Έρημος του Αγίου Όρους

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από nickzark »

Άξιοι. Μακάρι να σας βοηθήσει και η Παναγία. Μου φάνηκε απλά δύσκολο. Συγκρίνοντας και με τα δικά μου βέβαια δεδομένα που δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Χαχαχα
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από panagiotisspy »

nickts έγραψε: Κυρ Ιουν 25, 2017 9:18 am Ας ότι πρώτη φορά που μπήκα, σαν φοιτητής, ήταν πριν 25 χρόνια.
Μου θυμίζεις τα δικά μου, φοιτητής πρώτη φορά κι εγώ το 1985..

Το πρόγραμμα που σχεδίασες είναι ωραίο αν και απαιτεί γερά πνευμόνια, αντοχές στα πόδια και πάνω απ όλα στην ψυχή..
Η πρώτη μέρα μοιάζει κάπως "ανάποδη", για τον λόγο του ότι ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής θα πρέπει να το επαναλάβετε την επόμενη μέρα ακριβώς το ίδιο, αλλά με αντίθετη κατεύθυνση από ανατολικά προς δυτικά..
Απ την άλλη όμως, ίσως αυτός να είναι και ο μοναδικός τρόπος να μπορέσεις να χωρέσεις σε ένα 3ήμερο
α. και όλη την έρημο
β. και την κορυφή του Άθωνα
γ. και τη δυνατότητα διανυκτέρευσης σε πιό "βατές" συνθήκες, δηλαδή σε μοναστήρια και όχι σε κελλιά..

Εύγε που το εμπνεύστηκες, καλό προσκύνημα και καλή δύναμη στα πόδια μα και στην καρδιά.. :smile: :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
nickts
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 12:10 pm

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από nickts »

Ναι, ο σχεδιασμός έγινε πολύ προσεκτικά. Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω, αν την τελευταία μέρα της αναχώρησης αντί να πάμε κατευθείαν Δάφνη σταματήσουμε στη Σιμωνοπετρα για προσκύνημα, υπάρχει τρόπος για μετάβαση από εκεί στη Δάφνη ώστε να προλάβουμε το τελευταίο δρομολόγιο των 15.45;
Η μονή βάζει αυτοκίνητο εκείνη την ώρα; Αλλιώς τα ταξί εξυπηρετούν τη συγκεκριμένη διαδρομή ή μόνη λύση είναι το περπάτημα και πόσες ώρες;
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Προφανώς φεύγετε από Αγία Άννα.. Το ταχύπλοο ξεκινάει νωρίς.. Κατεβαίνετε στον αρσανά της Σιμωνόπετρας, θέλετε 45-50 λεπτά να ανεβείτε..
Από κει και πέρα δεν ξέρω για το αυτοκίνητο της μονής, αλλά τα ταξί εξυπηρετούν σίγουρα τη διαδρομή για Δάφνη, πρέπει όμως να έχετε προνοήσει και να μην ζητήσετε ταξί τελευταία ώρα γιατί μπορεί να μη βρίσκετε..
Όσο για πεζοπορία, είναι κάπου 2 ώρες η Δάφνη..

Εν κατακλείδι, νομίζω μπορείτε να το επιχειρήσετε κι αυτό, φτάνει να το έχετε καλά οργανώσει..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από nickzark »

Να πω εγώ βέβαια ότι η ανάβαση από αρσανα Σίμωνος πέτρα προς Μοναστήρι είναι δύσκολη. Πολύ ανηφόρα
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ναι Νίκο, ανελέητη ανηφόρα, συνεχώς ζιγκ-ζαγκ και μάλιστα ολόκληρη η πορεία μέσα στον ήλιο, έχει μόνο μιά δυνατότητα στάσης σε έναν ίσκιο, κάπου κοντά στη μέση της διαδρομής σ' ένα εικονοστασάκι..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από nickzark »

panagiotisspy έγραψε: Τετ Ιουν 28, 2017 10:09 am Ναι Νίκο, ανελέητη ανηφόρα, συνεχώς ζιγκ-ζαγκ και μάλιστα ολόκληρη η πορεία μέσα στον ήλιο, έχει μόνο μιά δυνατότητα στάσης σε έναν ίσκιο, κάπου κοντά στη μέση της διαδρομής σ' ένα εικονοστασάκι..
Ναι το θυμάμαι το εικονοστασι. Και η διαδρομή έχει κάμποσο ακόμα μετά. Εγώ έκανα και την διαδρομή ΙΜ Γρηγορίου προς Σίμωνος Πέτρα. Πολύ ανηφόρα. Βγαίνεις μετά από μια χαράδρα στο εικονοστασι
nickts
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 12:10 pm

