Σας παρακαλώ... θέλω βοήθεια...

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

dep
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 5:00 am

Σας παρακαλώ... θέλω βοήθεια...

Δημοσίευση από dep »

Που να το βαλω κι αυτο το θεμα;! Μπορει να πρεπει να μπει και στα εσχατολογικα, αλλα εχω αναγκη απο ψυχολογικη βοηθεια.

Ειχα κανει ενα θεμα με τα νεα διπλωματα παλιοτερα και τις τελευταιες μερες εχω διαβασει ο,τι αισχατολογικο μπορειτε να φανταστειτε.
Δεν ξερω, φοβαμαι παρα πολυ. Φυσιολογικα θεωρουσα ως χαραγμα το τσιπακι στο σωμα, αλλα μετα ο νους μου κανει παραξενους λογισμους. Αν ο ενα γεροντας εκεινο ή το αλλο κτλ.
Φοβαμαι. Ετρεμα. Η ορεξη μου εχει κοπει. Εδω και δυο μερες ειμαι δυστυχισμενος. Το ολο γεγονος με εχει αποξενωσει απο προσευχες, δεν υπαρχει ελπιδα μου φαινεται, ζω σε μια διαρκη αμφιβολια.... φοβαμαι και τρεμω αληθεια.

Ειμαι στη μεση των μαθηματων για διπλωμα οδηγησης και εχουμε δωσει τα λεφτα ειδη και δεν μπορω να κανω πισω. Και φοβαμαι. Αν ειναι αυτο το χαραγμα τοτε ειμαι καταδικασμενος.
Ισως φταιει που διαβασα πολλα εσχατολογικα. Μου πηραν το μυαλο... με ειδε η μητερα μου στην μαυρη θλιψη και της εξηγησα κι εκεινη μου ειπε πως πιστευει πως ο θεος μας κρινει αναλογα με τις πραξεις μας.

Λογικα δεν βγαζει νοημα. Το διπλωμα οδηγησης δεν σε κανει να μην μπορεις να αγοραζις ή να πουλας αν δεν το εχεις. Εχει μονο ενα τσιπακι, και διαβασα μαλιστα πως ακομα δεν εχει μπει. Επισης καθε 15 χρονια θελει αναναιωσει, οποτε ας πουμε δεν ειναι κατι μονιμο, οπως η ταυτοητα πχ.Διαβασα και τα λογια του γεροντα Πορφυριου και ηταν καποια παρηγορια.

Αλλα μετα διαβασα απο εναν γεροντα Ραφαηλ πως ουτε διαβατηρια κανει, επειδη ειναι προσωπικο εγγραφο κι εχουν τσιπακι. Και σκεφτηκα. Δλδ, ο,τι εχει τσιπακι ειναι χαραγμα; Ο Παισιος τουλαχιστον μιλουσε για τις ταυτοτητες επειδη οπως ελεγε ειναι ταυτοτητα και ταυτιζομαστε με αυτη. Κι επεμενε πως αυτο θα ειναι το φακελωμα και μετα ερθει το χαραγμα.

Τοσα πολλα... σας παρακαλω. Καποια βοηθεια... διευκαλυνση... χωρια απο την καινη διαθηκη που τονωνουν...

Βασικα δεν μου βγαζει νοημα χαραγμα πριν τον αντιχριστο, αλλα και παλι το εχουν πει σοφοι ανθρωποι οπως οι προηγουμενοι... αλλα και παλι ανθρωποι ειναι, μπορει να εδιναν δικες του ερμηνειες, ασχετα με θαυματα που εκαναν ή προφητειες. Δεν εχουν δα και το αλαθητο, αυτο εννοω....

