Το πρόβλημα της αλλαγής του ημερολογίου

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Κλειδωμένο

Πως νομίζεται ότι μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της αλλαγής του ημερολογίου;

Να επιστρέψει η Εκκλησία της Ελλάδος στο παλιό ημερολόγιο
18
30%
Να γίνει συγχώνευση της Εκκλησίας της Ελλάδος με τις αντίστοιχες του παλιού ημερολογίου
4
7%
Να δημιουργηθεί από την Εκκλησία της Ελλάδος ειδικό καθεστώς για τους οπαδούς του παλιού ημερολογίου άμοιο με του Αγίου Όρους
18
30%
Να επριστρέψουν οι οπαδοί του παλιού ημερολογίου στην Εκκλησία της Ελλάδος άνευ όρων
17
28%
Άλλο (διευκρινήστε παρακάτω)
4
7%
 
Σύνολο ψήφων: 61

charis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από charis »

Αγαπητε φιλε
Ο Ιησους Χριστος μας περιμενει το καθενα μας ξεχωριστα να μας σωσει με την Αγαπη του και την Φιλανθρωπια Του.Σε Αυτον εναποθετω τις ελπιδες μου και ευχομαι να μου φωτισει το σκοτος.Δεν ειμαι αξιος να σωσω την ψυχη μου ποσο μαλλον τον κοσμο απο την απειλη που ονομαζετε "οικουμενισμος"Εγω το μονο που γνωριζω ειναι την υπαρξη του διαβολου που διαβαλει διαρκως την πραγματικοτητα και την Αληθεια.Ο γεροντας Παισιος για αυτο και ακομη το ταγκαλακι προσευχοταν να βρει το δρομο του.Αν η εκκλησια του Ιησου μενει στους αιωνες ειναι διοτι αρχηγος και προστατης της ειναι ο Ιησους και τα οποια λαθη οπιουδηποτε ρασοφορου(θεληματικα ή αθελα)δεν σταθηκαν ικανα να την γκρεμισουν.Για αυτο η κατακριση ισως τελικα ζημιωσει την ψυχη μου αντι να σωσει τον κοσμο.Με αυτα τα λογια αγαπης εκφραζω την διαφωνια μου σε ορισμενα θεματα.Ταυτοχρονα θα ηθελα να ζητησω συγνωμη αν ημουν επιθετικος σε ορισμενα θεματα και αν πληγωσα καποιο ειδικα στους αγαπητους φιλους PATIENT και MISHA.
Καλο παραδεισο παιδια!
PATIENT
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PATIENT »

charis έγραψε:Αγαπητε φιλε
Ο Ιησους Χριστος μας περιμενει το καθενα μας ξεχωριστα να μας σωσει με την Αγαπη του και την Φιλανθρωπια Του.Σε Αυτον εναποθετω τις ελπιδες μου και ευχομαι να μου φωτισει το σκοτος.Δεν ειμαι αξιος να σωσω την ψυχη μου ποσο μαλλον τον κοσμο απο την απειλη που ονομαζετε "οικουμενισμος"Εγω το μονο που γνωριζω ειναι την υπαρξη του διαβολου που διαβαλει διαρκως την πραγματικοτητα και την Αληθεια.Ο γεροντας Παισιος για αυτο και ακομη το ταγκαλακι προσευχοταν να βρει το δρομο του.Αν η εκκλησια του Ιησου μενει στους αιωνες ειναι διοτι αρχηγος και προστατης της ειναι ο Ιησους και τα οποια λαθη οπιουδηποτε ρασοφορου(θεληματικα ή αθελα)δεν σταθηκαν ικανα να την γκρεμισουν.Για αυτο η κατακριση ισως τελικα ζημιωσει την ψυχη μου αντι να σωσει τον κοσμο.Με αυτα τα λογια αγαπης εκφραζω την διαφωνια μου σε ορισμενα θεματα.Ταυτοχρονα θα ηθελα να ζητησω συγνωμη αν ημουν επιθετικος σε ορισμενα θεματα και αν πληγωσα καποιο ειδικα στους αγαπητους φιλους PATIENT και MISHA.
Καλο παραδεισο παιδια!
Αμήν καλό Παράδεισο αγαπητέ φιλε, συγχώρησε κι εμένα για τυχόν απρεπές ύφος ή εκφράσεις προς το πρόσωπό σου.
Μια διαφωνία ως προς το θεμα κατάκριση. Κατάκριση σε θέματα πίστεως δεν λογίζεται εφόσον η κάθε καλόπιστη κριτική έχει ως γνώμονα το συμφέρον της Εκκλησίας. ΚΑΤΆΚΡΙΣΗ ΕΊΝΑΙ Η κριτική πάνω σε προσωπικά πάθη και αμαρτήματα κάποιου άλλου.
ΑΥΤΌ ΝΟΜΊΖΩ ΣΤΟ ΘΈΜΑ ΤΟΥ οΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΎ και στην εναντίον του κριτική δεν έχει σημειωθεί
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Το πρόβλημα αλλαγής του ημερολογίου.

