Μπουχτίσαμε..

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Μπουχτίσαμε..

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Μπουχτίσαμε απο τους άθεους και τους αιρετικούς δε λέω.
Αλλά μπουχτίσαμε και απο τους ψευτοχριστιανούς.
Μιλώ για ψευτοχριστιανούς υποκριτές, που αναλώνονται σε προσφωνήσεις του τύπου"αδελφέ μου, αδελφή μου" και άλλα πολλά, χωρίς να το νοιώθουν στο ελάχιστο.
Και να ήταν μόνο οι προσφωνήσεις;
Καλά θα ήταν.
Είναι η συμπεριφορά κυρίως.
Ο καθένας κοιτάζει τι τον βολεύει λέω εγω και τίποτε παραπέρα απο αυτό.
Μπροστά στη βολή μας, τύφλα να'χει η καλή συμπεριφορά προς τον πλησίον.
Κατά τα άλλα...Χριστιανοί Ορθόδοξοι με τη βούλα και δώστου τα "αγαπητέ μου, αδελφέ μου" και τελειωμό δεν έχει.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Το κακό είναι ότι δεν μπουχτίσαμε από τον εαυτό μας, για ν' αποφασίσουμε να τον διορθώσουμε, κι αντί να κοιτάμε τα χάλια μας κοιτάμε να κατακρίνουμε τους άλλους.

Ε ρε άμα πάρει ο Θεός ένα βούρδουλα, όπως τότε στο Ναό του Σολομώντος, πρώτα απ' τη δική μας πλάτη πρέπει να ξεκινήσει.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καιρο εχουμε να σε "δουμε" Byzantine_Spirit. Αλλα γιατι τοση φορα;

Aυτο Byzantine_Spirit, ακουγεται σαν γενικος αφορισμος, και τετοιες θεσεις σε φερουν σε ρολο τιμητη των παντων, και δεν θεωρω οτι εχεις τετοια προθεση.

Γιατι τετοιος μηδενισμος και απαξιωση;

Αδικεις τον εαυτο σου με αυτα τα λογια. Δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις ποιος ειναι ψευτοχριστιανος και ποιος οχι. Κανενας μας δεν ειναι.

Γιατι "μπουχτισαμε με τους αλλους" και οχι δηλαδη με τον εαυτο μας;

Εαν καποιος μας επιτεθει, μας χαρακτηρισει, μας προσβαλει, ανθρωπινως, αμυνομαστε, Χριστιανοι ειμαστε, δεν ειμαστε καρπαζοεισπρακτορες... (Αυτο το εχει πει ο Αγ. Ιωαννης ο Χρυσοστομος)

Εαν εχεις κατι επι προσωπικου με καποιον/α θεσε το θεμα ετσι, περιεγραψε την αιτια, την αφορμη, κατα περισταση στειλε pm και κανε την εκκαθαριση.

Κρινουμε και καταδικαζουμε πρακτικες και συμπεριφορες και οχι προσωπα και υποστασεις.

Δεν ειναι σωστο ακομα και εαν εσυ εισαι τελεια Χριστιανη, να μιλας ετσι για τους αλλους.

Αδελφια ειμαστε ολοι, ειτε το θελουμε ειτε οχι. Την ιδια φυση φερουμε, τα ιδια παθη, τον ιδιο Σταυρο κουβαλαμε, μεταπτωτικα, με δικη μας ευθυνη.

Δεν θα εξιλεωθουμε με το να εξουδενωνουμε τον αλλον.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

filotas..
Ενώ συμφωνώ στο ότι πρέπει πρώτα να κοιτάμε τον εαυτό μας και μετά παραπέρα, απο την άλλη διαφωνώ ως προς το ότι αυτό έχει γίνει μια ωραιότατη καραμέλα.
Που ξέρεις εσύ αν ο άλλος δε κοιτάζει πρωτίστως τον εαυτό του;
Μπουχτίσαμε λέει το θέμα.
Και το μπουχτίσαμε σημαίνει πως έχουμε φανεί ανεκτικοί και πως έχουμε δώσει περιθώρια στους άλλους πριν προβούμε σε χαρακτηρισμούς.
Είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη, ναί.
Σε προσπάθεια όμως πάντα.
Το να είσαι όμως Χριστιανός δε σημαίνει πως είσαι κλωτσοσκούφι και έρμαιο του καθενός ή άνθρωπος πρόσφορος προς εκμετάλλευση.
Χριστιανός δε σημαίνει μαλθακός.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Ούτε όμως κι επαναστάτης χωρίς αιτία. Αν δε μάθουμε να δεχόμαστε με ταπείνωση την κριτική, που αφορά εμάς προσωπικά, τότε δε θα μπορέσουμε να διορθωθούμε.

