Η Ελλάδα πρώτη στη διαφθορά!

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Re: Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΩΤΗ ΣΤΗ ΔΙΑΦΘΟΡΑ!

Δημοσίευση από PRETORIAN »

Για να μην μιλήσουμε και για το χώρο της εκκλησίας. (Θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου!)

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΠΑΤΕΡ ΜΟΥ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΑΥΤΟΚΑΘΑΡΣΗΣ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΥΤΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΚΕΠΕΙ. ΑΣΤΗΝ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΩΣ ΚΟΡΗ ΟΦΘΑΛΜΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ. ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΠΕΛΕΚΥΣ!
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ΜΕΙΖΩΝ Ο ΕΝ ΗΜΙΝ Η Ο ΕΝ ΤΩ ΚΟΣΜΩ

Δημοσίευση από pAntonios »

alithis έγραψε:παπα-Αντωνη μου,

αυτο με την τροπολογια στο συρταρι του υπουργου,δεν ειναι το προβλημα της ελλαδος!τιποτα δεν ειναι!εδω εχουμε ολα τα υπολοιπα που λες και ιδιως τη λαθρομεταναστευση!!εδω στην αθηνα τουλαχιστον,ο κοσμος ουτε ασχολειται με το ποιος ειναι ο δεσποτης-εχουμε καμμια 30αρια εξαλλουν να κυκλοφορουν!!!!μην το λεμε και το ξαναλεμε σε παρακαλω!
θελεις μηπως και εσυ να γινεις δεσποτης?ετσι ειναι τα πραγματα στην εκκλησια!και αλλος αρχιεπισκοπος να ελθει ,ετσι θα ειναι παλι!ας λυσουμε ολα τα υπολοιπα,που ειναι τα μειζονα,γιατι αυτα ειναι τα...ελαχιστα!
απλως η γνωμη μου...με συγχωρεις...
Δεν κάνω εγώ για Δεσπότης μην στεναχωριέστε!!!
Άλλωστε δεν έχω ούτε τα τυπικά προσόντα, ούτε τα ουσιαστικά!

Δεν θέλω πάντως να περάσει από τα γραφόμενά μου το πνεύμα της απαισιοδοξίας. Έχω την αίσθηση ότι απευθύνομαι σε αγωνιστές και γι αυτό ο λόγος είναι κάπως δικανικός!!!

Πρέπει να κηρύξουμε τον πόλεμο στη διαφθορά σε όλα τα επίπεδα, κάνοντας αρχή από τον εαυτό μας.
Πάντα δυνατά τω πιστεύοντι, με τη βοήθεια του Θεού.
Και δεν ξεχνάμε ότι:
ΜΕΙΖΩΝ Ο ΕΝ ΗΜΙΝ Η Ο ΕΝ ΤΩ ΚΟΣΜΩ...
ες μεθαύριο... τα σπουδαία!
(αύριο είναι Κυριακή!)
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΜΕΙΖΩΝ Ο ΕΝ ΗΜΙΝ Η Ο ΕΝ ΤΩ ΚΟΣΜΩ

Δημοσίευση από Melpomeni »

pAntonios έγραψε:
Δεν θέλω πάντως να περάσει από τα γραφόμενά μου το πνεύμα της απαισιοδοξίας. Έχω την αίσθηση ότι απευθύνομαι σε αγωνιστές και γι αυτό ο λόγος είναι κάπως δικανικός!!!