Δημοσίευση από silver »

Ο PATIENT έγραψε :
Δεν μπορώ να βάλω στο ίδιο τσουβάλι απο τη μια πλευρά την αίρεση του οικουμενισμού, που έχει αλώσει όλες τις Ορθόδοξες Εκκλησίες, μαζί με τις όποιες κακοδοξίες ή φανατικές δηλώσεις των παλ/τών
Είναι παρήγορο το γεγονός αναγνώρησης κακοδοξιών στούς εν Ελλάδι Παλαιοημερολογίτες !


-------------------
Είναι απορίας άξιον την ώρα που ο Ελληνισμός αγωνίζεται γιά τις θρησκευτικές ελευθερίες του Οικουμενικού Πατριαρχείου μας, εμείς οι ίδιοι να τις καταλύουμε στην Ι.Μ. Εσφιγμένου του Αγίου Όρους ! Γελοιοποιούμεθα διεθνώς συγχρόνως δε ισχυροποιούμε τις Τουρκικές θέσεις. Είμεθα άξιοι θρήνων......
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Όστια και κομποσχοίνι και καλά ξυπνητούρια! Έχω κινέζικο που παίζει την 9η του Μπετόβεν! Θα σας αρεσει πολύ. Θα δείτε και όμορφα όνειρα! ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Το προβλημα αλλαγης του ημερολογίου.

Δημοσίευση από silver »

Ο parikos έγραψε :
Όστια και κομποσχοίνι και καλά ξυπνητούρια! Έχω κινέζικο που παίζει την 9η του Μπετόβεν! Θα σας αρεσει πολύ. Θα δείτε και όμορφα όνειρα! ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!
Κύριε parikos, επειδή , ευτυχώς ή δυστυχώς, ο Κύριος γνωρίζει, δεν διαθέτω το δικός σας I.Q. , μήπως μπορείτε να γίνετε πιό σαφής ;

Η προσφοράς σας--9η του Μπετόβεν--με αναγκάζει, (ένεκα ...ευγένειας) να σας αντιπροτείνω το χωρίο Λουκά ιη:11 ....ο Θεός, ευχαριστώ σοι ότι ουκ ειμί ώσπερ οι φανατικοί , φο(υ)νταμελιστές, ταλιμπάν, στενοκέφαλοι, χωριάτες, που συνεχώς ενασχολούνται με Όστιες και κομποσχοίνι...
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Το προβλημα της αλλαγής του ημερολογίου.

Δημοσίευση από silver »

--------------------------------------------------------------------------------

Ο PATIENT έγραψε :
--------------------------------


Ερώτηση : Αδελφέ PATIENT, οι προτεινόμενοι οίκοι λατρείας, σε ποία Εκκλησιαστική δικαιοδοσία ανήκουν; Ευχαριστώ γιά την απάντησή σου.




