Λιβάνι - λιβάνισμα

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

αγαπητη evaggelia,


σας ενημερωνω οτι η "μονη" του Αγιου Κυπριανου στη φυλη ειναι παλαιοημερολογητικη ,συνεπως σχισματικη,και συνεπως ΕΚΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Δημοσίευση από evagelia »

ΛΟΙΠΟΝ ΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΥΧΑΙΝΗ ΝΑ ΩΓΑΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΓΡΑΦΕΙΑ ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΑΣΤΗΚΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ.ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ ΜΟΥ
ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝΕ .ΤΟΤΕ ΣΥΓΕΚΡΙΜΕΝΑ ΒΑΛΕ ΘΥΜΙΑΜΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΩΜΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΟΥ..ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΙΜΟΘΕΟ ΕΠΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΗ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟΥ..ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΘΕΛΗΣΕ Ο ΜΕΓΑΛΟΔΥΝΑΜΟΣ ΝΑ ΒΑΛΗ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΑΘΛΙΑ ΑΓΙΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟ ΛΟΓΙΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

alithis, σου βαζω μια στρωτη μετανοια. εισαι μεγα λαγωνικο. Δεν χρειαζεται να ειπωθει τιποτα παραπανω.

evagelia, δεν εχει να κανει με εσενα αυτο, μην παρεξηγηθεις, εσυ κανε αυτα που πρεπει, αλλα πηγαινε καλυτερα σε Μονες που ανηκουν στην Εκκλησια της Ελλαδος και στο νεο ημερολογιο, γιατι στου παλαιου γινονται και λεγονται διαφορα περιεργα πραγματα.. Προσοχη ιδιαιτερη σε ολους.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

[quote="dionysisgr"]alithis, σου βαζω μια στρωτη μετανοια. εισαι μεγα λαγωνικο. Δεν χρειαζεται να ειπωθει τιποτα παραπανω.
quote]



aγαπητε μοι,

Κυριον τον Θεον σου μονω λατρευσης και αυτον προσκυνησης,λγει Κυριος! :) :) :) :) ο Θεος να μας ελεει ολους!
andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από andronikos »

Εδώ και αρκετό καιρό (πάνω από 2 χρόνια) κυκλοφορεί στην αγορά υποκατάστατο του λιβανιού (μιλάω για την πρώτη ύλη του μοσχοθυμιάματος) το οποίο όπως έμαθα από φίλο που προμηθεύομαι υλικά για την κατασκευή μοσχοθυμιάματος είναι πολύ πιθανο να είναι βλαβερό στην υγείαX(X( X( , αφήνει όμως μεγάλο κέρδος σε αυτόν που το χρησιμοποιεί αντί για το κανονικό λιβάνι:axe: :axe: :axe:
ΠΡΟΣΟΧΗ
προτιμήστε να είναι από το ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ για το οποίο δεν έχω ακούσει κάτι περί νοθείας ή από κατάστηματα που διαθέτουν αγιορείτικα είδη ή από καταστήματα απολύτου εμπιστοσύνης σας
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Ανδρόνικε,
να ρωτήσω κάτι; Αποκλειστικά από το Άγιο Όρος ή και από άλλα μοναστήρια εκτός Όρους;
andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από andronikos »

Teri έγραψε:Ανδρόνικε,
να ρωτήσω κάτι; Αποκλειστικά από το Άγιο Όρος ή και από άλλα μοναστήρια εκτός Όρους;
Teri αναφέρω το ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ γιατί πηγαίνω συχνα και έχω άποψη νομίζω όμως ότι και τα μοναστήρια εκτός Όρους είναι εντάξει αρκεί ή να το φτιάχνουν οι ίδιοι η ο προμηθευτής τους να είναι πρόσωπο εμπιστοσύνης για το συγκεκριμμένο μοναστήρι.
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΩΡΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΙΑΤΙΖΟΥΜΕ ΩΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ. ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΜΕΝΟ ΤΟ ΚΑΝΤΗΛΑΚΙ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ, (ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΚΓΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΜΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ)ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΙΑΤΙΖΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ('Η ΟΛΗ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ) ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΙΣ-ΤΗ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΥΡΩΝΟΥΜΕ ΤΗ ΘΥΡΑ ΜΑΣ .
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΒΟΥΝΟΣΚΟΝΗ ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ!!! ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ!!!
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
garoufalakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: gloucester
Επικοινωνία:

libanisma

Δημοσίευση από garoufalakis »

:o Λοιπον εγο ο πιο αμαρτολος που εξομολογειθηκα προσφατα,λιβανοιζο παντου τουαλετα,κουζινα, σαλονη, ντουλαπες,το παταρι πανο απο το σπιτι,εξοδο σπιτιου, αυλη,ολλαα μεσα στο σπιτι :o
elpis o theos
garoufalakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: gloucester
Επικοινωνία:

λιβανη

Δημοσίευση από garoufalakis »

:o και του αγιου Κιπριανου ειναι πολλη δινατο
elpis o theos
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”