Πρέπει να κηρύξουμε τον πόλεμο στη διαφθορά σε όλα τα επίπεδα, κάνοντας αρχή από τον εαυτό μας.
Πάντα δυνατά τω πιστεύοντι, με τη βοήθεια του Θεού.
Και δεν ξεχνάμε ότι:
ΜΕΙΖΩΝ Ο ΕΝ ΗΜΙΝ Η Ο ΕΝ ΤΩ ΚΟΣΜΩ...
ες μεθαύριο... τα σπουδαία!
(αύριο είναι Κυριακή!)
Ναι Πατερ απευθυνεσθε σε μελη της Στρατευομενης Εκκλησιας. Η θεση μας ειναι στον αγωνα. Οσο πιο καλα γνωριζουμε τον εχθρο μας,τοσο πιο αποτελεσματικα μπορουμε να τον αντιμετωπισουμε.
Η αιωνιοτητα κοντα στον Κυριο ειναι κατι πολυ πολυτιμο για να το διακινδυνευσουμε με απαισιοδοξιες η στρουθοκαμηλισμο.
Συνεχιστε ! με την ευλογια σας,ακολουθουμε .
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Πράγματι είμαστε μια κοινωνία φθαρμένη και διεφθαρμένη!
Πράγματι μας έκαναν τον πόλεμο απ' έξω, γιατί είμαστε ορθόδοξοι!
Πράγματι οι πολιτικοί μας βοήθησαν, τα μάλα, τους απ'έξω, για να πετύχουν το στόχο τους (μάλλον σε συνεργασία μαζί τους) διαλύοντας την παιδεία μας!
Αλλά φταίμε πρωτίστως εμείς γιατί, όπως αποδείχτηκε, είχαμε πολύ χλιαρή πίστη!
Την ξεπουλήσαμε στο όνομα της αφθονίας, της κατανάλωσης και της "καλοπέρασης".
Βγάλαμε από τη ζωή μας τον Θεό και τώρα βλέπουμε τα αποτελέσματα!
Γιατί περιμένουμε από την Εκκλησία να είναι ακέραιη; Δεν μπορεί οι ιερείς να είναι σωστοί και εμείς οι λαϊκοί διεφθαρμένοι! Αυτά τα δύο συνδέονται πάντα!
Ο μέσος όρος των ιερέων, θεωρώ ότι ακολουθεί τον μέσο όρο των λαϊκών και το αντίστροφο!
Ευτυχώς όμως υπάρχουν και οι χρυσές εξαιρέσεις! Και στους μεν και στους δε!
Και εφ' όσον μας ενδιαφέρει να βελτιώσουμε την κοινωνίας μας, ο πιο σύντομος δρόμος, όπως έγραψε και ένας αδελφός μας, είναι ξεκινώντας από τον εαυτό μας!
Αν προσπαθήσουμε εμείς να δώσουμε με επιτυχία τον αγώνα μας, να γίνουμε καλύτεροι Χριστιανοί, και ας αφήσουμε τα υπόλοιπα στον Κύριό μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

aposal έγραψε: Γιατί περιμένουμε από την Εκκλησία να είναι ακέραιη; Δεν μπορεί οι ιερείς να είναι σωστοί και εμείς οι λαϊκοί διεφθαρμένοι! Αυτά τα δύο συνδέονται πάντα!
Ενα ατομο πού δέν εχει [κατάσταση] οπως λένε και στό Ορος θά γκρίνιαζε ακόμα καί αν οι Ιερείς καί μοναχοί ηταν Αγιοι και Ασκητικοί.

Θα λεγανε: Πω πώ τί αυστηρός πόυ ειναι αυτός τί οπισθοδρομικός ο αλλος ,πού νομιζουν οτι βρισκομαστε στο μεσαιωνα;
Ειμαστε στόν 21ο αιωνα και αυτοι μέ αυτά που μας ζητανε μάς διωχνουν απο τήν Εκκλησία .
Πρεπει νά πιάσουν τόν σφυγμό της εποχής μάς νά καταλάβουν τίς ανάγκες μάς κλπ κλπ κλπ...
Εδώ εχουμε δεί μερικές νά βγάζουν στά κανάλια Ιερείς επειδή δεν τίς αφησαν νά πάνε σε Γάμο η Βάπτιση ολόγυμνες [μονο ετσι δεν πάνε πλεον]
Επειδή τίς εκανε παρατηρηση γιατι πηγαν να Μεταλάβουν μέ ενα δάκτυλο πάχος κραγιόν.
Επειδή δέν εκανε Μνημοσυνο τήν γάτα τους [υπαρχει για οποιον θελει αυτο ,ειναι ποστ σε φορουμ]
Τί νά λέμε τώρα..
Θέλουμε και Αγιους Ιερεις :razz: ΧΑ !