======================
Όταν μου πειράζουν την πατρίδα μου και την θρησκείαν μου, θα μιλήσω, θα ενεργήσω κι’ ότι θέλουν άς μου κάμουν.
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

To πρόβλημα της αλλαγής του ημερολογίου.

Δημοσίευση από silver »

Ο Silver ερωτά :

Γνώρισα έναν ξένο στο κέντρο της Αθήνας και μου είπε ότι αγαπά την Ορθοδοξία, την ασπάζεται και είναι έτοιμος να βαπτισθεί. Η ερώτησή του : Silver, σε ποιόν ναό να βαπτισθώ ; Τι να απαντήσω, αδελφέ PATIENT ;================

Τι ψυχούλα ο στατηγός Μακτυγιάννης ακούστε τον :

Μάθενα από ανθρώπους τίμιους ότι η κατήχηση των ξένων εναντίον της θρησκείας μας προοδεύει. Τότε κάπνισαν τα μάτια μου… Πάγω εις τον Κωλέτη και του λέγω…δεν μας αφήνεις πλέον ησύχους να ζήσουμεν εδώ εις την ματοκυλισμένην μας πατρίδα με την θρησκείαν μας, αλλά μας τζαλαπατάς και μας διαιρείς… Γνωρίζομεν τις ενέργειες τις μυστικές των ξένων όπου εργάζονται δια την θρησκείαν μας. Θρησκείαν δεν αλλάζομεν εμείς, ούτε την πουλούμεν. Τώρα θα γένεις κομμάτια απ’ αυτά πού εργάζεσαι εσύ με τους όμοιούς σου κι αφήνεις και τους ξένους κι εργάζονται διά την θρησκείαν μας. Μου λέγει : Η Κυβέρνηση πρέπει να λάβη μέτρα διά σένα. Του είπα : Κουσούρι να μην κάμης εσύ και η κυβέρνησή σου! Σηκώθηκα κι έφυγα. Τότε έστειλε στρατιώτες, την νύκτα, μου τριγύριζαν το σπίτι. Έρχονταν πάντοτε άνθρωποι και μόλεγαν να θυλαχτώ, ότι θα με σκοτώσουνε, ότι έχω πολλούς οχτρούς. Τους λέγω : Οχτρούς αν τους έκαμα, δε λυπώμαι, ότι κακό κανενού δεν έκαμα διά το νιτερέσιόν μου. Όταν μου πειράζουν την πατρίδα μου και την θρησκείαν μου, θα μιλήσω, θα ενεργήσω κι’ ότι θέλουν άς μου κάμουν.
PATIENT
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: To πρόβλημα της αλλαγής του ημερολογίου.

Δημοσίευση από PATIENT »

silver έγραψε:Ο Silver ερωτά :

Γνώρισα έναν ξένο στο κέντρο της Αθήνας και μου είπε ότι αγαπά την Ορθοδοξία, την ασπάζεται και είναι έτοιμος να βαπτισθεί. Η ερώτησή του : Silver, σε ποιόν ναό να βαπτισθώ ; Τι να απαντήσω, αδελφέ PATIENT ;
http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... 9891#29891
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Το πρόβλημα αλλαγής του ημερολογίου.

Δημοσίευση από silver »

Ο PATIENT έγραψε :

ΈΧΕΙς συναίσθηση του τι λές;
Εγώ αποτειχίστηκα απο την Ελλαδική Εκκλησία του νέου ημερολογίου για να μην με πάρει κι εμένα ο οικουμενιστικός κατήφορος εδώ και 10 χρόνια.


