Του Θωμά και άλλων που έγραψαν Ευαγγέλιο

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Του Θωμά και άλλων που έγραψαν Ευαγγέλιο

Δημοσίευση από Harrys1934 »

ΤΟΥ ΘΩΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ

Στην Εκκλησιαστική ιστορία Στεφανίδη και σελίδα Νομίζω 449- μας ωθεί για τα εισόδεια της Θεοτόκου και άλλα να τα βρούμε στα απόκρυφα.

Τα απόκρυφα σωστά δεν τα έβαλε η Εκκλησία μας μέσα γιατί σαν κάποια ιστορικά σημεία έχει και αλήθειες μέσα όπως θα παραθέσω με ακρίβεια πιο κάτω. Δεν τα έβαλε μέσα για τα πολλά αναληθή αλλά από την άλλη μεριά έχει βάλει από την πίσω πόρτα σπουδαία ιστορικά όπως.

Δεν έχουμε άλλη πηγή περί τους γονείς της Παναγίας μας παρά τα απόκρυφα. Το ότι έχουν γράψει πολλοί πολλά βιβλία δεν μας δίνουν καμία πηγή που τα βρήκαν άλλο από τα απόκρυφα..

Για τα Εισόδια της Παναγίας όλο το ιστορικό.. Το πιο σπουδαίο την Κοίμηση της Θεοτόκου και τον Αρχάγγελο δίπλα να κόβει τα χέρια του Εβραίου που πήγε να πετάξει κάτω το κρεβάτι με το σώμα της Παναγίας. Και το όνομα αυτού του εβραίου Ιεφωνείου.

Και πάμε στα πιο επίσημα στοιχεία περί των αποκρύφων
Εντεύθεν δεν είναι πάντα τα έν τοις αποκκρύφοις Ευαγγελίοις μυθώδη και πλαστά αλλά περιέχουσι ταύτα και αληθείς τινάς παραδόσεις ¨η και ιδίας πληροφορείας αι οποίαι συν τω χρόνω επεκράτησαν και ενσωματώθησαν εις την θείαν λατρείαν

και εις την Εκκλησιαστική τέχνη και ποίησιν ως ευσεβείς και αδιάβλητοι παραδόσεις οίον τα εις τα Εισόδεια της Θεοτόκου αναφερόμενα και της γεννήσεως τις εκ του Ιωακείμ και Άννης.

Εκκλησιαστικοί συγγραφείς όπως Ιουστίνος, Κλήμης Αλεξανδρείας, Ωριγένης , Γρηγόριος Νύσης , Αυγουστίνος, αναφέρουσι πολλάκις πληροφορίας και εκ των αποκρύφων

φρονούντες ΟΡΘΩΣ ότι παρά τα μυθώδη και φανταστικά, περιέσωσαν τα υπό ευσεβών Χριστιανών συνταχθέντα απόκρυφα και αληθείς παραδόσεις

κυκλοφορούσας ήδη εν ταις Εκκλησίαις και εις τα ως άνω απόκρυφα και γραπτών καταθείσας
Ρωμανός ο μελωδός συλλέγει γνώσεις από τα Ευαγγέλια Παραδόσεις και Απόκρυφα
Γιατί τώρα γίνεται η ερώτηση μόνο τα -4—Ευαγγέλια;;;

Ότι έχει να κάνει με τα Ευαγγέλια έχει μέσα την σοφία του Θεού.
Τέσσερα Ευαγγέλια έχουμε και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε σκεφτείτε αν δεν ήταν η σοφία του Θεού να μας οδηγήσει τι θα γινόταν

Σχεδόν αν όχι όλοι, οι Απόστολοι έγραψαν Ευαγγέλιο που σε μια άλλη ερμηνεία λέγονται απομνημονεύματα των Αποστόλων

Μέχρι και γιατί όχι η Μαρία Μαγδαληνή έγραψε ευαγγέλιο. Αν αναλογηθούμε ότι το πιο όμορφο Ευαγγέλιο (υποθετικό) του Ιωάννου με πολύ δυσκολία πέρασε και πότε;;;;;;;

Οχτώ χρόνια μετά την Ανάσταση του Κυρίου γράφτηκε το Ευαγγέλιο του Ματθαίου.. Μετά δέκα έτη του Μάρκου, κα δέκα και πέντε του Λουκά.

Του Ιωάννου μετά τον θάνατο του Λαζάρου τον 2ον δύο χρόνια. Δλδ 32 όλλα μαζί γιατί ο Λάζαρος έζησε άλλα 30- χρόνια ως Επίσκοπος στην Κύπρο.

Και η Αποκάλυψη πότε;;;;;; Σύνοδο Άπονος 393 υπό του Ιερού Αυγουστίνου μάζεψαν όλλα τα βιβλία και διάλεξαν τα βιβλία της Κ. Διαθήκης και όρισαν τα 27 που ΄έχουμε

Και γίνεται άλλη Σύνοδο εν Καρθαγένη τω 397 και συμφωνούν για τα ίδια βιβλία.
Και μια άλλη Σύνοδο πάλι εν Καρθαγένη τω 419- και δεν βρίσκουν κάτι διαφορετικό. Και φθάνουμε στην Στ-Οικουμενική Σύνοδο Και συμφωνεί με τις προηγούμενες Συνόδου και σφραγίζεται, αυτά που υπάρχουν μέχρι σήμερα.

Τότε εγκρίθει και η Αποκάλυψη Γιατί πιο παλαιότερα γραπτά δεν αναφέρουν μέσα την Αποκάλυψη.
Μπορεί να φτάσει νοερώς για λίγο τι σοφία υπήρχε μέσα ισως και από χιλιάδες γραπτά να διαλέξουν τα -4—Ευαγγέλια.. Και ο Μ. Βασίλειος λέει Ναι -4—γιατί σχηματίζουν τις 4—γωνίες στον Σταυρό στα --4—σημεία του ορίζοντος Αυτά μπόρεσα να γράψω στην αγάπη σας

Σήμερα είναι οι ¨Χαιρετισμοί, και θα σας αφαιρέσω δύο ώρες παίδεμα που μου κάνετε. Έφυγε και η ξανθιά η δακτυλογράφος και έπεσε όλη η δουλειά [πάνω μου. ¨Όμως επειδή σας αγαπάω πολύ θα γράψω τα υπόλοιπα όταν έρθω.
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ΤΟΥ ΘΩΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ

Δημοσίευση από eleimon »

Μπραβο Χαρη μου σευχαριστουμε παρα πολυ..
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”