Νιωθω χαλια... πραγματικο φοβο....
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από Ionas »

Dep
Νομίζω πελαγοδρομείς άδικα...χάραγμα όπως λέει ο Ευαγγελιστής Ιωάννης στην Αποκάλυψη θα είναι ο αριθμός του αντιχρίστου όταν θα πάρει την εξουσία σε όλη τη γη και θα απαιτήσει από τους ανθρώπους να τον προσκυνούν για θεό. Τέτοιο πράγμα σήμερα δεν υπάρχει επομένως δεν υπάρχει και χάραγμα ακόμη. Αυτό που σου είπε η μητέρα σου είναι σωστό, τα έργα μας θα μας ακολουθούν ...αν δεχθούμε τον αντίχριστο, όταν θα έλθει θα είμαστε υπεύθυνοι απέναντι στο Θεό, ενώ αν μείνουμε σταθεροί στην Πίστη μας στο Χριστό θα λάβουμε στέφανο. Αυτό βέβαια συμβαίνει πάντοτε στη ζωή μας. Το ζητούμενο για το Σατανά και τα όργανα του είναι να καταστρέφονται οι άνθρωποι με την αμαρτία. Ο Χριστός όμως δίνει τη Σωτηρία και δεν μας αφήνει ορφανούς, πάντα προστατεύει και είναι κοντά στους Πιστούς Του. Θα γνωρίζεις πολύ καλά όταν θα προσκληθείς να δηλώσεις υποταγή στον αντίχριστο...αν είναι επί των ημερών σου. Αυτά συζήτησε τα και με έναν πνευματικό.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από theodora »

Η αγάπη για τον Χριστό και ο πόθος μας να βρεθούμε για πάντα κοντά Του, δεν είναι εξετάσεις που θα δώσουμε και πρέπει να διαβάσουμε κάποια βιβλία. Δεν «κόβει» κανέναν ο Χριστός μας !!!
Είναι ΧΑΡΑ, ΦΩΣ, ΕΛΠΙΔΑ, ΧΑΜΟΓΕΛΟ.

Οι προηγούμενες γενιές από εμάς, των παπούδων μας, ούτε την Καινή Διαθήκη ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να διαβάσουν λόγω την αγραμματοσύνη τους. Περίμεναν καρτερικά την Κυριακή ημέρα για να ακούσουν από το στόμα των ιερέων κάποιο κήρυγμα για να «μάθουν» κάποια πράγματα της Γραφής.

Τί σου είπε ο πνευματικός σου για αυτά τα δυσάρεστα συναισθήματα που ζεις αδελφέ μου?
Και εάν δεν έχεις προλάβει ακόμα να τον δεις να του μιλήσεις και να χαρείς, τότε άνοιξε την καινή διαθήκη και βρες το ευαγγέλιο της Κυριακής. Προσευχήσου και μίλησε στον Πατέρα σου για τους φόβους σου. Ζήτησε Του να ανοίξει τα μάτια της καρδιάς σου για να αντικρύσεις την ΧΑΡΑ ΤΟΥ. Και αμέσως θα νιώσεις όμορφα.

Εφόσον διαπιστώνεις και μόνος σου πως κάποιες σκέψεις, κάποια θέματα, κάποια αναγνώσματα σου δημιουργούν άσχημη ψυχολογία ΓΙΑΤΙ ασχολήσαι ακόμα μαζί τους? Δεν μας υποχρεώνει ο Κύριος να ασχοληθούμε με αυτά.
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ=ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ μας έχει αφήσει σαν διαθήκη να μελετάμε, όχι θρίλερ. !!!!!!

Να γνωρίζεις επίσης ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ αυτές τις ώρες. Οι προσευχές μας είναι κοντά σου, μία φωνή στον Πατέρα μας ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ για να νιώσεις πολύ γρήγορα ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥ.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από pilotos »

Καθολικη Ιωαννου Α΄ (4, 18)
φόβος ουκ έστιν εν τη αγάπη, αλλ΄ η τελεία αγάπη έξω βάλλει τον φόβον, ότι ο φόβος κόλασιν έχει, ο δε φοβούμενος ου τετελείωται εν τη αγάπη.