Δηλαδή αδελφέ, αποτειχίστηκες από την Ελλαδική Εκκλησία και έγινες μέλος τής εκκλησίας των εν Ελλάδι Παλαιοημερολογιτών, διότι πιστεύεις ότι η Ορθόδοξος Εκκλησία , της Οποίας ήσουν μέλος έως το 1997, κατεπόθη υπό της αιρέσεως, και η εκκλησία των εν Ελλάδι Παλαιοημερολογιτών είναι η Μία Αγία Καθολική και Αποστολική Εκκλησία του Χριστού μας. Λοιπόν, εσύ είχες φωτισμό και αποτειχίστηκες. Άρα ο π.Ζήσης, ο π. Μεταλληνός , ο αφορισθής για τους αγώνες του, εναντίον των οικουμενιστών, Ν. Σωτηρόπουλος και τόσοι άλλοι Κληρικοί και λαiκοί της Ελλαδικής Εκκλησίας, αγωνίζονται ουκ κατ' επίγνωσιν. Συμφωνείς έως εδώ ;

Ο PATIENT έγραψε :
Αυτή ΕΊΝΑΙ η Εκκλησία μου και γι αυτήν πονούσα και πονώ.
Εδώ, κάτι δεν πάει καλά στη διατύπωση : Αποτειχίστηκες από την Ελλαδική Εκκλησία και έγινες μέλος της εκκλησίας των εν Ελλάδι Παλαιοημερολογιτών, αλλά αυτή ΕΙΝΑΙ η Εκκλησία σου, δηλαδή η Ελλαδική Εκκλησία που κατεπόθη υπό της οικουμενιστικής αιρέσεως;
Τα σχόλια αφίενται εις τους έχοντας κοινόν νουν.

Ο PATIENT έγραψε :
Αλλά Εκκλησία υπάρχει εκεί που υπάρχει η Αλήθεια.
Που υπάρχει η Αλήθεια, στην Ορθόδοξη Εκκλησία ή στους εν Ελλάδι Παλαιοημερολογίτες ;
Το υπόλοιπον του κειμένου σου, εφ όσον θελήσεις, θα το συνεχίσω αύριο.


==================

Τι ψυχούλα ο στατηγός Μακρυγιάννης :

Μάθενα από ανθρώπους τίμιους ότι η κατήχηση των ξένων εναντίον της θρησκείας μας προοδεύει. Τότε κάπνισαν τα μάτια μου… Πάγω εις τον Κωλέτη και του λέγω…δεν μας αφήνεις πλέον ησύχους να ζήσουμεν εδώ εις την ματοκυλισμένην μας πατρίδα με την θρησκείαν μας, αλλά μας τζαλαπατάς και μας διαιρείς… Γνωρίζομεν τις ενέργειες τις μυστικές των ξένων όπου εργάζονται δια την θρησκείαν μας. Θρησκείαν δεν αλλάζομεν εμείς, ούτε την πουλούμεν. Τώρα θα γένεις κομμάτια απ’ αυτά πού εργάζεσαι εσύ με τους όμοιούς σου κι αφήνεις και τους ξένους κι εργάζονται διά την θρησκείαν μας. Μου λέγει : Η Κυβέρνηση πρέπει να λάβη μέτρα διά σένα. Του είπα : Κουσούρι να μην κάμης εσύ και η κυβέρνησή σου! Σηκώθηκα κι έφυγα. Τότε έστειλε στρατιώτες, την νύκτα, μου τριγύριζαν το σπίτι. Έρχονταν πάντοτε άνθρωποι και μόλεγαν να θυλαχτώ, ότι θα με σκοτώσουνε, ότι έχω πολλούς οχτρούς. Τους λέγω : Οχτρούς αν τους έκαμα, δε λυπώμαι, ότι κακό κανενού δεν έκαμα διά το νιτερέσιόν μου. Όταν μου πειράζουν την πατρίδα μου και την θρησκείαν μου, θα μιλήσω, θα ενεργήσω κι’ ότι θέλουν άς μου κάμουν.
PATIENT
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PATIENT »

Oλα ξεκινουν απο την ελλειψη γνωσεων εκκλησιαστικής ιστοριας εκ μερους σου .
Η απαντηση μου εκει http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... 0167#30167
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”