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από nickts »

Είχα την ευλογία και πραγματοποίησα τελικά το προσκύνημα στην έρημο του Άθωνα, όπως σχεδόν το είχα σχεδιάσει.
Πολύ κοπιαστική η πορεία και ειδικά η ανάβαση στην κορυφή, αλλά θα το ξαναεπιχειρούσα οποιαδήποτε στιγμή δινόταν ξανά η ευκαιρία..
Θα προσπαθήσω να δώσω περιληπτικά περισσότερο χρηστικές και τεχνικές πληροφορίες για τη διαδρομή και όχι τόσο από τα ψυχωφελή προσκυνήματα που πραγματοποιήσαμε που ήταν πάρα πολλά αλλά δυστυχως εξ αναγκης ολιγόλεπτα.
Πήραμε στις 6.30 το πρωί το "Αγία Άννα" από Ουρανούπολη μέχρι το τέλος της διαδρομής του στα Καυσοκαλύβια. Από εκεί το ανηφορικό αλλά καλοφτιαγμένο και πρόσφατα συντηρημένο μονοπάτι με σκαλακια για τον Άγιο Νείλο και το σπήλαιο αυτού.Στη συνέχεια διάσχιση της σάρας σε σαθρό αλλά σε καμία περίπτωση επικίνδυνο μονοπάτι και μετά ανάβαση μέσα από την πλαγιά μέχρι το χαϊρι. Εδώ ήθελε λίγη προσοχή καθώς στη μισή περιπου διαδρομή δεν είχε ολοκληρωθεί η διάνοιξη από τα χόρτα -που πολύ ευλαβικά φροντίζουν για κάποια τμήματα μακριά από τις μονές οι "φίλοι του Αγίου Όρους (FOMA)"- και σπάρτα κυρίως είχαν κλείσει ελαφρά το ανηφορικό μονοπάτι.
Από το χαϊρι (αλήθεια, ξέρει κανείς πώς ονομάζεται ένα ερειπωμένο κτίσμα ακριβώς στη διασταύρωση; Σε κάποιον χάρτη συναντησα την ονομασία Μάδζωρου?), κατηφορήσαμε το με λίγες νεροφαγιές μονοπάτι για τη σκήτη Τιμίου Προδρόμου. Εκεί είχαμε την ευχάριστη συγκυρία να πέσουμε στην ώρα της τράπεζας (γύρω στις 15.00, νωρίς σε σχέση με άλλες μονές) όπου οι Ρουμάνοι αδελφοί μας φίλεψαν ίσως τα πιο νόστιμα ρεβύθια που έχω δοκιμάσει, αλάδωτα με μαϊντανό, καρώτο και άλλα μυρωδικά, καθώς και κομπόστα αχλάδι που μόλις είχαν βράσει.. Από εκεί συνεχισαμε από εύκολο μονοπάτι μέχρι το σπήλαιο του Αγ.Αθανασίου και από χωματόδρομο μέχρι το κελί του Αγ.Μηνά και μετά στον προορισμό μας στη Μεγίστης Λαύρας (όπου σταματησε και μας πήρε χωρίς αντίτιμο διερχόμενο ταξί που πήγαινε στη διαδρομή). Φτάνοντας εκεί συμπέσαμε πάλι στην τράπεζα με ρεβίθια -κανονικά αυτή τη φορά-.
Την επομένη ξεκινήσαμε από το μονοπάτι για την κορυφή του Άθωνα, ξεκινά με ήπια ανηφόρα μέχρι τον παπα Ησαϊα και το χαϊρι και συνεχίζει σταθερά καλύπτοντας σταδιακά γύρω στα 600 μέτρα υψομετρικής και σε περίπου τρεις ώρες φτάνει στο Σταυρό. Ωραία διαδρομή αλλά καθώς περνά από πυκνόφυτο δασωμένο τοπίο, δεν προσφέρει εντυπωσιακές ευκαιρίες για θέα όπως αυτή της προηγουμενης μέρας. Η στάση στα κρύα νερά, με το δροσερότερο νερό που δοκίμασα στο προσκύνημα επιβεβλημένη, όπως και η μικρή παρέκκλιση για επίσκεψη των κελιών της Κερασιάς.