Αυτό, λοιπόν, μας χρειάζεται : Αγάπη προς τον Θεό και προς τον πλησίον. Όποιος συμμετέχει στα Μυστήρια της Εκκλησίας, εν μετανοία και ταπεινώσει, όποιος ασκείται στη προσευχή του Ιησού, όποιος αγαπά, δεν θα λάβει το "χάραγμα" του Αντιχρίστου.

Ειδικά, εμείς πρέπει να κρατήσουμε το Άγιο Χρίσμα. Το "χάραγμα" του Θηρίου το λαμβάνουν ή θα το αποκτήσουν εύκολα, όσοι , ουσιαστικά, ξεβαπτίζονται, εντασσόμενοι σε αιρέσεις ( που όλες αρνούνται το Μυστήριο του Χρίσματος ) , σε παραθρησκείες, σε ψεύτικες θρησκείες. Η Ορθόδοξη Εκκλησία, το Σώμα του Χριστού μας, είναι η κιβωτός της σωτηρίας, αρκεί να ζούμε εν ταπεινώσει και προσευχή και Μυστηριακή ζωή, με ΑΓΑΠΗ προς όλους.

Κοίταξε,λοιπόν, το σήμερα, πως θα σκορπίσεις ΑΓΑΠΗ. Κοίταξε να λες συνέχεια την προσευχή του Ιησού. Κι από αύριο να αρχίσεις το δόσιμο ψυχής. Και υπάρχουν δεκάδες, εκατοντάδες άνθρωποι στην Ελλάδα, στη Κύπρο και στις Ορθόδοξες Ιεραποστολές που χρειάζονται τη βοήθειά σου. Όσο περισσότερο προσεύχεσαι ( εν εκκλησίαις ), όσο περισσότερο αγαπάς, όσο περισσότερο προσφέρεις, όσο περισσότερο μετέχεις των Μυστηρίων της Εκκλησίας, τόσο ο φόβος θα εξαφανίζεται.


( http://ierapostoli.wordpress.com/ )
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από theodora »

Και μην ξεχάσεις να λιβανίσεις λίγο πριν κοιμηθείς.
Κάθε δυσάρεστη σκέψη και φόβος θα εξαφανιστούν και ο ύπνος γίνεται πραγματικό φάρμακο στις ψυχές μας!
thimiama.jpg
:105
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
dep
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 5:00 am

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από dep »

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Να τι εγινε.

Οταν εγραψα το θεμα πηγα και προσευχηθηκα γονατιστος σε Χριστο κι αγιους και την Θεοτοκο φυσικα. Ωσπου εφυγε το βαρος απο πανω μου, ηρεμησα μεσα μου κι επειτα ηρθα και βρηκα τις απαντησεις σας.
Ξερετε... οταν προσευχεστε και νιωθετε αυτο το ωραιο αισθημα χαλαρωσης κι γαληνης να σας λουζει. Σαν ανατριχιασμα... αλλα καλο ανατριχιασμα!

Αληθεια σας λεω δακρυσα. Το θεωρησα ολο αυτο ενα καλο πνευματικο χαστουκι.
Δεν εχω πνευματικο, για την ακριβεια στην εκκλησια παω δυο-τρεις φορες την περιοδο του Πασχα και στις 14 και 15 Αυγουστου. Δεν εχω εξομολογηθει ποτε μου σε κληρικο. Δεν δειχνω την αγαπη πολυ για τους αλλους. Ακομα και με την μητερα μου δεν μοιραζομαι τπτ προσωπικο, παρα μοναχα χτες που η κατασταση ειχε φτασει ας πουμε στο απροχωρητο και της ειπα την ανησυχια μου. Ντρεπομαι να το πω, αλλα μου αναλογιζω πολλες αμαρτιες, οι περισσοτερες να εχουν να κανουν με κακες σκεψεις και χλευασμους...
Τελικα δεν θα μου εφταιγε κανενα χαραγμα αν πεθαινα σημερα... οι πραξεις μου θα με πηγαιναν στην κολαση.
Η προσευχη με εκανε καλα, τα λογια σας με εβαλαν στη θεση μου και θελω να σας ευχαριστησω παρα πολυ. Δλδ, μην αρχισετε να ειστε μετριοφρωνες, δεχτειτε την ευχαριστια μου αυτη. Ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω.