Καί από τήν αλλη τό μοντέλο του Καραορθόδοξου ομολογητη ,ξερόλα ατσαλάκωτου σημερινού ανθρωπου παίρνει τήν μορφή επιδημίας.
Εικόνα
michail
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 5:00 am

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΑΠΙΣΤΙΑΣ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ"ΜΥΩ

Δημοσίευση από michail »

Πρωτιά στη διαφθορά κατέχει η Ελλάδα
Σε συνέντευξη τύπου στην Ένωση Ξένων Ανταποκριτών αύριο στις 12.00, η Διεθνής Διαφάνεια Ελλάδας θα παρουσιάσει τα πορίσματα της ετήσιας έρευνας, Δείκτης Αντίληψης Διαφθοράς, CPI 2008.
Ο δείκτης ορίζει τη διαφθορά ως κατάχρηση δημοσίου αξιώματος για ιδιωτικό όφελος.
Η έρευνα περιλαμβάνει 179 χώρες και η διαφθορά βαθμολογείται από το 0 μέ άριστα το 10. Η χώρα μας στη μέτρηση του 2007 βαθμολογήθηκε με 4,6 δηλαδή κάτω από τη βάση που είναι το 5.
Ο δείκτης αυτός μετράει την αντίληψη που υπάρχει για τη διαφθορά και όχι την πραγματική εικόνα της διαφθοράς. Η αντίληψη βασίζεται στη συνολική εικόνα της χώρας και όχι στα πραγματικά περιστατικά που ο καθένας έχει βιώσει, αλλά στην ανοχή που έχουμε ως κοινωνία στη διαφθορά.
Με τις επιδόσεις αυτές η χώρα μας είναι με διαφορά η πλέον διεφθαρμένη χώρα όχι μόνο της Ευρώπης αλλά βρίσκεται πολύ μπροστά και από χώρες της Αφρικής, της Ασίας και της Λατινικής Αμερικής ακόμη.


Ημερομηνία Δημοσίευσης: 22/09/08 | Πλήρες Άρθρο
http://www.kentri.gr/1/post-575.html
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Την εσωτερικη διφθορα να κοιταξουμε την πνευματικη, αυτη που θα μας καταδικασει.

Εκει να επικεντρωθουμε και να δουλεψουμε, ο καθενας οπως μπορει, με επιμονη και Πιστη, αυτοελεγχο και ταπεινωση.

Τωρα για την αλλη την εξωτερικη, την κοσμικη ας πουμε διαφθορα, ε, κοιταξτε, ας μου πει καποιος απο ολους τους προλαλησαντες ποτε δεν υπηρχε απο καταβολης κοσμου.

Απο που να πιασω, απο την πορνη βαβυλωνα, το ιουδαικο κατεστημενο και τον λαο που ανα πασα στιγμη αφηνε τον Θεον, και λατρευε μοσχαρια, απο την Ρωμη την μητερα της διαφθορας, την Αθηνα, την οποια η Σπαρτη κατακεραυνωνε για τον ανηθικο και εκλυτο βιο της, τα φεουδαρχικα καθεστωτα του μεσαιωνα, το βυζαντιο στα πολυ ιντριγκαδορικα και βρωμικα πολιτικο-διπλωματικα παιχνιδια του, να παρω την νεα Ρωμη την Αμερικη και ολο αυτο το διαφθερμενο συστημα εμπορικης και καταναλωτικης αποθεωσης που εχει επιβαλει παγκοσμιως;

Δεν εχουν τελος τα παραδειγματα... μπορω να γραφω για ωρες!

Λοιπον μην εξουδενωνουμε την Ελλαδα μας. Ουτε να την μακαριζουμε.

Ο κοσμος κειται εν τω πονηρω! Ταδε εφη Κυριος ο θεος.

Παροντος Αρχηγου, πασα αρχη παυσατω.

Στο δια ταυτα να παμε. Ατομικη η πορεια, και η σωτηρια μας. Οχι κοινωνικη. Οι Αγιοι πως προεκυψαν; Μεσα απο ουτοπικες τελειες κοινωνιες; Oχι βεβαια.