Μαλθακός δεν είναι ο ταπεινός, αλλά ο αναίσθητος. Το θέμα είναι να τιθασεύσεις τον εγωισμό σου, που σε κάνει ν΄αντιδράς κάθε φορά που κάποιος αντιτίθεται στο θέλημά σου και στα λόγια σου. Κάθε φορά που το πετυχαίνεις αυτό, έχεις κερδίσει μια μεγάλη πνευματική μάχη.
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

dionysisgr..
Έτσι μπήκα Διονύση.
Με φόρα και με δύναμη και προπ΄παντων με ειλικρίνεια.
Το σκεπτικό που μου αποδίδεις δε το δέχομαι.
Οι πράξεις του καθενός, δείχνουν και το ποιόν του.
Οπότε καταλαβαίνουμε και παρακαταλαβαίνουμε μάλιστα προθέσεις και χαρακτήρες χωρίς να πιπιλάμε μονίμως την καραμέλα ότι κρίνουμε και κατακρίνουμε.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
giorgospet
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΡΕΘΥΜΝΟ

Δημοσίευση από giorgospet »

O καθ' ένας πρέπει πρώτα να κρίνει τον εαυτό του και μετά τους άλλους, πιστεύω.
''Ο αναμάρτητως πρώτος τον λίθο βαλλέτω.''
Είμαστε εμείς σωστοί και βάλουμε κατά των άλλων ;;; Δύσκολο.
Ας κοιτάξουμε την καμπούρα μας, και όχι των άλλων.
Δεν με ενδιαφέρει ο άλλος που κάνει 100 μετάνοιες και μετά κλέβει και εκμεταλέυεται τον συνανθρωπό του, Άλλος θα τον κρίνει.
ΕΓΩ ΤΙ ΚΑΝΩ αυτό με ενδιαφέρει. Είμαι σωστός Χριστιανός; Οχι.
Κάνω ένα βήμα μπροστά και 10 πίσω (προσωπικά μιλάω), και θα κάτσω να κρίνω τον συνανθρωπό μου με την άθλια ψυχή που κουβαλάω.
Μόνο προσευχή μπορώ να κάνω γι' αυτόν και αυτή λειψή.
Επιπλέον με την γενικολογία αδικούμε όλους αυτούς που έχουν αφιερώσει την επίγεια ζωή τους στον Θεό και πράτουν το θελημά του.
Ο Θεός να μας συγχωρέσει για τα ανομηματά μας.
-Για να έρθεις στην κατάσταση που να μην μπορείς να χωρέσεις την χαρά, ούτε να την εκφράσεις, χρειάζεται να προσέξεις τρία πράγματα :
• να κινείσαι απλά,
• να μην ασχολείσαι με τους άλλους,
• να λες την ευχή.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ο μηδενισμος και η ισοπεδωση ειναι η χειροτερη μορφη κατακρισης, γιατι γινεται συλλήβδην, και εν τω συνολω. Πιανει δικαιους και αδικους.

Εγω προσωπικα ειμαι απο τους δευτερους. Το οτι γραφουμε μια σωστη γνωμη και λογισμο, δεν σημαινει οτι αυτο-δικαιωνομαστε.

Απο την αλλη ομως, το οτι εχει κανεις λασπη επανω του, η βρωμια, δεν σημαινει οτι πρεπει να τα διαφημιζει κιολας. Καλο ειναι ολοι να δειχνουν ενα καλο παραδειγμα, μια ευπρεπισμενη συμπεριφορα, οχι ηθικιστικη, αλλα κοσμια και συγκαταβατικη, προς το κοινο συμφερον και την ωφελεια ολων.

Προσοχη, δεν εννοω υποκρισια, αλλωστε αργα η γρηγορα φαινεται η φυση του καθενος, αλλα μια συμπεριφορα ωφελιμη και γιαυτους που θελουν να αναζητουν εικονες, και παραδειγματα, και γνωση για να προχωρησουν.

Περαν τουτου, δεν εχει κανεις το δικαιωμα να "τσουβαλιαζει" και να αποδιδει την λεγομενη ομαδικη ευθυνη, εκει οπου ανηκει η ατομικη. Ετσι; Θελει διακριση το πραγμα.

Τωρα, εσυ Byzantine_Spirit, καλα εκανες και μπηκες με φορα, αλλα κατι συγκεκριμενο πρεπει να σε εχει πειραξει, εξ'ου και η σπουδη σου να καταδειξεις με ειδικο θεμα το μπουχτισμα σου. Λοιπον ποια ειναι η αιτια, η, η αφορμη που σε εκανε να εκφραστεις ετσι;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Παιδιά, εμένα δε μου φάνηκε σαν κριτική το κείμενο της Byzantine_Spirit... Πιο πολύ με διαπίστωση μου φάνηκε, μια καταγραφή γεγονότων αν προτιμάτε.
Αν κάνω λάθος τότε ζητώ συγγνώμη απ΄όλους σας... :oops:
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Και τι πρεπει να γίνει δηλαδή? Να βριζόμαστε, για να μην θεωρούμαστε ψευτοεγενικοι και υποκρητές?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”