Δυστυχως λιβανι δεν εχω στο σπιτι. Και χτες που λετε ξυπνουσα στη μεση της νυχτας απο την ανησυχια. Αλλα ελπιζω σημερα με λιγη ακομη προσευχη να κοιμηθω καλα.
Κι απο αυριο, δλδ, απο σημερα με αγαπη προς τον συνανθρωπο. Αχ να ξερατε... 2 χρονια και πρεπει να εχουν περασει χωρις να πω καλη κουβεντα σε ανθρωπο.
Ελπιζω να μην αναστατωσα κανενα με το προβλημα μου, συγγνωμη αν το εκανα.
Σας ευχαριστω και παλι :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από theodora »

ΚΑΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ στην αγκαλιά των αγγέλων
dep.JPG
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
filli
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 11:20 pm

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από filli »

...Χαρα ,γινεται στον ουρανο, για καθε ενα αμαρτωλο που μετανοει!
Καλη φωτηση να εχεις!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από smarti »

dep έγραψε:Που να το βαλω κι αυτο το θεμα;! Μπορει να πρεπει να μπει και στα εσχατολογικα, αλλα εχω αναγκη απο ψυχολογικη βοηθεια.

Ειχα κανει ενα θεμα με τα νεα διπλωματα παλιοτερα και τις τελευταιες μερες εχω διαβασει ο,τι αισχατολογικο μπορειτε να φανταστειτε.
Δεν ξερω, φοβαμαι παρα πολυ. Φυσιολογικα θεωρουσα ως χαραγμα το τσιπακι στο σωμα, αλλα μετα ο νους μου κανει παραξενους λογισμους. Αν ο ενα γεροντας εκεινο ή το αλλο κτλ.
Φοβαμαι. Ετρεμα. Η ορεξη μου εχει κοπει. Εδω και δυο μερες ειμαι δυστυχισμενος. Το ολο γεγονος με εχει αποξενωσει απο προσευχες, δεν υπαρχει ελπιδα μου φαινεται, ζω σε μια διαρκη αμφιβολια.... φοβαμαι και τρεμω αληθεια.

Ειμαι στη μεση των μαθηματων για διπλωμα οδηγησης και εχουμε δωσει τα λεφτα ειδη και δεν μπορω να κανω πισω. Και φοβαμαι. Αν ειναι αυτο το χαραγμα τοτε ειμαι καταδικασμενος.
Ισως φταιει που διαβασα πολλα εσχατολογικα. Μου πηραν το μυαλο... με ειδε η μητερα μου στην μαυρη θλιψη και της εξηγησα κι εκεινη μου ειπε πως πιστευει πως ο θεος μας κρινει αναλογα με τις πραξεις μας.

Λογικα δεν βγαζει νοημα. Το διπλωμα οδηγησης δεν σε κανει να μην μπορεις να αγοραζις ή να πουλας αν δεν το εχεις. Εχει μονο ενα τσιπακι, και διαβασα μαλιστα πως ακομα δεν εχει μπει. Επισης καθε 15 χρονια θελει αναναιωσει, οποτε ας πουμε δεν ειναι κατι μονιμο, οπως η ταυτοητα πχ.Διαβασα και τα λογια του γεροντα Πορφυριου και ηταν καποια παρηγορια.