Στα χειροτερα καθεστωτα ανθισαν. Λοιπον καλειται ο καθενας να βρει την χαμενη αγιοτητα στο μετρο της προαιρεσης του, και οχι να κατασκευασει μια κοινωνικη μηχανη που θα παραγει απλα ευτυχισμενους ανθρωπους επειδη ολα πανε καλα και δεν υπαρχουν πολιτικοι απατεωνες η πολεοδομιες που λαδωνονται, η αστυνομικοι που βοσκουν πορνες και πουλανε ναρκωτικα.

Μηπως τελικα η κοινωνικη παρακμη και η διαφθορα ειναι το μυστικο εργαστηρι του Θεου, ωστε μεσα απο την σκοτεινη και φαινομενικα βρωμικη και λασπωδη ζυμωση, οπως γινεται με τον μουστο, να βγει καλο καθαρο κρασι;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
sokratism
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Σωκράτης@Βόλος

Δημοσίευση από sokratism »

"Ας βρει ο κάθε ένας από εμάς Τον Χριστό στη καρδιά του και χιλιάδες ανθρώπων γύρω του θα σωθούν."

"Ο σκοπός της ζωής του χριστιανού είναι η απόκτηση Του Αγίου Πνεύματος."

Άγιος Σεραφείμ Σάρωφ.

Άρα λοιπόν εξάγετε το πολύ απλό συμπέρασμα ότι καθαρίζει ο κάθε ένας το μέσα του για να έρθει ο Βασιλέας Ιησούς Χριστός και η ηθική κοινωνία έρχεται πολύ απλά ως φυσικό επακόλουθο της "εν Χριστώ ζωής".

Αδελφοί όχι ηθικολογίες, αγώνας εδώ και τώρα, πράξη, έργο. Πρέπει να το πάρουμε απόφαση: Ζούμε για να αναπνέουμε Χριστό.
Κύριε Ιησού Χριστέ ---> Εισπνοή
Ελεησόν με ---->Εκπνοή
αδερφέ μου συγχώρα με γιατί στις συμβουλές είμαι πρώτος αλλά στην εφαρμογή τελευταίος
ester
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από ester »

Kαι όμως εδώ στην Ελλάδα ξεκινήσαμε με μεγάλα οράματα.
Σας θυμίζω πως όλες οι προηγούμενες γενεές ενδιαφέρονταν και
αγωνίζονταν για κοινωνική δικαοσύνη, για ψωμί σε όλους, για
ελευθερία και ανεξαρτησία.
Όλα αυτά βέβαια έξω από την εκκλησία.
Την εκκλησία την παραμελούσαν, την παγαγκώνιζαν, αδιαφορούσαν
γι αυτήν, την σνόμπαραν αλλά δεν την κυνιγούσαν.
Τώρα τα διάφορα τσιράκια και δημόσιοι τιμητές κάνουν πόλεμο με την εκκλησία.
Προσπάθειά τους να δείξουν πόσο διευθαρμένα είναι τα μέλη της και διάφοροι αρχιερείς.
Είναι να απορεί κανείς πώς τα ανέχεται όλα αυτά ο Ελληνικός λαός.

Με τόσο μεγάλη ηθική ζημιά που έχει υποστεί ο Ελληνικός λαός
είναι να απορεί κανείς πως θα επανέλεθει αν θα επανέλθει.
pr28
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από pr28 »

όταν ερθει η εποχη των ισχνων αγελάδων (αν δεν εχει ηδη ερθει κατα ένα μικρό μέρος) τότε ο κόσμος θα επανέλθει στις πατροπαραδοτες αξίες.
Παρατηρησέ το ιστορικά . και θα το διαπιστώσεις.
Η φτώχεια είναι αρετή γιατι σκληρα-αγωγεί τον άνθρωπο και τον μαθαινει να πηγαινει κόντρα στα "θελω " του ,τα δικά του και του κόσμου.

Στις προηγούμνες δεκαετίες της ευδαιμονίας , ποιος επισκεπτόταν το περιβόλι της Παναγίας;Είχε τόσους προσκυνητές;Οχι .Γιατι επαναπαυμενοι ολοι στον μαμμωνά πιστευαν οτι ετσι ηρεμα ,σιγουρα, ομορφα και ευχαριστα θα κυλησει η ζωή..Και όμως τα πραγματα δεν ήταν τελικά ετσι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”