Αναζήτηση συντρόφου

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

ΦΙΛΕ ΣΩΤΗΡΗ , ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΡΟΛΟ ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΣΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ( ΑΓΑΠΗ ) ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ . ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΝΙΩΣΕΣ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΧΩΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ , ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ , ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΕΓΙΝΕ ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ .

ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ Σ΄ΑΓΑΠΟΥΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΖΗΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΕΤΗ ΠΟΥ ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΣΑ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΦΙΤΣΑ ΣΤΑ ΑΧΥΡΑ .ΚΑΘΩΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ , ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ . ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΣΑΡΚΙΚΗ ΕΠΙΘΥΜΙΑ...Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΣΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΣ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΑΥΤΗ...ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ;;;;
ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΝΩ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΛΗΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ , ΕΙΛΙΚΡΙΝΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣ , ΤΑΥΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΕΠΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ , ΠΟΛΛΟΙ ΠΕΙΡΑΣΜΟΙ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΠΑΓΙΔΕΣ.

ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ ΠΑΝΤΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΣΟΥ.
ο Χριστός σώζει....
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Domna »

Οχι, Σμαρώ μου, δεν θα είμαι περαστική ! Θα μπαίνω πάλι πιο συχνά μέσα !!!
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Teri »

Domna έγραψε:Οχι, Σμαρώ μου, δεν θα είμαι περαστική ! Θα μπαίνω πάλι πιο συχνά μέσα !!!
:wav :wav :wav
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Domna »

:8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8
:6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Domna »

Παιδιά, κι εγώ περνάω μια μικρούλα στεναχώρια . Εαν θυμώσαστε είχα γράψει στο θέμα : Προβληματισμός περί γάμου ότι υπάρχει ένα παλικάρι το οποίο είναι Γερμανός και ο οποίος βαπτίστηκε πριν κάμποσα χρόνια ορθόδοξος Χριστιανός . Είναι πάρα πολύ πιστός και θεοφοβούμενος . Εχει και έναν πνευματικό που χωρίς την ευλογία του δεν κάνει τίποτε . Είναι ένα πάρα πολύ καλό και χρυσό παιδί , σκέτο μάλαμα . Αυτό το παλικάρι το γνώρισα πριν δύο χρόνια στο πανυγήρι της ενορίας μου και φέτος το καλοκαίρι μου έδειξε ότι ενδιαφέρεται για μένα αλλά εγώ δυστυχώς δεν αισθανόμουν απολύτως τίποτα για αυτόν και ούτε με έλκυε σωματικά . Του πρότεινα όμως να είμαστε φίλοι και έτσι του είχα δώσει το τηλέφωνο μου . Από τότε με πήρε αρκετές φορές τηλέφωνο και έτσι μπόρεσα να μάθω περισσότερο για τον χαρακτήρα . Ανακάλυψα ακόμη ότι έχουμε πολλά κοινά και ενδιαφέροντα και έτσι ζεστάθηκε πολύ καρδιά μου απέναντι του και άρχισα να σκέφτομαι ότι μάλλον αυτός είναι ο άνθρωπος της ζωής μου . Ετσι σκέφτηκα τώρα που θα τελείωναν οι γιορτές να μιλήσω με τον πνευματικό μου και να ζητήξω την συμβουλή του αφού αυτός τον γνωρίζει κάμποσα χρόνια . Ομως πριν λίγες μέρες , ένα βραδύ καθώς ήμουν ξαπλωμένη στο κρεβάτι μου και σκεφτόμουν το παλικάρι , χτήπησε το τηλέφωνο και ήταν ο Γερμανός ο οποίος μου είχε πει ότι είχε ακούσε από γνωστά< του άτομα ότι υπάρχει μια γυναίκα η οποία είναι γερμανίδα και η οποία ένδιαφέρεται για αυτόν . Μετά που είχα κλείσει το τηλέφωνο , είχα στεναχωρηθεί γιατί σκέφτηκα ότι τώρα τον έχασα και δεν θα βρεθεί άλλος ο οποίος θα δείξει ενδιαφέρον για μένα .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από smarti »

Εσυ τι ενιωσες οταν το εμαθες η οταν το ακουσες αυτο? Σε πειραξε πολυ? Αν ναι, μηπως ο καιμενος χρειαζοταν , ενα μικρο σημαδακι να δει και αυτος ο ερημος τι γινεται?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από smarti »

Μήπως βοηθήσει μια ειλικρινείς συζήτηση μαζί του???
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Domna έγραψε:
... χτήπησε το τηλέφωνο και ήταν ο Γερμανός ο οποίος μου είχε πει ότι είχε ακούσε από γνωστά< του άτομα ότι υπάρχει μια γυναίκα η οποία είναι γερμανίδα και η οποία ένδιαφέρεται για αυτόν .
Το θέμα είναι αυτός για ποια ενδιαφέρεται.
Παραπάνω είπες ότι ενδιαφέρεται για σένα.
Μην το βάζεις κάτω. Η smarti σου απάντησε.
Αυτό που θέλουν οι άντρες είναι μία ειλικρινή αντιμετώπιση.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Domna »

Ναι, Σμαρώ μου, με πείραξε και λυπήθηκα γιατί μου είπε ότι θέλει να την συναντήσει . Με πείραξε γιατί αναρωτήθηκα γιατί να έρθουν τα πράγματα τώρα έτσι ακριβώς τώρα που ζεστάθηκε επιτέλους η καρδιά μου για τον Γερμανό ; Δεν είπα όμως στον Γερμανό ακόμη τίποτα ότι ζεστάθηκε η καρδιά μου για εκείνον γιατί ήθελα να μιλήσω πρώτα με τον πνευματικό μου και εαν μου έδινε την ευλογίαν του τότε θα του το έλεγα . Αλλά από την άλλη μεριά σκέφτομαι όμως ότι ίσως να είναι θέλημα Θεού να τα βρει ο Γερμανός με αυτή την γυναίκα γιατί αυτή η γυναίκα δεν είναι ορθόδοξη χριστιανή και ίσως με την βοήθεια του Γερμανού να ασπασθεί την Ορθοδοξία . Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι εαν τελικά τα βρει ο Γερμανός με αυτή την γυναίκα , φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να βρεθεί άλλο παλικάρι που να είναι τόσο πιστός σαν αυτός . Αφού να φανταστείς , δεν ντρέπεται να κάνει τον σταυρό του μπροστά σε ομογενείς του . Μου είπε ότι τον περιγέλασαν πολλές φορές αλλά αυτόν δεν τον νοιάζει . Αμφιβάλλώ πραγματικά εαν θα γνωρίσω πάλι έναν τέτοιον άνθρωπο .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από smarti »

Τι λες βρε τωρα.....??????????????.Εσυ τα εχεις βαψει μαυρα πριν ακομα δεις τι γινεται! Αν δεν συζητήσεις μαζι του για να ξερει και αυτος τα σοβαρα αισθηματα σου....απο που βγαζεις τοσο γρηγορα συμπερασματα? Για χαμογελα...οπλισου με ελπιδα και εχε πιστη στο θεο...ολα γινονται συμφωνα με το σχεδιο του!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”