την τελειότητα του όλου στο Άγιο Όρος απλά πιστεύω δεν θα ήταν και κακό να ψάξω και για κάτι συγκεκριμένο. Ευχαριστώ

θα ηταν πολυ ωφελιμη μια κουβεντα(ισως και εξομολογηση) με τον καταπληκτικο π.Παυλο,τον αρχονταρη της Διονυσιου
ελεησον με ο Θεος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από aposal »

Καλό προσκύνημα Βασίλη! Αν έχεις ταπεινή διάθεση θα ωφεληθείς στο Α.Ο. διαφορετικά όχι και τόσο. Γι' αυτό, πριν απ' όλα, ζήτησε στη προσευχή σου από τον Θεό να σε βηθήσει σ' αυτόν τον τομέα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

vasilisalt έγραψε:......... Αν δεν σου είναι κόπος φίλε Πέτρο πές μου, στην Ουρανούπολη πρέπει νσ κλείσω εισιτήριο απο πριν για Δάφνη? Ευχαριστώ πολύ
Βασίλη αν πας με το φέρυ των 09:45 καλύτερα είναι να κλείσεις θέση για να μην περιμένεις στην ουρά.
Πρώτα εξυπηρετούνται αυτοί που έκλεισαν και μετά οι υπόλοιποι.

Μία πολύ καλή ιδέα είναι να μπεις πρωι πρωι με το ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ, έξι ή εξίμισυ το πρωί.
Έτσι δεν χρειάζεται να κλείσεις, πληρώνεις πάνω στο καραβάκι αλλά και κερδίζεις πολύ ώρα αφού φτάνεις Δάφνη 8:00-8:30. Πρέπει όμως να πάρεις τηλέφωνο στο γραφείο προσκυνητών και να το δηλώσεις ότι θα πας με το ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ γιατί τα διαμονητήρια μοιράζονται έξω από το καραβάκι και όχι από το γραφείο στην Ουρανούπολη.

Υπάρχουν βέβαια και τα ταχύπλοα αλλά ποτέ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Σας ευχαριστώ ιδιαιτέρως. Μου φαίνεται απίστευτη η προσφορά σας. Ως νέο μέλος νιώθω τουλάχιστον ευτυχής. Θα προσπαθήσω να ανταποδώσω στο μέλλον.
zefs2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 03, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Παναγιώτα@Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από zefs2008 »

καλό προσκύνημα αδελφέ
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΠΡΩΤΑΡΗΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

vasilisalt έγραψε:Επίσης αν είναι δυνατόν πές μου αν πρέπει να ψάξω για κάποιους συγκεκριμένους μοναχούς. Αντιλαμβάνομαι την τελειότητα του όλου στο Άγιο Όρος απλά πιστεύω δεν θα ήταν και κακό να ψάξω και για κάτι συγκεκριμένο. Ευχαριστώ
Αγαπητέ Βασίλη.
Μη φανταστείς ότι γνωρίζω τίποτα χαρισματούχους μοναχούς και διορατικούς γέροντες.
Υπάρχουν βέβαια κι αυτοί στον ΆΘω αλλά πιστεύω το ζητούμενο δεν είναι αυτό. Πνευματικοί υπάρχουν σε όλα τα μοναστήρια και τις σκήτες.
Καλά κάνεις και ρωτάς βέβαια.
Η άποψή μου είναι να προσευχηθείς πολύ στον Θεό και στην Παναγία να σε αξιώσει να προσκυνήσεις στο περιβόλι της, με ταπεινό φρόνημα όπως είπε κι ο Απόστολος, με αγαθή προαίρεση και με διάθεση για έμπρακτη μετάνοια. Παρακολούθησε όλες τις ακολουθίες, προσκύνησε τις ιερές εικόνες και τα άγια λείψανα, ζήσε την πνευματική ατμόσφαιρα, παρακολούθησε τις πνευματικές συζητήσεις, πάρε μέρος οικειοθελώς σε κάποιο διακόνημα (πολύ μεγάλη ευλογία), κάνε τις βόλτες σου γύρω από τα μοναστήρια και να είσαι σίγουρος ότι η πρώτη σου φορά στο Άγιο Όρος θα είναι σταθμός στη ζωή σου. Τα υπόλοιπα θα έρθουν από το Θεό σύμφωνα με την πρόνοιά Του για τον καθένα μας.
Αυτό σου το λέω από προσωπική πείρα και είναι το μόνο που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”