Αλλα μετα διαβασα απο εναν γεροντα Ραφαηλ πως ουτε διαβατηρια κανει, επειδη ειναι προσωπικο εγγραφο κι εχουν τσιπακι. Και σκεφτηκα. Δλδ, ο,τι εχει τσιπακι ειναι χαραγμα; Ο Παισιος τουλαχιστον μιλουσε για τις ταυτοτητες επειδη οπως ελεγε ειναι ταυτοτητα και ταυτιζομαστε με αυτη. Κι επεμενε πως αυτο θα ειναι το φακελωμα και μετα ερθει το χαραγμα.

Τοσα πολλα... σας παρακαλω. Καποια βοηθεια... διευκαλυνση... χωρια απο την καινη διαθηκη που τονωνουν...

Βασικα δεν μου βγαζει νοημα χαραγμα πριν τον αντιχριστο, αλλα και παλι το εχουν πει σοφοι ανθρωποι οπως οι προηγουμενοι... αλλα και παλι ανθρωποι ειναι, μπορει να εδιναν δικες του ερμηνειες, ασχετα με θαυματα που εκαναν ή προφητειες. Δεν εχουν δα και το αλαθητο, αυτο εννοω....

Νιωθω χαλια... πραγματικο φοβο....
Βρε μην φοβασαι τιποτα!!!!!!
Γιατι στο λεω αυτο?
Οταν πηγα να κανω πριν χρονια την ταυτοτητα μου και πηγα να την παρω........την επιασε πρωτος ο αντρας μου στο χερι του και λυθηκε στα γελια μεσα στο αστυνομικο τμημα.Γιατι?
Γιατι στην δική μου ταυτοτητα τα τρια τελευταια ψηφεια ηταν 666. Τι με θελεις εμενα....κατεβασα τα μουτρα με επιασε μια στεναχωρια , ενα αγχος δεν λεγεται...και ετρεξα τοτε στον τοτε πνευματικο μου με εναν φοβο και μια απογοητευση...και ελεγα, γιατι εγω..θεουλη μου?Τ ωρα βλεπω το χαμογελο του αντρα μου και χαμογελαω μονη μου..και ο πνευματικος μου μου ειπε...να μην στεναχωριεμαι ολα αυτα ....γιατι αν εμεις δεν θελουμε τον αλλον και δεν δεχτουμε απο μονοι μας να τον ακολουθησουμε , δεν πανε να μας βαλουν οτι θελουν....δεν μπορει να μας κανει ο αλλος τιποτα...ο Χριστουλης βλεπει την καρδια μας και οτι δεν ειμασταν εμεις αυτοι που το ζητησαμε.....Δεν ξερεις τη αχος και τη στεναχωρια εφυγε απο πανω μου....ενταξει καπου καπου βλεπω την ταυτοτητα και με πιανει μια μικρη στεναχωρια αλλα εκει φαιρνω τα λογια του πατερα στο νου μου και χαμογελαω παλι. Γι αυτο βρε μην στεναχωριεσαι..!!Ολα θα πανε καλα!!! Προσευχουλα, μετανοια , ταπεινωση, εξομιλόγηση και πανω απο ολαπολυ αγαπη στον Χριστουλη μας στην Παναγιτσα μας....και ολα γινονται..
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφέ μου dep το πρόβλημα το έχουμε εμείς μέσα στο μυαλό μας γιατί δεν θεωριούμε σημαντικό πράγμα στη ζωή μας να επιλέξουμε κάποιον πνευματικό και να κάνουμε υπακοή σ' αυτόν.
Πόσο πιο απλή θα γινόταν η ζωή μας!
Εάν έχεις ήδη κάποιον πνευματικό, να τον ρωτήσεις για οτιδήποτε σε βασανίζει και να κάνεις ό,τι σου πει. Εάν όχι, τότε να ψάξεις να βρεις. Είναι πολύ σημαντικό το να έχουμε κάποιον πνευματικό! Θα έλεγα μάλιστα πως χωρίς πνευματικό δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε προκοπή στις μέρες μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”