Από τον Σταυρό (750μ) αρχίζει δύσκολη ανηφορική πορεία για την Παναγία που είναι αρκετά επίπονη, τόσο από τη συνεχή κλίση, χωρίς διαστήματα με ευθείες, όσο και από τη σάρα από σπασμένο μάρμαρο από τις εργασίες της κορυφής στο υπόστρωμα του μονοπατιού, που έχουν διασπείρει σε όλο σχεδόν το μονοπάτι οι μουλαράδες, για προστασία των μονοπατιών από τη διάβρωση από το νερό το χειμωνα και το καλύτερο κράτημα των ζώων σε αυτό... Μετά από 2.30 - 3.00 κοπιαστικές ώρες φτάνει κανείς στο καταφύγιο της Παναγίας στα 1500μ υψόμετρο.
Δυστυχώς εκεί τα πράγματα δεν είναι πολύ καλά, ενώ είναι ένα μοντέρνο πολύ όμορφο παρεκκλήσι και καταφύγιο με υποδομές, η έλλειψη συνεχούς παρουσίας κάποιου υπεύθυνου από την σκήτη Αγ.Άννας που έχει την επιμέλεια και κάνει ό,τι μπορεί, αλλά κυρίως η έλλειψη παιδείας των προσκυνητών, έχουν καταστήσει το μέρος μελανό σημείο της περιοχής σε σχέση με όλα τα άλλα μέρη του αγίου όρους αλλά και των ορειβατικών καταφυγίων της χώρας μας γενικότερα. Υπάρχουν διάσπαρτα σκουπίδια σε αρκετά μέρη του προαυλίου καθώς πολλοί δεν τα παίρνουν πίσω μαζί τους, η κατασταση γενικά στον εσωτερικό χώρο δεν είναι και η καλύτερη από άποψη καθαριότητας παρόλο που διατίθενται καθαρά διπλωμενακλινοσκεπάσματα για τους προσκυνητές και στην περίπτωσή μας, όλα τα μεταλλικά κρεβάτια ήταν στο προαύλιο, χωρίς στρώματα, και οι προσκυνητές κοιμούνταν εκεί πάνω σε αυτά μόνο με τον υπνόσακό τους. Μου είπαν ότι τα είχαν βγάλει πρόσφατα έξω για απολύμανση καθώς υπήρξαν περιστατικά δήγματος εντόμων... Ελάχιστοι έλληνες προσκυνητές σε σχέση με τους υπόλοιπους ορθόδοξους και τους ξένους επιχειρούν την ανάβαση, ζήτημα να είμαστε ένα 10%. Το βροχινο νερό από το πηγάδι μέσα στο καταφύγιο, μολονότι εκλαμβάνεται από αρκετούς μη πόσιμο, αν εξαιρεσει κανεις τη γευση, ήταν πολύ δροσερό, καθαρό και σωτήριο. Ρωσοι προσκυνητες έχουν αφήσει δυο σαμοβαρια, όπου μπορει κανεις να ζεστανει νερο για τσαι.
Από εκεί για την κορυφή, συνεχίζει δύσκολο πάλι μονοπάτι, εκτεθειμένο αυτή τη φορά στον ήλιο και για το λόγο αυτό ο περισσότερος κόσμος προτιμά να το ξεκινήσει το απόγευμα. Σε 1.30 - 2.00 ώρες βρίσκεται κανείς στην κορυφή. Η εκκλησία της Μεταμόρφωσης έχει πλέον ολοκληρωθεί -λίγες εργασίες περιμετρικά απομένουν- και εντυπωσιάζει, φαίνεται δε και από πολλά σημεία του Αγίου Όρους πλέον, και από του χρόνου θα είναι ανοιχτή στους προσκυνητές. Πολύς κόσμος δοκιμάζεται με το να διανυκτερεύσει εκεί, απολαμβάνοντας μια από τις πιο εξαιρετικές θέες που έχει να προσφέρει η φύση στην Ελλάδα. Η κατάβαση είναι λίγο πιο εύκολη, αλλά θέλει πάντα προσοχή καθώς είναι πολύ εύκολο να παραπατήσει κανείς και να στραμπουλήξει το πόδι του. Αρκετοί επιχειρούν την καταβαση μεχρι την Παναγία αφού βραδιάσει, χρησιμοποιώντας φακό κεφαλής, πράγμα αρκετα επικίνδυνο.
Αφού διανυκτερεύσαμε στην Παναγία, την επόμενη μέρα κατεβήκαμε πίσω στον Σταυρό όπου και εκεί μου έκανε άσχημη εντύπωση η ύπαρξη πολλών σκουπιδιών στην περιοχή, αλλά και απομεινάρια από φωτιές -και οι σακούλες με τα σκουπίδια τους μισοκαμενα από πάνω- που άναψαν προσκυνητές που διανυκτέρευσαν παράνομα εκεί τις προηγούμενες μέρες. Εγκληματικό τουλάχιστον το να ανάψει κανείς φωτιά μεσα σε ένα τέτοιο ωραιότατο δάσος που δεν έχει καν δρόμους για ταχεία προσέλευση πεζοπόρων πυροσβεστικών τμημάτων σε περίπτωση πυρκαγιάς. Στην Αγία Άννα μου είπαν ότι στέλνουν κάθε τόσο μουλάρια για να καθαρίσουν το μέρος αλλά δυστυχώς τα μέσα δεν επαρκούν,αστυνόμευση δεν υπάρχει και η εικόνα είναι άσχημη.
Συνεχίζοντας πήραμε το κατηφορικό αλλά κακοτράχαλο μονοπάτι για Άγιο Βασίλειο. Μέρος που εντυπωσιάζει για το απόμακρο της τοποθεσίας του, το δύσβατο της προσέγγισής τους και προπάντων την ταπεινότητα των ασκηταριών αλλά κυρίως αυτή των γερόντων και των ασκητών του. Από εκεί το μονοπάτι κατεβαίνει σταδιακά μέχρι το ύψος των άνω Κατουνακίων, όπου από εκεί πλέον κινείται σχεδόν ισουψώς και δίνει ευκαιρία για επίσκεψη σε πολύ όμορφα προσκυνήματα και σκήτες (Κλημαίοι, Δανιηλαίοι, καρούλια κλπ.) δίνοντας πολύ εντυπωσιακές απόψεις εκείνης της πλευράς του Άθω. Συνεχίσαμε το πολύ όμορφο μονοπάτι περνώντας σταδιακά από Μικρά Αγιάννα, Αγία Άννα, Νέα Σκήτη, μέχρι τη μονή Αγ.Παύλου που ήταν και ο τελικός προορισμός μας.
Αναμφίβολα, αν κάποιος προσκυνητής έχει πίστη στην καρδιά, αντοχή στα πόδια και θέληση, πιστεύω ότι η παραπάνω είναι μια διαδρομή για την υλοποίηση του προσκυνήματος σε όλες (το τονίζω, όλες) τις περιοχές της ερήμου, της πιο δυσπρόσιτης στο Άγιο όρος, σε τρεις μόνο μέρες, που δύσκολα μπορεί να σχεδιαστεί διαφορετικά.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από nickzark »

Μεγάλη ευλογία αδερφέ. Ευχαριστούμε για την περιγραφή. Φυσικά ότι άλλο θες να προσθέσεις η ξέχασες εδώ ήμαστε να το χαρούμε κιόλας
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Έρημος του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από stathisekp »

Να 'σαι καλά αδελφέ, η Παναγία μας βοήθειά σου!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”